To

To https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267/mid_to-i6S-267.jpg 4 4786 881

Příběh o klaunovi Pennywiseovi, který je ztělesněním věčného zla a který zabíjí děti v mainském městečku Derry. Parta kamarádů kolem Billa Denbrougha, říkající si „Smolaři“, se mu rozhodne čelit nejen proto, že Billův mladší bratr byl jednou z klaunových obětí. Na podzim 1957 se dávají do boje – Smolaři versus Pennywise – s úmyslem zničit ho. Avšak v roce 1985 je TO znovu zpátky – a tentokrát je Billem a spol. už opravdu rozladěné!... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Melantrich

It , 1986

Radvana
15.03.2017

Kniha poutavá a napínavá,čtivá a jako bonus mám od přečtení strach z klaunů

makemake
04.03.2017 5 z 5

Každej, kdo váhá nad tím, zda Kinga vpustit do svýho života, nebo ne, nechť uchopí tuhle knížku a začne číst! Najdete v ní všechno! Není to jen bezduchej horor o šaškovi z kanálu (pojď za námi, všichni se tu vznášíme) a o zlu, který žije pod Derry (ostatně, kdo s Kingem už nějakou dobu cestuje, dobře ví, že pokud se na světě nějakýmu městu vyhnout, je to právě Derry), ale je to hlavně o přátelství děcek, co je v životě moc pěknýho nepotkalo, a kdyby je TO nespojilo, nejspíš by svý strašný životy zahodily mnohem dřív. Díky Miku Hanlone, žes ještě jednou všechny svolal a donutil je vrátit do míst, ke kterým se váže tolik (!!!) vzpomínek! Pro mě formativní knížka, která by se měla učit na školách!

1972Sixo
26.02.2017 5 z 5

České vydanie som kúpil v polovici 90tých rokov a nie a nie sa do toho pustiť. Tak som sa dočkal aj slovenského vydania, ktoré som zhltol za 3 týždne. A nie, nieje to najlepšia Kingova kniha, hoci má obrovský potenciál. Najviac bodov u mňa nachytala za deckú časť príbehu. Dialogý sú ako zo života. Proste King si vie deti parádne zrežírovať, ako ranný Spielberg. A nie, táto kniha nie je horor! Temná fantasy z druhej polovice XX. storočia s hororovými prvkami. Napínava, to áno, ale strašidelná, no...

Jája92
25.02.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem od Kinga četla. Vůbec mi nepřišlo, že kniha má přes tisíc stránek, nemohla jsem se od ní odtrhnout, i když jsem hrůzou tajila dech a má představivost jela na plné obrátky. Po přečtení jsem pár dní nemohla usnout a i díky filmu, který jsem v dětství viděla, se klauni mezi mé oblíbené postavy rozhodně zařadit nemohou :-D No na nové zpracování filmu se určitě neodvážím kouknout :-D

Nat1
16.02.2017 5 z 5

Úžasná a dokonalá kniha. Dovolím si tvrdit jedna z nejlepších co jsem četla. Teda až na to, že ke konci knihy už jsem ve sprše viděla za závěsem klauna.

bezprezdivky
13.02.2017 5 z 5

To je prostě klasika ! Film někdy z 90. roku mě přivedl ke Kingovi, ale kníhu jsem četl až teď. Rozvětvený příběh popisující historii jednoho města prolezlého zlem. Do Derry se Kingovy postavy vrací i v jiných románech.

Darknessfriend
12.02.2017 5 z 5

Tak sem TO právě prevalcoval, prelouskal a docetl do konce. Vyborna kniha do detailu popsane charaktery, zle mesto Derry ,temnota a všudypřítomné zlo a samozrejme parta smolařu kteří svym pratelstvim a odvahou vstanou zlu v tváři tvář a nakonec...... si to přečte sami.Pro milovniky hororu je TO povinnosti. To tvoří nezapomenutelné dílo, které by mělo projít rukama každého opravdového čtenáře, který si nechce nechat ujít to nejlepší z nejlepšího. Pane Kingu, děláte svému jménu jen čest. Válejte takhle i dál a já budu vrnět blahem :) Ma první přečtena kniha co ma vic jak 1000 stran. Budu muset prehodnotit svuj dosavadni zebricek Kingovych Top 3. Ano je to druha nejlepsi kniha od Kinga co sem zatim přečetl na prvenstvi chybel kousek román Pod kupoli drzi jen tesne stále prvenstvi. A ja jdu konecne na chvilku ven kniham zdar.

