Terror

Kniha Dana Simmonse, Terror, je ve všech smyslech toho slova „mrazivý“ horor, vycházející z historických událostí. Simmons jako kulisu svého příběhu použil výpravu sira Franklina, která se roku 1845 vydala hledat tzv. „severozápadní cestu“ a jejíž osud je dodnes zahalen tajemstvím a je předmětem mnoha odborných i laických spekulací. V pestrém kaleidoskopu, proloženém četnými retrospektivními pasážemi, sledujeme osudy námořníků, kteří uvázli v ledové arktické pasti, docházejí jim potraviny, sužují je kurděje i jiné choroby a pronásleduje je tajemný a nelítostný netvor. Výprava se postupně mění v zoufalý boj o přežití. Kniha je navzdory rozsahu plná nepřetržitého napětí, nesporného vypravěčského umu a dokonale zvládnutých dobových reálií....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/309670/terror-7ct-309670.gif 4.5456
Žánr:
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, BB art
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (122)

Přidat komentář
Calinda
04. ledna

Takhle se mají psát knihy! Paráda. Její čtení jsem si dlouho rozmýšlela, pak jsem se chvilku prokousávala začátkem (spousta jmen, chaos v jednotlivých postavách i v čase), vydržela jsem a nakonec ji bez váhání řadím mezi své TOPky. To, co se stalo poručíku Irvingovi, postavě, která mi byla nesmírně sympatická, je mi hrozně líto ještě teď. Konec nezklamal, tak nějak jsem ho očekávala. Mnohem děsivější, než nějaká obluda, jsou charaktery některých postav. Dávám plný počet hvězd, nic jiného ani nejde.

Dalamar
02. ledna

Má první kniha od Dana Simmonse. Byla to ode mne trochu střelba na slepo, ale touha po mrazivém hororu, jak se kniha prezentovala, ve mě převládla. A musím říct, že nákupu v nejmenším nelituji. Dan Simmons krásně vystihl období viktoriánské Anglie a bylo pro mě potěšením nakouknout do tohoto období. Samotné putování dvou expedičních lodí, strasti námořníků, jež podstupuji nebezpečnou plavbu napříč Arktidou, bylo tak věrohodně popsáno, až z toho co námořníci museli vytrpět, člověka mrazilo. Doporučují číst za dlouhých mrazivých nocí.

marlowe
01. ledna

Jedna z nejzajímavějších knih, které jsem v životě četl!

iveetka
30.10.2017

Kníhu jsem zakoupila na základě kladných recenzí a vysokému hodnocení, že by mě naprosto nadchla, ale bohužel říct opravdu nemůžu. Knížka je čtivá. Do strany 200 jsem knihu doslova hltala hlavně proto, jak autor dokázal reálně popsat okolí a pocity všech mužů, ale to co přišlo potom mě lehce otrávilo. Nicméně nelituji, že jsem knihu přečetla! Konec, za to nakonec stál. :oD

jarmus4825
02.09.2017

Není nic ponurejšího v chladných dnech prvních zimních měsíců vytáhnou tuhle knihu a začít číst, byť prsty mrznou a chlad, co se dostává až do kořínků vlasů se spojuje s chladem, co vychází z té knihy. Naprosto famózní dílo, pro mě možná podtrhnuto tím, v jakou roční dobu jsem to četla.
Přečteno jedním (hodně dlouhým) dechem.

Lucie.noci.upij
27.07.2017

Nejdříve jsem se do cca strany 100 ošívala že to nedočtu, přišlo mi že se tam popisují zbytečnosti a že z příběhu bude spíš nesmyslná pohádka, ale pak se kniha rozjela neuvěřitelným tempem a vůbec toho nelituju, ba naopak jedna z mých nejlepších knih co jsem četla. Neustálé zvraty a situace ve kterých už si člověk myslí že není pokračování, lidské dno a pocity štěstí z naprosto obyčejných věcí. Prostředí které bych nechtěla navštívit ani ve skafandru.

