Medvěd a Slavík

Medvěd a Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379443/bmid_medved-a-slavik-3Cm-379443.jpg 4 667 188

Trilogie zimní noci série

Ve vesnici na okraji divočiny severního Ruska po většinu měsíců v roce panuje zimní, zasněžené počasí a neustále vane chladný, až mrazivý vítr. Stará chůva zde vypráví shromážděným dětem legendy a pohádky o čarodějnictví, folklóru a Zimním králi. Zdejší církevní autority sice opovrhují kouzly protkanými příběhy ze starých dob ale z myslí lidí je nikdy nevymažou. Ale pro mladou a divokou Vasju tato vyprávění nejsou vymyšlená. Vidí totiž duchy, kteří střeží její domov, stejně jako rostoucí síly černé magie, které se skrývají v okolních lesích. Atmosférický a okouzlující román, v němž není nouze o dobrodružství, připomene mnohým čtenářům ta nejlepší díla Neila Gaimana.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

The Bear and the Nightingale , 2017

Roux
10.05.2019 4 z 5

Začátku a konci bych s radostí dala pět hvězd, ale prostřední část, mě v celku nudila. Hlavně nemám ráda (možný spoiler) pomatené kněží. Až na tenhle zádrhel je kniha moc hezká, ze začátku na mě působila skutečně jako pohádka. Těším se na druhý díl, snad se mi brzy dostane do ruk.

ReziEngli
09.04.2019 5 z 5

Úžasná fantasy kniha, ačkoliv nejsem úplně cílová skupina, tak jsem si čtení velice užila. Byť jsem se lehce ztrácela v těch ruských jménech, rozkoukala jsem se velice rychle. Už se moc těším, až se pustím do druhého dílu.

salamandrina
05.04.2019 5 z 5

Tak tohle bylo příjemné překvapení. Už jsem málem knížku vrátila nepřečtenou do knihovny, nějak jsem neměla sílu na další pohádkově magický příběh, který je blbě napsaný a jen naznačuje než aby věci dotáhl do konce. Medvěd a slavík takový rozhodně není. Je to inteligentně napsaná kniha, která svědčí o tom, že autorka má velké znalosti ruského folklóru. Bavilo mě číst si o slovanských bozích a bůžcích, bavilo mě číst si o divoký holce uprostřed ruské divočiny. Bavilo mě číst si příběh, který ukazuje, jak křesťanství bojovalo proti tradičním náboženstvím. Doufám, že druhý díl nezklame.

anishta
04.04.2019 5 z 5

To bylo tak dokonalé. Miluju ruské pohádky a ta atmosféra, která mě vtahovala během čtení víc a víc. Děsivé, nádherné, pohádkové.

ancicka8896
02.04.2019 4 z 5

Medvěd a slavík (Bear and the nightingale) byla moje první kniha, kterou jsem se rozhodla číst v angličtině. Občas jsem se trochu ztrácela (důvodem nebyly sněhové bouře), ale strýček Google překladač pomohl a já si knihu celkem užila. Nikdy by mě nenapadlo, že ruská historie by mě mohla takto okouzlit (a nejen historie XD).

pixiepickpocket
27.03.2019 3 z 5

"Bude zima bude mráz, kam se ptáčku kam schováš? Schovám se já do lesa, tam je moja potěcha."

Volba neobvyklého prostředí severních ruských divokých lesů byl od autorky velice dobrý tah. Troufla bych si tvrdit, že západní trh na tento motiv reaguje velice dobře, hlavně pokud se jedná o pradávnou a tajemnou mytologii, ať už v původním nebo novém kabátku.

Postavy jsou inspirované slovanskou, potažmo ruskou mytologií, což ve čtenáři vzbuzuje touhu po jejím prozkoumání. V poslední době je velmi populární severská mytologie díky vší té superhrdinské filmové produkci. V minulém století byla zase populární mytologie řecká a římská. Je tedy osvěžující, když se děj odehrává někde trochu jinde, i přesto, že některá božstva a bytosti vycházejí napříč mytologiemi ze stejných konceptů.

Ze začátku měla kniha právě to vítáné kouzlo neokoukanosti motivů, bylo příjemné se seznamovat s Vasjou, její rodinou a všemi těmi nadpřirozenými bytostmi. Konflikt pohanství a křesťanství je také skvělým, ale bohužel spíše okrajovým tématem, který by si zasloužil více prostoru. Autorka se pouští i do tématu patriarchálního prostředí a postavení ženy-dívky v něm.

