Medvěd a Slavík

Medvěd a Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379443/bmid_medved-a-slavik-3Cm-379443.jpg 4 667 188

Trilogie zimní noci série

Ve vesnici na okraji divočiny severního Ruska po většinu měsíců v roce panuje zimní, zasněžené počasí a neustále vane chladný, až mrazivý vítr. Stará chůva zde vypráví shromážděným dětem legendy a pohádky o čarodějnictví, folklóru a Zimním králi. Zdejší církevní autority sice opovrhují kouzly protkanými příběhy ze starých dob ale z myslí lidí je nikdy nevymažou. Ale pro mladou a divokou Vasju tato vyprávění nejsou vymyšlená. Vidí totiž duchy, kteří střeží její domov, stejně jako rostoucí síly černé magie, které se skrývají v okolních lesích. Atmosférický a okouzlující román, v němž není nouze o dobrodružství, připomene mnohým čtenářům ta nejlepší díla Neila Gaimana.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

The Bear and the Nightingale , 2017

natashka
22.08.2022 4 z 5

Ze začátku jsem z toho byla celkem dost nadšená. Prostředí Rusi jsem si zamilovala a slovanská mytologie mě bude bavit a zajímat vždy, proto přišlo zklamání, když ten velký potenciál přišel nějak tak vniveč.
Nevadí mi dlouhé popisy a zde jsou skutečně krásně básnické, ale po první polovině jsem měla pocit, že jenom čekám až už se něco skutečně stane. Nechala jsem se uspat a závěr na mě proto byl strašně rychlý a zmatený. K postavám jsem po celou dobu necítila žádné pouto, ale stejně mě zajímá, co nabízí pokračování.
Nenudila jsem se a líbilo se mi to, ale po dočtení jsem cítila zklamání.

Jaehyun
28.07.2022 4 z 5

No, musím říct že jsem tu knížku hodněkrát odložila, než jsem se do ní pořádně začetla. Na můj vkus má až moc nudný a pomalý začátek, ale příběh je zajímavý a líbila se mi hlavní hrdinka.
Možná si v budoucnu přečtu i další díly.

annes
03.07.2022 5 z 5

Tahle kniha mi drahně let ležela na polici. Rozhodla jsem se, že letos to prostě někam vecpu a konečně si trilogii přečtu. Bože! Proč mi to trvalo tak dlouho? Byla to velká chyba. Jestli budou i další díly pokračovat v duchu a kvalitě jedničky tak to bude celé moje srdcovka! Slavík a medvěd si mě rozhodně získal a Vasja se svým samá ruka, samá noha, havraním copem, smaragdovýma očima a hlavně svou odvahou a vírou je prostě TOP hrdinka:-)
Vážně, jestli něco otálíte, nedělejte to a rozhodně si knížku přečtěte:-)

Máchy666
08.06.2022 5 z 5

Pěkné přepracování pohádky, které vás zavede do prostředí ruského venkova. Kniha řeší mimo jiné i "boj" křesťanství s pohanstvím a nechává vás nahlédnout i do tehdejšího života plného pověr. Postavy byly pěkně vykresleny a Vasju jsem si rychle oblíbil.

