Medvěd a Slavík

Medvěd a Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379443/bmid_medved-a-slavik-3Cm-379443.jpg 4 667 188

Trilogie zimní noci série

Ve vesnici na okraji divočiny severního Ruska po většinu měsíců v roce panuje zimní, zasněžené počasí a neustále vane chladný, až mrazivý vítr. Stará chůva zde vypráví shromážděným dětem legendy a pohádky o čarodějnictví, folklóru a Zimním králi. Zdejší církevní autority sice opovrhují kouzly protkanými příběhy ze starých dob ale z myslí lidí je nikdy nevymažou. Ale pro mladou a divokou Vasju tato vyprávění nejsou vymyšlená. Vidí totiž duchy, kteří střeží její domov, stejně jako rostoucí síly černé magie, které se skrývají v okolních lesích. Atmosférický a okouzlující román, v němž není nouze o dobrodružství, připomene mnohým čtenářům ta nejlepší díla Neila Gaimana.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

The Bear and the Nightingale , 2017

Rossel
15.01.2020 4 z 5

Kniha opravdu neskutečně těží z prostředí, do kterého je vyprávění zasazeno. Slovanská mytologie je zatím celkem neokoukaná. Osobitá ruská země, kde panuje zima tak třeskutá, že se lidé strachují o svůj život, zabydlená mimo jiné rozmanitými kouzelnými bytostmi. Má to magickou a tajemnou atmosféru a pomalu se probouzející hrozba tomu dodává ten správný šmrc.

Autorka je bezesporu nadaná. Zvlášť popisné pasáže a celkový poetický tón je moc příjemný. Navíc dokázala vytvořit velmi sympatické postavy, které člověk rád poznává.

Bohužel zhruba od ¾ pro mě kniha postupně ztratila dech. Nedokážu přesně postihnout čím to… Připadá mi to takové nepromyšlené. Jako kdyby autorka najednou nevěděla, kam se vrtnout. Některé věci se opakují a vyvrcholení příběhu je za mě takové na sílu. Navíc líčení akčního dění, teoreticky toho nejnapínavějšího okamžiku, napětí spíš postrádá. Na tom asi bude potřeba v psaní ještě zapracovat.

Pokračování si asi ráda přečtu a jsem zvědavá, jak se to vyvine. Ale velmi doufám, že to nebude t v duchu závěru knihy... :)

Človíček678
11.01.2020 5 z 5

Nemůžu říct, že by mě kniha dostala natolik, že nedokážu myslet na nic jiného, což se mi někdy stává. Jenže mě naprosto dostal obraz divoké a kouzelné dívenky. A pohádky a legendy, které ožívaly na pozadí obyčejného života lidi ze severu, byli tak skutečné a svým způsobem drsné. Smrt nebyla přehnaně dramatická ani nic podobného, jednoduše někdo umrzl nebo umřel hlady, protože se to stává.
Nevím jestli je to příběh pro všechny, ale pro mě bylo příjemné vrátit se do pohádkového světa.

Kniznisumisek
05.01.2020 5 z 5

krásná knížka, pohádková s úžasnou atmosférou. Doporučuji všem!

pavlinka91
01.01.2020 5 z 5

Knížka, do které jsem se zpočátku nemohla začíst, ale která mě nakonec dostala svým kouzlem. Je to pohádka pro dospělé, příběh dobra a zla a bájných duchů, který Vám připomene dětství a příběhy Krásy nesmírné. Kdyby autorka více popsala domovoje, vazilu a další duchy a dala jim více prostoru, byl by příběh zcela dokonalý. Jen pořád přemýšlím nad názvem Medvěd a Slavík. Proč právě ti dva. Proč ne Medvěd a Karačun, nebo Medvěd a Mrazík? I když nad tím asi ještě chvíli přemýšlet budu, nemění to nic na tom, že lidovy folklór a staré příběhy nemají být zapomenuty. Mají své kouzlo, svá tajemství, napětí a tím vším lákají své čtenáře. Knihu vřele doporučuji :)

SlečnaKnížka
14.12.2019 4 z 5

Magický příběh, to je výstižné spojení. To románové propojení s pohádkou, mytologií a lidovou slovesností v sobě ukrývalo určité kouzlo. Kniha se mi četla dobře, i když musím přiznat, že jsem první četla druhý díl, ale nevadilo mi to.
Je něco milého a klidného na tom vrátit se do světa strašidel a kouzel, nadpřirozena, který se tak lehce dotýká a pojí s tím naším.
Nebojím se již teď říci, že knihu ještě jednou přečtu. Tedy vlastně příběh Vasji a Mrazíka.

