Tiché roky

Tiché roky https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402756/bmid_tiche-roky-yGd-402756.jpg 5 6577 6577

Čmeláček
28.06.2022 5 z 5

Paní Mornštajnová je prostě bezkonkurenčně jedna z nejlepších spisovatelek v našich luzích a hájích. Tiché roky jsou vynikající kniha, líbila se mi stejně jako Hana, kterou jsem četl předtím. Nemám co dodat a dávám bezkonkurenčních pět stars :).

Kníženka
18.06.2022 5 z 5

Kniha je výborně napsaná, hodnotím i použitá slova, zpracované myšlenky, plynulý a zajímavě popisovaný děj. Silný je i příběh. Skutečně dobré čtení, čtenář je udržován stále v napětí, a rozuzlení působí na rozdíl od knihy Hana reálně a tedy příběh krásně zakončuje!

petra_slunicko
17.06.2022 5 z 5

Od autorky jsem četla už knihu Hana. Příběh Tiché roky mě pohltil. Nebylo přelidněno, jak v některých současných českých knihách bývá. Líbilo se mi, jak se střídali dva pohledy... otce a dcery. Rodinná tajemství. Historie společenství byla pouze na dokreslení. Vývoj příběhu byl napínavý. Vývoj postav byl taky zajimavý, jak jednotlivci dospivali a zráli... Mně se kniha líbila.

jfialova
16.06.2022 4 z 5

Celkově dobrá kniha, dobré téma, zajímavě pojaté ve dvou liniích, kdy vypravěči jsou dvě z ústředních postav. Nicméně nemohu se zbavit dojmu, jakoby to bylo psáno "z rychlíku", skicovitě, jakoby šlo o nějakou cvičnou verzi, nápad, který teprve má být podrobně zpracován. Vzhledem k tématu, kdy jde hodně o vnitřní pocity vypravěčů příběhu, mi styl psaní a téma nějak nejdou dohromady. Přitom z Hany vím, že autorka je skvělá vypravěčka. Každopádně ráda si přečtu i některou z jejích dalších knih.

felixek
15.06.2022 5 z 5

Po přečtení Hany jsem měla pocit, že už mě žádná jiná kniha nemůže tak uchvátit, ale této se to podařilo. Je úžasná!!! Kromě jiného se mi velmi líbí mnohovrstevné pojetí postavy Svatopluka, u kterého si čtenář po celou dobu není jistý, jestli je mu sympatický nebo ne. Opravdu úžasné!!!

Kara28
13.06.2022 5 z 5

Sice ze začátku jsem se vůbec nemohla začíst, ale pak už jsem se nepustila. Krásně vystihuje lidské charaktery, je zasazena do další části dějin a příběh je silný.

veneta
09.06.2022 5 z 5

Báječné!
O knize zde už bylo řečeno snad vše, připojím jen dvě poznámky:
- krom jiného s lehkostí sobě vlastní autorka boří mýtus, že vše zahojí čas ...
- jsou zde nádherně vykreslené mnohovrstevné charaktery hlavních postav

Kristyna1712
04.06.2022 5 z 5

Teď už si začínám být vážně jistá, že s knihami od paní Mornštajnové vedle nešlápnu. Opět zajímavý příběh proplétající se několika generacemi jedné rodiny jemně vsazený do naší historie. Děj je samozřejmě opět čtivý a poutavý, postavy a prostředí jsou krásně popsány. Nechybí ani dva úhly pohledu, dva příběhy, které se proplétají, navzájem se tak doplňují a my můžeme postupně se zatajeným dechem zjišťovat, co se v té rodině stalo. Klobouk dolů za skvělý náhled do psychologie postav.

Elena_Dark
24.05.2022 5 z 5

Když jsem knihu poprvé spatřila, bylo mi jasné, že si ji musím přečíst. Zaujal mě nejenom obal, ale i název. Během čtení si tahle kniha otevřela bránu do mého srdce. Má nádherný děj, který nemůžete přestat číst, nutí vás se nad ním zamýšlet... Je to prostě kniha na kterou jen tak nezapomenete.(A teď se budu opakovat i já..) Paní Mornštajnová píše úžasné knihy, které přečtete jedním dechem. Veliká poklona.

TerezaaBaarova
23.05.2022 5 z 5

Asi bych se opakovala, kdybych psala, že pani Mornštajnová píše opravdu skvělé knihy!
Přiběh byl opět silný a vůbec mi nevadilo, že tentokrát se odehrává na domácí scéně. I tak se dostává pod kůži a vy chcete číst dál a dál.
Opravdu mohu jen doporučit, 5z5

dzeta
14.05.2022 2 z 5

Knížka mě neoslovila, zajímavá byla do doby než Blanka emigrovala.

zouharov
12.05.2022 5 z 5

Výborné prolínání čásových linek, které mi nedovolilo přestat číst. Dobře vykreslené postavy, zajímavý pohled otce na svět. Autorka nesoudí, každý si můžeme na osoby udělat svůj pohled.

