Terror

Terror https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309670/bmid_terror-ANk-309670.jpg 4 1133 327

Kniha Dana Simmonse, Terror, je ve všech smyslech toho slova „mrazivý“ horor, vycházející z historických událostí. Simmons jako kulisu svého příběhu použil výpravu sira Franklina, která se roku 1845 vydala hledat tzv. „severozápadní cestu“ a jejíž osud je dodnes zahalen tajemstvím a je předmětem mnoha odborných i laických spekulací. V pestrém kaleidoskopu, proloženém četnými retrospektivními pasážemi, sledujeme osudy námořníků, kteří uvázli v ledové arktické pasti, docházejí jim potraviny, sužují je kurděje i jiné choroby a pronásleduje je tajemný a nelítostný netvor. Výprava se postupně mění v zoufalý boj o přežití. Kniha je navzdory rozsahu plná nepřetržitého napětí, nesporného vypravěčského umu a dokonale zvládnutých dobových reálií.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , BB art

The Terror , 2007

R47
15.01.2023 5 z 5

Předem upozorňuju, že ujíždím na starých polárních výpravách, takže moje hodnocení možná není úplně objektivní. Četl jsem tuhle bichli dvakrát, pak se podíval na seriál a teď přemýšlím, že si to přečtu znovu. Autor si evidentně detailně nastudoval příběh lodi Terror a využil to mrazivé prostředí neuvěřitelně příhodně. Jediné, co mě mrzí, je fakt, že si nedal víc práce s tím, aby to zlo zůstalo mnohem víc nehmotné. Operuje se tam s otravou z konzerv a možnými halucinacemi. Je škoda, že tahle linka nevydržela mnohem déle, i kdyby se to potom nakonec zlomilo do stejného závěru.

marvarid
12.01.2023 5 z 5

Pomalé tempo vyprávění mi vyhovovalo, dávalo mi dostatek prostoru si všechny detaily dopodrobna představit – zimu, vlhko, tmu střídající se s oslňujícím světlem, mihotání hvězd na temné obloze, smrad, křupání a praskání ledu. Bez těchto vjemů by byl zážitek z knihy poloviční. Ani retrospektivní (pro někoho možná zdlouhavé) pasáže nevadily, dávaly smysl. Ke konci začal být děj opravdu depresivní, jak jinak, to se dalo čekat. A tak jsem (SPOILER) z částečného happyendu na úplném konci měla opravdu radost. Můžete namítat, že to bylo zbytečné, nakašírované, přitažené za vlasy, opravdu nereálné… Ale můj čtenářský zážitek to zlepšilo.

Pumpkin
03.12.2022 5 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy...
Téma arktické zimy, boje o přežití a příšery jsem nemohla nechat bez povšimnutí.
Jediné co mi vadilo, bylo že je ta kniha fakt těžká, takže čtení před spaním nebylo moc pohodlné

FerryTaz
20.10.2022 4 z 5

Po přečtení této knihy se již budu řídit starým známým... Když nejde o život, jde o h*vno. V knize je opravdu dobře zachyceno utrpení mužů, kteří se vydali do polárních krajin. Člověk bere dnes vše pomalu jako samozřejmost. Ale co by dělal, kdyby se dostal do podobné situace? Když není pomalu co jíst, pořádně se nezahřeje a začíná trpět kurdějemi? Když ví, že v této pustině zemře a neuvidí již své milované? To vše vám tato kniha nabídne, zanechá ve vás hodně věcí k zamyšlení. Po pravdě jsem si ale v polovině knihy musel vypomoct audioknihou, abych příběh dokončil. Kniha je totiž protkaná občasnými zdlouhavými pasážemi, které nudí, nebo jsou nezajímavé. Jako by chtěl autor knihu natáhnout na co nejvíce stran. Řekl bych, že 350 stran klidně stačilo,proto jedna hvězdička dolů.

momo01
13.10.2022 4 z 5

Každý, kdo si přečte něco o skutečné Franklinově expedici asi tuší, jak bude děj probíhat. Jenže Dan Simmons přidal do historického románu i hororový prvek. Příběh ale není jen o příšeře, nakonec i přes velký rozsah, v něm příšera nakonec až tak moc není. Příběh je o jiných děsivých věcech, které se dějí: o starostech, co bude posádka dělat, když jim dojde jídlo a zjistí, že jídlo je zkažené, protože si někdo napakoval kapsu a nekvalitně konzervoval, o nedostatku uhlí, o tom, že lidé chytnou kurděje a umírají pomalou strašlivou smrtí, o zimě, zimě a taky zimě. Navíc o tom, jak se projeví charaktery ve vyhrocených situacích. Musím přiznat, že několik desítek stran na mě už byl děj příliš rozvláčný. To když část posádky pomalu umírala a druhá část dumala, co bude dělat, ale pak nastal zvrat, který jsem nečekala a tak dávám zasloužené 4*.

