Tyrolské elegie

Tyrolské elegie https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413385/mid_tyrolske-elegie-Xc5-413385.jpg 4 1070 111

Báseň Karla Havlíčka Borovského, která vznikla v době jeho zatčení a odvozu do Brixenu. Jedná se o ostrou, útočnou satiru na rakouskou vládu a státní policii. Rukopis byl dokončen roku 1852.

kotasbk
29.11.2020 4 z 5

Přiznám se, že jsem se KHB vybíhal jak čert kříži. Poezie nebyla nikdy můj šálek kávy, protože vždy jsem četl nějakou chujovinu o přírodě, o septajicim mechu a tam podobně. Tyrolské elegie jsou ale něčím jiným a jsem za to rad. Bylo potěšením číst verše o zatýkání a cestě do Brixenu. Páni policajti na něj ještě počkali, aby se pan redaktor oblékl. V kočáře si kouřil cigaretu a očividně se měl fajn. Nejspíš jiná doba, jiný mrav. Za padesát let později v jiné zemi někde na východě by pro něj četníci přišli a odešli s prázdnou. Přece jenom se Karel měl dobře.

Elevant
28.11.2020 5 z 5

Havlíček ve svých verších výmluvně komentuju historickou epochu, se kterou byl nucen se potýkat. Jsou do jisté míry i nadčasové, nicméně nedají se vnímat jinak než v kontextu doby.
Domnívám se, Elegie jsou zásadní pro pochopení Havlíčka, protože na jedné události, která mu definitivně změnila život - tedy deportace do Brixenu - vystavěl všeobecnou kritiku dobové politiky. A učinil tak s pomocí svižných, ironizujících a báječně zesměšňujících veršů.

Cortegos
27.10.2020 4 z 5

Typický KHB. Bohužel si myslím, že čtenář se při čtení neobejde bez znalostí hrubé kostry Havlíčkova života s důrazem na jeho Brixenský pobyt. Řekl bych, že z hlediska literární kvality jsou Král Lávra i Křest Svatého Vladimíra lepší.

mazlak
13.10.2020 5 z 5

Pár stran a tak výmluvné verše. Doporučuji.

Knišíl
19.09.2020 5 z 5

Co ještě napsat k tomuto i dnes svěžímu krátkému kousku, který je ostrý jak břitva, politicky nekorektní (ne nutně ale neslušný). Jízda do vyhnanství, loučení s rodným krajem, má v sobě cosi velmi smutného, ale Borovský se s tím dokázal vypořádat po svém. Obdivuji Borovského jazykovou úsečnost, se kterou dokázal popsat svět kolem sebe. I to, že to musel být sakra machr, který si z pánu nahoře nic moc nedělal, otrocké myšlení mu bylo hodně vzdálené, protože kdo se do lesa nebojí? No přece Karel Havlíček Borovský.

Orange8knihomol
02.09.2020 4 z 5

Tyrolské elegie jsem si vybrala ke čtení v rámci povinné školní četby a nelituji toho. Jelikož má dílo jen pár stránek, četba vám zabere čtvrt hodinky. Borovský mě mile překvapil, elegie se mi opravdu líbily. Sice již situace, kterou zpěvy kritizují, není aktuální, ale i přesto je text srozumitelný a místy také vtipný (satira a kritika rakouské vlády a církve). Domnívám se, že pokud hledáte nějaké kratší dílko k maturitní zkoušce, je Borovský vhodnou volbou. DOPORUČUJI.

martineden
29.07.2020 5 z 5

Borovského miluju!

Ranuncul
27.07.2020 5 z 5

Doporučuji k přečtení. Super sranda.