galadrielin
18.07.2017

Rozmanitost hodnocení této knihy možná svědčí o tom, že každého z nás děsí jiné věci. Já jsem se nenudila ani minutu, hltala jsem každou další stránku a představovala si tu ukrutnou zimu, se kterou se posádky musely potýkat. Že je kniha dlouhá? Já nevím, mně to tedy strašně uteklo. Doporučuju číst v zimních měsících, budete mít ještě lepší zážitek. ;-)

zdenda75
17.07.2017

Nejprve jsem viděl dokument o zmizelých Franklinových lodích. Při brouzdání internetem jsem narazil na tuhle knížku a avysoké hodnocení mě přesvědčilo. Opravdu je dobrá. Mrazivá, to je asi to nejvýstižnější slovo, které ji charakterizuje. Ať už symbolicky nebo doslovně. Ještě že máme červenec.

konicekbily
24.06.2017

Autor vyniká při popisu přírody, znalostmi geografie a historických skutečností. Rozebírá lidskou psychiku takovým způsobem, až se zdá neuvěřitelné, že bychom takto jednali. Poměrně velký rozsah knihy způsobí, že se děj někdy vleče.

Tyet
16.06.2017

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Hluboká, mrazivá, pro mě neobsahuje žádná slabá místa. Konec byl naprosto uchvacující a dokonalý. Hladové hry byly proti téhle knize plytká strašidelná báchorka, zato Ílion je srovnatelně dobrý, možná dokonce i lepší. Rozhodně doporučuji.

miskamsk
15.06.2017

Zima, velká zima. Jinak asi nic. Byl jsem zklamán, nabuzen vysokým hodnocením a pochvalnými recenzemi jsem čekal kdy už to začne, a ono pořád nic. Škoda.

bago
12.06.2017

Výborně napsaná "mrazivá" knížka, z netradičního prostředí. Autor vlastně knihu psal v době těsně před oficiálním objevením lodi na dně moře. Zajímalo by mě, jestli by se na příběhu něco změnilo ;) Jeden z dalších mála autorů, který popisuje velice poutavý a napínavý příběh z pohledu několika hrdinů, včetně formy vyprávění. Na to, jak je kniha obsáhlá, jsem se ani jednou neztratil. I to značí mistrovství autora, jak si nechat čtenáře na své straně. Když se ohlédnu zpět, tak se mi nabízí příměr "Verne pro dospělé". A J. Verne byl v dětství můj nejoblíbenější autor. Kniha velmi živě líčí osudy posádek dvou na ledu uvězněných lodí, jejich osudy, pohnutky a vůli přežít. Doslova jsem se vžil do některých z hlavních postav, jejichž osudem jsem byl přímo zasažen a sražen... Své hodnocení si plně zaslouží.

Knihožroutová
05.05.2017

Líbilo. Moc. Kvalitní počteníčko. Tenhle příběh ve mně dozníval hodně dlouho. Spoustu lidí nadává na ten konec, ale vzhledem k tomu, že autor musel vycházet z existujících podkladů, lépe si s tím podle mě poradit nemohl. I ta vymyšlená příšera, která mě z počátku moc nebavila, tam prostě sedla.

Voynix
26.04.2017

Život je ubohý,ošklivý,krutý,krátký a osamělý...nebo není?

Kniha vypráví krutý a nelítostný příběh. Na mnoha místech jsem byl s těmi odvážnými muži, cítil jsem ledový vítr i sníh,jejich strach a slyšel všechny ty strašidelné zvuky, jako bych tam byl s nimi..S nimi jsem stránku po stránce sdílel jejich utrpení, hlad i ten kousek naděje, který možná měli.
Ale naděje umírá až poslední...možná dokonce nikdy...

Israha
16.04.2017

Mimořádně naturalistické a sugestivní vykreslení příšerného utrpení v nelidských podmínkách okořeněného hrůzou z neznáma a nadpřirozena, které je ovšem odvyprávěno s nebývalým umem a podpořeno autorovými znalostmi přírody, geografie, historie a dobových reálií, ale i lidské psychiky do takové míry, že se zcela vymyká škatulce laciného krváku, do které by na první pohled mohlo spadat. Neuvěřitelné, jak může být kniha, jejíž děj plyne velmi pomalu a v podstatě se příliš nehýbe z místa, strhující a čtivá, těch více než 600 stran uteče jako voda.

