Bez šance

Bez šance https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1946 519

Unwind Dystology série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Unwind , 2007

Sapy
24.03.2016 5 z 5

Velké překvapení. Samotný námět je trochu přitažený za vlasy, ale když přivřu oči nad touhle nereálností, tak mě Bez šance neskutečně bavilo. Postavy byly reálné, žádní nadprůměrně inteligentní, talentovaní a fyzicky zdatní superhrdinové - což je vedle ostatních dystopií velice osvěžující a příjemná změna. Všechno funguje jak dobře promazaný stroj a nechybí ani hlubší myšlenka, ze které člověka mrazí v zádech. Já jsem spokojená!

Didi15
24.03.2016 3 z 5

Četlo se celkem fajn,myšlenka zajímavá. Ale připadalo mi to jako mix Hunger games a Labyrintu,takže dávám pouze tři hvězdy.

bosorka
21.03.2016 5 z 5

Tahle kniha mě nejprve zaujala obálkou, obcházela jsem ji v knihkupectví a pořád mě lákala. Nejprve jsem si tedy zjistila, o čem je a jestli vůbec má smysl do ní investovat a nakonec to udělala. A popravdě nelitovala. V rámci žánru se jedná o hodně slušnou knihu, extra pak zajímavou svým námětem. Čte se velice rychle, ale rozhodně se na ni rychle nezapomene, protože téma je až filozofické a nutí hodně přemýšlet. Točí se kolem práva na život - kdy nenarozené dítě na život má na něj nezpochybnitelné právo, rodič ho musí přivést na svět i za cenu toho, že dítě nebude chtěné, může ho pak třeba odložit u kterýchkoli dveří a nový "majitel" ho musí přijmout a vychovávat. Ale jen do jeho 13 let, protože 5 let v životě dítěte není hájeno a právo žít v této době de facto ztrácí, do 18 let ho můžou rodiče, ti právoplatní i adoptivní, případně sirotčinec nechat rozpojit. I když rozpojení podle pravidel této společnosti není smrt. Rozpojený technicky žije dál, i když v mnoha různých tělech. Téma až mrazivé. Jak moc zasahuje nová část do života toho, který rozpojený díl přijme? Lze se s rozpojením smířit? Knížka Bez šance je napínavá a sžíravá, hlavní hrdinové rozhodně nejsou černobílí, ani zcela předvídatelní. V rámci "odpočinkové" litaratury pro mě rozhodně překvapení. Ale přitom se o ní vlastně nedá říct, že je odpočinková, ač se čte jedna báseň.

TheSarcasm
14.03.2016 4 z 5

No, námět je poněkud přitažený za vlasy, stejně jako místy i děj, ale nečte se to špatně. Přirovnal bych to k Labyrintu - Útěk. V poslední době se s podobnými teenagerskými sci-fi roztrhl pytel. Toto je takový průměr. Není to žádný zázrak, ale přečíst se to dá.

MartinSt
14.03.2016 3 z 5

Mrzí mě, že musím jako první přijít s negativním komentářem. Ne že by kniha pro mě byla vyloženě špatná, jen jsem čekal něco úplně jiného.

Líbilo se mi téma, které je skutečně děsivé a myšlenky v knize ještě děsivější. Hlavní postavy také měli cosi do sebe. Bohužel z celé knížky se mi doopravdy líbila pouze kapitola Rozpojení, ta byla jak děsivá, tak napínavá. Ostatní scény a myšlenky byly na můj vkus hrozně uspěchané, vše se vždycky vyřešilo dřív, než to vůbec stačilo nějaké napětí stihnout. A co mi doopravdy nesedělo, bylo chování někdy 13tiletých dětí, které bylo až moc dospělé.

Celkově se kniha četla dobře (a že se najdou i knihy, u kterých jsem byl natolik zklamaný, že jsem je prostě nedočetl) pro mě je však nápad hodně nevyužitý a čekal bych mnohem více napětí a rozebrání společnosti. Někdo řekl, že tato kniha je mnohem lepší než Budoucnost od D. Glukhowskyho. Já jsem přesně opačného názoru. Nezlobte se za můj názor ale bohužel u mě maximálně 3/5.

Michaela01
13.03.2016 5 z 5

Perfektní kniha!Děj je opravdu promyšlený a velice napínavý.U četby jsem se vůbec nenudila.Dávám plný počet hvězd,tato kniha si je podle mě jednoznačně zaslouží.Rozhodně doporučuji! :-)

woodentoaster
13.03.2016 5 z 5

Tak nevím...