mauglie
11.02.2017 4 z 5

Sakra, klauni po půlnoci nejsou vtipný!!! Klauni nejsou vlastně vtipný ani před půlnocí...Ten zatracenej Pennywise mě bavil! O to víc mě mrzelo, že v závěrečným zúčtování pod městem už to není on. Děj je dooost dlouhý, detaily klasicky kingovský, konec možná trošku slabší. Milým plusem je posílení paží a zad při čtení!

Terunacte
05.02.2017 5 z 5

Asi nejdelší kniha, kterou jsem kdy četla. Docela jsem se ztrácela a chvílema se i nudila a přeskakovala řádky. Celkový dojem z knihy to ale nenarušilo a jsem ráda, že jsem dočetla do konce! Hned po přečtení jsem si musela pustit film :)

Lannes
31.01.2017 5 z 5

Tahle knížka vás po pozvolném rozjezdu chytne za koule a už nepustí (dámy prominou). Famózní temná, mrazivá a atmosférická záležitost. Dokonale vystižené prostředí a psychologie postav. Nenechte se odradit počtem stránek, na konci by jste chtěli, aby jich bylo víc....

Knihoholik
31.01.2017

Tou knihou můžete klidně někoho zabít!
To mě více méně zklamalo. Čekala jsem, co tak strašného To bude, že i pouhý pohled na To dokáže zabít a... nic.

milan3144
24.01.2017 1 z 5

Tak toto To mě nějak netento...neoslovilo. Odloženo, nedočteno.

123Lussy
24.01.2017 2 z 5

Z 1000 stránek mi přijde, že se to dalo zkrátit na těch 500. Bohužel, já musím hodnotit záporně. Kniha pro mě byla strašně zdlouhavá, bylo to až moc podrobně vypisováno. Hororové části tam byly, ale víc jak 500 stránek jsem prostě dočíst nedokázala.

Briv
23.01.2017 5 z 5

To jsme měli půjčené z knihovny docela dlouho, byly Vánoce a mě se nechtělo číst horor. Teď se mi to povedlo za necelý týden. Nešlo to totiž nechat být.
Kniha je celá protkána zlem, až má člověk husí kůži. Do tohoto ovzduší dokázal King mistrně vykreslit postavy se všemi jejich pocity, zážitky, zkušenostmi. Dokonale nastínil prostředí, město, rodiny i tamní náladu. A vše naprosto skvěle umocnil proplétáním dvou dějových linií (1958 a 1985). Bylo to čtení famózní, strhující a strašidelné.
Tak tedy: "Hyjé, Stříbrňáku, do cvalu!"

ZloIzzyk
21.01.2017 2 z 5

- pravděpodobně spoiler -
Kniha byla napsána čtivě, ale pro mě čtivá snad jen z poloviny.
Vůbec bych neměla problém knihu zkrátit o polovinu své délky. Některé scény mi přišly zbytečné, detailů bylo (na mě) příliš a úvod dlouhý. Autor popisuje mnoho a mnoho pasáží docela i barvitě a poslední boj téměř chudě.. možná to bylo z toho, že jsem z knihy už byla docela i otrávená.
Čekala bych finále knihy trochu, já nevím, akčnější? Čekala jsem, že do posledního dechu a boje se zapojí všichni nejen jako děti, ale i jako dospělí. To tam opravdu ostatní stáli a čuměli na To a Billa a potom vlastně i na To, Billa a Richieho?
A konec? Čekala bych, že ztráta paměti se nedostaví, ale když už.. zajímalo by mě, když tedy Beverly a Ben jeli společně autem, to si jako řekli: "Čau, kdo jsi? Já tě vůbec neznám."
Jednoduše řečeno, už od slavného Kinga číst knihy nebudu, autor mi prostě nesedí i přesto, že v téhle době už je klasikou. Holt ne každému sedí.
(pozn.: neumím si představit, že bych knihu měla číst znovu, natož třeba třikrát)

