Dívka ve věži

Dívka ve věži https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399666/bmid_978-80-7585-625-8-4bt-399666.jpg 5 374 87

Trilogie zimní noci série

Dvůr moskevského velkoknížete sužují šarvátky o moc a zvěsti o nepokojích. Neznámí zbojnící drancují venkov, vypalují vesnice a unášejí dívky. Kníže se svými věrnými společníky vyrazí z města, aby nájezdníky porazili, a po cestě se setkává s mladíkem na nádherném koni. Pouze Saša, mnich s válečnickým výcvikem, v "chlapci" rozpozná svou mladší sestru, kterou její vesnice považuje za mrtvou nebo za čarodějnici. Když se Vasja se svými mimořádnými jezdeckými schopnostmi a nevysvětlitelnou mocí prokáže v bitvě, Saša si uvědomí, že musí zachovat její tajemství - jeho sestra je možná tím jediným člověkem, který může zachránit město před hrozbou z říše lidí i fantazie.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

The Girl in the Tower , 2017

vrana55
30.09.2020 5 z 5

(SPOILER) spoiler......
upřímě jsem čekala že se vasja bude toulat světem a objevovat,prozkoumávat a ono nic,ppár věcí mi vadilo a první díl se mi líbíl více.no i tak mě čtení bavilo a přečetla jsem to jedním dechem,a od dalšího dílu nečekam nic jiného tak doufám že se také povede

Deia
27.09.2020 4 z 5

Táto kniha mi oproti prvej prišla o dosť lepšia a napínavejšia, predsa len sa už neodohrávala v malej dedinke, ale vo väčšom prostredí. Ale s obidvomi knihami som veľmi spokojná a teším sa na záverečnú časť.

Lucy.book
28.08.2020 5 z 5

První díl mne opravdu ohromil, tak jsem šla do další knihy s velkým očekáváním a to se naštěstí naplnilo :) Skvělá kniha.

Kasana
17.08.2020 5 z 5

První díl mi velmi připomínal Naomi Novikovou. Omlouvám se, druhý díl už je poněkud odlišnější a i když na Novikovou nedám dopustit, tohle se mi velmi líbilo. Druhý díl byl za mě o něco lepší a záživnější.

Tenhle díl více připomíná historický román a nebudu lhát, po dočtení jsem si velkoknížete vyhledala. Asi jsem si tím vyspoilerovala třetí díl (aspoň z té historické stránky), ale líbí se mi to propojení. Dívku ve věži jsem přečetla jedním dechem a jen těžko jsem se od ní odtrhla. Příběh odtíká tak, jak by měl a jsou přeskakovány ty části, které s příběhem nesouvisí. Nemluvě o tom, že obálky ze zahraničí jsou naprosto úchvatné (a mrzí mě, že vedle nich ty naše české vypadají tak levně).

Pokud bych tomu něco vytkla, tak snad postavy. V Medvědovi jim byl dán velký prostor, zatímco tady ne (zvláště pro ty nové postavy) a tak neměl hlavní záporák moc času ukázat, co má za lubem. Nemluvě o tom, že občas se mi zdálo, že si motiv zlosyna museli ostatní postavy vycucat z prstů a pak shodou okolností měli pravdu.

I tak, nádherné čtení, tohle si jistě přečtu ještě několikrát. Nemohu se dočkat třetího dílu a pevně doufám, že nepokazí celou sérii.

Odehnalka
13.08.2020 4 z 5

Musím říct, že první díl mě bavil více a možná bych dala i "jen" tři hvězdičky... nebýt Slavíka a Mrazíka. Tyhle dvě postavy mě prosta baví. Chování hlavní hrdinky mi někdy vadilo a ne vždy jsem chápala její jednání. Nicméně se těším na třetí díl, určitě si jej nenechám ujít.

Karina_
02.07.2020 5 z 5

Ze začátku jsem měla trochu problém se příběhem prokousat, jedním z důvodů ale také byl dlouhý rozestup mezi čtením prvního a druhého dílu. Než jsem se zorientovala v postavách, byla jsem v půlce knihy. Za mě byl první díl lepší, ale posledních 100 stran druhého mě dostalo. Skvělé vyvrcholení, asi umřu při čekání na další díl.

sadlo
15.06.2020

Skvělé, skvělé. První i druhý díl.

