Tisíce planoucích sluncí

Tisíce planoucích sluncí https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2292/bmid_tisice-planoucich-sl-2292.jpg 5 1955 391

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

A Thousand Splendid Suns , 2007

Kate72
01.12.2019 4 z 5

Moje čtvrtá kniha od toho autora co se mi dostala do ruky. Líbí se mi jeho styl vyprávění. Ale knížka Lovec draků se mi líbila více. Už tam hodně autor rozebíral Afghánskou kulturu a dění v této zemi po několik desetiletí. Takže tahle knížka mi přišla dost podobná. Nicméně život v Afghánistánu rozhodně není procházka růžovým sadem, co si budem povídat.

Coco3
30.11.2019 4 z 5

Tak toto pro mě byla síla teda. Jestliže jsem někdy o nějaké knize řekla, že se mi četla těžce, beru zpět. Náročné čtení nikoli však nepoutavým stylem vyprávění, ale ta syrovost. Jakkoli se snažím být nezaujatá a je mi jasné, že násilně se chovají muži k ženám kdekoliv na světě. Achjo, někdy se mi to už ani nechtělo číst, co všechno žena snese, unese a musí snášet jen proto, že je žena. Pro mě smutná kniha od začátku až do konce, i když vlastně končí relativně optimisticky.

monte
28.11.2019 5 z 5

Smutné, je mi líto všech žen, které musí žít v těchto podmínkách

Titina
19.11.2019 5 z 5

Smutný i nadějeplný příběh, který rozšiřuje obzory a otvírá srdce.
Příměry autora jsou tak krásné, že jsem se k nim musel vracet znovu a znovu.
Jen co ve mě příběh dozní, začnu číst další autorovu knihu. Moc děkuji

mi-380
19.11.2019 5 z 5

Děsivá zpráva o krutých důsledcích náboženského a politického fanatismu. Poutavé vyprávění, naléhavé svědectví, obžaloba podivuhodně životaschopného politicko-náboženského systému, který už po staletí pomalu, ale jistě zahaluje svět svými burkami a nikáby a strhává civilizaci zpět do středověku. Některé příběhy tragikomicky připomínají naši realitu před rokem 1989, například černý trh se zakázanými kazetami, většina knihy je ale temnější než ty nejhnusnější horory.
V knize vidím další důkaz o pohádkovosti multikulturního soužití. Ano, vždy to nějaký čas funguje, ale vždy jde také o soužití na sudu s dynamitem. A jednou dojde k výbuchu s hroznými následky, je to jen otázka času. Těch příkladů z minulosti i současnosti je mnoho. Namátkou připomínám genocidu ve Rwandě, holokaust, masakry v bývalé Jugoslávii, vyvražďování vesnic v Nigérii, potomky černých otroků, kolonie, západoevropské no go zóny, Kurdistán, Ukrajinu, sunnitsko-šíitskou nenávist a samozřejmě i naše Sudety. V Afghánistánu jde o trvalé soupeření čtyř národů: Paštunů, Tádžiků, Uzbeků a Hazárů. A těm ještě přijedou radit Sověti a po nich Američané...
Procestoval jsem devět muslimských zemí, vždy se setkal s veselými a přátelskými lidmi. Žít bych tam ale nechtěl, a mám za to, že po přestěhování muslimů do Evropy časem zákonitě nastupuje oboustranná frustrace. Muslimské čtvrti, které jsem viděl v Bruselu, Londýně, Barceloně nebo Paříži, mi už tak idylické nepřipadaly.
100 % (zatím 1423 hodnotících s průměrem 94 %).

Převzetí moci Talibanem v roce 1996 - část rozhlasového hlášení (kapitola 37):
- Za chov papoušků budete zbiti.
- Nebudete si lakovat nehty. Učiníte-li tak, bude vám uříznut prst.
- Budete-li v čas modlitby přistiženi při jiné činnosti, budete zbiti.
- Zakázán je zpěv. Zakázán je tanec. Zakázáno je hraní karet, hraní šachů, hazardní hry a pouštění draků.
- Budete-li přistiženi, jak se snažíte muslima obrátit na svoji víru, budete popraveni.

MaryAllen
05.11.2019 5 z 5

Tento příběh mi nedal po několik noci spát. Když jsem zrovna nečetla, stále jsem se ke knížce v myšlenkách vracela. Hosseini je skvělý vypravěč. Díky přečtení jsem si udělala alespoň částečný obraz na válku v Afghánistánu a musím se přiznat, že se také změnil můj pohled na utečence.

lištička123
26.10.2019 5 z 5

Krásná knížka s krásným a smutným příběhem. Moc se mi líbila. Nedokážeme si ani představit, jak těžký je život těchto žen.

vladka321
23.10.2019 5 z 5

Velmi dobrá kniha, silný námět, perfektní vžití se do příběhu. Totálně jiná kultura s nepochopitelným smýšlením. Z knihy, především z její druhé části jsem byla v tak smutném emočním presu, že nejsem schopna pochopit, jak se takto dá žít. Jak není pomoci, není východiska, pro ženu jako pro člověka v této zemi, kultuře, náboženství...

danielavachova
19.10.2019 5 z 5

Opět skvělý Khaled Hosseini,řeší postavení žen v Afgánistánu,jejich neutěšenou situaci,pro nás tady těžko pochopitelné,po přečtení Lovců draků jsem musela mít i tuto knihu a opět mě ani v sebemenšim nezklamala,díky za tyto knihy,miluju číst knihy ,co mi něco říkají!

kalimaskry
10.10.2019 5 z 5

Do poloviny knihy jsem měla rozporuplné pocity a přemýšlela, že knihu vymažu ze čtečky. A jsem šťastná, že jsem to neudělala. Sice člověk se ztrácí v tom, kdo s kym atd. Ale ráda si přečtu další knihu od autora.

