Trpaslíci

Trpaslíci https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101684/trpaslici-101684.jpg 4 511 74

Trpaslíci série

Proslavili se v Tolkienově Pánu prstenů – kdo by neznal Gimliho soupeření s Legolasem o co největší množství zabitých skřetů? Ano, řeč je o trpaslících. Malí vzrůstem, velcí srdcem. Většinou byli popisováni jako komické figurky, vděčný cíl různých vtípků a žertů. Ale žertovat na účet Boindila nebo jeho dvojčete Boëndala se nedoporučuje. Své válečné sekery ovládají s takovým umem, že tlupa skřetů je pro ně jen malým předkrmem před pořádnou bitvou. Skrytou zemi však ohrožuje daleko větší nebezpečí než tlupy skřetů. Zradou padla Kamenná brána a do Skryté země vstoupili temní alfové. Mají sličné tváře, ale místo očí černé bezedné studny… Alfové si berou životy svých obětí a Mrtvá země si bere jejich duši. Není záchrana Skryté země příliš velký úkol pro malého trpaslíka? Najděte odpověď na stránkách této knihy a vydejte se spolu s Tungdilem vstříc největšímu dobrodružství svého života…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fantom Print

Die Zwerge , 2003

Pája20
21.06.2018 5 z 5

Kniha byla úplně úžasná. Dostala mě hnedka prolog a hltal jsem každý řádek. Neuvěřitelný zážitek.

Jeffido
30.04.2018 5 z 5

Nejlepší kniha o trpaslících. Celý děj je naprosto poutavý a odehraje se v něm strašně moc. Je tu mnoho překvapení. Jistá inspirace a podobnost s Tolkienem tu je, nicméně to je jedině dobře, jelikož mě osobně jsou trpaslíci z Pána prstenů nejmilejší. V knize Trpaslíci to jsou vyloženě jatka. Z počátku může být problém nepřehlednost jmén (jsou si docela podobná) - ke knize je ale strana, se seznamem všech jmen, také mi dělalo problém oběhy a cykly, které znázorňovali časový úsek. Díky mapě mi nedělalo problém se orientovat, kde se nachází postavy. Za mě 5*!! Nejlepší kniha o trpaslících, kterou zatím znám!

lsisec
21.03.2018 3 z 5

Dalo by se říct, že ke knižním postavám trpaslíků nemám velkou důvěru. Ostatně jsem toho názoru, že po Tolkienovi nelze nic objevného o tomto národu napsat, ale podlehl jsem perfektnímu hodnocení na databázi knih a vydal jsem se do říše fantasy. Bohužel Marcus se pohybuje v zažitých schématech. Vůbec nic originálního. Nevraživost elfů a trpaslíků vůči sobě, společná nenávist ke skřetům, schopnost tolerovat existenci lidí, dokonce i draka Marcus použil, aby se čtenář nenudil a to co mi vůbec nesedlo, byla nebo byly tzv. zombie, z nichž některé měly tu nádhernou vlastnost, že byly ochotné spolupracovat v boji za dobrou věc proti svým zlým kamarádům. Blbost . Zombie znám, to by nikdá neudělaly. No, pro mně je to slátanina všeho možného dohromady, ve které samozřejmě nechyběli čarodějové a čarodějky a králové lidského pokolení. Takový špatný klon Hobita a Pána prstenů. Za jakž takž originální lze považovat existenci ALFů. Což zřejmě jsou zparchantělí elfové.
Všechno bych to byl býval ještě polknul, kdyby to byl býval překryl silný příběh, ale bohužel pro mně, silný příběh se nekonal. Níže "Fanfara 7" píše, že knize dává 3 hvězdy za "Dvojčata" a to je přesné. To byly jediné postavy, které nebyly ploché a byly uvěřitelné. Dávám 3 hvězdy za "Dvojčata" a za prožité zklamání neb sem se těšil. Je to průměrné čtení, které ovšem nikoho neurazí, ale ani nenadchne. Ačkoliv, kdy si přečtu recenze níže . . . . .