Hellrampage
20.01.2017 4 z 5

Konečne som dočítal túto ťažkú knihu. Už ma z nej boleli ruky :-). "To" je príbehom siedmych postáv, ktoré si žijú svoj vlastný obyčajný život, až do okamihu, kedy ich k sebe začne niečo priťahovať. Keď som si, ešte pred čítaním, prečítal anotáciu diela, neviem prečo som si predstavil partu detí stojacich pred rozpadajúcim sa domom, ktorý v sebe ukrýva hrôzostrašné tajomstvá a vtedy sa mi v mysli ukázalo asi pol tucta filmov-hororov, ktoré s týmto nejako súviseli.

"To" začína rozvláčne (keďže kniha má viac ako tisíc strán), King (je king) čitateľovi podsúva jednotlivé informácie, bravúrne ich rozvádza a ja som len žasol, kde nachádzal toľkú inšpiráciu s vymýšľaním všetkých mien, udalostí, miest, atp. Príbehy tučného Bena, vtipkujucého Richieho (Píp-Píp, Richie), krásnej Beverly, koktavého Billa, astmatického Edieho, židovského, zamlklého Stana alebo Mikea, ktorý to všetko zapisoval(niekedy boli tieto pasáže nudné) boli veľmi pútavé a skvele sa čítali. Pomalé odhaľovanie minulosti, čo sa stalo, jednotlivé stretnutia s ich rivalom Bowersom a jeho partou boli nezabudnuteľné. Koniec bol, až na to utužovanie súdržnosti v kanáloch (Beverly, Beverly...), celkom v poriadku, aj keď do absolútneho hodnotenia tomu niečo chýbalo - možno viac strachu alebo lepší koniec, keďže koniec prišiel nejako rýchlo - čítate 800 strán rozvláčne a naraz na posledných dvesto stranách to ide ako z kopca na Billovom Stříbrňáku (HYJÉ STŘÍBRŇÁKU, DO CVALU!). 90%

"Sem jen osamělej tulák, nemám žádný prachy, nemám kde bejt, ale jedno mám: mám svoji nemoc, co mě žere. Kůže mi praská, zuby mi padají z huby, a hlavně celej hniju jako ňáký jabko, jasně to cítím jak hniju, žere mě to zevnitř, žere, žere, žere mě to."

"Umlaťte je! Umlaťte je, vybombardujte je až do kamennýho věku, vymlaťte jim mozky!" - Henry

boekwurm
14.01.2017 5 z 5

K této klasice jsem se dostal až nyní. King je opravdový mistr a To je jeho mistrovským kouskem. Celou knihou prostupuje takový nepříjemný podtón, jako když tušíte, že je něco špatně, ale nevíte přesně co. Vynikající charaktery, perfektně vykreslené postavy. Kniha má sice tisíc stran a možná by se s ní dal nějaký padouch i zabít, ale čte se sama. King je označován za krále hororu, přesto si myslím, že je to spíš král psychothrilleru. Zajímalo by mě, jestli je možné tenhle příběh smysluplně zfilmovat, podle mě ne. Myslím, že si ho můžeme užít jen v našich hlavách.

petr5364
10.01.2017 5 z 5

Pro mě S. King nenapsal nic lepšího, považuju to za jeho stěžejní dílo. Kniha mě dostala mnoha věcmi, nejzásadněji ale asi vnímám to trvalé zlo (od dětských let až po dospělost hrdinů). Přišlo mi to jako číst hrůznou kroniku jednoho města.

