Terror

Terror https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309670/bmid_terror-ANk-309670.jpg 4 1133 327

Kniha Dana Simmonse, Terror, je ve všech smyslech toho slova „mrazivý“ horor, vycházející z historických událostí. Simmons jako kulisu svého příběhu použil výpravu sira Franklina, která se roku 1845 vydala hledat tzv. „severozápadní cestu“ a jejíž osud je dodnes zahalen tajemstvím a je předmětem mnoha odborných i laických spekulací. V pestrém kaleidoskopu, proloženém četnými retrospektivními pasážemi, sledujeme osudy námořníků, kteří uvázli v ledové arktické pasti, docházejí jim potraviny, sužují je kurděje i jiné choroby a pronásleduje je tajemný a nelítostný netvor. Výprava se postupně mění v zoufalý boj o přežití. Kniha je navzdory rozsahu plná nepřetržitého napětí, nesporného vypravěčského umu a dokonale zvládnutých dobových reálií.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , BB art

The Terror , 2007

Basta1912
07.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Tak tohle nebyl horor ani blbou náhodou - leda pro ty, kteří se osobně účastnili nějaké takové výpravy. Osobně bych se picla už tu první zimu (kdybych se jí dožila)- obdiv všem námořníkům a badatelům, kteří obětovali svoje životy při prozkoumávání neznámých vod. Začátek mě celkem nadchl, protože mi to připomínalo moji oblíbenou knížku od Běhounka - Ledovou stopou. Ale pak to teda začalo hodně drhnout. Vlastně šlo o to, že byli zamrzlí v lodích uprostřed ledového pole ker, otvírali konzervy se zkaženým jídlem, hledali eskymačku a čekali, až je jednoho po druhém sezobne mrazivý bubák. Kdybych se tady nedočetla, že jde o knihu na motivy reálné expedice, nikdy bych to nedočetla. Ale ve světle těch reálií jsem to četla jako dobrodružnou knihu a ne horor. Ten konec byl sice na mě až moc mystický, nemuselo to být na tolika stranách a jak říkám, horor ani omylem.

Malýmedvěd
08.10.2021 4 z 5

Moc pěkně zpracované. Na kulisách skutečné události rozehrané velké lidské drama. Drama, kde postavy jsou mistrně uchopené včetně jejich psychologie i jejich vývoje. Drama o lidské touze žít(přežít), o touze pokračovat(nevzdávat se), o touze bojovat (za sebe i za myšlenku), o puzení pomáhat (nebo škodit). To vše okořeněné o trochu nadpřirozena. Moc se mi líbilo, jak detailně měl autor nastudovaná známá fakta a jak kniha vlastně docela hodně dokumentuje co se stalo. Výborně řemeslně zpracované, napínavé, že vás to nutí pokračovat a i přes mnoho stran se to dobře čte.

