Medvěd a Slavík

Medvěd a Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379443/bmid_medved-a-slavik-3Cm-379443.jpg 4 667 188

Trilogie zimní noci série

Ve vesnici na okraji divočiny severního Ruska po většinu měsíců v roce panuje zimní, zasněžené počasí a neustále vane chladný, až mrazivý vítr. Stará chůva zde vypráví shromážděným dětem legendy a pohádky o čarodějnictví, folklóru a Zimním králi. Zdejší církevní autority sice opovrhují kouzly protkanými příběhy ze starých dob ale z myslí lidí je nikdy nevymažou. Ale pro mladou a divokou Vasju tato vyprávění nejsou vymyšlená. Vidí totiž duchy, kteří střeží její domov, stejně jako rostoucí síly černé magie, které se skrývají v okolních lesích. Atmosférický a okouzlující román, v němž není nouze o dobrodružství, připomene mnohým čtenářům ta nejlepší díla Neila Gaimana.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

The Bear and the Nightingale , 2017

JanuleV
15.08.2019 5 z 5

Nádherný příběh, přečteno jedním dechem. Okamžitě otevírám druhý díl.

Talys
11.08.2019 4 z 5

Krásná kombinace ruského folkloru a fantasy. Těším se na další díl.

syslomil
06.08.2019 5 z 5

Napínavé, občas smutné a hlavně hodně mrazivé.

Hanjimka
01.08.2019 5 z 5

Krásný příběh z Ruska. Doporučení z Klubu přátel knih a stojí za to. Už čekám na další knihu od autorky.

Atlantis
30.07.2019 3 z 5

Medvěd a Slavík láká na zajímavé a neotřelé prostředí a musím uznat, že umístění do odlehlých částí Ruska je vítaným zpestřením. Kamenem úrazu je ale příběh. Nebo spíše jeho absence. Kniha se čte velice dobře, o tom žádná, ale prakticky nic se v ní přes dvě stě stran nestane! A poslední třetina je naopak natolik přepálená, že se do knihy prostě nehodí.
navíc si myslím, že český čtenář bude mít problém i s postavou Mrazíka. My prostě pod tímto jménem máme zafixováno někoho jiného, ne chrabrého rytíře s charismatickým pohledem.
Celkově jde o překvapivě slabší knihu, která neurazí, nenadchne a na druhý díl navnadí jen málo.

VeronikaZ
28.07.2019 5 z 5

Tuhle knížku jsem upřednostnila v pořadníku na naléhání kamarádky a dobře jsem udělala.
Je to krásné, napínavé, fantastické. Místy ani nedýcháte, jindy jsem se dojímala skoro k slzám. Další velké plus bylo, že jsem vůbec nedokázala odhadnout, co se bude dít dál.
Ta z knížek, kterou hltáte, ale přitom je vám pak smutno, že jste ji už dočetli.

Dycko
27.07.2019 5 z 5

Krásný pohádkový příběh s obsahem slovanské mytologie. Moc hezky se četla. Patří ke knihám, které si určitě přečtu v budoucnu znovu

Alex.Barunka
27.07.2019 3 z 5

Naprosto dokonalá atmosféra východu a ruského folklóru, tradic a rozepře mezi starým a novým. Úžasná stavba příběhu a naprosto ukázkový potenciál postav. Nádherný, jemný styl psaní, ze kterého dokáže ale pěkně zamrazit.

ALE
to pomalé tempo příběh zabíjelo. A bylo by tomu jinak, kdyby autorka ten postupný vývoj a budování komplexity prostě dotáhla do konce, který vyrazí dech. Ale od jisté doby se příběh ponořil do monotónnosti a nikam se nehnul. Autorka si to parádně budovala krůček po krůčku. Postupně čtenáři přibližovala postavy, rozvíjela svět a gradovala, ale nikdy nevygradovala, spíš se vrátila o několik kroků zpět. A nevyužít tak skvěle rozehraný potenciál? To je sakra škoda. Postavy tak působily vzdáleně, a příběh zpětně neuvěřitelně mdle. Škoda, že se nepovedlo alespoň vystupňovat nějaké to napětí.