Jo, závěr má v kontextu předchozího dění až křiklavě pozitivní vyznění a působí jakoby z jiné knihy, ale to je detail, který na (obrazné i doslovné) mrazivosti příběhu ubírá jen pramálo...

lenka.g
09.04.2017

Nečekala bych, že mne uhrane příběh odehrávající se v podstatě na jednom místě, ještě k tomu na místě, kde je skoro pořád tma a padesát stupňů pod nulou. Ale uhranul, nutil mne pořád se na něj těšit.
Ovšem nedávám plný počet hvězdiček, protože mne trochu zklamal konec knihy. Každopádně knížka stojí za přečtení!

bydžounek
29.03.2017

Úžasná kniha. Dokonalá atmosféra, strhující a mrazivé situace. Nemohla jsem knížku odložit, ale zároveň jsem ji nechtěla ani dočíst. Dlouho jsem se nesetkala s tak pohlcujícím příběhem. Tohle si člověk opravdu zapamatuje!!!!
PS: doporučila jsem ji známým a všichni jsou nadšení:-)

jockjock
23.03.2017

WOW! Tak to bylo něco! Moje oči zažily erekci.Už je to asi 4 roky co jsem to četl ale od té doby jsem nenarazil na nic podobného,jestli máte někdo nějaký tip,napište mi prosím.

Sallka
14.03.2017

Všechny klady této knihy tady byly již napsány. Hodnotím tedy jen jedním slovem - FAMÓZNÍ.

malpet
13.03.2017

Kniha jako žádná jiná... Na začátku mně těch 650 stran bez jediného obrázku trochu děsilo, ale na konci mi bylo líto, že už příběh končí. Dokonale zvládnuté reálie, charaktery jednotlivých postav, prvky tajemna, které ale mají svoje opodstatnění. Po hodně dlouhé době kniha, která mně zase jednou donutila číst s baterkou pod dekou :-)

denib
06.03.2017

Výborná kniha. Je to nedostatečné vyjádření, ale opravdu výborná kniha. Většina děje je drsně reálná, občas s prvky hororového tajemna, které tomu dávají šmrnc. Byla jsem napnutá a dokonce i zvědavá, i když jsem si hned na začátku osud výpravy našla na netu. Bylo nesmírně zajímavé zjistit, jak to na takových výpravách chodilo, ale třeba také to, jak vypadá zamrzlé moře a jakou obrovskou sílu má led. Hodně mě překvapil závěr, kde se realita v prvky tajemna změnila na tajemno s prvky reality. Víc samozřejmě neprozradím, ale asi bych uvítala trochu střízlivější konec kapitána Croziera. Nicméně to bylo elegantní rozuzlení a i když mi tak úplně nesedlo, pořád mám dojem, že pět hvězdiček je málo. Rozhodně si od autora zkusím přečíst něco dalšího.

invocation11
05.03.2017

Tak tohle byl vskutku teror s velkým T! Jsem moc ráda za 2. vydání, protože jinak byla kniha téměř nesehnatelná. Úžasný survival román, kde se jednotlivé charaktery odhalují postupně s klesající teplotou i délkou pobytu na bohem opuštěné Arktidě. Doporučuji jako zimní čtení. S letošními mrazy jsem s posádkami Erebu i Terroru prožívala každičký mrazivý nádech. Skvělá práce s příběhem, historickými fakty i inuitskou mytologií. Nemůžu jinak než za 5!

zylla
31.01.2017

Nic podobného jsem nikdy nečetla, byl to opravdu silný zážitek. Navíc, teď když je venku taky pěkná kosa, jsem si vždycky řekla, že co by za těch našich slabejch mínus deset chlápci z Terroru dali a hned mi bylo lépe:D.

hanak_v_exilu
22.01.2017

Kniha s tak hutnou a pohlcující atmosférou, že jsem se při čtení třásl zimou, i když do oken pařilo srpnové slunce a venku na ulici se pomalu tavil asfalt.