Janizoun
26.08.2022 5 z 5

Tato kniha je prostě "bomba". Mně osobně se líbila ještě víc než kniha "Erebus" a ta se mi líbila moc . Tak za mě krásná, fascinující, dokonalá kniha, která u mě v tomto žánru nemá zatím konkurenta :-) Chválím autora. Od začátku je to velmi čtivá kniha a stránky ubíhají tak rychle, že i těch přes 600 stránek je málo. Určitě se ještě k této knize vrátím. Každopádně knihu "stopro" doporučuji.

janina66
14.08.2022 5 z 5

Naprosto dokonalé! Škoda, že nejde dát více *ček. Poslouchala jsem audio, výborně načtené. Každá postava svým hlasem, v popředí hlas Martina Stránského. Neskutečný zážitek. Byla to těžká doba námořníků v polovině 19.stol., nemoce, kurděje. Přesto velmi pestrý děj od začátku až po skvělý konec. Spíše se mi líbila první polovina knihy. Určitě se ke knize časem vrátím. Doporučuji všema deseti.

kollorka
20.06.2022 2 z 5

Horor to byl, dočíst tu knihu. Jsou tam napínavé pasáže ,kdy mě kniha bavila. Ale pak tam jsou taky ty zdlouhavé. Myslím,že kdyby se kniha zkrátila na půlku, byla by lepší.

Las_T
19.06.2022 5 z 5

No teda, nemám slov. Extrémně pomalé tempo je v tomto případě vykoupeno neustálým napětím, které hlavně v druhé polovině knihy doplní i naprostá zoufalost a bezvýchodnost situace. Můj první čistě hororový román a rovnou taková pecička. Stejně jako námořníky v knize doprovází všude přítomný mráz, mě mrazí při pohledu na citace v závěru knihy, jelikož si Simmons vytvořil k tématu tak brutální řešerši, až z toho jde hlava kolem.

Čmeláček
15.05.2022 5 z 5

Výborná kniha, nemá chybu a čte se sama. Tohle téma mě nikdy nepřestane fascinovat.

Roxxi
21.03.2022 5 z 5

Cetla jsem jako audioknihu ve vynikajicim podani Martina Stranskeho. Nesnasim zimu a mraz, nemam rada skutecne pribehy prolnute smyslenou priserou....ale tento pribeh me naprosto ohromil. I pres obsahlost to ma spad, zachycuje skutecne udalosti, o kterych vlastne nikdo nevi, zda se takto udaly (ale velmi pravdepodobne ano), a hlavne jsem se dovedela i neco o zivote inuitu, proc je v iglu teplo i kdyz tam sviti jen svicka a spoustu dalsich faktu, ktere by vydaly na zajimavy dokument. A nakonec tam nevadila ani ta smyslena prisera, ktera pribeh trosku okorenila. Mraz na tele zustava i dlouho po precteni.

Wiedzmin
16.03.2022 4 z 5

Protáhnutí devíti kruhy pekla v podání Dana Simmonse. Hnilobu, špínu, mráz a nekonečnou temnotu čtenář pociťoval na každé stránce a detaily minulého života námořníků, byly tak precizně popsané, že se děj před člověkem odehrával, jak na filmovém plátně. Simmonsovi se právě preciznost a mistrný um popisu upřít v žádném případě nedá. Občas ho ale (bohužel) bylo tolik, až to jednoho začalo ubíjet, z toho důvodu bych knihu asi trochu zkrátil, upravil. I když se ve mě zároveň dme myšlenka, proč? Vždyť tam má vše svoje místo a postavy jsou tak zeširoka popsány, že jakákoliv informace, co by se odebrala, by mi v závěru chyběla. V tomhle se to ve mě hodně bije. Jinak, opravdu tleskám preciznosti. Po tak dlouhé arktické výpravě sem se obával ukočírovaného finále, ale právě závěr byl perfektní a rozhodně se ke knize vrátim.

