Den Trifidů

Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen welsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29814/den-trifidu-29814.jpg 4.63667

Trifidi (1.)

The Day of the Triffids (1951)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vazba knihy:měkká / brožovaná
Náklad:35 000 ks
ISBN:23-034-72

possekre

Jedna z nejúžasnějších knih. Originální nápad, strhující děj, skvěle zpracované postavy. Žádné potoky krve, zbytečné násilí, nadpřirozené výkony hlavních hrdinů... Kniha ani po 67 (!) letech neztratila nic ze své podmanivosti.

1T0S_

Poctivá sci-fi dystopie, která vás vtrhne do děje svým extrémně poutavým začátkem a pak vás už prostě nepustí ;)

Dílo je psáno z pohledu hlavního hrdiny Billa, který je tak trošku filosof a gentleman s vlastním pohledem na svět. Ten se potýká s problémy světa, ve kterém je většina lidí nevidících a tudíž odkázána na pomoc šťastlivců, kteří nepřišli o zrak.

Nadčasová Sci-fi klasika, kterou by si měl přečíst naprosto každý - 5/5.

sunny71

Tato kniha mně dostala už ,když jsem chodila na základku a od té doby
jsem ji s přestávkou několika let četla snad 5x.
Vřele doporučuji raději knihu , než film.
A samozřejmě ji mám doma v knihovně :-)

Gejitka

Moje první setkání s žánrem scifi a hned jsem si vybrala takovou klasiku. Kniha se mi moc líbila. Zjistila jsem, že se dají číst i starší knihy, ne jenom žhavé novinky. Stojí za přečtení!

jonas4731

Scifi klasika, kterou jsem jako jednu z mála knih četl 2x, poprvé ještě na ZŠ. Skvělý nápad, atmosféra a vývoj příběhu.

Aquagirl

Naprostá klasika. Byl to můj první postapo román, který jsem kdy četla, a dodneška mě fascinuje jeho nadčasovost.

kristyna3

Je to bezvadná knížka, ale přes to bych jí nezařadila mezi top. Má něco do sebe, myslím, že člověk si uvědomí neskutečnou moc vysoce postavených lidí a hlavně moc "přísně tajných výzkumů". Obávám se, že i naší společnost může něco takového (i když úplně jiného, přesto stejně ničivého) postihnout. Konec mě překvapil, čekala jsem úplně jiné zakončení, možná proto hodnotím 4/5. Ale určitě si knížku přečtěte, možná že nebudu sama, kdo se zamyslí nad ničivou sílou výzkumů o kterých nám sdělují maximálně to, že jsou vysoce tajné.:( Ještě musím dodat, že jsem v knize našla spoustu myšlenek stojících za zvýraznění a zapamatování:)

SSTknihy

Skvěle vykreslená apokalyptická vize společnosti, kde se postupně hroutí veškeré jistoty a zaběhnuté pořádky, a vládu přebírá jiný druh, z lidského pohledu podřadný a hodný opomíjení. A to kniha vyšla v 50. letech! Jak by to asi vypadalo dnes, kdy je naše závislost na energiích a komunikačních technologiích tak vysoká. Ještě dlouho po přečtení jsem se na hvězdnou oblohu dívala s obavami.

Alžbjeta

Kniha to není špatná, ale vlastně se nemohu zbavit dojmu, že ty kytky jsou tam navíc...

Mercatino

To kniha byla napsaná v roce 1951? Fascinuje mě, že existují spisovatelé, kteří dokažou napsat sci-fi dílo, které je takovou dobu aktuální.