SBH
11.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Příliš mrazivé, příliš rozvláčné, k uzoufání ruské.
Chtěla jsem romantickou pohádkovou fantasy, dostala jsem děsivou metaforu souboje křesťanství s pohanstvím a případovou studii fanatismu. Otec Konstantin plynule konvertoval mezi nejhorší literární padouchy mého světa.
Knize nelze upřít čtivost, na druhou stranu příběh začínající prenatálním stadiem hrdinky a klopýtající přes všechny její dětské krůčky rozhodně není mým favoritem. Nemohu potvrdit stížnosti na pomalý a nudný začátek, protože ještě kus za polovinou knihy se nedělo nic podstatného, a to už se začátkem nemá nic společného.
Jo, postavy ušly, Vasja mi byla sympatická, zpočátku jsem dokázala najít molekulu dobra i na knězi, Pjotr byl můj hrdina. Takže psychologie a vývoj charakterů zvládla autorka na jedničku.
Potom se mi líbilo použití různých pohádkových motivů v neotřelých souvislostech, vlastně na podobné věci dost ujíždím. Jenže tahle lahůdka, stejně jako nepatrný rozjezd děje přišly až ve třech čtvrtinách knihy, a to je dost pozdě. Navíc to autorka zase přehnala a závěrečná skrumáž prapodivných tvorů, zběsilých akcí a nečekaných rozhodnutí byla matoucí a nepravděpodobná. Kupříkladu Mrazík – desítku let kolem Vasji poskakuje, pořád ji chce, no, a když ji nakonec opravdu má, tak se jí lehce vzdá, jako fakt?
A teď pozor – pár stránek před koncem na scénu konečně vstupuje Slavík, ejchuchú! Jeho identita je více než prapodivná, úloha v příběhu vyloženě na pozadí, jenže takových nesrovnalostí bych našla přehršel. Například k čemu sloužil tajuplný talisman, kolem něhož se točily první tři čtvrtě románu? V čem spočívala jeho moc? Odpověď nenalezena.
Závěrečná bitva se mi líbila především proto, že byla krátká a přehledná. Autorka zjevně nepotřebovala oslňovat nebohého čtenáře znalostí všech možných šermířských technik a bojových chvatů, děkuji nastotisíckrát. A vyvrcholení příběhu? Logické, silné, úderné a hezké (i když smutné). Palec rozhodně nahoru.
Takže za závěr přidávám hvězdu, jinak bych zůstala na pouhých dvou. Jo, druhý díl jsem si koupila souběžně s prvním v pominutí smyslů, možná k němu někdy najdu cestu, ale abych ho nedočkavě otvírala hned po dočtení prvního, to ne.
Rozporuplné a v souhrnu zklamání.

Princezna22
28.02.2022 2 z 5

Upřímně kniha mě strašně, ale strašně nebavila.. Nakonec jsem to tedy nějak prelouskala, ale další díly si rozhodně neprectu škoda... 2⭐

Zumaan
26.02.2022 5 z 5

Kniha, která na vás "dýchne" svůj život.

broskev28
13.02.2022 3 z 5

V několika komentářích jsem našla názor, který se podobá tomu mému - jako literatura pro mládež je to docela náročná četba, místy protahovaná a relativně málo čtivá, tedy pro dnešní náctileté čtenáře mírně nudná. A dospělí zase možná čekali více, nevím.
Já jsem knihu přečetla bez výrazného zaujetí, potěšili mě domácí a přírodní "bůžci" a naopak mi vůbec nesedli nemrtví v závěru knihy. A nepřekvapilo mě, když YA čtenářka hltající třeba Eragona, Plíseň nebo Rafaelovu školu knihu po několika kapitolách odložila jako nezajímavou. Ale určitě zkusím další díl a věřím, že časem se k téhle knize v naší knihovně dostanou i čtenáři, kteří ji (d)ocení.
P.S. Strana 49 - doporučovaná v knize Všechny stránky Amélie - by mě tady určitě ke čtení nepřilákala, možná i to o něčem svědčí?

BetyN.
13.02.2022 5 z 5

Překvapilo mě, jak moc se mi tato kniha dostala pod kůži. Autorka vystavila krásný příběh zasazený do magického prostředí ruského venkova. Její styl psaní je komplikovanější, vše květnatě popisuje, takže mi chvíli trvalo se do knihy začíst. Ale nenechte se odradit začátkem, ta kniha za to opravdu stojí. Nemohla jsem se od čtení odrhnout a ze zatajeným dechem rychle obracela stránky až do skvělého konce, který knihu hezky uzavřel, ale ponechal i spoustu nezodpovězených otázek do dalších dílů. Těším se na pokračování.

kachnat
28.01.2022 3 z 5

Přepracovaná pohádka, která má něco do sebe. Krásný příběh, obraz z tehdejšího života, úděl ženy, fanatismus... A moje oblíbené čarodějnictví... Čekala jsem trochu víc, nemá to takový náboj, takovou šťávu, jakou by to mít mohlo. Je to škoda, opravdu je to velmi zajímavý námět.... I tak si zbylé díly přečtu, dcera je má v knihovně :-)

MollyCornelia
20.01.2022 odpad!

