Tiché roky

Tiché roky https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402756/bmid_tiche-roky-yGd-402756.jpg 5 6566 6566

Stani95
04.05.2019 4 z 5

Moje oblibena autorka, ktera umi skvele psat. Libi se mi “obycejnost” a lidskost pribehu. Precetla jsem za 2 dny, akorat nemuzu dat 5 hvezdicek, jelikoz jsem ke konci cekala trochu vic.

veverka@ořech
03.05.2019 5 z 5

Domnívám se, že Alena Mornštajnová může zpracovat jakékoliv téma a dopadne to skvěle!!

RockMartina
03.05.2019 5 z 5

Takové autory přesně novodobá česká literatura potřebuje. Díla AM se jednou zařadí mezi klasiku.

MrKrahujec
03.05.2019 5 z 5

Po Haně opět perfektně napsaná próza. Jestli mi Hana trochu připomněla Sofiinu volbu od Williama Styrona (aniž bych chtěl nějak porovnávat, což není nutné), tentokrát mi příběh připomněl něco (cokoliv) od Milana Kundery, ale v tomto případě už bych porovnával. A to ve prospěch paní Mornštajnové. Její příběh má stejně naléhavou "drásavost" jako knihy Kunderovy (což kdysi napsal jeden profesionální kritik), ale dokázal se vyvarovat několika drobných fabulačních chyb, které v Kunderovi, vzdor jeho nepopiratelné genialitě, jsou. Takže ve výsledku ještě lepší.

Ossisa
03.05.2019 5 z 5

Když jsem začínala číst Tiché roky, moje očekávání nebyla moc vysoká. Četla jsem totiž už dvě autorčiny knížky - Slepou mapu, která se mi líbila, a pak Hanu, která mě naopak neoslovila vůbec. A já se tak nějak bála, aby další kniha nebyla v duchu Hany, což se naštěstí nestalo. Naopak. Příběh malé Bohdany a jejího otce mě dostal víc, než bych čekala. A předběhl tak i moji oblíbenou Slepou mapu. Hltala jsem stránku za stránkou, při některých scénách tajila dech a ke konci se i trošku dojala. Ano, asi to nebude příběh pro každého jako Hana, ocení ho spíš ti, co mají rádi psychologii, a to "něco" nevysloveného mezi řádky. Za mě rozhodně povedený počin. :-)

Acinore
03.05.2019 5 z 5

Škoda toho konce, ráda bych si přečetla jak to bylo dál.. :)

karoli77
03.05.2019

Hrozně jsem se těšila na další knihu od paní Mornštajnové... jenže tentokrát to bylo trochu zklamání. Ano, autorka umí skvěle pracovat s charaktery lidí a popisovat dobu i jednotlivé postavy, to je pravda. Ale mě tentokrát prostě chyběl příběh, byl tam slibný začátek, ale žádná pointa, jakoby najednou došla chuť psát... Tahle kniha pro mě jednoznačně nejslabší, už se k ní nejspíš nevrátím, což o ostatních říct nemůžu... Nevím, za co dávají ostatní tak vysoké hodnocení, pro mě max za dvě až tři hvězdy.

Pípasek
03.05.2019 5 z 5

Naprosto super, vše již napsáno, přečteno na jeden zátah

kasavubu
03.05.2019 5 z 5

Další skvělá knížka od Aleny Mornštajnové, která rozesmutní, ale i pohladí po duši. Je mi záhadou, jak to tahle autorka dělá, že dokáže tak úžasně vystihnout lidské charaktery se všemi svými klady i nedostatky. Všechny autorčiny knížky jsou neuvěřitelně lidské a mají úžasně propracované postavy. Ani v případě Bohdany, Svatopluka či Běly tomu není jinak. Hana se mi sice líbila víc, ale slíbila jsem, že už další autorčiny knížky s ní nebudu srovnávat. Jediné, co mě u knihy trochu zamrzelo, byl utnutý konec. Čekala jsem, že Svatopluk Bohdaně vysvětlí, proč se k ní celý život choval, tak jak se choval a snad že se jí i omluví...

Tereziee
02.05.2019 5 z 5

Dokonalá. Proč všichni tak milují Alenu Mornštajnovou? Protože se do jejich knižních příběhů může člověk tak lehce vcítit. Postavy i příběhy jsou reálné a jejich příběhy buď prožil nebo může prožít každý z nás. Krásný jazyk, bravurně vykreslené postavy. Příběhy prožívate s nimi. A nakonec opět krásná obálka, která opět skvěle vystihuje pointu celého příběhu podobně jako u Hany. Doufám že se od autorky dočkáme i dalších knih.

Kekik

Paní Mornštajnová, děkuji ❤️
Obyčejný příběh napsán neobyčejným stylem. To je poznávací znak Aleny Mornštajnové. Její knihy jsou tak lidské, uvěřitelné. Děj plyne, stránky ubíhají, a já jsem si přála, aby ten příběh nikdy neskočil. I když autorka popisuje nelehkou dobu a nelehké osudy, je to psáno tak dokonale, že se jen těžko loučím s její knihou.
Autorka píše své knihy podle jedné šablony, ale to je typické pro každého autora.. A navíc, když z toho vždy vznikne dech beroucí čtecí zážitek, tak proč to měnit.
Líbí se mi, že postavy jsou naprosto obyčejní lidé. Žádní klišé hrdinové. A i když často umřou již zkraje, máme možnost je poznat v dalších kapitolách. Styl psaní je mistrovský. Vše na sebe navazuje.
Konec mi připomněl knihu Bílá tma od Zdenky Hamerové. Ta také skončila v nejlepším. Moc bych chtěla vědět, jak to pokračovalo dál.
Její knihy jsou tak uvěřitelné, protože každý se najde v nějaké postavě. Já můžu být Svatoplukem, já můžu být babička Bohdany, já můžu být kteroukoliv postavou. V každé vidím kousek sebe. A to dělá knihy AM těmi nejlepšími. Jsou prostě lidské.
DOPORUČUJI !!!

