Trojkráľový večer

Trojkráľový večer https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56351/bmid_trojkralovy-vecer-7hi-56351.jpg 4 454 65

V slávnej Shakespearovej komédii Trojkráľový večer sa doslova klame telom - zamieňajú sa dvojčatá Viola a Sebastián, Viola je navyše preoblečená väčšinou za muža a volá sa Cesario - a to všetko len preto, aby na konci vyšla najavo pravda a prišla si na svoje čistá láska

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Ikar (SK)

Twelfth Night, or What You Will , 1602

neheria
13.01.2020 5 z 5

Jedna z mých nejmilejších komedií střední éry Shakespearovy tvorby. Chaotická, šílená, přesto natolik rytmická a plynulá. Ideální pro "náhodné kolemjdoucí" kteří snad uvažují nad ponořením se do světa renesančního divadla. Překlad od Hilského, ideálně doplněný jeho esejemi z Jeviště svět, je skvělým startovacím balíčkem.

MilanCFC
14.10.2019 4 z 5

Malvolia mi bylo v jednu chvíli až líto, ale zároveň jsem se šprýmům na jeho osobu dost smál. Dílo jsem jen četl, neviděl jsem jej, ale Shakespeare to vykreslil tak dokonale, a především právě scény s Malvoliem, že jsem to prostě viděl před sebou. Super.

pismenkovyJoe
22.07.2019 4 z 5

Tahle hra mě bavila, je to dobrá komedie co má spád.

Pedruska01
05.05.2019 4 z 5

Pro tohle dílo mě nalákal paradoxně film, který má do "klasiky" velmi daleko. Myšlenka byla zajímavá a pro zúčastněné na konec zamotaná. Musím uznat, že tam byly i momenty, kdy se člověk "zasměje", proto tentokrát žánr komedie Shakespearovi uznávám a četlo se to fajn.

Ešína
06.02.2019 5 z 5

Tak za mně jedno z nejlepších děl od Williama Shakespeara. Knížku jsem přečetla na jeden zátah. Můžu jen doporučit..

MerryA
31.01.2019 5 z 5

Netuším, nakolik populární názor, ale Večer tříkrálový je můj nejoblíbenější Shakespeare. No... těžko se vybírá jen jedna hra, ale určitě nejoblíbenější komedie. Spolu se Zkrocením zlé ženy. Dobře, nedokážu si vybrat jenom jednu hru. Shakespeare zkrátka je a vždycky bude literární génius a jeden z nejlepších spisovatelů všech dob. Doporučuji filmovou verzi s Imogen Stubbs a Helenou Bonham Carter. Skvostné zpracování.

Baushka
14.01.2019 5 z 5

Ze začátku rozvláčné, od poloviny už má knížka spád. Ráda se na hru i podívám.

alzbeta2843
10.08.2018 4 z 5

“Někdo se narodí velký, někdo si veliklsti dobude, a někonu velkost spadne do klína.” Tento známy výrok ma núti premýšľať ako to vo svete chodí a myslí, že to bude platiť v každej dobe. Kniha sa mi veľmi páčila i keď mi robilo problém čítať ju po česky a tak mi to trvalo dlhšie, ale príbeh poznám a vždy sa mi páčil.

Jass
29.04.2018 5 z 5

Mám jedinou výtku, proto ji řeknu hned na začátek, abych se následně mohla rozplývat nad tím, jak úžasná tahle komedie je... Proč v prvé řadě šla Viola do služby k Orsinovi? Nějak v tom nevidím hlubší důvod... Tolik k negativům... Miluju slovní hříčky, milovala jsem je už v Marné lásky snaze, ale tahle hra má navíc o něco lepší a konzistentnější příběh. Navíc, i když tu zůstává trochu Shakespearovské zlomyslnosti, není to zdaleka taková síla, jako třeba ve Snu noci svatojánské, který na mě byl v některých ohledech už trochu moc. Zkrátka láska na první pohled...

rarášek
07.03.2018 5 z 5

Když jsem tuto divadelní hru začala číst, ani jsem netušila, jak si ji oblíbím. Po přečtení Zkrocení zlé ženy jsem si myslela, že Shakespearovým komediím zrovna dvakrát neholduji, ale pak přišlo tohle dílko a změnila jsem názor. Komedie je plná napětí, romantiky i zábavy, díky které jsem se několikrát usmála.
Tahle komedie od Shakespeara se mi zatím líbí ze všech nejvíc a moc ji doporučuji. :)

Stellia
08.05.2017 5 z 5

Ďalšia z mojich obľúbených :)

izfnp
12.01.2017 5 z 5

Najlepšia komédia od Shakespeara a nakoľko komédia je jeho najlepší žáner, i jeho najlepšie dielo. Každý máme iné preferencie, ale ja na Večer trojkráľový nedám dopustiť.

FreeDragon
07.01.2017 5 z 5

Večer tříkrálový aneb cokoli chcete je moje první kniha od Shakespeara.
Upřímně - nečekala jsem, že se mi bude tak líbit. Děj byl sice předvídatelný, ALE styl psaní, hrátky se slovy...prostě geniální
U knihy jsem se navíc dost nasmála, Šašek je skvělý a lest na Malvolia byla skvostná :DD
Prostě perfektní :)

ZajDa37
14.11.2016 5 z 5

Opakuji už to, co jsem řekl u Jak se vám líbí, je to přihlouplé, ale hezky přihlouplé. A navíc ta "lest" na puntičkáře Malvolia. To je asi to nejhezčí, co ta hra nabízí, zvlášť to odposlouchávání. Jinak převleky žen za muže, jsou už tradičním prvkem Willových komedií, takže nepřekvapí.
Ale ty zmatky... A dvojčata... A voda... A božská lady Viola...

A k tomu ta slavná věta: "Žije-li láska z hudby, hrajte dál."

sgjoli
21.08.2016 5 z 5

Trochu jsem se bála té zápletky „někdo se vydává za někoho, kým není“ - tuto tématiku běžně nevyhledávám, nemám ji obecně moc ráda a poněkud jsem se tomu bránila i u Shakespeara, ale on to zpracoval tak mistrně a s takovým humorem, že jsem se u knihy opravdu upřímně bavila, a skoro lituju, že jsem se Večer tříkrálový zdráhala tak dlouho přečíst. Hru jsem viděla nedávno i jako představení v rámci Shakespearovských slavností a bylo to naprosto úžasné!

melaficent
14.05.2015 5 z 5

Skvelá kniha, Shakespeare je proste Shakespeare, s tým sa nedá nič robiť :)

Daniel.95
06.05.2015 4 z 5

Velmi pohodová kniha.

Liana
25.07.2014 5 z 5

Videla som aj predstavenie a teraz som čítala aj knihu a veľmi sa mi to páči. Fakt som sa bavila. Samozrejme úplne najlepšie je posledné 5. dejstvo. Odporúčam.

AničkaŽ
25.05.2014 5 z 5

Nečekala jsem to, ale vážně jsem se zasmála. Od této knížky a samozřejmě také po přečtení Sonetů se Pan Shakespeare stal mým oblíbeným autorem. :)

helena19
22.12.2013 5 z 5

Tato kniha mě pobavila, důvod přečtení byl hlavně ten, že kniha byla použita jako inspirace pro film Supernáhradník... Přišlo mi úžasné, jak se ten příběh vyvíjel a líbilo se mi to slavné motto: Někdo se veliký narodí, někdo se velikým stane a někomu spadne velikost do klína...