Bez šance

Bez šance https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1951 519

Unwind Dystology série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Unwind , 2007

BlazingHeart
27.12.2018 5 z 5

Páni. Musím říci, že i přes velmi zajímavou anotaci a pozitivní ohlasy v mé rodině jsem od knihy pro jistotu nic nečekala. Zhruba první polovina knihy mě nijak neohromila, "Je to průměrná knížka." říkala jsem doma a za to mě ostatní vraždili pohledem. Musím ale přiznat, že do té poloviny jsem se dostala za jediný večer, což se mi stává málokdy, stránky rychle ubíhaly a ani jsem si toho nevšimla. Poté jsem se zasekla, ovšem po chvíli mě děj tak strhl, že jsem se nemohla odtrhnout.
Od konce Cy-fiho příběhu mi přišlo, že příběh najednou dostal to, co potřeboval. Nadhodnotu. Různé odstavce i části příběhu nenápadně odkazují na tolik věcí, že to musím jít s někým rozebrat. A při popisu rozpojení - to jsem nezvládla. Četla jsem všemožné hororové knihy, ale tohle bylo něco jiného, ještě horšího. Nikde sice necákala krev a oběť neřvala bolestí... Tohle bylo horší, já bych neměla žaludek na to to napsat, na to, se zabývat takovým tématem a za to klobouk dolů, Neale.
Rozhodně doporučuji a těm, co mají velkou představivost jako já, přeji pevné nervy, prožijete si těžké a děsivé chvíle - ale taky si to rozhodně užijete.

janca6129
25.12.2018 2 z 5

Námět jako takový je skvělý. Lehce morbidní, ale originální. I jedna z ústředních myšlenek, právo na život a svobodu, je originálně zpracovaná. Dějové zpracování je však, dle mého názoru, horší. Bohužel pro mě natolik, že se kniha stala jednou z těch, které jsem ani nedočetla. Což je, při její originalitě, vážně škoda...

Juki-RoseMary
17.12.2018 5 z 5

Caa
13.12.2018 4 z 5

Tahle kniha má nápad a je tak dobře napsaná, že ani nepostřehnete, že čtete young adult. Úspěšně se vyhýbá i všem hlavním klišé tohoto žánru.
Pojďte tedy spolu s jejími hrdiny do ilegality mezi další rozpojence poznávat desátky, bufy, tleskače a sklizňové tábory.

Dandy1
10.12.2018 5 z 5

Jen mě napadá, kolik dětí by se dožilo dospělosti, když by se v pubertě dali rozložit? Kolik rodičů si v tomto období říká, co to mají doma za cizince? :-) :-) :-)
Mé děti se dospělosti dožily, ale neříkám, že to bylo snadné. :-)

vandalka
03.12.2018 4 z 5

Neal Shusterman je psavec. Píše hodně, píše často, píše rád. A píše dobře. Jeho YA dystopie ční mezi svými souputníky jako strom na křovinaté polopoušti. Pořád si stěžuji, jak jsou ty YA série, co čtu, plytké, ledabylé, jak myslí jen na jedno, ale stejně se pokaždé nechám zlákat mámivou nadějí, že tentokrát to bude ono. A ono jo! :) UnWind má myšlenku a vyprávění je prostředek, jímž ji autor rozvíjí a dotváří. Téměř nevídaný jev! Mám ráda knihy, které se zabývají představou „coby kdyby“, u kterých stojí na počátku nějaký zajímavý nápad a psaní i čtení je zvědavé objevování netušených možností. Moc se mi to líbilo, chytrá, čtivá, napínavá kniha. Přečetla jsem nakonec všechny čtyři díly a žádný z nich mě nezklamal. Až u povídek (UnBound) mě to najednou, jako když utne, přestalo bavit. Děkuji autorovi, že mi vrátil naději v inteligentní YA sci-fi.

Falda
25.11.2018 3 z 5

Kniha se mi moc nelíbila. Dobrý byl leda námět. Zvažovala jsem, zda ji vůbec dočíst. Smrtka mi přišla mnohem lepší.

Denisa153
22.11.2018 4 z 5

Po zklamání ze smrtky jsem si řekla, že dám autorovi ještě jednu šanci a vrhla jsem se do hlubin této knihy. A byla jsem příjemně překvapena. Líbí se mi téma knihy i když mohlo být zpracováno více do hloubky.

Hania932
18.11.2018 4 z 5

Tohle byla hodně zajímavá a zvláštní kniha. Když jsem si knihu koupila, tak jsem byla nasšená z té obálky a když jsem zjistila co ta obálka "znamená" tak mě to ohromilo ještě víc. Ze začátku jsem knihu uplně hltala, ale tak v půlce mě to nějak přestalo bavit. Ale konec to zachránil, bylo tam plno akce, zvratů a emocí. Co mi tam ale trochu chybělo to seznámení s rozpojením. Autor mohl tento "proces" trochu víc popsat, nebo jak to vlastně probíhá. A postavy nejsou tak špatné, ale k žádnou si moc neoblíbila. Ale Connor byl asi můj nejoblíbenější.
Kniha mě překvapila a byl to opravdu zajímavý příběh s netradičným dějem. Knížka určitě stojí za přečtení.

danyinsidebooks
14.11.2018 3 z 5

3,5*
Napřed jsem četla Smrtku. A asi proto nejsem z Bez šance tak odvařená. Nebylo to špatné, to vůbec. Nápad byl zajímavý. Zápletka taky. Jen jsem čekala větší pecku. Zhruba první polovinu jsem se nemohla začíst, ale posledních asi sto stran bylo tak nabitých akcí a zvraty, že jsem se nemohla odtrhnout. Byla by fakt škoda, kdyby pokračování nevyšlo.

edisek83
12.11.2018 4 z 5

Nechala jsem se navnadit velkým množstvím dobrých recenzí, ale mě kniha úplně nenadchla. Čekala jsem trochu víc...

