Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3818 1244

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina , 2016

parxel
23.10.2023 2 z 5

Trhlina je podle mého názoru silně nadhodnocená kniha. Autor se snaží vybudovat hutnou hororovou atmosféru a z velké části se opírá o odkazy na reálné události. Zpočátku to jakž takž funguje, ale s příbývajícímí stránkami je to slabší a slabší. Postavy jsou nezajímavé a jakmile knihu jednou dočtete, tak vám doslava za pár dní zmizí z hlavy a už si na ně vícekrát nevzpomenete. A tak je to s celou knihou.

Tuto knihu považuji zde DB knih za silně nadhodnocenou a naprosto se neztotožňuji s většinovým názorem. Podle mého názoru se jedná o podprůměrnou knihu a z důvodů uvedených výše ji nedoporučuji.

Tupoun
12.10.2023 3 z 5

Nemůžu si pomoci. Než jsem začal psát komentář, po několika měsících, zhlédl jsem po přečtení knihy i film a můj názor nemastnosti neslanosti se nezměnil. Nemůžu prostě hýkat nadšením jen proto, že cca 3 000 čtenářů na Databázi nadšeno je. Určitě to podle mě není horor. Možná trošičku thriller, ale spíše mysteriózní příběh. Dobře vystavěná je naopak postava zabedněnce Davida, kdy si člověk uvědomí, jak vzniká fundamentalismus ať už na vědecké či náboženské bázi. Stavba příběhu je docela v pohodě, celkově graduje, i když docela pomalu, a má hluchá místa, kde se děj zastaví a řeší se například "domácí" problémy sledované dvojice Igor vs Mia. Tato kniha mě fakt neoslnila. Snažil jsem se pochopit z komentářů, co je na ní tak úchvatného, ale mám prostě jiný názor. Jedno vím ale jistě, i na základě vygooglených zpráv - na Tribeč nepůjdu na houby, i kdybych měl zemřít hlady.

Kůň669
12.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Poslouchala jsem audioknihu. Bylo to napínavé, tajemné a mělo to skvělý spád. Popsání ztráty reality a racionality při prozkoumávání Tribečské záhady, dostane čtenáře na místo, kde si vlastně sám není jistý, kde stojí.
To anebo drogový trip jednoho mladíka při kempování v lesích.
Nemůžu se rozhodnout, protože závěr je takový nijaký. Z ničeho nic vyjde do ztracena. Po napínavé jízdě je to taková "mlem" tečka na konci.

Lionela86
10.10.2023 5 z 5

Zcela se ztotožňuji s komentářem pode mnou od uživatele Ristridin (až na pasáž o filmu, ten jsem neviděla a vidět nechci) :-) A i kdyby k událostem opravdu nedošlo, tak jsem si jistá, že nikdy nechci vidět a zažít na vlastní kůži ani Tribeč :-D Za mě skvělá kniha.

Ristridin
05.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Recenzi jsem chvíli odkládal a nechával v sobě knihu uzrát. Tak na mě zapůsobila.
Nevnímal jsem ji jako horor, ale opravdu se jedná o super mysteriózní příběh, který je tak sugestivní, že jsem občas střídal pasáže, že si to autor fakt vymyslel, s těmi, kdy jsem o tom i trochu pochyboval. Nyní s odstupem a nadhledem už mám názor jasný, ale po dočtení jsem se cítil nezvykle zaražený.
Víc než že bych se bál, mě děsilo, jak Karika dokázal popsat ztrátu vědomí, racionálnosti a příčetnosti. Ztráta jasného vědomí je něco, co mě vždy děsilo a tady mi z toho nebylo moc dobře. O to víc mě rozbila zmínka v úplném závěru o tom, že při velmi hlubokém stadiu změny vědomí se lidem zakódovaně zobrazují spirály Což se mi samotnému stalo, když jsem byl dřív vážně nemocný a dostal jsem se vyčerpáním do stavu halucinací.
Prostě skvěle podáno, skvěle příběh funguje a je úplně jedno, že k tomu (alespoň dle mého) nedošlo.
Autor zde působí velmi důvěryhodně a se čtenářem si celou dobu hraje. Měl jsem taky nějakou představu, co je důvodem tzv. tribečské záhady a ono to nakonec nedopadlo.
Následně jsem zkusil i film a ten bych tedy určitě nedoporučil, z kvalit knihy pobral o mnoho méně.