Corvus
05.10.2021 5 z 5

Simmonsův Terror je velmi kvalitně odvedené dílo. Bezmála tři stránky zdrojů svědčí o tom, že s přípravou a důkladným nastudováním pionýrských expedic (zde arktická tzv. Severní cesta) strávil autor mnoho času. Jestliže Terror něco opravdu NENÍ, pak nudný a naprosto mi unikají poznámky typu: "Musel jsem se do četby nutit." Prvotní expedice za polární kruh (nebo kamkoliv jinam), které byly jednou velkou neznámou, jsou všechno, jen ne nudné. Tato kniha detailně popisuje nepopsatelné utrpení, strádání a odříkání, které ruku v ruce přichází s překonáváním limitů a posouváním hranic neznámého. Jen emocionálně plochý člověk nebo čtenář, který v sobě nemá dobrodružného ducha, považuje polární expedici sira Johna Franklina, potažmo knihu, za nudnou. Popravdě mi to připadá naprosto nepatřičné a úplně mimo. Kniha čerpá z reality a na internetu existuje řada vynikajících a VELMI obsáhlých zdrojů k této fascinující expedici (wikipedie, kor česká, nestojí za řeč). Terror ve skutečnosti, i v podání Simmonse, byl/je 100% survival a strádání, tenčící se zásoby, nezkušenost a vlezlá zima doslova sálá z každé stránky. Těch bezmála 700 stran si užije téměř každý, především pak ale jednoznačně čtenáři, kteří 1) milují cestopisy/survival, 2) dobrodruzi, kteří vyrostli na Foglarovkách, 3) milovníci lodí (to je velké plus) a obecně fanoušci extrému. A pak tu jsou samozřejmě ti, kteří vyhledávají u Simmonse horor, ačkoliv se téměř většina lidí u jeho titulů shoduje nad tím, že právě ona hororová složka by v jeho knihách nakonec být vůbec nemusela, protože obstojí sama o sobě (viz např. Temné léto). Je to případ i Terroru (což byla a je skutečná loď, která roku 1848 "zmizela" a roku 2016 byla objevena). Nicméně inuitské mýty a legendy jsou zde tak dobře zakomponovány (a opět - vychází se ze skutečných reálií), že to naprosto ničemu nevadí a dodává celému už tak tragickému příběhu další vrstvu teroru. Zde se Simmons velmi podobá Stephenovi Kingovi, který má taktéž ve zvyku své charaktery týrat a nakládat jim čím dál brutálnější a děsivější hoře. Další, již zmíněnou vrstvou, jsou pak technické detaily, které mě, co by obdivovatele lodí, nepokrytě bavily a užíval jsem si technikálie a popisy palub, zařízení, stejně jako typickou britskou loajalitu k námořnictvu, džentlmenství, ale i vzpoury :-) O této knize by nebyl problém napsat sáhodlouhý rozbor; nakonec zmíním jen vynikající, stejnojmenný seriál (minimálně jeho první řadu), skvěle česky namluvenou audioknihu od One Hot Book a pakliže máte rádi lodní modely, tak detailní dřevěný Terror vyrábí španělská firma Occre (lze koupit i u nás). Doporučuji podrobný blog Matthewa Bettse, stránky Canadianmysteries.ca/sites/franklin/home/homeIntro_en.htm (napěchované k prasknutí) nebo výbornou interaktivní mapu skutečné expedice sira Franklina https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1ee6QW261OiAFYt_lMWMXDPEG2jyplkuU&ll=69.27771540800218%2C-93.6548198402566&z=7

PS: Pět plnotučných hvězd. Simmons se mi 100% trefil do vkusu i zájmů. Vřele doporučuji všem dobrodruhům, snílkům i hororožroutům.

Jacck
18.09.2021 2 z 5

toto se se mnou celkem dost minulo, uvažuju dvě nebo tři hvězdy. Za celých 600 stran jsem ani jednou nezažil pocit, že bych si řekl jo, tato kniha mne baví, spíš jsem se do toho musel celou dobu nutit. Děj to má hrozně pomalý, styl psaní rozvláčný a plný sáhodlouchý popisů, postavy jsou tam bez výjimky nesympatické a jak jedna po druhé umírají, tak mi to bylo naprosto fuk, prostředí děje chudé a nudné (loď a arktická pustina). Simmons se tam snažil vykreslit jakousi atmosféru zoufalství a rozpadu, a tak tam líčí zimu, hlad, kurděje, rozpad morálky, kanibalismu. Pak na to kdoví proč naverboval jakési monstrum z eskymácké mytologie. Chování postav i popisy některých lékařských záležitostí tam byly nelogické a nevěrohodné. Např. posádka je 3 roky uvězněna v ledové pustině na lodi, a při 60-ti stupňových mrazech a vichřicích tam v noci drží na palubě hlídky. Komusi tam krvácí amputovaná noha (krev z ní teče čůrkem) a on s tím několik dní pochoduje po ledu. V reálu by takový člověk zkolaboval a zemřel na hypovolemický šok. Upřímně nechápu, proč Simmons tu knihu vůbec psal a cé tím chtěl sdělit. Možná kdyby délka byla poloviční a mělo to rychlejší spád, tak by to bylo čitelnější.

broken
06.09.2021

Doporučuji cca v 1/3 až 1/2 knihy nastudovat reálné podklady o výpravě (stačí wikipedie). Parádně to dokreslí atmosféru.

kubo819
04.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Približne 130 mužov na dvoch, v tom čase technologicky najvyspelejších, plavidlách nenávratne do jedného zmiznú na jednej z najambicióznejších súdobých výprav do polárnych oblastí Arktídy.

Skvelá kniha.

