Bez šance

Bez šance https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1951 519

Unwind Dystology série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Unwind , 2007

planet129
13.07.2018 4 z 5

Tak tohle bylo fakt super! Příběh je neuvěřitelně poutavý a detailně vykreslený. Při pár momentech jsem skoro brečela... prostě to stojí za to!

eva.haf
11.07.2018 3 z 5

Ne, že by to nebylo originální, napínavé a čtivé. Co mi hodně vadilo, bylo nepochopitelné chování rodičů. Proč by měli být tak krutí a lhostejní ke svým dětem? Co se stalo? Prostě si to odhlasovali? Nějaká válka o vnitrozemí, v knize asi dvakrát zmíněná, takové chování vysvětlit nemůže.

jvetvicka
10.07.2018 4 z 5

Co je největší chyba téhle knihy? Že nejsou do češtiny přeložené další díly :) Je to sice YA, ale příběh je hodně dobrý a bavil mě. Možná mohl být víc temnější, protože místa, kde se např. popisovalo rozpojení byla parádní a mrazivá. A i když je v anotaci napsáno, že je to příběh tří dětí, tak těch příběhů a postav je tam mnohem více.

MonikaV
10.07.2018 4 z 5

Je to sice opravdu kniha pro mládež, ale bavilo mě to, přečteno za pár dní, doporučuji.

Brambu
08.07.2018 4 z 5

Jsem nadšená. Tohle bylo parádní. Naprosto originální příběh. Mám moc ráda, když autoři přijdou s něčím novým, s něčím, co ještě před nimi nebylo napsáno a tohle byla trefa do černého! Rozhodně stojí za přečtení!

Mišule_11
07.07.2018 5 z 5

Nikdy bych neřekla, že zrovna tento typ knihy mě bude bavit! :) Ze začátku knihy jsem se bála, že to nebude nic pro mě, nemohla jsem se ani pořádně začíst, ale od určitého okamžiku mě něco k té knize táhlo.. Snad zvědavost, jak to celé se všemi třemi hlavními postavami - Connor, Risa a Lev dopadne a jestli je chytnou a rozpojí.
Za mě určitě po nevydařeném začátku, kniha, která mě za letošní rok zatím překvapila! :)

Pitbullka
05.07.2018 4 z 5

Začátek super, prostředek mě moc nebavil, konec byl fajn. I tak to ale nebyla Smrtka. A na můj vkus bylo v příběhu zbytečně moc postav.

zbožňuju_knihy
05.07.2018 4 z 5

Trochu jsem se obávala, že se bude jednat o knihu pro mládež a že si při čtení budu říkat "Tak to tohle už jde mimo mne". Nakonec se ale jednalo o čtivou a dobrou knihu, kterou jsem přečetla na pár zátahů, i když už voda ve vaně byla studená :-). SPOILER: Za ten konec, který mne potěšil, ale byl na mne moc americký a v rámci možností happy-endový, dávám 4 hvězdy. Myslím, že kdyby to skončilo tragicky, kniha by vyzněla jinak, ale z vytvořeného konce má čtenář alespoň dobrý pocit. Chvílemi to na mne taktéž působí, že všechno tak nějak vychází a hlavní hrdinové to vždycky nějak překlepou a nemusím se o ně bát. Do Connora by se jedna zamilovala hned teď, drsňák s charakterem, hmmm :-D

caroline.aiko
28.06.2018 5 z 5

Tak tohle byla rozhodně jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla. Od knížky jsem toho moc nečekala, ale podle mě to byla chyba, jelikož mě vážně nadchla. Většina knih o budoucnosti je buďto maximálně pozitivní, ve smyslu lítajících aut a léků na všechny nemoce nebo naopak maximálně apokaliptická, ve smyslu pár lidí na Zemi nebo různí mimozemšťani a zombií nebo něco takového, ALE tahle kniha jedná o lidech v budoucnosti skoro jako teď (nejsou lidé nijak vylepšeni elektronikou nebo nesmrtelností), ale je to proložené moderní technologií v lékařství a traumatickými zážitky malých “rozpojenců” což dodává příběhu jisté oživení. Podle mě jedna z nejlepších knížek s pohledem na budoucnost :Dd

Květ
26.06.2018 5 z 5

Kdo má náladu na trochu sci-fi, tomu můžu doporučit tento originální a velice čtivý román. Znepokojivý a napínavý dystopický příběh o společnosti, ve které je zákonem stanoveno, že každé dítě má právo na život od početí do 13 let věku. V období mezi 13 a 18 rokem života dítěte se rodiče rozhodnou, jestli dítě vychovají do dospělosti, nebo to nestojí za to a pošlou ho "rozpojit." Ve sběrných táborech se "rozpojenci" rozeberou na orgány, které se darují potřebným. V knížce sledujeme osud tří takových dětí.

DraXitko
24.06.2018 5 z 5

Po dlouhé době kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Napětí až do konce :-) Doporučuji!

