Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355445/bmid_trhlina-4EX-355445.jpeg 4 3867 3867

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tribeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Trhlina , 2016

Andrea81
20.01.2022 4 z 5

Ta atmosféra mi úplně lezla pod kůži. Za mě dobrý ;-)

Morisius
20.01.2022 3 z 5

Taková oddechovka, u které nemusíte vůbec přemýšlet. Vřele doporučuji na pohodářské čtení. Za mě příběh, který neurazí a úplně nenadchne.

Kacenak
19.01.2022 3 z 5

Kdyby to šlo, dala bych 3,5. Hlavně za nesympatický styl vyprávění, zdlouhavou první a delší polovinu příběhu, která byla taková jakási nezáživná, a taky za nesympatickýho vypravěče, kterej mlel blbosti kolem. Ale na druhou stranu to vytahuje výše zajímavý námět, a gradující konec, který Vás pohltí a napíná, jak to vlastně dopadne, a děsí při představě, že by se něco takového opravdu mohlo stát.

Lupeš
18.01.2022 4 z 5

Během čtení jsem se nad ledasčím ofrňoval a pamatuji si, že hlavní hrdina mi lezl děsně na nervy, ať už tou svojí blogerskou vášní nebo ostentativně nezaujatým postojem k čemukoliv. Jenže žijeme v době militantních aktivistů, všichni všechno vědí a všemu rozumí... trocha povrchnosti a životního poflakování může být proto nakonec osvěžující. Přesto chybí přátelské pouto, pocity ztotožnění a souznění s hlavními postavami. Opravdový poklad této knihy je tak jinde. Nabízelo by se říci, že se ukrývá v Tribečském pohoří, ale ve skutečnosti je dán literárním umem. Budování atmosféry je autorovou nejsilnější stránkou. Dotyk tajemna, mysteriózní, ba nadpřirozená, atmosféra uprostřed reálií střední Evropy současnosti?? To, že na vašem blogu přibyla fotka, kterou jste tam nedali, má v této knize skutečně mrazivý efekt. No schválně. Kolikrát jste zažili, že se Váš blízký začal uprostřed temného lesa a za svitu baterky chovat prapodivně? Samozřejmě, té vzájemné antipatie a hysterie by ve skupince hrdinů mohlo být méně, ale to to je prostě daň doby hollywoodských thrillerů. Vyváženo je to skvělým zakomponováním fenoménů současnosti, jako UrbEx, ztráta technologických jistot či nepřehlednost uprostřed bezpečně zmapovaného světa. Ať už v podobě obrazových pixelů fotografií, GPS souřadnic či blogerských bajtů přenášených po síti, data se přeci nemohou chovat nelogicky! Existuje přece jen jedna realita!! Nebo snad... ? Podtrženo a sečteno: Parádní horor. Tribečské pohoří prý nyní trpí pod nápory davové turistické psychózy, a protože nechci být za pitomce, zatím se tam nevydám. Ale až šílenství pomine... už se těším! Baf!

Anitram22
17.01.2022 2 z 5

Na knihu jsem se neskutečně těšila, jaká to bude jízda plná napětí a strachu. Musím ale přiznat, že jsem z ní zklamaná. Krom konce, kdy se opravdu něco začalo dít a strach se objevil, byl příběh nesmírně utahaný a zdlouhavý. Igor na mne od začátku působil nepříjemně a místy až neskutečně protivně. Nemám ráda příběhy, které vypráví lidé, co si nedokáží díky lékům, alkoholu a drogám, pořádně vybavit, co je vlastně realita.
Na druhou stranu jde o docela hodně dobrý námět na příběh s pořádnou dávkou tajemna a událostí, které se opravdu staly a dějí.

Majto
11.01.2022 4 z 5

Pre pomalý a miestami nudný rozbeh mi trvalo dostať sa do príbehu (aj opakovane), no od výletu do hôr sa veci konečne začali hýbať. Stále ho radím až za prvotinu Strach, ktorú ma obidva razy bavilo viac čítať. Vzhľadom k môjmu vzťahu k tejto knihe ma neskôr natočený film ani nezaujímal, bo filmové spracovania kníh nikdy nesplnili moje očakávania.

Fitnes78
09.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Příběh byl strašně utahaný. Až ten konec se tedy jaksepatří "rozjel". Knihu jsem dočetla ze zvědavosti, jak ti zoufalci vlastně dopadnou. Igor mně byl strašně nesympatický a vypočítavý. Už jen fakt, že je to narkoman a jak sám řekl, hlavně potřeboval pro svůj blog příběh a nejlépe něco šokujícího. Důkazy o jejich průzkumu Tríbeče byly nechtěně zničeny. Pak měl Igor pocit, že ani není Igor, ale David. Jako asi tak, námět knihy je zajímavý a jako vymyšlený příběh to je super napínavý thriller.

hnusák
02.01.2022 4 z 5

Musím říci, že první půlka mne příliš neuchvátila, ale poté jsem si uvědomil, že to vše bylo nezbytné k pochopení věcí následujících, a to již byla síla. Nepřestával mne obestírat mrazivý pocit v zátylku a tajemno mne nutilo číst dále až k tušenému závěru. Tedy ne úplně, protože autor to vyřešil ještě sofistikovaněji. Klobouk dolů, skvělá kniha.