Žánrové zaradenie do hororu je úplne mimo. Prelínanie inuitskej mytológie s realitou nie je triviálnym mixom, ale organickým spojením veľmi dobre vystihujícim konflikt dvoch úplne odlišných kultúrnych svetov - toho "vyspelého", západného a "primitívneho" inuitského - siahajúcich od odlišných kultúrnych technológií prežitia v extrémnom prostredí až po predstavy o svete. Hádajte, ktorá kultúra je úspešnejšia v prežití a nad ktorou visí hrozba zániku, oproti ktorej je arktická príšera útočiaca na výpravu len drobnou tragickou epizódou? Áno, je to tá "primitívna". Schopnosť nielen prežiť, ale i trvalo obývať extrémne prostredie je spojená i so schopnosťou vyrovnať sa s drsnými podmienkami v predstavách a príbehoch, ktoré ľudia žijú a rozprávajú si medzi sebou. Sú rovnako dôležitou stratégiou prežitia ako napríklad lov tuleňov či stavba vhodného príbytku. A tak súčasťou tohto drsného sveta je i "hororová" arktická príšera, snívanie spoločných snov v noci, magické rituály a mýty, ktoré človek v tomto prostredí musí žiť a prijať. Kapitán Crozier o tom vie svoje a vedel by o tom rozprávať, i keď len za pomoci "provázků":). Arktická príšera tak decimuje posádku úplne rovnako ako neefektívne technológie "technologicky vyspelého" sveta (pokazené konzervy, ktoré vyhrali výberko, lebo boli najlacnejšie - niektoré veci sa jednoducho nemenia:), ťažké sane naložené zbytočnosťami neprispôsobené na konkrétne podmienky).
Ak sa tak niekomu zdá, že je v knihe a hlavne v závere príliš veľa "nadprirodzena". Nuž, pre niektoré kultúry je to realita. A že vám to hlava neberie? Nuž, nie sme Inuiti. Aj toto ale považujem za Simmonsovo majstrovstvo. Práve to množstvo informácií a motívov, ktoré dokázal spojiť, aby tým vytvoril zdanlivo historický román, ktorý ale ide omnoho hlbšie než len k drsnej dokumentárnej správe o jednej neúspešnej výprave. Nejde o to vysvetliť, čo je tá príšera a ako to teda vlastne v skutočnosti bolo. Je to umenie, beletria. Prežívanie a zážitok.

Skvelá kniha, ktorá vám ide úplne pod kožu a zostáva vo vás ležať, prepracovaná psychológia postáv a vzťahov v len zdanlivo minimalistickom arktickom prostredí. Hlboké dilemy a otázky ľudskej existencie, ktoré čitateľa oslovia a zasiahnu i keď ide o neúspešnú arktickú výpravu z polovice 19. storočia.

marra82
03.09.2021 2 z 5

Při čtení první poloviny jsem se toho dozvěděl tolik, že už jsem víc vědět nechtěl..

Ziriath
26.08.2021 4 z 5

Až teď vidím, že autorem je autor Hyperionu - a zdá se, že mně minimalismus prostředí dvou lodí uvězněných v polární pustině oproti nesvázanému vesmíru a mysticismu sedne lépe. Můj pohled na knížku je ale ovlivněný tím, že jsem jako první viděla seriál, a podle mě se jeho autorům podařilo osekat nadbytečnosti (většinu duchařiny), něco (až na to s Crozierovou rukou) změnit k lepšímu, zkrátka z dobré předlohy udělat ještě lepší seriál. Navíc jsem si díky němu mohla pod jmény představit i konkrétní lidi, mimochodem skvěle vybrané.
Co ovšem seriál nezprostředkuje, je ten vleklý pocit beznaděje v těžko představitelných mrazech a s nedostatečným vybavením (a naopak obrovským množstvím zbytečností), kde potom i teploty kolem nuly uvnitř lodě přijdou jako horko.
Velmi mě potěšil odkaz na Masku rudé smrti.
Osobně mě eskymácký ''medvídek'' příliš nezajímal v seriálu ani v knížce, protože, jak ráda říkám, oproti prostě ''jen'' tomu, co dokážou lidi, je břídil, ale zas, 600 stran o tom, jak námořníci dostali kurděje a pak zešíleli z hladu a zkažených konzerv, by se spoustě lidí číst nechtělo.
Asi 10 let po vydání knížky se našly zachovalé vraky obou lodí včetně luxusního porcelánu sira Johna, takže konec se ukázal být jiný.

