Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3827 1246

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina , 2016

Karimah
19.07.2018 5 z 5

Zvláštní a neokoukané.
Překlad do češtiny mohl být lepší, je z toho cítit slovenština.

katie.k09
18.07.2018 4 z 5

Dalo by se to asi poutavě napsat i na polovině stránek, ale to nic nemění na tom, že sem chvílemi měla slzy strachu v očích. Teoreticky se vlastně nic děsivého skoro celý příběh neděje, ale jakmile se začtete a začnete o tom přemýšlet, pocit děsu vás neopustí.

Dáma s hrnstjm
18.07.2018 2 z 5

Přidávám se k negativním komentářům... neuvěřitelně rozvleklý příběh plný slovní vaty, oddalování rozuzlení vůbec nezpůsobovalo čtenářské napětí, ale spíš naštvání. Hlavní postava příšerná, Beatnice níže jej označila jako antihrdinu, to naprosto sedí. Neustálé poznámky o blogování byly přímo k vzteku, nevím, jakou věkovou nebo cílovou skupinu chtěl autor tímto nalákat. V příběhu bylo pár zajímavých míst, ale daly by se spočítat na prstech jedné ruky. Navíc jsem četla český překlad a po gramatické stránce to nebyl žádný skvost, jen nevím, jestli překladatel tak moc respektoval předlohu nebo ten nepřirozený sloh a divná slovní spojení vytvořil sám.

Marfuška89
17.07.2018 5 z 5

Opravdu existuje něco mezi "nebem a zemí" nebo lidský mozek si dokáže vytvářet "myšlenky", které se nám zdají natolik zkutečné, že nedokážeme rozpoznat, co je realita a co sen?

Ten konec jsem hltala a myslela jsem, že to dopadne jinak...

jana3526
17.07.2018 5 z 5

Napsáno tak, že jsem měla pocit, že tam jsem taky... děs, napětí, strach... má to všechno. (A už vím kam pojedu na dovolenou).

Mufa
15.07.2018 5 z 5

Tyhle témata moc nečtu, ale kvůli výzvě člověk přečte ledacos. A musím říct, že mě úplně pohltila. Jak to tedy vlastně je? Mám se na Tribeč vydat to ověřit? Anebo raději ne? Toť otázka..

haWranka
13.07.2018 5 z 5

Naprosto strhující zážitek! A to především první část knihy, kdy se hlavní hrdina potuluje po "blázinci" a hrabe se ve starých materiálech. Druhá, toulací část, byla pak opravdu děsivá. Samozřejmě v dobrém slova smyslu! Musím říct, že zážitek určitě umocnilo i to, že jsem knihu slyšela v bravurní audio verzi. Jsem moc ráda, že jsem se díky čtenářské výzvě dostala k tomuto autorovi, protože Trhlina určitě není poslední kniha, kterou od něj čtu.

natalie8531
11.07.2018 5 z 5

Tato kniha mi přišla jako taková bludička. Totálně mě vtáhla do děje a nedokázala jsem přestat číst. Ten konec mě málem dohnal k nepříčetnosti.

mararemes
10.07.2018 2 z 5

Asi fajn pro mladší čtenáře (13-15?). Za mne - čekal jsem víc. Tedy, aspoň něco. A navíc, na takový příběh by stačilo sto stran.

Sova15
10.07.2018 5 z 5

Zajímavá knížka. Stalo se to nebo ne? To si asi musíme každý probrat sám se sebou. Každopádně napsaná tak, že se dobře četla, zvlášť druhá polovina. Měla jsem štěstí, že jsem mohla celé odpoledne a večer zalézt a dočíst. Nejsem typ, co se nějak moc bojí, ale strašidelné to bylo. Brzy jedu do Slovensko, ale naštěstí ne na Tribeč. Tam bych se asi bála víc.

Bublinka.
09.07.2018 4 z 5

My naopak na Tribeč asi pojedeme. Na zadek jsem si z toho nějak nesedla. Bylo to ovšem dobře napsané, rozhodně mě Karika zaujal a určitě sáhnu i po dalším titulu. Knihu jsem si vzala s sebou na naší chalupu do Krkonoš, říkala jsem si, že to zesílí dojem, ale bála jsem se asi pět minut, ale než jsem dočetla posledních pár stránek, zase ten strach zmizel. V tomhle ohledu jsem byla trochu zklamaná, čekala jsem, že se vážně budu bát.
Samotná záhada mizení lidí byla zajímavá, kniha chytlavě napsaná, jen závěrečný efekt se u mě nedostavil.
SPOILER ALERT:
Moje racionální já se přiklání ke dvěma možnostem - a) Igor neexistuje;
b) Toxická psychóza nebo měl prostě špatnej trip. Ale co potom Mia? ;-)