Petass
07.12.2019 3 z 5

Byla to krásná pohádka. Mrazivé prostředí, uhrančivá hlavní postava... Příběhu ubíralo na opravdovosti nepropracovanost vlastností a schopností bájných postav. Zdálo se mi, že autorka tak trošku uhybá "jak se jí to hodí". Druhý díl ale určitě zkusím.

annasglamour034
05.12.2019 5 z 5

Příběh plný mrazu, magických bytostí a dávné Rusi. Je to pohádka a současně docela temný příběh. Vasju jsem si oblíbila pro její vnitřní zrak, odvahu a stavění se autoritě. Přesto jsem si v současném marasu užívala příběh z kterého cítíte chlad na chodidlech. Žádná romantika, ale krásné fantasy i pro dospělé (nebo aspoň věkem dospělé). Vřele bych doporučila těm, co hledají četbu na zimu a chtějí se přesunout do malé vesničky uprostřed lesů, kde vládne Mrazík a další démoni. Nebudou chybět i strážci domů, dobytka nebo i lázní. Kniha je opravdu krásná a měla pro mě i osobní význam :)

Bublinka.
29.11.2019

Příběh vystavěný na slovanské mytologii s neodolatelnou malebností zimní Rusi. Na stránkách knihy najdeme velkou dávku pohádkovosti, ale ve chvíli, kdy se krajinou začne šířit strach, tenhle pocit začne mizet. Byla jsem spokojená, dostala jsem slibovaný "atmosferický a okouzlující román".

Arev122
27.11.2019 3 z 5

Jako oddechova knížka se mi to hezky četlo. Je to vlastně moderně pojatá pohadka. Děj je zasazen do staré Rusy, jako v pohádce jsou tam domácí skřítci a lesní rusalka. Ale je tam i trochu horroru - demon a upír. Hezký je v příběhu vyjádřena závist a nenávist zakořeněna v lidech, ale i odvaha hlavní hrdinky.

v.july
27.11.2019 4 z 5

Zacatek byl klasicky pomalejsi nez konec, rekla bych, ze vetsina aktivniho deje se odehrava na poslednich 100 strankach. V mnozstvi postav jsem se chvili ztracela a vlastne ne v priserkach, ale spis v lidskych postavach. Rekla bych ze vlasntosti mrazika nebyly tajemne, ale spis lehce zmatene popsane. Kniha se mi celkove libila, konec byl napinavy a uspokojivy co se tyce osudu nekterych postav, ktere me stvaly.

oblakaknih
23.11.2019 2 z 5

Medvěd a Slavík. Knížka, která obletěla Instagram a má spoustu fanoušků.
Můj názor je velice rozporuplný.
Příběh je sice velmi originální a zajímavý, z mého pohledu bohužel nudně zpracovaný.
Kromě hlavní hrdinky mi postavy přišly dost nevýrazné, měla jsem v nich i zmatek. Vasja mi ale byla sympatická a dokázala jsem se do ní vcítit.
Knihu jsem četla dlouho, protože kapitoly byly dost dlouhé, takže se mi příběh nečetl nejlépe.
Příběh se strašně pomalu rozjížděl, z velké části byl nezáživný a do sté strany se v podstatě nic nestalo. Byly tam okamžiky, kdy jsem se začetla a příběh mě ohromně bavil. Bohužel těch nezáživných bylo daleko více.
V knize se objevuje i lehká romantická linka, spíš takový náznak, což se mi neskutečně líbilo.
Z textu na mě ale nepřecházely žádné emoce.
Konec knihy pro mě nebyl nijak překvapivý, ale byla jsem s ním spokojená.
Zcela upřímně přiznávám, že kdybych druhý díl neměla, ani se do něj neplánuji pustit.

s1ombrehimawari
19.11.2019 3 z 5

Chápu, že z toho jsou ostatní neslovanské národy paf, ale kus překvapivosti to bohužel pro mě ztratilo vzhledem k tomu, že příběhy znám. To prostředí bylo fajn, dobře se v něm pohybovalo. Postavy parádní. První dvě části mě, ale bavili víc a to hlavně kvůli neotřelému střídání pohledů všech různých postav. Vyvrcholení stálo za prd, co si budem, konec byl asi z celé knížky nejhorší.

jmn7053
14.11.2019 5 z 5

Příjemné čtení, ačkoliv je kniha velmi obsáhlá; po prvních asi dvou kapitolách jsem netušila, kam autorka míří..., a dalo by se říct, že "hlavní" děj se odehrává na posledních 150 stranách, ale, zbytek knihy má své kouzlo a postavy, které vidíte stárnout Vám přirostou k srdci, včetně mrazivě krásné Rusi.
Je to kniha mnoha kontrastů a protikladů - je to pohádka/nepohádka, o skromnosti a ješitnosti, odvaze/strachu, moci a slabosti. O dětství i stáří, starých bozích i o těch nových a hlavně o svobodě a pozlacené kleci.