Patrik02
15.08.2021 4 z 5

Tohle bylo podrobné, drsné, nelítostné a s nemalou dávkou hrůzostrašného tajemna. Dan Simmons odvedl skvělou práci, co se zpracování týče. Příběh vychází ze skutečných událostí a má v sobě jistou dávku nadpřirozena, kterou autor dávkuje postupně. Nešetří technickými detaily ani podrobnými popisy (Lodě, nelítostné mrazivé podmínky, samotné přežití)
Kniha Terror nabízí syrový pohled do života a smrti účastníků neúspěšné polární výpravy a doporučím ji všem, kteří rádi čtou jak historické romány, tak knihy s příměsí tajemna a nadpřirozena.

ninano
29.05.2021 4 z 5

Velice zajímavá a poutavě napsaná kniha. Kdo miluje příběhy polárníků, horolezců, cestovatelů a jiných dobrodruhů, nalezne v této knize, zpracované na podkladě skutečných reálií, klenot.

LiberX
06.05.2021 3 z 5

Neskutečně syrový a realistický survival vycházející ze skutečných událostí. Nevlídné ledové pustiny, dlouhé polární noci, nevypočitatelný nepřítel a skvěle napsané (ne nutně sympatické) postavy, u nichž každým dnem roste pocit nedůvěry, izolace a beznaděje. To vše se Simmonsovi podařilo natolik věrně přenést na papír, až je čtenáři pomalu větší zima, než posádce lodí HMS Terror a HMS Erebus.

Navíc kniha do jisté míry funguje i jako hraný dokument, který zcela přirozeně, krok po kroku, předkládá množství zajímavých informací o průběhu polárních expedicí, jejich vybavení i způsobu velení a organizace.

Přesto mám ke knize řadu výhrad. Zejména k závěru. Ten zcela proti očekávání zabředl do vod nadpřirozena, kterými jsem proplul takřka apaticky, s pocitem naprosto promrhaného potenciálu.

PS: Tušíte, jak velké byly zásoby alkoholu pro 129 člennou posádku na 3 roky trvající plavbu? Krásných 4.500 galonů (17.000 litrů) 70% rumu a 1.000 galonů (4.500 l) brandy. Konečně chápu, co znamená pít jako námořník.

veronika4001
26.03.2021 5 z 5

Kniha Terror je výpravným příběhem, o horor se ovšem nejedná, ačkoliv pro počáteční zasazení děje byl užit zdánlivě (!) prvek bílé ledové příšery, která královskou arktickou výpravu pronásledovala a téměř do skonu posledního, vůdčí i řadové muže zabíjela nebo mrzačila. Kniha mě upoutala svým příběhem a celým dějstvím, které Dan Simmons podal vypravěčským stylem kamínek po kamínku složeným do originálního útvaru. Charakteristika postav ve spletitosti vztahů je pro tak rozsáhlé epické dílo natolik důležitá, že zápletka s bílou příšerou se stává marginální. Nejdůležitější je temperament osob a jejich jednání v drsném polárním prostředí sužovaném hladem, zimou a nemocemi, ve kterém nakonec vyvstává jako zásadní otázka pro přežití potřeba jednotlivce a pud sebezáchovy nad celkem. Nutnost přežít Dan Simmons podal v natolik barvitém a hutném příběhu s absorbovanou a vysloveně se hodící slovní zásobou, že tuto knihu nemohu považovat za nic jiného než za veledílo.

Shashlick
13.03.2021 4 z 5

[SPOILER]
Zajímavé nahlédnutí do prostředí severských expedic a do lidského chování na pokraji a za pokrajem boje se smrtí.
K dokonalosti tam ale mohlo být (hlavně v závěru) méně nadpřirozena. Takto mi to přišlo jako "mám tu příběh expedice a mám tu inuitskou mytologii, tak to smíchám dohromady".
Simmonsův styl psaní to ale drží hodně nahoře.

puczmeloun
11.03.2021 4 z 5

Nikdy bych neřekl, že budu číst více než 600 stránek dlouhou bichli o neúspěšné polární expedici a bude mě to bavit. A už v realitě asi nikdy nebudu cítit (slyšet i v duchu vidět) takový mráz, jaký dokáže jen slovy vytvořit Dan Simmons.

