Zrada

Zrada https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324320/bmid_zrada-phJ-324320.jpg 4 550 89

Cie se podařilo zvládnout náročné zkoušky a prožívá své první dny na univerzitě v Tosu. Vzpomínky na brutální testování, při kterém umírali lidé, ji však děsí ze spaní. Ostatní studenti, kterým vymazali paměť, žijí v blahé nevědomosti. Cia však ví své. Ve snaze odhalit odpornou pravdu o vražedných praktikách nejvyšších vládních úředníků vystavuje sebe i své blízké velkému nebezpečí. Zrádci, kteří usilují o moc, a nehodlají se jen tak vzdát, už totiž tuší, že Cia ví víc, než by měla…... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Independent Study , 2014

kuska
10.03.2017 5 z 5

Tak musím říct, že tento díl byl o hodně lepší, než ten první. Konec mě hodně naštval, snad bych mohla říct jen .... Kdy vyjde další díl?

Halka2
10.03.2017 5 z 5

Druhá kniha je ještě lepší, než ta první. Je to napínavý příběh plný emocí a odlišných lidských vlastností a reakcí na stresové situace. Mistrně napsané. Těším se na třetí díl. Doporučuji.

BrozaM
06.03.2017 5 z 5

Srovnávání knih stejného žánru asi není úplně na místě - protože vždycky objevíte něco, co už někde bylo.
Mně se Univerzita výjimečných líbí hodně. Mám ráda Ciu jako hlavní hrdinku. Nejvíce se mi líbil úsek, kdy pochybovala a měla strach, trochu jí to polidštilo - protože jinak prochází testováním (na mě) až moc dobře.

"Když jsem však položila hlavu na zkrvavenou zem, vĕdĕla jsem, že na tom nezáleží. Živí nebo mrtví, byli jsme na tom líp, protože jsme byli svobodní." ↑TOP↑

MichalMii
05.03.2017 4 z 5

Dovoluji si říct, že Univerzita výjimečných: Zrada je sakra dobrá knížka. Ne-li lepší než první díl. Kniha je poutavá, plná zvratů a podobně... Kniha se mi líbila opravdu hodně, až na konec. Celý díl se vyvíjí skvěle, ale konec mě trochu zarazil. Moc nerozumím tomu, jak je možné, že je Symon na straně špatných. Doufám, že se to ve třetím díle nějak vyřeší, protože mi nejde do hlavy, proč by potom při testování Cie pomáhal, když ona byla v tu dobu pro něj prostě random holka? Prostě proč by jí pomáhal, když byl vlastně celou dobu na straně zlých? Možná jsem jen něco přehlédl a je to tam nějak vysvětleno anebo také ne. Každopádně se těším na třetí díl, abych se dozvěděl, jak to s tím Symonem vlastně je. A vůbec... Jak to celé dopadne. Knihu hodnotím 4 hvězdami.

msjadepaton
19.02.2017 5 z 5

Tenhle díl se mi líbil dokonce víc, než ten první, což mě velice překvapilo. Čekala jsem totiž, že to bude takový ten mezidíl, kde se asi nic moc podstatného nestane a bude to jenom taková výplň mezi prvním a třetím dílem, jen aby to byla trilogie. Namísto toho jsem dostala zápletku nabitou intrikami, která mě držela přilepenou u stránek. Ano, možná tam nebylo tolik akce jako v první knize, ale bylo tu takové to napětí bublající pod povrchem, kde se dvě strany s kamennými tvářemi pod stolem přetahují o moc nebo bojují o holé přežití. Cia je lapená v jámě lvové a její boj spočívá v opatrném promýšlení všeho co dělá, v diplomacii, opatrně formulovaných odpovědích a vytrvalém překonávání všech překážek, které jsou před ni postavené. A to pro mě bylo mnohem napínavější, než kdyby se tam navzájem honili a stříleli po sobě.
Ve vysvětlení toho, proč se neúspěšní studenti musí odstraňovat, jsem ocenila odkaz na Orwella, ať byl nebo nebyl zamýšlený. Připadá mi, že celkově je tahle série mnohem víc politicky zaměřená než jiné YA dystopie a to je jeden z důvodů, proč jsem z ní tak nadšená.
Byla tam jediná věc, která mi opravdu vadila, ale bohužel to je jeden ze základních prvků YA, takže to tam asi muselo být. Na druhou stranu se to dalo udělat lépe. Byla to romantická zápletka, která byla naštěstí tak v pozadí, jak to jen šlo, ale občas se vynořila, a já už protáčela oči. Cia a Thomas nemají podle mě žádnou chemii a vůbec jsem nechápala, proč spolu vůbec jsou. A už vůbec ne, proč mu Cia tolik věří, když u kohokoliv jiného pochybuje o každé maličkosti, i když jí stokrát dokáže, že je důvěryhodný. U Thomase má spoustu důvodů pochybovat a stejně mu spolkne všechno, co jí řekne. Navíc, jejich vztah nemá (nebo zatím neměl) žádný pořádný dopad na hlavní zápletku a kdyby byli jen přátelé, dopadlo by to úplně stejně. ALE protože se tam Thomas naštěstí nevyskytoval tolik, není to na sražení hvězdičky. Navíc musím opravdu ocenit, že milostný trojúhelník zatím veškerý žádný, což se u tohoto žánru rovná téměř zázraku.
Tahle série je pro mě prostě nádherné překvapení. První díl byl dobrý a bavil mě a tenhle druhý byl prostě skvělý. Už se nemůžu dočkat závěru trilogie, protože soudě podle konce téhle knihy to bude stát za to.