Adele02
18.07.2020 3 z 5

Za mě teda jeho nejslabší dílo, ale aspoň to šlo rychle.

cukrovka
04.06.2020 4 z 5

Drobné dílko plné nadsázky a satiry. V době svých středoškolských studií jsem nečetla a tak jsem si doplnila vzdělání.

barca9312
01.06.2020 3 z 5

Rychlovka do vyzvy

verense
18.04.2020 5 z 5

Ironický a sarkastický humor je přesně můj šálek kávy! Od středoškolských dob mne čtení poezie vůbec nelákalo, nicméně Karel Havlíček Borovský mne přesvědčil, že minimálně v jeho případě dělám chybu. Nu, bude napravena. Škoda, že je autor již dávno v prach obrácen, moc ráda bych si přečetla jeho postřehy k době dnešní...

chaera
25.03.2020 4 z 5

Velmi krátké dílo protkané sarkasmem a pěknými rýmy. Přečtené za chvíli a já si jako maturant mohu odškrtnout další knihu ze seznamu. Na to, že jsem od této básně nic moc nečekala, jsem byla mile překvapena. 4/5

LeeWitch
05.03.2020 5 z 5

Vše je zde již napsané, a nelze než souhlasit, kvalitní práce, satirický žalozpěv co má šmrnc ???? je to rebel ❤

soupik2012
20.02.2020

Když jsem ve čtenářské výzvě uviděla poezii, tak mě polilo horko. Pro mě je poezie stejnou záhadou jako matematické rovnice. A také jí považuji za stejně zábavnou. Zkrátka nejsem cílová osoba a tak mi nepřísluší tuto knihu nějak hodnotit. Za mě splněná čtenářská výzva. Verše recituje pan Martin Hofmann.

DK197
18.02.2020 4 z 5

AUDIOKNIHA: moje první setkání s autorem a okamžitě rozhodně ne poslední. Tyrolské elegie mě dostaly svým lehkým ironickým humorem, bravurnou reálnou poezií bez abstrakcí a zároveň jemným intimním nahlédnutím do tak zajímavého historického okamžiku jako je autorův odvoz do Brixenu. Za sebe tleskám a určitě si dílko ještě někdy přečtu znovu. Však je taky krátké a napoprvé jsem ho dala rovnou dvakrát za sebou.

Irsaf
05.02.2020 3 z 5

Poezie není můj šálek kávy...
Četla jsem v pár minutových pauzách v práci...
Celkem to šlo číst...

twigxi
04.02.2020 4 z 5

Hezke, vtipne dilo. Kratounke, takze se da precist velice rychle a rozhodne za precteni stoji.

alef
17.01.2020 5 z 5

„To je již můj obyčej, že v nesnázích nemohu jinak mluviti než žertem, poněvadž jest nejlépe v smíchu s nimi zápasit“ (Epigramy)

Asi mě to bavilo víc, než mého syna (středoškoláka) :-), já se tak po létech vrátila k středoškolskému učivu, a tentokrát se začetla s mnohem větším nadšením – teď už jsem totiž opravdu chtěla pochopit Havlíčkův kritický pohled na svět … nevěřte mi ani slovo :-) … tentokrát jsem si to prostě jen užila :-) … nic jsem neobjevovala, nic neanalyzovala, jen jsem si prostě s chutí přečetla rozpustile satirický, hořce ironický, jízlivě vtipný, kousavý a jedovatě výsměšný, do veršů zaspaný, obsahem skoro současný (tudíž řekněme nadčasový) příběh - o zklamání ze zažitých stereotypů, o znechucení režimem, o snaze ukázat věci takové, jaké jsou … takže, za mě bezva :-).

„Bach mi píše jako doktor, že mi nesvědčí v Čechách zdraví, že prej potřebuju změnu povětří;
Že je v Čechách tuze dusno, horké výpary, mnoho smradu po té oktrojírce, holé nezdraví.
Že on tedy schválně pro mne kočár sem poslal, abych se hned na státní outraty na cestu vydal.
A žandarmům že nařídil, ať mne hodně nutí, kdybych nechtěl ze skromnosti přijmout jeho nabídnutí.

Ach! ty světe, obrácený světe! vzhůru nohami ve škarpě leží stráž, ale s panem delikventem samým kluše ekvipáž.
Ach, ty vládo, převrácená vládo! národy na šňůrce vodit chceš, ale čtyřmi koňmi bez opratí vládnout nemůžeš!“

pip11
07.01.2020 5 z 5

Skvěle napsáno, čtivé a velmi výstižné.