Je velkým potěšením číst knihu, která v sobě přirozeně spojuje tři rozdílné žánry. Začátek nijak výrazně nevybočující z podoby historického románu jsem s Franklinovou expedicí prožíval stránku za stránkou, otevřel si spolu s knihou také atlas světa, procházel si ony dnes už tolik nezamrzlé končiny na fotografiích (i družicových snímcích), četl si historické články... Navazující temná část postupně přechází v "survival horor" s útočícím ledním medvědem, teda pravěkou obludou, vlastně věcí z ledu, no však uvidíte... Je prošpikovaná akčními částmi, kdy útěk ledařského mistra přes ráhnoví a ledové labyrinty byl jeden z vrcholů knihy. A nakonec postupně dávkované snění, mytologie i drsná "psychopatologie", která se spolu i s těmi dříve divnějšími částmi (podivuhodná scéna s "flétnou", o které se už pak nemluví) a detaily splétá do dostatečně uzavřeného a zároveň příjemně otevřeného závěru. Ostatně v realitě byly obě lodi objeveny až několik let po vydání knihy.

I když to někdy v polovině knihy vypadá, že vše už je jasné a dál už není mnoho co řešit, autor nekompromisně pokračuje přes tlakové hřebeny, praskající led, množství mrtvol, krev, drsnou námořnickou mluvu, nemoci ("vše, co chcete vědět o kurdějích"), tehdejší předsudky i sodomii... V minus sedmdesáti stupních to jinak než naturalisticky (Eskymáci v iglú by k tomu měli co říct ;-) nejde.

Ano, někdy je opakování jmen (seznamy "obětí" se objeví ve své délce hned několikrát) či termínů ("temovačův pomocník", "Prestonovy patentní světlíky"...) trochu otravné, je ale vidět, že jako u dalších svých knih autor klade důraz na detail (což je vidět i ve velmi hutném seznamu pramenů) a jako jinde se inspiruje i ve světové literatuře - tentokrát pro mě bylo potěšením narazit na důraz kladený na "Knihu Leviathanovu" (kterou oproti Proustovi v Ílionu a Keatsovi v Hyperionu znám).

A hlavně - kromě listování v knize (má v sobě užitečnou mapu) jsem si celý text užil především zpracovaný ve verzi audiobooku. Každou postavu čte brilantně jiný herec a dává jí svůj osobitý hlas i pojetí. Výsledek je tak opravdu radost poslouchat. Všechna čest hlavně Martinu Stránskému za jeho kapitána Croziera.

myshichka
11.03.2021 5 z 5

Knihu som prvýkrát čítala v roku 2012 a už vtedy ma strhla svojou atmosférou. Postupom času síce detaily príbehu zapadli, ale pocity z čítania zostali. Od tej doby ma viackrát napadlo, že by som si ju chcela prečítať znovu. Lenže jej dĺžka vyžaduje dosť významnú dávku odhodlania, takže to dopadlo tak, že som sa k nej dostala až po takmer deviatich rokoch, zatiaľčo medzičasom na mňa trpezlivo čakala v poličke.

Neslávne známa Franklinova expedícia je vďačným námetom na horror. Už len tá predstava, akou strašnou smrťou asi umierali jednotliví členovia posádky v nehostinnej arktickej divočine bez výhľadu na záchranu, je dosť na to, aby človeku prešli zimomriavky po chrbte. Z dnešného pohľadu sa javí, že výprava bola od začiatku odsúdená k nezdaru, vďaka mnohým nešťastným krokom i náhodám, ktoré nakoniec dohromady spečatili jej osud...

Dan Simmons píše bravúrne a človek ľahko podľahne pocitu, že číta popis skutočných historických udalostí. Je vidieť, že si autor dal záležať a naštudoval množstvo materiálu nielen o Franklinovej expedícii, ale i iných polárnych výpravách, pretože tam kde to ide, drží sa známych faktov. Musím skonštatovať, že pri druhom čítaní som si tieto pasáže omnoho viac užila, naopak ma príliš nenadchla nadprirodzená stránka príbehu. Trochu väčší zmysel som v nej objavila až po prečítaní úplného záveru. Ale aj tak by som sa bez "príšerky" asi v pohode zaobišla, za mňa je omnoho silnejším prvkom príbehu holá realita prežitia v nemožných podmienkach a hrôza z toho, kam až je človek ochotný zájsť.