Wolf012
17.06.2018 5 z 5

Námět knihy mě opravdu zaujal i dvě z hlavní postavy byly fajn až na leva který mi přišel až moc rozmazleny a naivní fracek. Jinak příběh pěkně plynul a konec neměl chybu

TerkaM
17.06.2018 5 z 5

Když kniha Bez šance vyšla, okamžitě mě zaujala svým příběhem a věděla jsem, že si ji musím přečíst. Jen mi teda nějak nedošlo, že se k jejímu přečtení dostanu až dva roky po vydání v Česku. Nicméně to nic nemění na tom, že mě uhranula a já ji měla přečtenou za dva dny - kdybych řekla, že za jeden, nekecala bych, asi bych se do čtyřiadvaceti hodin, kdy jsem ji fakt četla, vlezla.

Ten děj neskutečně skvěle ubíhal. Měl parádní spád a já nedělala nic jiného než, že jsem četla. Na nic jsem nemyslela, prostě jsem byla plně ponořená v knize a v jejím příběhu, který autor tak skvěle vymyslel. Představa, že by rozpojování fungovalo i ve skutečném světě, je tak neuvěřitelná, až je to uvěřitelné.

Já tedy doufám, že pokračování vyjde i u nás a že se knihu podařilo nějak zachránit - a že na ni prostě jen před lety nebyla ta správná doba. Ten pravý čas, aby i tady v Česku uspěla. Protože je to geniální. Autor je geniální. A já tuhle knihu opravdu doporučuji.

bilamyska
13.06.2018 4 z 5

Ke knize jsem se dostala přes časopis Pevnost.
Velmi čtivá kniha. Ohromě napínavá. Do událostí jste vrženi okamžitě. Nedokázala jsem se odtrhnout. Risa byla opravdu skvělá, moje nejoblíbenější hrdinka. Opravdu silná. I ostatní jsem měla ráda a přišli uvěřitelní, s jejich emocemi a motivacemi. Při popisu rozpojování jsem téměř nedýchala (i když ten pro mě není ani trochu uvěřitelný, ale bez něj by nemohl vzniknout celý příběh).
Rozhodně doporučuji všem, kdo mají rádi napínavé čtení a jsou otevření novým a trochu nereálným věcem.

AlexAlex2340
12.06.2018 5 z 5

Štvou vás vaše pubertální dítka? Tak je nechte rozpojít. Každý kousek jeho těla bude sloužit někomu jinému... Někomu, kdo si to zaslouží (zaplatí)... Neberete mu tím život, právně je vaše dítě pořad naživu.

Nesl Shusterman svou knihou Bez šance uchvátí vaši pozornost hned od začátku a nepustí, dokud ji nedočtete

Andynka
30.05.2018 4 z 5

Skvělý příběh. Moc dobře se to čte. Je to kniha, kde mě snad poprvé nehnal spisovatel dopředu, ale nechal mě vstřebat , co nejvic informací o rozpolceni a myšlenek lidí.

Ouninka
18.05.2018 5 z 5

Úchvatná kniha....nemohla jsem se odtrhnout, autor si zaslouží poklonu, bravurně napsaný a čtivý příběh...kamarádka mi půjčila tento skvost a mě nezbývá než si ji objednat do mé malé knihovničky,protože tam nesmí chybět

Torino
11.05.2018 4 z 5

Tato kniha byla velmi zajímavá. Nejspíš to bude moje první kniha ze sfi-ci žánru a začala jsem dobrou volbou.
Co upoutá asi každého je hlavně ten námět a otázky, které v nás vyvolává. Otázky, které si klademe celou dobu při čtení a na konci, když už bychom mohli mít odpověď, si některé otázky začneme vzhledem k jedné scéně pokládat častěji a znovu a možná trochu modifikovaně. Máme duši? Kam duše zmizí? Kdy zmizí? Je správné někoho zabít? Je správné někoho zabít, když on chce zabít mě? Kdy už mluvíme o zabití? Je správný potrat? Měl by být život chráněn od chvíle početí? Nebo od chvíle narození? A jak dlouho by měl být život chráněn? Kdo může o našem životě rozhodovat? Je správné obětovat někoho za život jiných? Kdyby lidé měli možnost zbavit se svých dětí v téměř dospělém věku, jak rychle by se ve společnosti ustálila myšlenka, že je to v pořádku? Že se za to nemusí cítit odpovědní? Je možný, aby rodič byl ke svému dítěti až tak bezohledný, když mu to systém dovolí? Vyvolává to prostě tolik otázek, že člověk si tuto knihu musí sám přečíst a pak si na ně sám odpovědět.
Co se děje týče, občas bych ocenila trochu hlubší informace a větší rozepsání. Jediný příběh, který mě nevzal za srdce, byl příběh CiFiho, ale chápu jeho účel v knize.

KnihoMorka
05.05.2018 5 z 5

Prahnu po dalších dílech

Verča707
26.04.2018 4 z 5

Velmi pekna, zaujala. Jen je skoda , ze dalsi dily uz nejsou prelozene do cestiny