Tisíce planoucích sluncí

Tisíce planoucích sluncí https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2292/bmid_tisice-planoucich-sl-2292.jpg 5 1959 391

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

A Thousand Splendid Suns , 2007

Allys
06.08.2019 5 z 5

Kniha, ktorá patrí aspoň v mojom prípade k nezabudnuteľným. Aj keď je to román, autor vychádza z mnohých skutočných udalostí - napríklad politická situácia alebo postavenie žien v Afganistane a udalosti popisuje z pohľadu postáv. Je úžasné sledovať viac ako 50 ročné obdobie v jednej krajine, kde sa za tú dobu vystriedalo niekoľko režimov a hlavne pohľad na to, aký bol život pred nepokojmi. Obe dejové roviny (Marjam, Lejla) chytia čitateľa za srdce, zaujímavé je aj ich vzájomné prepojenie. Kniha sa dotýka mnohých spoločenských tém, ktoré sú kvalitne spracované a myslím, že najmä vďaka tomu ju ťažko považovať za bežný román. Je to úžasný príbeh o vnútornej sile človeka. Som veľmi rada, že ma pri výbere neodradila obálka, ale dala som na vysoké hodnotenie knihy od iných užívateľov. Knihu odporúčam aj mužom.

ADE138
26.07.2019 5 z 5

Dějiny Afgánistánu od padesátých letech po začátek nového tisíciletí vyprávěné pomocí osudu dvou žen. Velice smutné, ale poučné.

Rosocha
13.07.2019 5 z 5

Uf, jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl... tahle kniha by měla být povinnou četbou pro všechny, kteří nechápou, jak snadné je stát se obětí systému hlouposti a svévole, a stejně tak pro ty, kteří jsou schopni hledat v popisovaném systému cokoli dobrého...

Radka1911
02.07.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih z arabského prostředí.

pestas
23.06.2019 4 z 5

Ke knize jsem se dostala diky vyzve jinak bych po ni asi nesahla, ale rozhodne nelituju. Kniha se dobre cetla, clovek se az zdrahal uverit, ze se neco takoveho delo a nejspis stale deje. Misty mi bylo do place, misty jsem dekovala, ze ziju tak, jak ziju.

Raghnaid
14.06.2019 5 z 5

Tahle kniha mě pohltila. Pocit, že se něco takového ještě nedávno dělo a možná děje do teď...
Výborně se četla, až je mi líto, že jsem ji zhltla tak rychle. Líčí pohnuté osudy dvou afgánských žen, které byly nuceny vdát se za muže, jenž by mohl být jejich otcem. U knih zásadně nebrečím, ale u této jsem měla silné nutkání učinit výjimku.

........................................................

ČTENÁŘSKÁ VÝZVA 2019: KNIHA OD ASIJSKÉHO AUTORA

NathalieVerdun
08.06.2019 5 z 5

Skvelá kniha - čtivá, no ťažké životné osudy, napínavá, drsná, smutná, ale v celom tom vojnovom pekle i mužskej tyranii sa nájde priestor aj pre lásku.

MikyMrky
31.05.2019 5 z 5

Kdyby nebylo kladných recenzí, vůbec by mě nenapadlo po této knize sáhnout, nezaujal mě přebal ani téma. Všem díky za dobré recenze, jsem moc ráda, že jste mě navedli. Kniha je super poznání o politické historii Afganistánu, do kterého je zasazen velmi silný příběh. Ten je na tom samozřejmě ten důležitější. Kniha mě bavila hned od prvního slova, chvilku jsem tápala při přeskočení jedné postavy do druhé, ale po prolnutí obou postav jsem četla a hltala.

Cher
21.05.2019 4 z 5

Krásný příběh, i když smutný a tragický.

gigi77
14.05.2019 4 z 5

Román je tragický, velmi dojemný a poměrně dobře čtivý. Za to dávám 4 hvězdy, na 5 mi tam něco chybělo.
Afghánistán je z dlouhodobého hlediska oříšek, který je nám opakovaně představován médii jako hrozba. Román navíc vystihuje i druhou stranu mince a odhaluje kdejakou skrytou třetí. Kniha v člověku rozžhaví spoustu myšlenek a názorů, ale ty si nechám pro sebe.

zdenaR
26.04.2019 4 z 5

Čtivá kniha - silný a smutný příběh - o to smutnější, že tyto věci se prostě stále ještě někde dějí. Při čtení jsem si říkala, jak je dobře, že žiji v civilizované zemi a že toto přece nechceme mít v Evropě.....

Lka
24.04.2019 5 z 5

Ze začátku kniha nebyla až tak poutavá, vadilo mi hodně cizích slov a hodně politického vyprávění, které až tolik nemusím. Ale od půlky knížky jsem se nemohla odtrhnout. Klobouk dolů před těmito ženami, co vše musí vytrpět. Je to velmi silný a dojemný příběh.

viki77
18.04.2019 5 z 5

Příběh plný smutku a mužské dominance,kultura talibánu

monika3838
13.04.2019 2 z 5

Kniha ukazuje na druhou cast Afganistanu,ktera nam je tak trochu cizi a ukryta. Je silene,ze nekde se zilo a mozna jeste zije,jak je v knize popisovano. Pribeh silny a pekny,ale zdlouhavost knihy me vadila..

Radka17
08.04.2019 5 z 5

Velmi silný příběh, bohužel plný utrpení nevinných žen, které byly provdány za dospělého muže ještě jako děvčátka. Pomyšlení na to, že bohužel takto to ještě v mnoha koutech světa funguje, mi nedělá vůbec dobře. Nicméně dílo je to opravdu velkolepé, přečetla jsem jej na jeden nádech. Člověk se od té knihy prostě nemůže odtrhnout a doufá, že to s Marjam a Lajlou dopadne dobře.... Musím se přiznat, že na konci mi ukápla nejedna slza, až tak byl konec dojemný. Dávám plný počet hvězd.

Kytiii
03.04.2019 4 z 5

Prolnutý příběh dvou hlavních hrdinek mě vtáhl už od prvních stránek. Velmi poutavě popsaná mentalita lidí, zasazeno do kontextu skutečných historických i politických událostí v Afgánistánu. Mám ráda knihy, kde se mimo hlavní dějovou linii zase dozvím o okolním světě něco navíc.

jirina4159
29.03.2019 4 z 5

Velice dojímavý příběh.

harena
23.03.2019 5 z 5

Úžasný příběh a krásně napsaná kniha, kterou jsem četla již dříve a proto o ní mohu s klidným svědomím říct, že patří k těm nezapomenutelným. Pan Hosseini je zázračně nadaný vypravěč a po přečtení knihy navíc lépe poznáme mentalitu i kulturu Afgánistánu. Stejně jako i další dvě knihy jsem i tuto přečetla jedním dechem.

haski
10.03.2019 5 z 5

Afghánistán, utrpení, válka, ničení a zoufalství, které je promítnuté v příběhu dvou žen. Krásně napsané, čtivé a člověku se ani nechce věřit, že je to v dnešní době ještě možné.
Dáte si doma v teple kávičku a k tomu sáhnete po dobré knížce, tak si po přečtení nutně musíte uvědomit, jak dobře se máte.

Schamila
28.02.2019 5 z 5

Šílená afgánská válka, děsné praktiky Tálibánu, nevinné oběti a v tom všem láska a děti. Děsivá kombinace, ale takový je někde život. Je smutné o tom číst - byť v beletrii, ale hrozné musí být tento život prožívat tam. Je to něco jiného - vnímat vteřinový či minutový zpravodajský šot v TV, nebo číst příběh těchto lidí...víc vás to zasáhne.