Zorka
08.07.2018 5 z 5

Kniha, která obrala moji rodinu o mou přízeň minimálně na jedno celé dopoledne. Jakmile se člověk začte, zacyklí se, uzavře se v tolikrát zmiňované spirále a točí se společně s osudy čtyř, pěti nebo snad tří (?) lidí ve slovenské Tríbeči. Jedno vím jistě... Do popisovaných oblastí se už nevydám, promarnila jsem svou šanci, kterou jsem teoreticky měla před přečtením knihy. Člověk si může tisíckrát připadat jako tvrdý realista, ale ...

terin_ka
07.07.2018 5 z 5

Absolutní pecka. Právě jsem dočetla a mám pocit, že se mi rozlítne mozek. Ať už je to všechno pravda, lež nebo něco mezi, kniha je nesmírně autentická a jedna z nejděsivějších, co jsem kdy četla (a to jsem fanynka Kinga).

Chytuš
06.07.2018 3 z 5

Tak co tomu říkám?
Plusy:
+ Jednoznačně zpracování celé knížky. Není to žádný krvák, přesto se vám místy budou ježit všechny chlupy po těle. Naroubování skutečných událostí záhadně mizejících lidí v pohoří Tribeč s vyprávěním (skutečného?) Igora je prostě pro tenhle typ literatury naprosto geniální záležitost!
+ Čtivost (obzvláště v druhé polovině)
Mínusy:
- Igor (obzvláště v druhé polovině)
- Těch pár nelogičností by chtělo trochu poštelovat (namátkou - ztracení při sběru hub - v době mezi prosincem a březnem?)
- Místy byl text trochu uměle natahovaný, zkrácení by v takových místech prospělo, příběh by měl větší šmrnc.
Za mě 65%.
Sponzor tohoto komentáře: heureka.cz. Věřte, nebo ne.

Jiří.H
05.07.2018 4 z 5

Audiokniha, poslouchano vnoci, chvilemi jsem se malem pokaky...takze asi tak.

Marekh
03.07.2018 4 z 5

Musím říci, že se mi kniha celkově líbila.

Stále si pokládám otázky, jestli je všechno pravda, o čem vyprávěl Igor autorovi této knihy. Důvěryhodnost Igorovy výpovědi může být u řady čtenářů zpochybněna po zjištění určité okolnosti, kterou se čtenáři dočtou ke konci knihy.

Je sice pravda, že kniha má pomalejší rozjezd, ale mě pozvolnější tempo vyprávění nevadilo. V určitých momentech (zejména v závěrečné části) ve mě kniha vyvolala napětí, strach, nepříjemné pocity, takže hororové prvky jsou zde nepochybně zastoupeny.

Líbí se mi, že jsou v knize uvedeny internetové odkazy na různé články a videa, které si čtenář může v případě zájmu vyhledat a prostudovat a sám je zhodnotit.

myjka
03.07.2018 4 z 5

Zajimave napsane a opravdu nevim, co si mam o knize myslet.

tonysojka
01.07.2018 4 z 5

Já nevím, jestli se to může, ale chtěl bych všechny čtenáře této knihy upozornit na knihu Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice, jejíž děj je podobný trhline, ale podle skutečné události z roku 1959 z tehdejšího sovětského svazu, s fotografiemi, se záznamy z deníků, a se zprávami z vyšetřování a je to docela masakr....

-Endy-
01.07.2018 4 z 5

Karika a jeho styl psaní se mi líbí čím dál víc. Co si mám myslet o pravdivosti Igorova příběhu, který navíc tak trochu ujížděl na piku?...ještě nevím...třeba se tam taky poběžím podívat.

Rihatama
01.07.2018 2 z 5

Vata. Spousta vaty. Nacpané do neuvěřitelných téměř prvních 2/3 knihy. Pak konečně přichází ke slovu ona trhlina. Nekonečněkrát předtím avízovaná, až už mě přestávalo bavit čekat, co se teda vlastně tak strašně moc strašného stane. Vyvrcholení je nakonec docela zajímavé. Jenomže potíž jsem měla i s psanou formou, tedy jakousi výpovědí toho, co se stalo, nejen se zmíněným, neustálým předjímáním toho, co se stane. Autor tak pro mne předem úspěšně zabil téměř jakýkoli moment překvapení či zvratu v ději. Bohužel. Téma jinak určitě zajímavé.