Škoda, že se toho nepovedlo víc.

aAp
06.07.2019 4 z 5

Zvláštní. Ač kniha neměla spád (a v první půlce se chvílemi zdálo, že nemá ani děj), nemohla jsem se od ní odtrhnout. Umocňovala to do jisté míry i její nepředvídatelnost a také fakt, že člověk mnohdy nevěděl, kam vyprávění směřuje, a to je vždycky plus :)

Kami97
02.07.2019 5 z 5

Knihu jsem si vybrala podle nádherné obálky a podle toho, že měla být založená na ruském folkloru. Četla se skoro sama a Vasju jsem si okamžitě oblíbila. Vasja zdědila "dar" vidět bytosti, strážce domácností, démony ale nikdo jiný je nevidí a proto jí považují za čarodějnici. Je zvláštní, že toto je již několikátá kniha, co jsem četla, ve které byla postava naprosto fanatického kněžího. Za mě můžu jen říct, že kněz Konstantin mi k srdci nepřirostl.
Jediné, co mi v příběhu docela vadilo byly upíři a vlastně celý jejich popis, jak se snažili dostat do domů... Podle mě nebylo úplně nutné je do příběhu vkládat.
Celkově ale knihu hodnotím velmi pozitivně, moc mě bavila a hned se pouštím do druhého dílu.

lenka7348
20.06.2019 4 z 5

Ze začátku mě kniha moc nezaujala, možná i kvůli ruským jménům, se kterými mám v knihách vždy problém (naštěstí se v postavách člověk za chvilku dobře vyznal). Prostě a jednoduše mi přišlo, že se děj rozjížděl moc pomalu. To se ale změnilo někdy za polovinou - postupně s tím, jak Vasja dospívala. Ke konci už jsem se nemohla odtrhnout, a těším se na další díl.
Musím také říct, že jsem překvapena, jak se autorka amerického původu poprala s tématikou Rusi. Je vidět, že toto téma je blízké jejímu srdci, a zároveň ho umí zpracovat tak, že čtenáře zaujme.
PS: Doporučuji na letní horké dny, člověk se u toho povídání o sněhu hezky ochladí. :-)

Lenka_S
19.06.2019 5 z 5

Knihu jsem dočetla včera večer a celou dobu přemýšlím co o ní napsat. Pustila jsem se do ní na doporučení kamarádek a vůbec toho nelituji. Je to nádherná, jemná, ale i drsná pohádka nejen pro dospělé odehrávající se v severnim Rusku v době, kdy do života na venkově patřilo večerní vyprávění příběhů u pece. Hlavní hrdinka Vasja napřed tyto příběhy poslouchá jako pohadky na dobrou noc, jenže pak zjistí, že to tak úplně pohádky nejsou....

Nia ^^
11.06.2019 4 z 5

První díl třídílné ságy inspirované ruským folklórem je na první pohled nenápadná knížka, která si vás zaručeně uloví svým zevnějškem. Příběh se odehrává v daleké Rusi v době, kdy pravoslaví ještě nemělo tak veliký vliv na tamější obyvatelstvo - za mě skutečně originální námět. Je zajímavé, že jej zpracovává Američanka, která k ruskému folklóru má svými kořeny hodně daleko. Nicméně po pečlivé studii vznikl krásný, téměř pohádkový příběh, který by stál za zfilmování. Český překlad je zdařilý a možná proto se tak dobře i čte. Líbí se mi slovníček pro laiky, který čtenáři zprostředkovává zajímavé informace ze "zákulisí" děje. Děj sice plyne pomalu, ale mně to nevadilo. Pouze poslední část knihy mi byla nesympatická (čeho je moc, toho je příliš), ale podle mě autorka má velký potenciál a zajisté svými náměty zaujme desítky českých čtenářů :)