Lenucha77
10.05.2022 5 z 5

Neznám mnoho knih ani autorů, o kterých bych s klidným svědomím mohla říct, že si je přečtu znovu. Paní Mornštajnová je neuvěřitelná, jak nám tady sází jeden příběh ta druhým, má neskutečné historické znalosti, životní zkušenosti, nadhled a vypravěčský um.... Když tyto věci zamícháme a propojujíme, nemůže z toho vzniknout nic jiného, než parádní dílo, hodné přečtení hned několikanásobného. Tady navíc zjišťujeme, že vyslovené slovo jako takové může hodně ublížit, nejde vzít zpátky, tak jako okamžik rozhodnutí. Nebudu vyzrazovat, co mě dostalo až úplně v závěru, to bylo nefér k těm, co knížku ještě nečetli. Opět děkuji autorce, rozhodně knížka dostane důstojné místo v knihovně.... (Jdu se shánět pomalounku po knize Listopád.)

Kateřina259
05.05.2022 5 z 5

Moc se mi líbila doba, do které byl příběh zasazen. Celá kniha na mě udělala velký dojem, a ten konec?? Nemám slov.

Galadwen
03.05.2022 3 z 5

Kniha je, jak je u autorky obvyklé, opět psaná čtivě a s lehkostí, ve více časových/dějových liniích, ale příběh samotný mě oproti Haně a Slepé mapě nijak nezaujal. Jde o komorní vyprávění o jedné rodině ve 20. století, s mnohem menší vazbou na dějinné události a důrazem na soukromá dramata a vztahy, ale nějak mě to celkově moc neoslovilo.

Renatka11
29.04.2022 5 z 5

Krásný, silný, dojemný a uvěřitelný příběh o síle slov, jak těch vyřčených tak i těch, která si z různých důvodů necháváme pro sebe. Alenu Mornštajnovou obdivuju právě za její nádhernou práci se slovy a proto se také k jejím knížkám ráda vracím, jako teď k Tichým rokům.

zapina
25.04.2022 5 z 5

Opět skvělá kniha k zamyšlení. V knize jsem našla některé shodné rysy i s mnou rodinou. Velice se mi líbilo, že jedna situace byla vykreslena z pohledu více osob. Příběh neustále gradoval a pomalu se rozuzloval. Jak to všechno vlastně bylo z pohledu všech zúčastněných, nám autorka ukázala až na samotném konci knihy. Kniha ukazuje, jak se lišil život lidí během 2. světové války, komunismu a po revoluci. Tento kontrast se mi velice líbil. Doufám, že se každý čtenář nad knihou zamyslí a případně něco ve svém životě změní, aby kniha splnila svůj účel. Bohužel k tomuto prozření někteří dojdou velmi pozdě a nebo nikdy. Kniha tak může otevřít oči dříve, dokud jsme ještě neztratili většinu svého času :) Ačkoliv na mě kniha působila velice depresivně, tak i tak určitě doporučuji přečíst.

TessieB
24.04.2022 5 z 5

První setkání s autorkou a jsem moc mile překvapena. Příběh plynul hladce, způsob psaní mi sedl, bylo to celé takové.... laskavé, milé a domácí (v tom nejlepším slova smyslu). Hrozně se mi líbil ten detail, jak jedna kapitola končila nějakou větou a následující tou větou začínala. Díky, čtenářská výzvo, že jsem překonala svůj "odpor" k všude vychvalované knize a autorce.

AngeliS
22.04.2022 5 z 5

Já jsem ještě knihu z pohledu zarytého komunisty nečetla. A něco do sebe to asi mělo... Přesto byl tak dobře naspsán, že o celou knihu vlastně nic moc neomlouvalo a tak jsem ho neměla ráda ne proto, že byl komanč, ale že byl teda dost odpornej člověk. A já negativní postavy žeru! Asi ráda někoho nesnáším. :D zamotávám se do toho, každopádně boží!
PS: Nečekala jsem od toho vůbec nic, říkala jsem si... však ona němůže psát vše dobře! a ono zatím ano.

Pumpkin
20.04.2022 5 z 5

Po Listopádu druhá kniha autorky, kterou jsem přečetla. Určitě ne poslední, a to nejsem úplně fanoušek tuzemské literatury. Sice mně nezasáhla tolik, jako první zmíněná, ale to neznamená že by byla horší. Ale ten konec mně naštval. Já chtěla vědět co bude dál