tlllk
01.03.2021 4 z 5

Trochu rozporuplné pocity, príbeh nenudí, a počúvať ho ako audioknihu na dlhých zimných prechádzkach tomu dáva nový rozmer, ale jedna dejová línia mi bola vrcholne nesympatická, a boli okamihy keď som počúvanie prerušil na niekoľko dní, kým sa moja karma spamätala. Škoda bez tých dvoch a nezmyselnej surovosti spojenej s touto dvojicou, by mi kniha prišla omnoho lepšia.

uzasna
24.02.2021 4 z 5

Krásne čítanie , ktoré čerpá zo skutočných udalostí. Kniha je dlhá ale nie nudná, opisy sú podrobné a postavy opísané do hĺbky. Stretávame sa s osudmi posádky ktorá prežila neľahké a dlhé obdobie v strašných podmienkach . Strašných pre nás. Eskymákom to tak ale asi nepríde :) Bojovať proti prírode sa jednoducho nedá. Musíte ju rešpektovať aj v jej najdivokejšich podobách a len sa prizerať. Prípadne sa snažiť zachrániť si kožu. Kto pochopil, prispôsobil sa . Kto nie, umrel. Koniec je vysvetlením mytológie , nie každému môže byť pochuti. Mne sa páčil. Odporúčam prečitať napriek rozsahu .

rutto45
14.02.2021 5 z 5

Osobne mám rád príbehy, ktoré čerpajú zo skutočných udalostí. Terror, aj napriek svojej nekonečnej dĺžke, dokáže čitateľovu pozornosť udržať až do samého konca, čo ma prekvapilo najmä pri kapitolách, ktoré opisovali nudné, zdĺhavé, chladné dni a (najmä) noci na zamrznutých lodiach, kedy sa vlastne nič zaujímavé nedialo. Kniha je podľa môjho skromného názoru vynikajúco a detailne napísaná, pravdepodobne siahnem po ďalších dielach Dana Simmonsa.

Marek82
08.02.2021 5 z 5

Terror som si kúpil v akcii Audiolibrixu a trocha som jeho počúvanie odkladal. Najmä kvôli dĺžke. Mal som pocit, že za rovnaký čas dokážem vypočuť 3-4 knihy s obvyklým rozsahom. No mierne sklamaný z posledných pár detektívok, ktoré sa mi zdali prázdne, opakujúce sa a pritiahnuté za vlasy, som dostal chuť na príbeh inšpirovaný skutočnou udalosťou. A tak som sa započúval do príbehu dvoch lodí, ktorý ma donútil študovať mapy arktických morí, čítať si na wikipedii skutočné profily postáv z knihy, a pri tom všetkom ešte pozerať seriál z produkcie AMC natočený podľa knihy. Ten ma najmä v prvej polovici veľmi bavil kvôli zobrazeniu života na lodi, hoci to bolo v porovnaní s knihou veľmi idylické a mierne zobrazenie podmienok, v ktorých sa posádka nachádzala. Nebudem opakovať to, čo sa dočítate v iných recenziách. Áno, kniha je dlhá, rozprávanie detailné, miestami až meditatívne. Napätie v knihe nie je budované dejom, rýchlou akciou, skôr záleží od vašej schopnosti predstaviť si a prežívať dej s postavami, báť sa, triasť sa zimou, hladom a vyčerpaním. Je to kniha, ktorá ma bavila, prišiel som na chuť jej tempu a preto ani koniec, kde sa niektorým zdalo vysvetlenie eskimáckej mytológie už zbytočné, pre mňa len doplnil celkovú mozaiku príbehu a ešte viac ukázal, že anglickí námorníci so všetkým svojim vybavením v podstate len bojovali proti prírode a podmienkam, v ktorých sa Eskimáci cítia doma. Na knihu sa treba naladiť v prvých hodinách počúvania a potom sa už len nechať unášať mrazivým príbehom o ľudskom odhodlaní, nezlomnej vôli, odolnosti, ale aj inštinktoch a boji o prežitie.

Kortez
06.02.2021 5 z 5

Audiokniha. Načtena více rétory, příběh tak byl téměř na dosah realičnosti. Jo, byla tam příšera z ledu, ale to bylo asi tak z hororového soudku všechno.
Knihu jsem vnímal jako objevitelskou expedici, jak vše asi mohlo probíhat, kde se stala chyba že expedice selhala. Všechny tyto aspekty byli krásně objasněné, mohlo to být všechno přesně takhle. Výjimečný čtenářsko posluchačský zážitek.