janina66
20.09.2023 5 z 5

Znovu jsem si po delší době vyslechla audioknihu této mysteriozní a napínavé knihy.
Dokonce jsem si ji lépe vychutnala, ale poslouchala jsem jen ve dne, abych se večer nebála.

rafan65
14.09.2023 5 z 5

Jsem velmi spokojený, kniha je opravdu hodně napínavá a chvílemi mě běhal mráz po zádech. Příběh má spád a závěr je zběsilá jízda plná neuvěřitelných událostí. Tohoto autora neznám ale po přečtení této knihy musím opravdu přiznat že je fakt dobrý. Knihu doporučuji stojí za přečtení.

m2056
13.09.2023 5 z 5

Tak tohle jsem nečekal super super dokonce věřím že to vážně autor jen napsal tak jak mu to někdo říkal. Od autora jsem četl i jiné knihy ale mají trochu jiný styl psaní.

Mišelínek
05.09.2023 4 z 5

Jelikož jsem viděla nejdříve film (a ten se mi vážně líbil), zřejmě jsem se ochudila o to pověstné mrazení v zádech, které tu podle komentářů zažilo nemálo čtenářů. :) Ale to nevadí.
Kniha samotná chytala v knihovničce prach skoro dva roky. Nějak jsem nebyla schopná dokopat se k tomu, abych si ji přečetla (protože prostě film, že :D). Několikrát jsem ji prolistovala a vždycky odložila na později. Takže si myslím, že abyste si ji přečetli, musíte být v tom správném psychickém rozpoložení.

Co se týče příběhu, ten se mi opravdu líbil. Toto téma mám hodně ráda a jsem velká fanynka jakéhokoliv bloudění po lese a kdekoliv jinde (tedy pokud se to nestane mě, samozřejmě).
Když to srovnám s filmem (kde pár věcí upravili nebo vynechali), konstatuji to, že Igor byl prostě sobecké hovado, co myslelo primárně jen na sebe.
Co jsem naopak nepochopila, bylo konečné "vysvětlení". Bylo tam - podle mě - pár logických děr a byla jsem zmatená z toho, kolik lidí se tam vlastně (ne)vypravilo. Zřejmě mi něco uniklo, netuším. :/

Styl vyprávění bych upravila, protože nadměrné užívání interpunkce fakt není to pravé ořechové a někdy opravdu není na místě. Ale to může být čistě jen můj problém.
Nicméně i tak byla kniha čtivá a na podzimní večery je jako stvořená. :)

Haloon
28.08.2023 5 z 5

Doposud se mi nestalo, že bych se po zaklapnutí knihy cítil vyloženě nepříjemně. Nebo snad, že bych nad obsahem po několik dalších dní přemýšlel a to se stejnou intenzitou, jako ve chvíli, kdy jsem otočil poslední list. S Trhlinou jsem si mohl odškrtnout obojí.
Jen těžko se píše, o čem tato kniha je, to se zkrátka musí přečíst a zažít. Přitom ani nezáleží na tom, jestli věříte nebo ne. Jde především o ten tísnivý pocit z něčeho, co se možná zdá neuvěřitelné, ale přesto je na tom cosi povědomého, kvůli čemu máme pocit, že se to stát může. I kdyby to mělo být jen v naší hlavě.

Mindy
25.08.2023 4 z 5

Slovensko máme moc rádi, hodně jsme ho procestovali i prochodili. Ale přiznám se, o Tribeči jsem slyšela a četla poprvé. A docela ráda bych se tam podívala, ale semínko pochybností a strachu bylo po přečtení této knihy zaseto. V každém případě - je to výzva. Takže - pokud časem přestanu psát komentáře a dávat palečky, tak jsme jeli na Tribeč...