2Moonlight2
17.02.2017 4 z 5

Na knihu jsem čekal a byl v napětí, jak se děj dále vyvine. I když byl díl méně poutavý jako první, tak jsem se hned začetl. Miluji tuhle sérii a těším se na další díl. Nemohu se dočkat! Jediná věc, která mi vadí, je že se vždy v nějaké části knihy objeví vedlejší postava, hraje důležitou roli, a po pár stránkách jako by se po ní zem slehla. Například Ian. I přesto je tohle zatím moje nejoblíbenější série knih. Nakonec bych chtěl dodat, že zrada je velmi výstižný název druhého dílu. Děj je opravdu nepředvídatelný, a tak vás každý zvrat překvapí.

Sarah11
17.02.2017 2 z 5

Po prvním, ne příliš povedeném dílu, přišel bohužel ještě méně povedený díl. Stále jsem čekala, že se příběh nějak rozjede, ale když už jsem byla za půlkou a téměř nic se nedělo, vzdala jsem to. Přišlo mi, že čtu neustále to samé dokola - Cia se učila, Cia jedla, Cia přemýšlela o Tomasovi, Cia se přesouvala z bodu A do bodu B. Zajímavé zvraty se po dlouhém utrpení objevily přibližně až někde kolem strany 260, tedy ke konci knihy. Zbytek bylo jen prázdné plkání. Ani to, co mi vadilo v předchozím díle, se bohužel nepodařilo odbourat. Postavy byly opět ploché, takže mi bylo v podstatě jedno, co se s nimi stane, a hlavní hrdinka samozřejmě ze všeho vyvázla bez větších problémů. I tady mi vadila až přehnaná přechytralost všech postav. I když jde o Univerzitu výjimečných, pořád jsou to všichni jen lidi, ještě k tomu teenageři. Co mi ale nesedí nejvíc, je to nesmyslné plýtvání životy. Proč by někdo zabíjel mladé a nadané lidi, kteří jsou nadějí pro budoucí existenci lidstva, jen kvůli tomu, že se jim něco nepovede? V Hunger Games, ke kterým je tato série (naprosto zcestně) přirovnávána, měly aspoň ty smrti nějaký smysl. Neříkám, že to nebylo plýtvání životy, ale mělo to logické vysvětlení, které v Univerzitě výjimečných tak nějak postrádám.
Celkově je pro mě tato série jedním velkým zklamáním. Nevadí mi, když se autor nechá inspirovat někde jinde, ale tady se to vážně nepovedlo. Poslední díl si přečtu jen kvůli tomu, že když už jsem se prokousala předchozími dvěma, chtěla bych se dozvědět, jak to celé skončí. Navíc nemám ráda nedočtené série.

elisnovotna
16.02.2017 5 z 5

Na knihu jsem se po prvním díle moc těšila.... Nechci říct, že mě kniha zklamala, to NE, ale první díl byl takový akčnější, tento byl spíš zaměřen na "psychickou" stránku Cii a na to, jak funguje ta vláda. Ale určitě oceňuji nápad knihy. Už se těším na další díl a tuto knihu velmi doporučuji

kalinkacz
07.02.2017 4 z 5

No, první díl dal laťku opravdu vysoko a já se bála, aby druhý díl nebyl slabší... Bohužel byl, ale ne tak, že bych v sérii nechtěla pokračovat... Překvapivě byla první polovina knihy lepší, než ta druhá... Konec byl trošku okoukaný z HG, stejně tak si myslím, že třetí díl bude mít taktéž nádech této světoznámé trilogie... Nicméně děj rozhodně nebyl předvídatelný a proto prosím o rychlé vydání třetího dílu!