No... Co k tomu říct? Nebyla jsem schopná Medvěda a Slavíka dočíst, zasekla jsem se ve třetině. Jako nápad je zajímavý, prostředí Ruska ve čtrnáctém století pro mě bylo novinkou a anotace zněla dobře. Postava světce Sergeje Radoněžského se mi taky líbila. A jméno hrdinky je originální.
Jenomže čtivost je absolutně strašná, nezvládla jsem se soustředit na příběh a postava Vasilisy mi vyloženě vadila. Nevím, jestli se příběh později rozjede, ale prostě jsem se neprokousala začátkem. Anotace zněla dobře, ale místo dobrodružné fantasy jsem se dočkala jen historického románu plnou nezajímavých intrik typu kdo se s kým ožení. V létě, až budu mít na čtení více času, se k trilogii Zimní noci možná vrátím a třeba se změní můj názor. Ale berte Medvěda a Slavíka s rezervou, ať nejste tak zklamaní jako já.

Lacie
13.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Knížka má vážně pomalý rozjezd. Líbily se mi popisy "pohanské" kultury i popisy starých ruských zvyků, jejich cestování, život na vesnici i ve městě. Opravdu děsivě byl popsaný konflikt s křesťanstvím, dopady potlačení původní víry a zejména postava sebestředného kněze. Ale než se konečně hlavní hrdinka dostala k tomu, co se mělo dít... to byla doba, několikrát jsem si během čtení říkala no tak už jí to dej!!! Každopádně se těším na druhý díl.

karlaaaTommo
10.01.2022 4 z 5

začátek byl velmi nudný a prokousávala jsem se jím dlouho, ale pak se to rozjelo a četlo se to samo!! Prvně jsem si myslela, že je to nějaká pohádka pro děti, ale je to fakt super kniha!!

Horal123
28.11.2021 3 z 5

Přečteno díky výzvě 2021. Americká autorka může těžko psát o slovanské duši. Mytologie splácána páté přes deváté. Navíc na můj vkus značně překombinované. Asi tak..

Patro
10.11.2021 4 z 5

Myslím, že by u mě příběh a worldbuilding ještě trošku víc zabodoval, kdybych byla třeba američan a neznala slovanské mýty, dokážu si představit, že by to bylo hodně zajímavé.
Ale takhle jsem si pokaždé jako Mrazíka představila toho starého známého staříka.
Celkově jsem ale byla hodně mile překvapená, stále se ještě nemůžu rozhodnout, jestli je knížka spíš pohádka, nebo YA fantasy.

Maky78
21.10.2021 5 z 5

Je nebo není to pohádka? Vrátila jsem se do dětství. Místy trochu strašidelný děj, ale velmi čtivé.

Calinda
15.10.2021 5 z 5

Původně jsem knihu kupovala dceři, nakonec skončila u mě a byla jsem překvapená, jak moc mě kniha pohltila a bavila. Dávám plný počet za opravdu krásnou, místy hodně strašidelnou (a tak to má být) pohádku.

Ester71
12.10.2021 5 z 5

Přestože moc neholduji příběhům s nadpřirozenými postavami, tato knížka mě fakt bavila. Čtivé a občas i napínavé.

dontbullshitme
04.10.2021 4 z 5

Pohádka, která zároveň není pohádkou. Byl to zvláštní zážitek, ale líbilo se mi to, bylo to zase něco trochu jiného. :))

danka13
03.10.2021 5 z 5

Nevěřila jsem, že se mi tato kniha bude líbit. Byla to zkouška a vyšlo to. Super, už sháním další dva díly.