Janizoun
25.08.2023 5 z 5

Po přečtení knihy "Smršť" jsem se začala zajímat i o další knihy od tohoto pana spisovatele a vrhla jsem se na "Trhlinu". Nezklamala, zajímavý příběh, kde opět nechybělo napětí. Děsivé okamžiky Vás vtáhnou do děje a musíte číst dál. Nejsem vůbec nadšenec hororů, mám nejraději vtipné čtivo, protože si říkám, že v životě je "hororů" víc než dost, ale knihy od tohoto pana spisovatele, mají něco do sebe. Jsou jiné než ostatní, jsou napsané tak, že jsou až uvěřitelné.

pinkstrom
15.08.2023 5 z 5

Ještě dlouho budu o Tribeči a Igorově vyprávění přemýšlet. Jestli je to příběh uveritelny nebo ne... při čtení jsem ale stoprocentně měla velmi nepříjemný pocit a místy i strach. Za mě super.

monishek
14.08.2023 4 z 5

Zajimavy pribeh, i kdyz prvni polovina se spis táhne a okecava. Zaver mel spad a konecne nejakou atmosku. Uplne jako horor bych to nebrala. Tohle byla moje prvni kniha od autora a zatim me neláká dalsi.

jan.para
13.08.2023 3 z 5

Zajímavá kniha s velkým potenciálem. Mám trochu pocit, že postupem času ztratila šťávu. První část je velmi zajímavá a čtivá a člověka naladí na dobrodružství na Tribeči. Druhá část už je trochu nudnější.

JaneSour
05.08.2023 3 z 5

Z teto knihy mam smisene pocity. Polovina knihy se mi libila a z druhe casti jsem byla lehce rozpacita. Byla vlekla a konec me nijak neoslnil.

DomYell
05.08.2023 4 z 5

Dovolim si zacit negativne a otazniky:
Proc je kniha Slovenskeho autora PREKLADANA do cestiny? Co to ma za smysl? Slovenstina je krasny jazyk, kteremu by mel kazdy Cech rozumet... doufam, ze to je jen z marketingovych duvodu... protoze tohle mi jinak hlava nebere....

Ke knize samotne:
Vlastne to uplne spatny neni. Cloveka se pri tom podiva na mapach a satelitnich snimcich do krajiny naseho souseda. Muze premyslet, co je pravda a co neni. Nebo je tam pravda? Nebo je tam jen mystifikace? Pribeh zacina pomerne nevinne pri vyklizeni vyslouzileho blazince. Postupne graduje, zahaluje se mlhou, je pohlcen tmou, kde jako kapka nadeje obcas problikne nejake svetlo...
Srovnani s necim podobnym je na miste, ale nedelejte to... nechte se pohltit desem pohori ..

MiJant
01.08.2023 5 z 5

Túto knihu som čítal niekedy po jej vyjdení, prekvapil ma autor svojou originalitou v slovenských vodách (horách). Páčil sa mi štýl písania, ako ma miatlo miesto deja, presúvanie v času, no fajn zážitok, Až natoľko, že som sa jedného dňa vychytil na vlastné oči pozrieť Čierny hrad a okolie. Chvíľu trvalo kým som našiel odbočku, lebo navigácia sa nejak vzpierala, že by náhoda?

Dajine
16.07.2023 5 z 5

Velmi zajímavý pan spisovatel. Chvíli trvalo, než jsem dočetla, ale nelituji.

6Nikki6
12.07.2023 2 z 5

(SPOILER) První polovina mě vyloženě nudila, druhá byla lepší, ale stejně mi to přišlo nic moc. Ráda čtu thrillery a horory, ale na thriller to nebylo dost napínavé a na horor dost děsivé. Takové feťácké vyprávění. Popisovat na xy stránkách trezor a budovu starého blázince bylo na mě trochu moc zdlouhavé. Chápu, že autor se držel nějakého vyprávění ale v zájmu knihy, bych tyto pasáže takto dlouze nerozepisovala. Celkově takový průměr, proto dávám 3*