Anténa1991
18.10.2019 2 z 5

Kniha mne hned na první pohled ohromila nádhernou obálkou - ta prostě člověka zaujme! Pořídila jsem si ji na základě vysokého hodnocení zde na databázi knih. Ze začátku jsem si nemohla vynachválit, že je to něco jiného, než jsem byla doposud zvyklá. Postavy byly vykresleny pěkně, nepletly se, ačkoliv východní jména se mi ze začátku hůř četly.
Veliké plus dávám za folklór a slovanskou mytologii, dodnes jsem neslyšela o domovoji, vazilovi atd., tímto mne kniha určitě obohatila. Hlavní hrdince Vajse člověk prostě musí fandit a zimní krajina byla popsána až mrazivě dokonale! Ale to je z mého pohledu, bohužel, na knize pozitivního všechno..

Děj byl nedomyšlený, místy nudný, některé pasáže totálně mimo - kdyby v knize nebyly, nic by se nestalo. A když autorka nakousla něco zajímavého, kdy jsem si říkala, že teď se to konečně rozjede, tak to rázem utnula. Nebo například ! SPOILER! zabíjení upíra kůlem, kdy to mohlo být rozvedeno mnohem, mnohem víc, bylo popsáno v pár větách. Celkově mi přišlo, že autorka do příběhu chtěla "narvat" všechno, co ji přišlo na mysl, (tím pádem kniha byla dle mého hodně překombinovaná) a pak to rychle ukončila a nedotáhla to jak říkajíc do konce.

No škoda,ale jak se říká sto lidí, sto chutí. Já si další díl s největší pravděpodobností nepořídím.

evilunicorn
14.10.2019 4 z 5

Chápu,proč jsou v zámoří celí paf z téhle knihy.Slovanská mytologie a pohádky jsou jim neznámé a postavy z pověr jim nic neříkají.I já si to užil,i když víc než samotné fantasy prvky mě bavilo bravurní vykreslení ruské zimy a těžkého života v místě tak odřízlém od civilizace.Při čtení jsem doslova cítil třeskutý mráz, vůni podestýlky ve stájích a teplo pece v kuchyni.A možná na rozdíl od jiných,mi nepřišla kniha příliš pohádková.. Kouzelný příběh,to ano,který ale nikam nespěchá a nevyvíjí se podle klasických pohádkových postupů.Jako první díl trilogie výborné,spousta otevřených otázek,na jejichž zodpovězení se budu těšit v dalších dílech.

Marllenka
23.09.2019 4 z 5

Krásný a čtivý příběh, není to úplně můj žánr, ale tato kniha mě pohltila. Nelituji, že jsem si ji koupila. První díl super a právě otvírám druhý díl - Dívka ve věži. A nemůžu se dočkat třetího!!

Malinali
18.09.2019 5 z 5

Naprosto mě kniha pohltila. Pohádky a příběhy z Rusi, připomnělo mi to knihu Krása nesmírná... Duchové, strašidla, mocní koně, bohatýři, odvážné panny. Kniha je pro mladé čtenáře, ale místy je i strašidelná pro nás dospěláky. Knihu jsem si půjčila v knihovně, ale druhý díl si koupím, později seženu i první a určitě za pár let doporučím své dceři.

Tenebien
15.09.2019 4 z 5

Zapracovala bych na tempu. Některé pasáže letěly, jiné se táhly. Jinak ale super počtení. Jen teda představa Mrazíka jako pěkného mladého chlapíka s uhrančivýma očima byla alespoň na začátku dost nemožná. :D (čteno v orginále)

annettka1098
09.09.2019 2 z 5

První část knihy mě uchvátila. Bavila mě zima a pohádkový děj. Ale pak přišlo na řadu náboženství a já se začala nudit. Knihu jsem dočetla v podstatě z přesvedčení. Ani pokus o návrat k pohádkovému příběhu ve třetí části knihy mě nepřesvědčil a hlavně už nebavil. Druhá část mne naprosto utahala.

TipsyChipsy
09.09.2019 5 z 5

Tato kniha mě dostala do čtenářské euforie. Je to tak,...i když je to příběh pro mládež, i když je to splácanina dětských pohádek, reality života na Rusi, pravoslavného dogmatismu a upírů. Došlo prostě k tomu, že jak jsem stará, tak jsem se nechala okouzlit čarovným lesem, atmosférou zasněžené vesnice, statečnou Vasilisou. Jako bych byla obklopena dějem, propadlá příběhu a tomu říkám vrcholné potěšení z četby.