jaroiva
02.05.2019 5 z 5

Poslechla jsem jako audioknihu.
Asi bych mohla do puntíku opsat svoje hodnocení Slepé mapy. Jako bych četla příběh nějaké vzdálené větve naší rodiny, je to tak uvěřitelný a lidský příběh. Doporučuji i samotnou audioknihu, výborně načteno.

A měla bych i stejnou výhradu jako u Slepé mapy, prostě mě autorka mate používáním jmen, začínajících na stejné písmeno. Mám problém s orientací v postavách, když se jmenují podobně. Takže zatímco ve Slepé mapě byla Anna, Alžběta, Anežka, tak tady Běla, Blanka, Bohdana...
V tomto vzorci, doufám, nebude autorka v dalších knihách pokračovat, protože ani Cilka, Ctirada a Celestýna pro mě nebudou dostatečně rozlišitelné :)

Květ
02.05.2019 5 z 5

Po přečtení románů této autorky většinou polknu hořkost, zamáčknu slzu a musím příběh rozdýchat. Tak tomu bylo i u její nejnovější knížky, kterou jsem četla jedním dechem. Doporučuji.

ADE138
02.05.2019 5 z 5

Krásný příběh. Paní Mornštajnová, děkuji za něj!

Frakira
02.05.2019 5 z 5

Opět úžasné čtení! Zase z jiné doby, jinými charaktery a psychologií postav, přesto intimní a dechberoucí, hlavně tedy na konci...asi se budu opakovat, ale od přečtení Slepé mapy jsem věděla, že je to teprve začátek...tahle paní to sakra umí!

rychnovanka
02.05.2019 5 z 5

Děkuji autorce za další rodinný námět, propracovaný psychologický děj a krásný jazyk...mám její knihy jako mnoho jiných čtenářů ráda a moc jsem se na tuto novinku těšila. Přečteno za dva dny a znovu se mi potvrdilo, jak jsou zážitky a život v dětství důležité pro náš další život. Přeji všem dětem milující rodiče:-)

Scheila
02.05.2019 4 z 5

Jak jistě víte, Alena Mornštajnová je Paní Spisovatelka, její knihy mají hloubku, nutí vás se zamyslet a po přečtení se zmůžete jen na velké UF!! Potřebujete čas na to, to celé vstřebat. Stejně tak tomu bylo i u knihy tiché roky. Odehrávají se tam dvě dějové linky a hlavními postavami jsou tatínek Svatopluk a dcera Bohdanka. Kniha je o osudech, rodinných tajemství, o slovech co byla vyrčena a hlavně o slovech co vyrčena nebyla. Poukazuje na to, jak komunikace, a hlavně v rodině je velmi důležitá. Jak každý si chování druhého vykládá po svém a tím pak vznikají nedorozumění a uzlíček těchto závěrů a myšlenek se zvětšuje. Přesto je to tak jednoduché ,,stačí se zeptat a o věcech mluvit.” Bohužel dnešní doba komunikovat moc neumí a radši si žije ve svých vlastních pravdách.
Mě osobně se kniha líbila, byla čtivá, napsaná přesně tak, jak jsmenod Aleny Mornštajnové zvyklí. Určitě doporučuji přečíst.

snowpinkee
02.05.2019 4 z 5

Knihy Aleny Mornštajnové mám ráda. Líbí se mi jak klidně plynou. V tomto románu jsem zase více nahlédla do doby komunismu a zase se mi spojilo pár historických okamžiků.
Svatopluk a Bohdanka. Dva lidé jedné krve a taková propast mezi nimi. Hodně se mě tohle dotýkalo a byly situace kdy i slza ukápla.
Možná mi maličko vadilo u konce, kdy už příběh nabíral obrátky, mírná rozvleklost. Tam už bych naopak přivítala spád. Ale i tak kniha splnila očekávání a získává čestné místo u mě v knihovně.

Mišulka331996
02.05.2019 5 z 5

Věděla jsem, že paní Mornštajnová nezklame, ale že opět budu celou knihu otírat slzy, to jsem opravdu nečekala. Dokonale napsané rodinné tajemství a konec, který si všichni můžeme buď domyslet, nebo ho nechat tak, jak je napsaný. Miluji Hanu, ale tohle je úplně něco jiného a možná i mému srdci bližšího. Děkuji a prosím piště dál.

Terrez93
02.05.2019 4 z 5

Knizka prectena za dva dny. Hodne ocekavana knizka na kterou jsem se tesila, po Hane, ktera byla skvela jsem se trosku bala, ale postavy skvele popsane, dej gradoval..psane ze dvou pohledu, ktere se na konci spoji...jen jsem cekala ten konec trosku lepsi, chybelo mi v knizce nejaka neocekavana bomba, ktera by me strhla, ale i tak uzasna knizka, ktera stoji za precteni, pani Mornstajnova proste psat umi!