Karoley
01.01.2022 5 z 5

Jedna z největších záhad Slovenska - nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tríbeč. Legenda, mystifikace, nebo děsivá skutečnost?

Trhlina je opravdu zlá kniha, sevřela mě ve svém mrazivém, hrůzu nahánějícím objetí a vypustila až na úplném konci.. vyděšenou a zmatenou. Knihu jsem četla v noci a pak nemohla strachy usnout. Dotíralo na mě zlověstné "ticho s očima", brr.
Opravdu skvělý horor, jsem nadšená! Hned si jdu objednat Strach a Tmu.

Babouš
28.12.2021 3 z 5

Pár originálních vypravěčských prvků (fikce vyprávěná jako dokument, mizející postavy), ale ten horor přišel až na posledních stránkách, do té doby je to jenom natahované nic. Ale udrželo to mou pozornost celou dobu a je to velice čtivé i navzdory tomu, že se autor pořád opakuje a sype jedno klišé za druhým. Žádná hitparáda, ale na pár večerů fajn čtení.

marci8
17.12.2021 2 z 5

(SPOILER) Od této knihy jsem čekala více. Bohužel mě zklamala. Když to shrnu: styl vypravování je hrozný, příběh přehnaný a hrdina zlý. Uznávám, že může být hlavní hrdina negativní a tento mi byl přímo odporný, ale byl to vysokoškolák a přitom se vyjadřoval hůře než dělníci, se kterými pracoval. Souběžně s touto knihou jsem četla jiný thriller a byl patrný rozdíl, kde vyšel pan Karika mnohem hůře. Námět je skvělý a dalo by se s tím pěkně pracovat. Oceňuji, že nás seznámil s oním strašidelným pohořím. Určitě tam na výlet nepojedu. Ale příběh byl dost natahovaný a přijde mi, že psát, že je skutečný, bylo zbytečné, protože z faktu, že byly zničeny všechny důkazy, vyplývá, že se opravdu nestal. Nejsem skeptik, že bych nevěřila, že se něco takového nemůže stát, ale konkrétně u téhle knihy příběhu nevěřím a zdá se mi, že je výplodem halucinací a fantazie vypravěče (pokud není taky vymyšlený), který chtěl být zajímavý. Je zvláštní, že autor nepátral po dalších faktech, aby byl příběh ucelený. Že nezjistil něco o Mie a nespojil se nijak s Břežanským. Kdyby nebylo vše, včetně vypravěče, vymyšlené, potkal by se aspoň s ním. Mně vymyšlené příběhy nevadí, mám je ráda, jen se nemusí vydávat za skutečné. Takže hvězdičky dávám za snadnou čtivost a seznámení čtenářů s děním okolo Tribeče. Kniha sama je velmi podprůměrná.

Kochy84
13.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Nečekal jsem vůbec nic, dostal jsem skvělou zábavu na 2 večery.
Knížka vpodstatě odpovídá na otázku, kterou si pokládá spousta lidí: "co kdyby Záhada Blair Witch byla kniha a odehrávala se na Slovensku?"
Je to čtivé, bloudí se tam po lese, řeší fyzika alternativních vesmírů a skutečný původ bludiček. Navštívíte zrušený blázinec, opuštěné salaše i maringotky. Potkáte děsivé děti. Navíc není vyloučeno, že některá z postav je halucinace nebo tak něco.
Kdysi jsem zažil párty na chatě v Nízkých Tatrách. Všechno co se v knize psalo se myslím doopravdy mohlo stát. A není to ani tak jinými dimenzemi, myslím, že za to může borovička.....

Ketrin.TR
13.12.2021 5 z 5

No tak to byla BOMBA! Vůbec jsem netušila co od knížky vlastně čekat, na seznamu "must read" jsem měla Kariku už hodně dlouho a jen co jsem knížku viděla v knihovně, ani vteřinu jsem neváhala. Když vypravěč najde ve starém bývalém blázinci chorobopis jednoho pacienta, byl to teprve začátek a ani já netušila kam mě příběh vláká. Zatáhl mě až do pohoří Tribeč, nenápadné vrcholky, které však uvnitř skrývají mystické, pekelně děsivé tajemno. Příběh je nadupaný tíživou a deprimující atmosférou, protkaný takovými zvraty, že se druhý den bojíte jít sami do lesa! Knížka mě doslova pohltila, až jsem si sama na internetu pak hledala různé informace a do tří do rána koukala na videa nadšenců, kteří se v horách rozhodli taky strávit noc... Vřele doporučuji, tohle byla fakt pecka!!!