RyonMathrin
06.03.2018 4 z 5

Velmi povedené dílo. O trpaslících se mnoho nepíše a už zdaleka ne takto rozsáhle. Byl jsem na knihu moc zvědavý a nezklamala mě. Příběh vykořeněného Tungdila je spletitý, plný překvapení a do poslední chvíle napínavý. Trpasličí kultura je moc pěkně vymyšlena – drží se většiny zažitých schémat (tak, jak to máme my fanoušci fantastiky rádi – pijí pivo, mají vousy, jsou dobří ve zpracování kovu a kamene, stateční bojovníci...), přitom však dodává mnoho promyšlených detailů, které správně okořeňují a tuto obdivuhodnou rasu moc pěkně vykreslují. Heitz si třeba docela šalamounsky poradil s tím, jestli trpaslice také mají vousy.
Magická moc v tomto fiktivním světě je vymyšlena poměrně originálně. Také zlí alfové jako protipól elfů je zajímavý nápad, který příběhu dodal nové možnosti.

Avšak oproti tomu, jak jsou trpaslíci a jejich království popsáni perfektně, docela nejasný dojem jsem měl ze zbytku „Skryté země“, některé věci mi nesedly. Sousední království mi splývala, nebyla podle mě popsána tak, jak by si možná zasloužila. Také pojmy „oběh“ a „cyklus“ byly matoucí, kvůli jejich podobnému významu jsem zpočátku netušil, o jakém časovém úseku se píše a odhadoval jsem z kontextu – možná by si zasloužilo lepší překlad.
Přes tyto drobné detaily se jedná o strhující příběh, jeden ze záchytných bodů v moři fantastiky.

Bulba
15.02.2018 5 z 5

Na knihu jsem narazil náhodou a velice se mi líbila (tak dlouhou knihu jsem už dlouho nečetl) - už se těším na další díly. Jako velké plus knihy hodnotím to, že je psána odlehčeným stylem - třeba Pán prstenů je pěkná kniha, ale vše je tam stašně vážné. Děj je spletitý, popis příhod i bojových scén výborný. Jedině bych knize vytkl ta jména hlavních hrdinů - tak do 2/3 knihy se mi trpaslíci pletli - to, že oba bratři začínají na B bych chápal, ale proč ještě další hrdina začíná na B a ten čtvrtý má ve jménu i s dvěmi tečkami jako jeden z bratrů, to nechápu. Aspoň hlavní hrdina měl jméno trochu odlišné, to se mi nepletlo.

KAREL6725
11.11.2017 5 z 5

To nejlepší co Heitz napsal mám všechny díly. Fantasy jak řemen chytne a nepustí čteno dvakrát.

Miro.slav
08.10.2017 5 z 5

Nech si hovorí kto chce, čo chce, pre mňa sú Heitzovi "Trpaslíci", a celá sága o nich, fakt výnimoční. Čítal som ich už dvakrát. Prvýkrát, keď vyšlo prvé vydanie vo Fantom Printe a druhýkrát po asi desiatich rokoch. A ani v jednom prípade som nebol sklamaný! Tolkiena mám rád, ale... absentujú mi tam práve títo bradáči! Tu majú priestoru neúrekom a som rád, že Markus Heitz sa toho chopil. Keď však porovnám túto prvú knihu napr. s "Osudom trpaslíků" alebo "Triumfom trpaslíků", tak je jasné, že tu je cítiť viac naivity - ale Tungdil predsa na začiatku bol idealista a naivný neskúsený trpaslík (a možno sa Heitz len musel rozpísať - Legendy Alfů sú už o poznanie temnejšie a aj štýlovo vybrúsenejšie). No aj napriek tomu, považujem "Trpaslíkov" za super fantasy knihu. Kto má rád túto bradatú rasu milovníkov kovu, kameňa a piva, nech neváha. Odporúčam.

frantisek6180
24.07.2017 5 z 5

Za mě se jedná o jednu z nejlepší fantasy knih, která u nás vyšla, svět, děj, prostředí i postavy prostě perfektně učarují ;-)

sixi
21.06.2017 4 z 5

niesm na klasicke fantasy ale čítalo sa to dobre a plinule

BorknagarSK
07.02.2017 5 z 5

Ako tak čítam negatívne komentáre, som trošku zmätený. Pre mňa táto pentalógia (momentálne) patrí do top fantasy kníh. Kúpil som si tieto knihy naraz, vysolil niečo cez 60 eur a vôbec to neľutujem. Veľmi dobré čítanie, ktoré do svojho deja vtiahne nejedného čitateľa. Na lepšie zoznámenie s trpaslíkmi priam nutnosť prečítať. Never trust an elf... :)

Atuin
28.01.2017 2 z 5

Bohužel je to velice neoriginální. Ten svět je odněkud ( a nechce se mi psát odkud) doslova vyoperován bez toho aniž by autora napadlo, že si ty profily může nastavit po svém. Nenastavil a nevytvořil.Přetvářka, v níž jsem nebyla schopna uvěřit jediné větě a že jich tam bylo požehnaně.