JointlieKat94
07.06.2020 5 z 5

Dávám 5*, jelikož byl tento díl svižnější, v něčem lepší, v něčem stejný, ale tak jiný. Presně tak! :)

Z příběhu o Vasje jsem unešená. V tomhle díle je na cestách sama, se Slavíkem (nějakým zvláštním způsobem mi připomněl koně z Lociky, přesně tak jsem si ho představovala :D), nalezne bratra i sestru, sestra mě v tomhle díle tak s**la, že já už bych tam nebyla, nádhera jedna.. :D a objeví se zde i otec Konstantin.

Stane se další bitva (zase napínavá jak kšandy ale!) a je tu i nějaká ta láska. :)

Díl byl fakt povedenej, a musím podotknout, že mi tu zde vadila výměna slov Domovoj- Domovák, to jsem nemohla nějak pochopit, a taky to, že se zde nevyskytovaly tak často, zase tu byla ale spousta jiných "bytostí".

Každopádně se těším na další díl. Je to super!

juliesze
15.05.2020 5 z 5

Druhý díl je v něčem strašně stejný a v něčem úplně jiný. Zde mi trošku víc chyběly maličtí mužíčci a čjorti, kteří mě okouzlovali v prvním díle, což shledávám asi jako jediné mínus. Mezi klady řadím, že byl příběh oproti prvnímu dílu trochu svižnější. Autorka měla větší prostor na vykreslení jednotlivých charakterů postav. V knize se postupně vyvíjí jejich názory, postoje a jejich činy. Příběh je sice vykreslen drelativně podobně, ale jako tomu u magické prozy bývá, nechává spousty nedorešených motivů k zamyšlení, čímž je zaručena určitá záhada celého děje. Sice mě trochu štve, že pořád nikdo Vasje neřekl, kdo je a kam to celé směřuje a jakou úlohu v celém tom záhadném světě má sehrát, ale možná se to dobře a udržuje mě to v určitém napětí.

Každopádně tato série má navždy vyčleněno místo v mé knihovně a rozhodně nepůjdou dál do světa jak tomu bývá nejčastěji. Myslím, že je to hlavně kvůli tomu, že pokaždé budu číst knihu "jinýma očima".

Atekram
22.04.2020 5 z 5

Krásná knížka, ještě o mnoho lepší než první díl, žádná vata. Stejně jako první kniha, začíná pohádkou, která nastiňuje budoucí děj, když víte, kde hledat, což se mi moc líbí.
Vasja je moje hrdinka, prožívala jsem všechno, co se jí stalo a několikrát se o ni i opravdu bála. I ostatní postavy, třeba Saša, Mrazík, Olga, Slavík nebo Kasjan jsou dobře vykreslené a vzbuzují různé emoce. Ještě lépe je zachycená atmosféra doby a tehdejší společnost, ve které pro ženu jako je Vasja není lehké obstát. Nejvíce bolavé je, když proti ní stojí i vlastní rodina, smýšlející podobně jako okolí. O to působivější jsou pak momenty, kdy se tyto hodnoty a předsudky bortí (SPOILER Např. mě dostala chvíle, kdy si mnich Saša uvědomuje, že silným ženám jako jeho sestra říkají čarodějnice, protože pro ně vlastně jiné jméno nemají).
Další aspekt příběhu, který bych vyzdvihla, je romantická linka. Podobný "vztah" bezvěkké entity jakou je Mrazík a mladé dívky většinou (z mého pohledu) láme YA knihám vaz, protože bývá totálně ujetý (příklad za všechny je série Skleněný trůn). Ale tady je pojatý velmi dospělým nenásilným "uvěřitelným" způsobem, pohádkově a přesto reálně i racionálně, vlastně si vůbec nejsme jisti, jestli to skončí dobře.
Prostě, bylo to skvělé. Strhující, nervydrásající a srdcelámající! A pokud znáte ruské pohádky, užijete si příběh ještě v další rovině. (A myslím si, že někdo se znalostí ruských dějin si možná najde ještě vrstvu navíc) :)

olusas
22.04.2020 5 z 5

Tato pohádka pro dospělé mě naprosto pohltila. Je to něco úplně jiného, než fantasy, které jsem dosud četla. Příběh zasazený do drsné ruské přírody (zejména v prvním díle), staré historie Ruska, do jejich legend a pohádek. Nemohu se dočkat pokračování.