Bohužel, zhruba v polovině autorčin narativ začíná pokulhávat, situace se začínají opakovat a celkově se to až do konce točí v předvídatelných kruzích. Co mi v příběhu vůbec nesedlo, byli upíři. Přestože jsou také součástí mytologie, bezpochyby i té ruské, vůbec se mi do příběhu nehodí a jejich přítomnost v příběhu ve mně vzbuzovala pocit, že se autorka snaží mermomocí zařadit krvavé a "šokující" scény. Je škoda, že autorka nenahradila upíry nějakými jinými, zápornými, bytostmi vycházejícími z ruského folkloru.

Popis akce také není autorčinou silnou stránkou. "Akční" scény jsou až přílíš ploché a chaotické. Obraz střídá obraz, ale chybí jejich propojení. Naopak autorčin popis prostředí a úvod do děje každé kapitoly byl velice zdařilý.

Měla jsem nejspíš až moc vysoká očekávání a jsem tudíž zklamaná. Další díl si pravděpodobně přečtu, ale s očekáváními to tentokrát nebudu přehánět.

LilianaFalcon
12.03.2019 3 z 5

Něco tomu chybělo.
Dobrodružství? Výrazné postavy? Silnější prvek fantasy? Větší rozkol mezi tradicemi a novým náboženstvím? Prostě něco, čeho bych se mohla chytnout.
Začátek mě poměrně rychle vtáhl do děje, ale postupně jsem se víc a víc nudila.

saman001
12.03.2019 5 z 5

Pohádkové, ruské, smutné, překvapivé, drsné, napínavé a čte se jedním dechem. Mrazík trošku jinak. Jediné, co mi na knize přišlo trochu divné, byl požadavek zlé macechy o sněženky - přišlo mi to tak nějak zbytečně navíc. Jinak vřele doporučuji!

Aires
04.03.2019 4 z 5

Na jednu stranu neskutečně hezký příběh, z kterého přímo cítíte závan mrazivého větru. Velmi dobře popsaná atmosféra sibiřské Rusi, kde lidé bojují v zimě o přežití a stále věří všem magickým příběhů, které si vykládají u kamen. V lesích se toulají bájné bytosti a snad i samotný pán zimy Mrazík. Autorka skvěle využila slovanský folklor a Medvěd a slavík je tak v podstatě převyprávěním pohádky o Mrazíkovi. Je to kniha jedinečná svým kouzlem. Pokud vám sednou pohádkové příběhy a poetický styl psaní, budete nadšení. Pokud ovšem dáváte přednost i troše akce a dobrodružství, jako já, čeká vás menší rozladění. Vše se totiž líčí velmi pomalu, zbytečně dopodrobna a strhující je až samotný závěr.

Pif_Paff
27.02.2019 5 z 5

Tomuto "masterpiecu" nemám co vytknout. Za posledních x let snad nejlepší kniha, co jsem četla - naprosto jedinečný a nemůžu se dočkat, až bude další díl vydán v ČJ. Jediné, co ale určitě musím vytyčit, jsou ty šílené překlepy, hrubky a další chyby v tomto prvním vydání. To byla jediná věc, co mě na tom opravdu zarážela a kazí celkově dojem, i když za obálku by autor taktéž zasloužil metál.

Nelly
25.02.2019 3 z 5

Asi jsem měla přehnaná očekávání, prostě mě to trochu zklamalo - příběh námětově celkem dobrý, reálie málo okoukané či "očtené", ale přeci jen jsem marně hledala tu pravou ruskou lyriku nebo aspoň lyričtější práci s jazykem a k tomu bohatý fantasy svět z pohádek ve stylu Krásy nesmírné. To ovšem nic nemění na tom, že si určitě přečtu další díl, který by mohl být lepší - tento byl jen jakýsi úvod.

ver_varvar
18.02.2019 5 z 5

Knihu jsem si koupila, protože mě zaujal její přebal. ze začátku jsem se do čtení musela přemáhat, ale pak mě to nadchlo. Autorce se povedlo mě vtáhnout do děje. Líbila se mi představa staré Rusi, mytologie a fantastična. Všechny detaily jsou dotažené. Cokoli, co se stane a vy nevíte proč, je následně osvětleno. Rozhodně doporučuji přečíst nadšencům historie, fantasy a folklóru. A hlavně hrozně oceňuji to množství postav, není vždy zaostřeno jen na hlavní postavu, ale postupně se vyvíjí i postavy vedlejší a člověk má možnost fandit i jim :)

Sireen
16.02.2019 2 z 5

Zajímavý nápad, bohužel na mě až příliš zdlouhavé a místy kvalitativně nevyvážené čtení.

