Dobrodružství Toma Sawyera

Světově proslulý příběh kamarádů Toma Sawyera a Huckleberryho Finna je klasickým, oblíbeným dobrodružstvím čtenářů mnoha generací. Tato kniha patří mezi vybrané tituly povinné školní četby.

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103193/dobrodruzstvi-toma-sawyera-broz-103193.jpg 4.2788

Tom Sawyer 1.

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , Toužimský & Moravec

Adventures of Tom Sawyer, 1876

Kniha Dobrodružství Toma Sawyera

evineckY

Vlastně jsem mněla před očima film Páni kluci, který miluju. Kde jsou ty časy, kdy si děcka hrály a užívaly si venku na vesnici. O co přišly ve městech. Teď si umí hrát tak akorát na počítači a telefonu.

vlkodlaq

"Tome!" Žádná odpověď. "Tome!!"
Jako by teta Polly volala mé dětské já. To já jsem byl Tom Sawyer, to moje dětství je v knize zaneseno, to o sobě čtu, když převracím ty stránky. Tom Sawyer a samozřejmě i Huckleberry Finn jsou velmi těsně spjati s mými dětskými dobrodružstvími, natolik těsně, že při čtení znovu prožívám to příjemné šimrání v útrobách. Znovu prožívám jejich i své příhody a už jen těžko rozeznávám hranici mezi nimi a nevadí mi to. Naopak, je mi to velice milé.

kh1989

Kniha mého dětství. Jaké lumpárny mě díky Tomovi inspirovali.

Chajda69

Do ruky se mi jako první dostalo Dobrodružství Huckleberryho Finna a nemůžu říci, že bych byl nějak zvlášť nadšený. Začátek a konec byl pěkný a zábavný, ale prostřední (a dost dlouhá) část na voru nebyla moc zajímavá a čtení mi úplně neutíkalo.

Dobrodružství Toma Sawyera, to byla jiná liga. Nenudil jsem se ani malou chvíli, nostalgicky jsem vzpomínal na dětské strachy, zveličované obavy, fantazijní představy a zpětně viděno úžasné dětské vidění a vnímání toho, co dospělí nikdy nepochopí. Twainovy kousavé poznámky na adresu školního systému nebo záživnosti a účelnosti nedělení školy, resp. pravidelných mší jsem pak ocenil ještě víc.

Moc pěkná kniha, leckde trochu naivní, jinde možná na dnešní poměry docela drsná, ale čas s ní ubíhal tak hezky, harmonicky.

Šílenost překladu ve vydání z roku 1964 - překládání křestních jmen do češtiny. Některých. Jak někdo může s čistým svědomím mluvit o skupině Joea, Johna, Rodgera a Tomáše Sawyera, to nepochopím. Ale jak může někdo napsat Jiří Washington, to už je mimo jakoukoli představivost.

"Mělo se za to, že Joe Indián zavraždil pět obyvatel městyse, ale co na tom? I kdyby to byl býval satan osobně, bylo by se našlo habaděj slabochů ochotných načmárat své jméno pod žádost o milost a ukápnout na ni slzu ze svých chronicky nedomykavých a děravých moldánek."

boxas

Taková milá vzpomínka na dětství.
Ta pátá hvězdička je spíš z nostalgie...

SherlyMoony

Abych byla upřímná, nejdříve se mi kniha moc nelíbila. Bylo to takové nudné a nic se tam pořádně nedělo. Možná ten začátek přišel někomu zajímavý, ale mně, jako milovnici akčního žánru, to tak nepřipadalo. Až později mě příběh Toma Sawyera oslovil. Pak to bylo moc hezké. Nějaké to napnutí tam bylo. Také jsem se ráda vžila do doby, kdy děti normálně po škole běhaly venku a dělaly lumpárny, místo toho, aby si doma sedly k televizi nebo počítači.

Knížku jsem si užila, doporučuji spíše dětem, ale dospělým se také bude líbit

Nora759

Četla jsem a líbilo se mi to.

david5746

Jedna z mnoha knih mého dětství, kterou jsem oprášil díky výzvě. I po letech příjemné čtení o Tomovi s velkou fantazií a několika jeho kamarádech. Kniha obsahuje několik nosných příběhů, které jsou taknějak poskládány za sebe a asi pro to mě následující Huckova dobrodružství v dětství více bavila.

V dnešní ultrakorektní době kniha samozřejmě trochu kulhá a o to bylo čtení větší zábavou.