Dela111
02.11.2018 3 z 5

Bohužel nesdílím většinové nadšení. Bezesporu jde o originální námět, ale nelíbilo se mi zpracování.
První tři čtvrtiny knihy, kdy hlavní hrdinové doslova utíkají o život a zažívají vypjaté situace, jsou popsané tak nezáživným způsobem, že jsem chtěla knihu odložit. Mělo to být napínavé, měla bych se o ty chudáky bát, ale ... nic.
Ovšem poslední čtvrtina je naprostý opak, najednou je z toho nervydrásající čtení, které vzbuzuje až hrůzné emoce a u jedné části mi bylo až zle. Všechno napětí, akci, čtivost příběhu si autor schoval až na závěr. A to je pro mě nevyvážené zpracování.
Námět je skutečně hodně drsný, přímo mega hnus. Jsem zvyklá na thrillery "s potoky krve a vnitřnostmi na stropě", ale toto je horší. Především proto, že jde o děti a na "rozpojení" je posílají rodiče...

roman9276
02.11.2018 5 z 5

"Lidé nejsou skrznaskrz dobří a nejsou ani skrznaskrz špatní. Celý život se noříme do tmy a zase z ní vycházíme ven. Momentálně mám radost, že jsem ma světle."
Každý má právo na život, ale mezi 13 a 18 lety může rodič rozhodnout, že půjdete na rozpojení a z vašeho těla se stanou součástky pro jiné lidi. Fascinující příběh několika rozpojenců, místama sem vole ani nedejchal. Mega mě bavily hluboký myšlenky o existenci duše, právu na život a celkově tenhle dystopickej svět.

lucie5078
01.11.2018 4 z 5

Velmi zajímavý námět, který by zasloužil i filmové zpracování. Celkově bych ale myšlenky více popsala do hloubky, z knížky by měl čtenář pak ještě větší zážitek.

Pavlína79
27.10.2018 4 z 5

moc hezký příběh o děsivé myšlence aneb jak ze smrti udělat prospěšnou věc :-(. Kniha, která nutí k zamyšlení nad tím, že i velmi špatný nápad se dá vysvětlit jako prospěšná věc ... a naopak, a proto máme každý svůj vlastní rozum, úsudek a morálku.

morava
24.10.2018 4 z 5

Tento zanr zrovna nevyhledavam, ale anotace znela zajimave a ja po teto knize v knihkupectvi parkrat pokukovala. Nakonec jsem na ni narazila pri posledni navsteve knihovny, a tak jsem po ni capla. A udelala jsem dobre. Dosti mrazive tema, takovych zakonu by jsme se urcite dockat nechteli. Cetlo se to samo a styl psani tohoto autora mi vyhovoval, takze se budu tesit na dalsi dil.

Purple7
23.10.2018 4 z 5

Bavilo, hodně. Vůbec se nebojte toho, že je to jen první díl ze série. Na konci je sice náznak toho, jakým směrem se bude děj vyvíjet dál, nicméně není nikterak brutálně otevřený, takže vhodné i pro ty, kteří si na série nepotrpí. Kupte ji, čtěte ji a mluvte o ní, zaslouží si to. Ukažte této knize, že není bez šance. Ideálně doporučte tuto knihu alespoň třem lidem a ti ať mají stejný úkol. Snad, snad se Euromedia slitují a dopřejí nám další díl. ;) Kdo by nevěděl jak na to, doporučuji se podívat na Pošli to dál. ;)

Kexina
21.10.2018 5 z 5

Knížku jsem dlouho odkládala s obavami, že mě ne zrovna originální téma bude bavit. A nakonec jsem litovala, že jsem ji odkládala tak dlouho. Skvěle napsaný příběh, u kterého jsem se těšila doslova na každou další kapitolu.

Bookgirl
21.10.2018 1 z 5

Nevím, ale tohle mě prostě nějak...nenadchlo? Námět byl rozhodně zajímavý a k zamyšlení a místy mi běhal mráz po zádech,ale... Asi to bude tím, že to prostě není můj žánr. Vracím se zpátky k fantasy.

kysely2759
20.10.2018 4 z 5

Velice zajímavý námět knihy, který stojí za zamyšlení. Kniha jako taková není žádné excelentní dílo, ale příběh je opravdu zajímavý a nutí člověka o něm přemýšlet. Osobně mi chybělo víc části o samotném rozpojeni. Určitě doporučuji přečíst :)