oblakaknih
09.04.2020 3 z 5

3,5/5
Medvěd a Slavík byla knížka, která mě zklamala. Neměla to, co jsem čekala, nesedla mi. Druhý díl jsem ale měla doma, takže jsem se rozhodla, že si zaslouží šanci.
Do první poloviny jsem se nemohla začíst, měla jsem z knihy čtecí krizi a děj mě vůbec nebavil. Ale potom jsem se od knihy nemohla odtrhnout!
Stejně jako u prvního dílu bych chtěla vyzdvihnout originalitu příběhu. Dokonce jsem si tady oblíbila i postavy.
Ne vždycky je druhý díl slabší něž první, ne vždy je vycpávkový. Za mě je v tomto případě dokonce mnohem lepší než první!
Když jsem se dostala přes 200. stranu, četla se kniha dobře a rychle. Upřímně jsem byla i zklamaná, že je konec. Přišel náhle a nečekaně.
V knize je krásně vykreslené prostředí, vztahy mezi postavami jsou zde zvláštně, ale krásně popsané. Bohužel stejně jako u prvního dílu, rozjezd je pro mě příliš zdlouhavý.
Pokud se vám první díl líbil, u tohoto tomu nebude jinak. Mě ale nepřesvědčil o tom, abych se těšila na třetí. Tato série asi nebude nic pro mě, ale nerada bych ji označovala za špatnou!

LenkaPet
02.04.2020 5 z 5

Úžasná

whiolet
13.03.2020 5 z 5

Osobně mě druhý díl bavil víc než ten první. Je to super série,která se čte skoro sama. Vasju jsem si oblíbila, a doufám,že se s ní brzy zase setkám.

jmn7053
25.02.2020 5 z 5

Krásná a divoká Vasjočka na hřbetě stejně nespoutaného Slavíka pobíhá po Rusi a zachraňuje mladé panny.
Pohádka (tentokrát více) nepohádka pokračuje trochu akčnějším a drsnějším způsobem. Kouzlo však zůstává, stejně jako krása východního folkóru.

anishta
12.02.2020 5 z 5

Srdcovka... Vasja je prostě skvělá hrdinka a její dobrodružství mě bude bavit snad vždy... Opět jsem se ocitla v ruských pohádkách a miluju to... Nádhera...

Kniznisumisek
11.02.2020 4 z 5

O trošku horší než první díl, ale přes to se mi to opravdu líbilo. První díl byl více pohádkový a v druhém bylo trochu více akce.

sgjoli
09.02.2020 5 z 5

Mám radost z toho, že tento druhý díl rozhodně není žádným vycpávkovým příběhem série. I Dívka ve věži nabízí plnohodnotný příběh, respektive jeho plnohodnotné pokračování, které jsem si náležitě užila. Pravda, Medvěd a Slavík mne pořád bavil asi o chloupek více, ale i tak si Dívka ve věži zaslouží 5hvězdičkové hodnocení, protože v rámci žánru mi to připadá jako skvostné čtení. Je zde o poznání více akce, je to o trochu méně lyrické, ale to vůbec nevadilo. Naopak jsem ráda, že se celý příběh posunul kupředu - místo toho, aby stál na místě či se jen potácel v zaběhnutých, neměnných kolejích. I zde mne zaujalo téma hlavní hrdinky, která boří stereotypy spjaté s postavením ženy ve společnosti a bojuje o svoji svobodu a o možnost rozhodovat sama za sebe. Zároveň druhý díl nabízí řadu vysvětlení k tématům, která v prvním díle byla naznačena/otevřena. Tuhle sérii zatím mohu za sebe doporučit.

menalinda
27.01.2020 5 z 5

Krásné a napínavé,i když předvídatelné.Miluji Vasjinu odvahu,potřebovala bych Slavíka s jeho vlastnostmi do stáje a o Mrazíkovi ani nemluvě.Pohádkový příběh pro dospěláky,kteří určitě ocení.

Epes
20.01.2020 5 z 5

Opět strhující vyprávění, ale tentokrát plné politiky a intrik u moskevského dvora, a to už mě tolik nebavilo.