Tato kniha mě ohromila. Kdyby jsem věděl jak je dobrá, tak si ji přečtu již dávno předtím. Všichni kdo váhají, berte tuto knihu všemi deseti. Jak by jsem popsal tuto knihu jedním slovem? Hlubokozapouštějící :)

martin0559

(audiokniha) Zacatek byl opravdu poutavy. Jakmile se ukazalo co jsou Trifidi zac, byl jsem trosku zklamany, ze jsem omylem sahl po scifi, ktere moc nemusim. Jak se ale ukazalo, tak mi to nakonec ani moc nevadilo. Naopak , nejvic se mi na cele knize libila ta realisticnost s hlubokymi uvahami klicovych postav, ktere se ale ne vzdy navzajem uplne shodli. Bavilo mne se pokouset vcitit do danych situaci - jak by se asi clovek zachoval sam.
Jedine co mi trosku nesedlo bylo, ze Bill byl jediny kdo nekoho hledal a to skoro az prehnane urputne.
Ale celkove me to dost bavilo.

MichaELABush

No musela jsem si vzít dovolenou, jak jsem byla z knihy napnutá, abych ji mohla nerušeně dočíst. Doteď se mi v hlavě mísí množství otázek, na které autor naráží. Říkám si, jak bezstarostně se nechávám unášet životními jistotami a beru vše tak automaticky ....opravdu pro mě silný příběh, sci-fi žánr bych měla zařadit častěji.

Janniska

Úžasné.Kniha mě mic bavila.Dokonce tolik,že když sem měla unavené oči našla sem si mluvené slovo na youtube a poslochala.Přemýšlím o Noci Trifidů,jen se bojím že pokračování příběhu jiným autorem nebude tak dobré.

Belisima

Nechápu jak mi tento knižný klenot mohl tak dlouho unikat. Chování lidí v době kdy byla kniha napsaná bylo dost drsné. Ale kdyby to někdo napsal v dnešní době, obávám se, že by jsme se chovali ještě hůř. Jinak to bylo geniální počteníčko.

Dervish

Neuvěřitelný zážitek. Nedokážu uvěřit tomu, že je kniha napsaná v roce 1951! Ta bezprostřední hrozba, která je v knize popsaná, tady totiž ve skutečnosti pořád někde kolem nás krouží a čeká na svou šanci. Příroda si to s námi dříve či později stejně vyřídí. Je to nevyhnutelné.

Děj knihy, tempo vyprávění a popisy jednotlivých postav - vše je famózní. Jasně je tady trochu méně uvěřitelná milostná zápletka a taky hlavní hrdina je opravdu téměř všeuměl a všeználek (myslím si, že ve skutečnosti by se lidé tak rychle do nového fungování světa nedostali), ale čert to vem, to je jen detail. Ta kniha má prostě téma a náboj jaký jsem už dlouho neviděl. Rozhodně doporučuji ostatním, čeká vás nevšední zážitek.

Krčka5

Děsivé. Trifidi by tam v podstatě ani nemuseli být, už jen ta slepota všech lidí je strašná. Styl psaní se mi moc líbil, kupodivu je to i velmi vtipné.

Stanas513

Mám ráda literaturu sci-fi a toto je klasická zápletka: Co by bylo, kdyby...

Lenislava964

Výborná atmosféra... Pohlcující, napínavé, lidské a dojemné... Určitě si ji časem přečtu znovu.

ŠárkaStrnadová

Úžasné, poslouchala jsem to načtené Norbertem Lichým, byl tak skvělý, že jsem přes 6 hodin poslechla v kuse - a ta nadčasovost díla samotného, opravu se vyplatí sáhnout i po starších knihách!