Blasth
02.06.2019 5 z 5

Nádherná pohádka pro dospělé plná slovanské mythologie a temnoty lidí a démonů. Atmosferické mistrovské dílo, díky němuž jsem se opakovaně vracel do pocitů, které jsem měl například u S. Kinga a jeho Prokletí Salemu nebo noir příběhů od H. P. Lovecrafta. Srovnám-li se současným západním příběhem od Gaimana - Američtí bohové, tak mohu s klidnou duší říci, že ačkoliv mi slovanská mythologie není nijak zvlášť blízká, Medvěd a Slavík jsou o třídu výš.

Příběh je poutavý, postavy nejsou prkenné, atmosféra graduje, je temná a děsivé scény "fungují", máte své oblíbence ale i ty, které přímo nesnášíte, v některých scénách se slzy derou nezadržitelně do očí, přičemž knihu nechcete a nemůžete odložit... Zkrátka kniha jak má být!

SamMarešová
31.05.2019 5 z 5

Tak jemné a drsné..
Tak citlivé a bezcitné...
Tak pohádkové a hororové...
Tak úžasně dokonalé ♥

TerkaM
28.05.2019 5 z 5

Byl to moc hezký příběh z prostředí Ruska a já se neskutečně těším, až si přečtu i druhý díl. :)

avalemoon
23.05.2019 5 z 5

Krásná pohádka pro dospělé. Příběh plný domovojů, lešijů a divoženek a života na ruské vesnici. Už se těším na další díl.

Viky007
20.05.2019 5 z 5

Byl to opravdu nádherný příběh. Oceňuji především originalitu, zajímavé postavy (Vasja a Mrazík) a kouzelnou atmosféru, která prostupovala každou stránkou. Já se přiznám, že prostředí Ruska a celkově ruský folklór zas tak moc nemusím, ale tady to vážně sedlo. Jen bych knížku určitě nedoporučovala dětem. Nechápu, proč je v sekci Pro děti a mládež, protože já se místy fakt bála. Nedoporučuju knihu číst v noci! A teď mě prosím omluvte, musím nachystat kousek chleba pro domovoje - jistota je jistota! :-)

petaSk
16.05.2019 5 z 5

Kniha se řadí mezi dětskou literaturu, ale já bych ji neoznačila ani za typickou Young Adult, je mnohem vyspělejší. Postavy tady nejsou černobílé a já chápala jejich motivy a proč se chovají, jak se chovají. Příběh lze chápat mnoha způsoby: boj dobra se zlem, křesťanství versus pohanství, nacházení si vlastní cesty (Vasja) v době, kdy osud dětí určovali rodiče a ženy musely být pokorné.
Autorka citlivě využívá ruského folkloru a pohádek k tvorbě vlastního příběhu, bez toho aby sklouzla k levné melodramatičnosti, kniha dokonce postrádá i jasnou romantickou linku, což bylo příjemné osvěžení. Kniha se tak spoléhá jen na vlastní fantazii, dobrodružství, postavy a krásný až lyrický jazyk, který hlavně ze začátku může dělat problémy, ale já si rychle zvykla.
Medvěd a Slavík se nemusí líbit každému, svou formou může působit odtažitě, mně ale uchvátil, o to víc, že Young Adult literatura mě zatím nepřesvědčila. Při čtení jsem se rozpomínala na doby, kdy jsem čítávala ruské pohádky, rozhodně půjdu do dalších dílů

bibi.r
16.05.2019 4 z 5

Konečně něco neotřelého.
Zajímavé a netradiční prostředí ruského venkova a šlechty. Zajímavá a neotřelá hlavní hrdinka, která je velmi uvěřitelná.
Zároveň to vůbec není jednoduchá prvoplánová pohádková fantasy, ale velmi dobře propracovaná fantasy s pohádkovými prvky (to je teda věta za všechny prachy :D, ale vážně to tak je).
Velmi doporučuji a hodně se těším na další díl.