Zuzu1402
12.12.2021 4 z 5

Velmi čtivé, chvílemi jsem si říkala jo, todle se mohlo stát, chvilkama, že todle asi ne. Knihy jsem měla po přečtení 14 dní plnou hlavu. Každý si v tom najde to své a musí si o tom popřemýšlet sám.

MollyCornelia
12.12.2021 5 z 5

Spoustě lidem Trhlina určitě nesedla, ale mě se moc líbila. Asi to bylo také tím, že jsem si hned na začátku řekla, že knihu budu brát tak, jako by se vše v ní opravdu stalo.
Postavy: Igor mi byl vcelku sympatický, i když měl své mouchy. David a Andrej mě ze začátku vysloveně štvali, ale později jsem si zvykla.
Styl psaní: Čtivé, poutavé, děj ubíhal hned od začátku.
Příběh: Trošku pomalý začátek, ale výborné. Jsem docela strašpytel, ale stejně jsem po přečtení Trhliny mohla v klidu spát, přestože jsem se u čtení párkrát bála.
Doporučuji všem lidem, co mají rádi tajemno nebo horor. Dětem minimálně od 12 let.

Heyyy
06.12.2021 3 z 5

Je to čtivé, ale vypravěč (který beztak určitě neexistuje) není vůbec sympatický, jde o sobeckého narkomana, takže už rovnou celý příběh nevzbuzuje důvěryhodnost. Uměle vytvořené napětí, kdy např. hned v první kapitole na každé třetí stránce najdeš větu ve smyslu: "Kdybych věděl, co tohle moje rozhodnutí způsobí, nikdy bych to neudělal, ale k tomu se dostanu..." mi připomíná sloh žáka základní školy. Další úlet a vata v textu - hlavní hrdina spatří fotku, na které "něco vidí". Další tři stránky fotku ukazuje postupně všem kamarádům, kteří samozřejmě po pohledu na ni zblednou, podlomí se jim kolena a další srandy... a teprve až na čtvrté stránce se dovíme, co tam vlastně vidí. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale opět další trapný natahování... Popravdě nejvíc děsivá scéna mi připadala ta, kdy se David schoval u zchátralých domů, aby kamarády vyškolil. Ty ostatní scény, kdy jakože mělo vážně o něco jít, už nebyly takové a bububu mi přišlo omleté. Nic světoborného. Kdyby autor přiznal, že si to celé vymyslel, udělal by líp a i by se to jinak hodnotilo, takhle je to jen kniha s marketingovým trikem, který každý se všemi pěti pohromadě odhalí a vyznívá tak akorát trapně.

Zdenule27
05.12.2021 4 z 5

První kniha co jsem od Kariky přečetla. Jako kniha se mi moc líbila. Strach se dostavil.. ale pokud si má každý udělat svůj obrázek o tomto příběhu.. vypráví ho prostě jen feťák co měl ,,dobrý,, stihy atp.

memphisz
05.12.2021 4 z 5

Jako jasně je to trochu natahované a zvláště v první části by se to dalo hodně krátit. Ale jakmile se začne mluvit o Tribeči, tak začne atmosféra houstnout a v podstatě se už pak nedá odtrhnout. Vložky o drogách jsou tu trochu zbytečné, ale jinak jsou vymyšlené příběhy hlavních postav dobré. Celkově má kniha velmi hutnou atmosféru. Karika své žánrové inspirace otevřeně přiznává a přichází s nelaciným strašením. Líbí se mi i ta variace možností, co se vlastně skupině přihodilo. Byla to davová panika, nebo se v pohoří Tribeč děje něco tak hrůzného, že kdo to zažije, ten zešílí?

Prske
03.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Tak jo, v poslední části knihy jsem se fakt bála a byla ráda, že ji čtu ve dne a v civilizaci…
Sama se přikláním k tomu, že příběh je spíš mystifikací (historky ohledně zničení gramodesek, mobilu i užívání drog tomu hodně pomáhají), ale co je velmi znepokojivé - reálná zmizení několika desítek lidí v pohoří Tribeč. Co si o tom myslet?

Pajii
02.12.2021 1 z 5

Jako jedna z mála, ale prostě nemůžu jinak . Knížku jsem dočetla, ale vůbec ničím mě nezaujala . Žádný strach. Styl psaní mi vůbec neseděl. Občas mi to přišlo, jak kdyby mi to vyprávěl kamarád v hospodě po pár pivech a k tomu si "šlehnul" špeka trávy nebo pár lysohlávek.