Mudry
03.10.2019 5 z 5

Nestydím se říct, že ani po přečtení téhle skvěle napsané knihy nemám jasno v tom kdo s kým, proti komu a hlavně proč válčí... Nicméně osud minimálně jedné z hrdinek by asi ani v míru nebyl o moc příznivější. Děsily mě letopočty...současnost příběhu...

Pampelda
18.09.2019 5 z 5

Drsná ale krásně napsaná kniha .Přečetla jsem ji jedním dechem .

kacaabba
09.09.2019 5 z 5

Kniha řeší ženy v proměňujícím se Afghánistánu. Tím se liší od autorovy prvotiny, která v obdobném prostředí řešila mužský svět. Kniha Tisíce planoucích sluncí pro mne byla druhou nejemotivnější knihou z těch, které jsem doposud četl (před ní je pouze Odvedu vás do Sierry Madre a za ní Nebeský muž). Hluboká, krásná, ale silná kniha.

alush.ak
05.09.2019 5 z 5

Ufff, jakožto žena jsem si po dobu četby celé knihy říkala, jakými malichernosti se občas trápím... Skvělá kniha na uvědomění si vlastní vděčnosti za to, kde jsem se narodila, za to, kde a jak žiji, a hlavně, jak můžu žít.

alibaba72
04.09.2019 5 z 5

Khaled Hosseini mě zatím nikdy nezklamal a jeho knihy jsou mistrovské dílo.

planeta
02.09.2019 5 z 5

Skvělá kniha, doporučila bych všem, hlavně negativně smýšlejícím lidem v naší republice, aby pochopili, jak se lidé mohou mít opravdu špatně a co vše přináší válka a nerovnoprávnost žen. Kniha se čte jedním dechem, příběh je velmi silný

TerkaLangoš199
23.08.2019 5 z 5

U téhle knihy mě jedna věc šíleně znepokojuje - odehrává se totiž i v 21. století a jen 5000 km od místa, kde žijeme. Ráda bych se nechala ukolébat představou, že je v dnešním světě žena rovnoprávná s mužem, svoboda je na každodenním pořádku a války jsou jen v knihách. Ale tahle kniha vás při ukolébávání přeruší, začne vám násilím otevírat oči a nenechá vás spát.
(pozor SPOILERY!)
Osud Marjam vám zaboří nůž do srdce, kroutí tam s ním a vy se snažíte nekřičet. a ona si přesto ke konci svého života šťastně vybavuje pár let svého života, kdy znala lásku. Spolkne úplně všechny útrapy a nespravedlnosti, co se jí staly a klekne si. Je mi líto, že nikdy nedostala šanci odpustit svému otci - možná si to nezasloužil, ale ona si zasloužila vědět, že toho lituje.
Po duši mě hladí pouze to, že nakonec - nakonec alespoň Lajla dostala šanci být šťastná. A ona se jí chopila, nikdy nezapomínajíc na Marjam a její oběť.

Žanda422
14.08.2019 5 z 5

Od tohoto autora jsem četla už Lovce draků ,a Hory odpověděly a obě knihy mají neobyčejný a krásný styl,a sílu.Obě se mi vryli pod kůži, ale takhle kniha mě dostala ještě víc,a obdivuji všechny lidi, kteří svou bezbřehou láskou dokážou nemožné. Byť jsou tyto postavy smyšlené, myslím ,že i v dnešní době jsou bohužel osudy takových žen skutečné. Lajla,úžasná dívka,která se zkouší prát s osudem v těžké době, a na druhé straně Marjam,vše trpělivě snášející,ale zároveň strašně silná a odhodlaná žena.A mezi tím vším protéká láska, sourozenecká, milenecká, mateřská.... muže někdo odolat? Já tedy ne....

Veggi
12.08.2019 5 z 5

Ráno Vám před nosem ujel autobus? Vaše kolegyně v práci má nový sestřih a Vy jste u kadeřníka nebyla ani nepamatujete? U doktora jste čekala hodinu? Manželův zpruzený obličej, když vidí párky k večeři a děti otrávené domácími úkoly Vás už z míry ani nevyvedou. Při Ordinaci žehlíte kupu prádla a říķáte si, zda to máte zapotřebí? No v Afghánistánu se Vám to nestane. Do práce nesmíte chodit, protože jste žena. Nový účes nevidíte, protože přes burku nevidíte téměř nic. Dětí neprudí se školou, protože máte dcery a ty tam chodit nesmí. Když vstoupí Váš manžel, kterému Vás v 15.letech dali a jemu už táhlo na 50, sevře se Vám žaludek, protože nevíte, zda Vás zmlátí za to, že i přes ustavičné znásilňování jste mu neporodila syna nebo prostě jen ze zvyku. Ten zub co Vám dneska vyrazil se stejně viklal a navíc doktoři už pro ženy ani nejsou a nebo nemají ani vitamíny natož antibiotika či anestetika, takže aspoň o starost míň. Ano, i tak dnes ženy žijí ...

Adab
11.08.2019

Neskutečně silná kniha... Představa, že se tohle děje v dnešním světě... Kde to jsme a co je to za kulturu, že tohle dovolí?

Afghánistán Tálibán uprchlíci migrace

Khaled Hosseini
afghánská, 1965
2007  92%Lovec draků
2013  86%A hory odpověděly
2008  93%Tisíce planoucích sluncí
2018  85%Mořská modlitba

Kniha Tisíce planoucích sluncí je v

Přečtených2 872x