Hellrampage
17.01.2017

Jedna z najlepších kníh, ktorú som kedy čítal. Survival horor ako sviňa a Simmonsov masterpiece. Čo viac písať? Prečítajte si to. K tomu je to podľa skutočnej expedície, ktorá sa stala, pán Simmons tam pridal len nejaké prvky naviac. Ani raz som sa za tých viac než 600 strán nenudil a naozaj mi bolo ľúto, že príbeh už skončil. Veľmi sa mi páčilo, že autor nenechal dejové linky nevysvetlené ale dorozprával ich a tým vo mne ešte väčšmi potvrdil, že je to PÁN spisovateľ.

fog
15.01.2017

Beletrizovaný příběh o tragické expedici sira Johna Franklina mi byl po dlouhé hodiny mrazivým a věrným společníkem a patří mezi nejsilnější příběhy, které jsem kdy četla. Nebyly vzácné chvíle, kdy jsem musela knihu odložit, než jsem mohla pokračovat dál ve čtení a rozhodně to nebylo proto, že by se mi nelíbila...
Je to příběh lidí v extrémních drsných podmínkách, s děsivou atmosférou beznaděje, pocity klaustrofobie od prvních stránek. A frustrující je, že víte, že stále bude hůř... ale největší zlo pro mně představoval lidský faktor.
Autor s ničím nespěchá, pomalu a velmi detailně a precizně popisuje všechny události, každá z hlavních postav je výrazná a je nepravděpodobné ji zaměňovat s ostatními, jednotlivé kapitoly jsou vyprávěny z pohledu různých členů posádky.
Pro mně je to výjimečný román a velký zážitek, pro který mi pět hvězdiček zdaleka nestačí. Stále ve mně doznívá a předpokládám, že bude ještě dlouho...

Jerry H
14.01.2017

Až neuvěřitelné,co lidé v té době snesli a vydrželi v takových nelidských podmínkách a to jak fyzicky tak psychicky. Každopádně kniha se čte skoro sama a nedá se od ní odtrhnout.

Rade
08.01.2017

První část mi též trochu přišla jako Jules Verne pro dospělé. Jenže později, v části po opuštění lodí už jsem se nemohla odtrhnout. Mrazivé, hodně uvěřitelné, málokdy jsem schopná tolik prožívat osudy lidí v knize, jako zde. Popisy zimy, hladu, utrpení, současně statečnosti a zoufalého boje o život, ale taky zbabělosti a podlosti, mě docela dostaly.
Asi nejvíc na mě zapůsobilo to, jak autor dokonale navázal na skutečnosti, které jsou známé o zmizelé Franklinově výpravě, a dotvořil působivou a hodně věrohodnou fikci osudů téměř každého účastníka výpravy.
Navíc jsem četla v současném lednovém mrazivém počasí, tak jsem tu nekonečnou zimu úplně cítila v kostech…
Závěr beru jako propojení i protiklad evropské civilizace poloviny 19.století a inuitského života, ve kterém legendy neoddělitelně prostupují skutečným životem, a jejich střet v krutých polárních podmínkách. Tahle kniha jako by vypadla z 19. století, i když takhle napsaná tehdy být samozřejmě nemohla.
Čtyři plus.

1972Sixo
14.12.2016

Táto kniha ma dosť dostala - a je jedna z najlepších čo som kedy čítal. No nie je pre každého. Citlivý mix dokumentu a mystifikácie v ťažkej mrazivej atmosfére vo mne vyvolávali až nespavosť. A keď som sa ráno prebral tak som myslel na posádky lodí. Aj napriek tomu, že tam niesu postavy na stotožnenie sa, všetkým držíte palce až do konca. Čítal som to pri počúvaní sondtrackov Games of Thrones 1- 6. Skúste!

Caine
06.12.2016

Tato kniha je prostě skvělá, od začátku do konce plná napětí a očekávání co bude dál. Také to trochu nabádá k zamyšlení o smyslu života. O našem nekonečném pachtění za pomíjivými věcmi.