SalvorHardin

Jeden z najznámejších postapokalyptických románov. Kniha inšpirovala mnohé ďalšie romány a nespočetné filmy s touto tematikou, napr. aj film O 28 dní. Koniec koncov, je to jedna z prvých kníh (1951) s tematikou konca modernej civilizácie, ktorá skončila vďaka ľudským smrtonosným vynálezom. Trifidi sú jedovaté, mäsožravé a pohybujúce sa rastliny schopné istého druhu komunikácie. Sú najpravdepodobnejšie výtvorom sovietskych bioinžinierov. Globálny fenomén trifidov je dôsledkom nešťastnej náhody, kedy sa semená trifidov dostali do atmosféry a rozprášili sa po celom svete, keď havarovalo lietadlo, ktoré ich prepravovalo. No stanú sa smrteľným nebezpečenstvom, keď ľudstvo osleplo. Zelené svetlo zaplavilo oblohu a ľudia na druhý deň nemali zrak. Preteky vo zbrojení počas studenej vojny naberali na obrátkach a zrazu nám nad hlavami visela hromada spiacej hrôzy, čakajúca na svoj signál k prebudeniu. Bohvie čo v tých raketách všetko je… Štepné látky, radioaktívny prach, baktérie, vírusy… Čo ak jeden typ bol špeciálne skonštruovaný pre uvoľnenie radiácie so zhubnými účinkami na náš zrak?

omgjako

Tak opět něco, z čeho by měl Dan radost :) Zase jedna z knih, ke které jsem se dostala díky čtenářské výzvě a která mě úplně dostala. Popis "sci-fi" na obálce mě odrazoval asi tak dvacet let :D Vždycky jsem si říkala, že fantasy jo, to je pro mě, ale sci-fi ne... No a jak to dopadlo... chytla mě úplně od samého začátku a nepustila až do konce. A teď jsem unavená, protože jsem nemohla jít spát dřív, než se dozvím, jak knížka skončí :)

"Zadíváme-li se dnes zpátky na tehdejší uspořádání světa, uvědomíme si, že míra naší neznalosti a nezájmu o náš každodenní život byla nejen zarážející, ale přímo otřesná. Nevěděl jsem zhola nic o tak obyčejných věcech, jako jak se ke mně dostávají potraviny, odkud přichází pitná voda, jak jsou utkány a ušity šaty, které mám na sobě..."

milos3533

Tohle byla jízda. Autor cestuje časem :-D

Lila94

Nemůžu uvěřit, že je to kniha z roku 1951. Nadčasové.

knihovniceVS

Klasika všech klasik...

tesi04

Co napsat? Snad jen, že se stydím, že jsem si tuto knihu přečetl až teď. Naprosto úžasná kniha by měla být povinnou četbou. Některé myšlenky jsou nadčasové.

Affares

Pět hvězd je zde prostě jasná volba. Pokud dá někdo méně, je to spíše ovlivněno individuálním přístupem.
Kniha je spisovatelsky zvládnutá na výbornou. Již samotný úvod, depresivní atmosféra, nejistota a postupné zjišťování, do jakého světa se vlastně hlavní hrdina dostal. Ten pocit se přenáší přímo na Vás. I sám popis Trifidů je neskutečný, fantazie zde není jen slátanina ale téměř si říkáte, že by vlastně mohli existovat a ani by Vás to nezarazilo.
Další část knihy je o tom, jak lidstvo bojuje o přežití, o nastavování nové hierarchie, o boji jednotlivců a skupin. Četba velmi záživná a silná. Dílo, které již prokázalo své místo v historii a bude mnoho dalších let fascinovat fantazií jeho tvůrce.

DeathStroke

Nestárnoucí klasika do které bych nikdy neřekl, že bude stále aktuální a napínavá.

BStone

Nadčasová,klasická kniha, která je tak neuvěřitelně dobrá, že se k ní často vracím.

nezbi

Vždy po přečtení této knihy, začnu svět vnímat tak trochu jinak. Doporučuji!

Tedíkpikolík

V rámci objevování sfi-fi literatury jsem samozřejmě musel narazit i na Den Trifidů. Kniha malá objemem ale velká obsahem. Těch Trifidů jsem čekal v knize více a snad konec byl až příliš rychlý ale i tak se jedná o skvělou knihu, která mě dokázala plně vtáhnout do děje. Fakt, že byla napsána už v roce 1951 je pro mě těžko pochopitelný.

Kniha v žebříčku

64. nejlépe hodnocená kniha

postkatastrofická invaze slepota boj o přežití zfilmováno

John Wyndham

John Wyndham