Archie
22.01.2017 3 z 5

Fan-fikce Pana prstenu od nactileteho hrace World of Warcraft. Necte se to spatne, postavicky jsou sympaticke, ale ja potrebuji k prozitku fantasy svetum uverit. A Heitz jakoby nemel dostatek fantazie ani spisovatelskeho talentu. Svet je fadni, tuctovy, jako z nejakeho nahodneho generatoru lokaci a mytologie. Zlakala me velika pevna vazba a slusna hodnoceni, jinak jsem tomu ale neveril skoro nic. Je mnoho lepsich fantasy a mnoho propracovanejsich svetu k prozkoumani.

Hellrampage
17.01.2017 4 z 5

"Smrt vás všech se jmenuje Sinthoras!"

Prvý diel prečítaný... čo dodať? Zo začiatku som sa knihy bál, keď som videl tú skvostnú obálku v pevnej väzbe, ktorá má v mojej knižnici svoje čestné miesto. Vždy som hľadal nejakú knihu, ktorá by mi priblížila mentalitu trpaslíkov, nejaký silný príbeh, ktorý by mi týchto neohrozených bojovníkov sídliacich v horách vykreslil podľa gusta. Dočkal som sa! Markus Heitz píše najlepší fantasy román, v ktorej hlavnú úlohu tvoria trpaslíci. Príbeh učňa Tungdila a boj s Mŕtvou zemou ma vtiahla, kniha sa číta veľmi dobre. Kto si neobľúbi dvojičky Boindila a Boendala (nielen ich) a ich žarty na svoj alebo iný účet, ten nie je človek (trpaslík :-)) Okrem hlavnej dejovej linky sa dočkáte aj zrád a intrík + nečakaných úderov pod pás. Trochu som bol zmätený, že používali namiesto dní a rokov obehy a cykly.

Kto si chce prečítať knihu s trpaslíkmi v hlavnej úlohe, toto je tá najlepšia možnosť! 90%

"Oink, oink! Sviňuchy!"

Palorizek85
19.12.2016 5 z 5

Výborné fantasy! Po Tolkienovi mě z tohoto žánru zaujala tato kniha nejvíce.

whiolet
01.12.2016 5 z 5

Naprosto skvělé fantasy. Trpaslíci byla první knížka po které jsem sáhla od tohoto autora a rozhodně to nebyla chyba!

AllyKumari
18.07.2016 4 z 5

Tato kniha mne kdysi příjemně překvapilo. Některé věci v ní byly prostě děsivé, až se člověku zvedal žaludek. Přesto bylo všechno čtivé, příběh byl plný rapidně progresivního děje, a hlavně celý svět a postavy v něm se zdály čerstvé a originální. Přečetla jsem následně ještě druhý díl, který bych hodnotila podobně, z nějakého důvodu jsem však už neměla potřebu v příběhu pokračovat... Ale nikdy neříkejme nikdy :)

Fanfara77
28.06.2016 3 z 5

Hodně jsem od toho očekávala, ale trochu mě to zklamalo. Takové neživé a nezáživné, Tři hvězdy za Dvojčata

avalonek
10.06.2016 3 z 5

Začátek byl poněkud utahanější,ale postupem času se to začalo pěkně rozjíždět a mě pořádně bavit.Kniha o přátelství,síle,odvaze s humorem a hezkým vyobrazením různých říší a národů.Spokojenost,snad takový bude i další díl.

Emetiore
16.03.2016 1 z 5

Příběh na úrovni amatérského DrD dobrodružství, ale hlavně ten svět... pustý, mrtvý a bez jiskry, úplně jako z béčkové počítačové hry. Když už oddechovku od Heitze, tak radši Ritus.

stryko007
19.01.2016 3 z 5

Asi jsem už moc starý ale knihu jsem nedočetl.