Styblice
06.03.2016 5 z 5

Velice zajímavé téma k zamyšlení psané z pohledu hlavních a vedlejších postav. Za mě jednoznačně plný počet hvězd a budu se těšit na pokračování..

Clare98CZ
06.03.2016 5 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila už několik dní dopředu a musím říct, že oprávněně. Čtení této knihy stálo za to. Je tam několik stran, kterých mám vyznačených a vždy mi u nich vyhrknou slzy do očí. Nápad, kde jsou děti rozpojovány se jen tak nevidí a ačkoliv to vypadá, že jsou potrestáni děti, většinou vždy jsou to především rodiče, kteří jsou lehkomyslní.
Velké plus dávám tomu, že příběh je vyprávěn z pohledu 3 hlavních hrdinů + pohledy kolemjdoucích, davu, jiné postavy... jinde mě to moc nenadchne, ale u téhle bych si to nemohla představit bez toho.
Já dávám této knize plný počet hvězdiček a trpělivě čekám na další díl.

aslavey
01.03.2016 4 z 5

Přemýšlet nad daným tématem by se dalo. Ba přímo mělo. Autor se v podstatě zásadně nevyjádří, nechá postavy spekulovat a tím i čtenáře donutí si udělat vlastní názor. To knize připisuju k dobru. V rámci young adult žánru super. Čtivé, chytré, napínavé. Avšak pořád se nemůžu ubránit pocitu, že mi něco chybí. Ten očekávaný WOWefekt. Nicméně za přečtení stojí. A za to zamyšlení taky. A přidaná hodnota skutečných článků a souvislostí mezi kapitolama je taky velké plus.

BFJ
29.02.2016 5 z 5

Zábavně, napínavé, dobře a rychle se čte. Rozhodně doporučuji zkusit.

teli9845
23.02.2016 5 z 5

Kniha ze sekce oddechových knih s velkým potenciálem. Jednoduchá na čtení, jasná příběhová linie, zajímavé postavy. V rámci kategorie plně splnila má očekávání a budu se těšit na další díly a doufat ve filmové zpracování. Pokud milujete trilogii Labyrint (Spáleniště, atd...) tak je to přesně kniha pro vás:)

kneslova
22.02.2016 5 z 5

Zas po nějaké době kniha, která je napsaná tak, že od začátku do konce nemáte chuť přerušit čtení. A nad jejím obsahem se tají dech. Je to příběh nad kterým musím uvažovat, i když mám knihu dočtenou a je to silné téma k přemýšlení... vyzdvihla bych několik momentů, které mě hodně dostaly, ale prozrazovala bych děj, tedy jen doporučuji k přečtení

nemer
19.02.2016

Navzdory zajímavému námětu pro mne stylisticky neuspokojivé. V rámci teen žánru akceptovatelné.

Princezna22
18.02.2016 5 z 5

Kniha se mi strašně líbila..přečetla jsem ji během chviličky...musím říct klobouk dolů,fakt povedený kousek

Adris
18.02.2016 4 z 5

Knihu jsem četla ještě před vydáním a překvapila mě svým námětem. Příběh je jednoduše a čtivě napsán, zažijeme akci, lásku, boj, tajemství...No ale proste bomba - rozrezat decko na kousky pro pozdejsi transplantaci jinych lidi, jen proto, ze neni takove, jake si jej rodice vysnili?
Recenze na mém blogu:)

Babouš
18.02.2016 5 z 5

Taková ta kniha, která by byla zakázaná, pokud by u nás vládla totalita. Je totiž o vzpouře proti zavedeným autoritám, nese vznešenou myšlenku svobody a práva na život. A tyhle velké příběhy je důležité číst. Shusterman není tak šikovný vypravěč jako třeba James Dashner v Labyrintu, ale jeho námět je nepopsatelně silnější. Bez šance není další z řady průměrných young adult dystopií, je to kniha s myšlenkou a názorem.

Mikik
18.02.2016 5 z 5

Kniha se mi líbila. Více v mojí recenzi:-) http://eshop.knihydobrovsky.cz/clanky-recenze-knihy-bez-sance.html

ludek7857
18.02.2016

Nečetl jsem, ale tak neuvěřitelně přesně obšelhnutý nápad z povídky P.K.Dicka je opravdu odvážný přístup. Jsem zvědav, zda autor dokáže vyšplhat velmistrovi sci-fi alespoň po kotníky (https://en.wikipedia.org/wiki/The_Pre-persons)