Anežka537
14.02.2019 5 z 5

Asi nejhezčí kniha, kterou jsem kdy četla. Hlavní postava je mi velice sympatická, což je pro mě u knih důležité. Už se moc těším na Dívku ve věži.

Jane333
11.02.2019 4 z 5

Jednu hvězdu ubírám za zdlouhavější rozjezd, ale potom super, úplně jsem si to představovala jako film, všechny ty bytosti, tu vesnici tu zimu. Ráda si přečtu pokračování

any37
08.02.2019 5 z 5

Nádherný příběh plný nadpřirozena. Líbili se mi pohádky a postavy z ruské mytologie, které byly chvílemi až strašidelné. Hlavní hrdinku, Vasju, jsem si hned zamilovala a fandila jí z celého srdce. Všem doporučuji.

brodequin
04.02.2019 4 z 5

Pěkný a strašidelně mrazivý příběh, odehrávající se v severní Rusy. Setkáme se s Mrazíkem, domovojem, rusalkou i nemrtvými. Nečekejte ale nějakou pohádku o Mrazíkovi, jako z filmu. I když některé situace jsou poměrně shodné, zbytek už pohádkový rozhodně není. Celkově je kniha dobře napsaná a přeložená - nikde nic nekodrcá, nedrhne, vše se čte pěkně plynule. Ze začátku jsem měl ale problém (kvůli tomu 4*). Příběh se totiž prvních ca 120 stránek moc nehnul z místa. Popisování osudu členů rodiny bylo pro mě nezajímavé a pořád jsem čekal, když už to tedy začne být na 5*. Ještě bych podotkl, že knihu jsem zakoupil především kvůli vysokému hodnocení. Pro mě začala kniha být zajímavá až s příchodem kněze Konstantina do vesničky, kde se příběh odehrává. Pak to teprve začne být zajímavé a napínavé a strašidelné a jde to postupně výš a výš a společně s Vasjou se ponoříte do příběhu a myšlenkově se snažíte přesvědčit ty zatvrzelé vesničany, aby tu Vasju konečně poslechli. Konec mi přišel bohužel strašně rychlý - zvláště, když to porovnám se zbytečně dlouhým úvodem. Z něj bych půlku ubral a věnoval ji závěru knihy. Ještě dodám, že kniha nekončí nějak otevřeně. Myslím si, že druhý díl se bude odehrávat už jinde a nebude mít na první přímou souvislost. Ačkoliv jsou tam nezodpovězené otázky a různé náznaky, které budou v další knize určitě rozšířené, či zodpovězené. :-) Tak uvidíme.

jana79
03.02.2019 5 z 5

Ač nevyhledavam tento žánr knih,byla mi knížka půjčena k přečtení a i když jsem byla ze začátku skepticka,musim rict jediné Nádhera. Knížka je hezky a hlavne poutavě napsana doslova jsem se těšila na cestu z prace a do prace(knihy čtu většinou ve vlaku). Krásně poutavě napsáno,nikde nic urychleně ukončeno,zajimavy příběh,zkratka pěkná knížka. V dnešní uspěchané době moc hezká pohádka pro dospěle. Prostě nádhera.

Vedma
31.01.2019 5 z 5

Zaujímavá kniha. Netradičné pozadie ruských bájí, príjemný príbeh, postavy veľmi uveriteľné. Ako čitateľku ma zaujali časti nenútene popisujúce postavenie žien v danej spoločnosti. Teším sa na ďalší diel a s čistým svedomím odporúčam.

knihamouder
25.01.2019 5 z 5

Četbu jsem si užívala, Vasja si mě získala svým vlastním pohledem na svět a značnou odvahou.
Pokud máte rádi pohádkové příběhy a chcete se ocitnout v divoké přírodě sužované nemilosrdnou zimou, kniha je určena právě pro vás. V domě, ve stájích a blízkém okolí na vás čekají duchové a strážci. Jen dejte pozor na temný les. Mohli by jste zabloudit až ke starému zkroucenému dubu, pod kterým číhá zohyzděný muž s jedním okem...