zahadum
08.01.2017 5 z 5

Knihu som znovu čítal už asi tretí alebo štvrtý krát a som fascinovaný ako ma zakaždým dokáže dostať. Teraz som bol ešte zvedavý na premiéru knihy v slovenčine, preklad sa vydaril a môžem smelo povedať,že som s prekladom veľmi spokojný. Nemá ani veľmi cenu písať tie superlatíva ktoré sú spomenuté vo všetkých možných podobách všade na nete alebo papierových časopisoch. Je to proste Kingovo vrcholné dielo a aj keď má kniha 1050 strán tak je čítaná po stovkách a dočítať ju za týždeň nie je problém. Dokonalý znalec ľudí, ľudských pováh, ľudského myslenia a majster vo vytváraní naprosto jedinečných a originálnych charakterov tak to je majster Stephen King ! Vezmite si,že je to príbeh nielen o siedmych deťoch ale aj ich dospelých verziach, ktorým vytvoril naprosto dokonalé životné príbehy...priam puntičkársky je opísané vymyslené mesto Derry. Nielen história mesta, architektúra ale aj kopec obyvateľov ktorí takisto majú kompletné životné osudy ktoré sa viac menej prepletajú s životmi siedmych hrdinov známych ako " Klub smoliarov ". Čo strana to perla v dialógoch alebo opisu udalosti ktoré by sa uživili ako samotné mini príbehy. Kingová fantázia nepozná hranice a jeho desivé opisy sú na hranici úchylnosti ktoré ale nikdy nie sú samoúčelné a vždy dokonale zdvihnú atmosféru aj keď často do bodu mrazu a zhnusenia. Jazyk je naprosto vierohodný a neviem si predstaviť,že by tento román bol bez vulgarizmov. Priam cítite tú excelentnú "BUDDY " atmosféru aká vládne medzi priateľmi a človek by im aj závidel ako dokonale žijú bez internetu, mobilov a iných vrahov detstva ak by sme nevedeli,že ich životy sú permanentne ohrozené ....TO...šialený Henry a spol...a niektorí majú aj doma nezávideniahodné situácie. Scéna pri ktorej Beverly ako dospelá navštívi rodný dom kedy babka ktorá býva v tom dome.....je tak majstrovsky detailne a psychologicky spracovaná až máte pocit,že to si človek menom King nevymyslel ale surovo opísal z reality , hoc vieme,že sa taká vec nestala a nestane.Postava Patricka je priam učebnicový príklad opisu zrodu sériového vraha s maniakálnou analýzou. Je to Kingová najlepšia kniha vo všetkých smeroch, takto geniálne prechádzať a striedať časové úseky a skákať hravo z roku 1958 do roku 1985 a naopak dokáže len King. Nielen,že sa nestratí čitateľ v tom skákaní v čase on to často ani nepostrehne lebo bude tuho ponorený do naprosto famózne originálneho príbehu......píp-píp Richie.

geimz
30.12.2016 5 z 5

To som prvýkrát čítal, keď som mal 15 rokov, ako druhú Kingovu knihu (prvá bola Mobil, ktorá ma nijak nenadchla). Bola to zároveň prvá kniha, u ktorej som pokoril magickú hranicu 1000 strán - a to v priebehu tuším jedného týždňa. V svetle nedávných oznámení, že film z roku 1990 dostane budúci rok remake, sa mi kniha znova pripomenula, a preto som si povedal, že ju prelúskam znova, po nejakých 8 rokoch, aby som zistil, či je skutočne taká dobrá, ako som si pamätal, alebo či som z nej bol nadšený len vďaka akejsi literárnej neskúsenosti. Už po pár sto stranách som však zažíval rovnaké pocity, ako pri prvom čítaní. To je Kingov bezkonkurenčný opus magnum, najkomplexnejší - a zrejme najlepší - hororový román, čo poznám. Obsahuje všetko, čo obsahujú knihy z jeho zlatého obdobia - na prvom mieste do detailu prepracované postavy (Kingov najsilnejší prvok u každej knihy), majstrovský cit pre rozprávanie príbehu, pútavú atmosféru a mýtické monštrum (u ktorého je jasná inšpirácia Lovecraftovými dielami - čo je len plus). Trocha škoda záverečného aktu, kde ma sklamali dve veci - "finálna" podoba Toho, ktorá príliš originálna nie je, a tá absurdná pasáž, v ktorej sa Smoliari pokúšajú dostať po prvýkrát z podzemných kanálov. To sú však primalé chyby na kráse, než aby mi mohli nejakým spôsobom pokaziť zážitok. A teraz, ak ma ospravedlníte, idem skontrolovať odtok v umývadle, len pre istotu...