Plague
09.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Napodruhé byl Terror snad ještě lepši než napoprvé. Možná to bylo tím, že jsem poslouchal audioknihu a výkon Martina Stránského a kolektivu byl emejzin. Ikdyž jsem věděl, co mě v knize čeká, tak stejně jsem byl ohromen příběhem, který autor tak mistrně vypráví. To, co zažívali účastníci podobných výprav (a je jedno jestli do ledových pustin, pouštních pustin nebo neprobádaných pralesů) už dneska nemáme šanci zakusit. Ne s tím jak devastujeme přírodu, ne s tím moderním vybavením, ne s tím jaká zpovykaná selátka se z nás stala. RESPEKT vám průkopníkům, objevitelům a dobrodruhům!
No já jsem shodou okolností poslouchal příběhy Terroru v době, kdy startoval "Kdo přežije" nebo jak se to jmenuje. Viděl jsem první dva díly a stačilo mi to na hodně dlouho, než si něco podobnýho kdy zase pustím. To je jedno, to jsem říct nechtěl .... zpátky k věci. Představte si, že posloucháte o tom jak parta námořníků trčí dva roky v zamrzlý pustině, polární noc trvá bůhví jak dlouho, teploty jsou tak pod bodem mrazu že už jen z toho poslouchání vám kulky lezou zpátky do břicha, nemaj pořádně co jíst a kvůli kurdějím krvácejí z míst, odkud by nikdo krvácet nechtěl .......... No a do toho po chvilce vidíte hlupáka s blonďatým přelivem na hlavě (prej je slavnej, já ho viděl prvně a doufám že naposledy), který se zhroutí z jedné noci pod širákem protože pršelo?! ne, ono PRŠELO! chápete! jako že voda padá na vás a vy ste mokrý. Ježíš jak já se smál .... ale spíš by z toho člověk měl plakat.

Doporučuji snad ještě víc než minule! (Terror, ne tu kokotinu v televizi)

Timkim
03.03.2022 4 z 5

Uf, to byla teda porce. Dobrá kniha, výtečné zpracování a vykreslení atmosféry. Napsáno pěkně syrově, bez zbytečných příkras. Člověk se musí zamýšlet nad tím, s jakou naivitou se pouštěli do takovýchto výprav, kolik zbytečnosti s sebou vezli. Co mě osobně trochu vadilo, byla ta spousta jmen a když už jsem si někoho oblíbil, tak zemřel. Inuitská mytologie byla též trochu zdlouhavá, ale aspoň leccos objasnila. Nemohu tedy dat plný počet, ale i tak to za přečtení/poslech stojí.

Burák
28.02.2022 4 z 5

Naprosto úchvatná kniha, která má tak skvělou atmosféru, že i její větší rozsah, jsem vnímala jako klad, než aby mi to vadilo. Atmosféra je celou dobu dokonale tísnivá a ze zoufalosti situace, ve které se postavy nachází, vám jde celou dobu mráz po zádech. Zvlášť když víte, že příběh má reálnou oporu ve skutečné historické události. Jediné co bych knize vytkla, respektive co mi přišlo zbytečně navíc je ta hororová linka. Na konci knihy je tedy mysteriózní zápletka částečně vysvětlena přiblížením inuitské mytologie, ale i kdyby se autor striktně držel jen reálných faktů, bylo by to hororové až dost.

terimila
17.02.2022 5 z 5

Tak tohle bylo neuvěřitelný čtení. Den po dočtení jen těžko hledám slova. Teď vím jen to, že mám další špičkovej hororovej román, kterej zaujme čestný místo v mojí knihovně po boku tak promyšlenejch věcí jako Kingovo To, Temná věž nebo Holdstockova série z Ryhopského lesa.
Fantasticky napsaný a odvyprávěný. Syrově, přitom s mírou pro přiměřenost (nikdy se mi u ničeho neudělalo vysloveně nevolno, a to si o to spousta motivů říkala). Perfektně vylíčená mrazivá atmosféra, člověk chvílemi cítí ten příšernej mráz, tmu, všudypřítomné vlhko a nepříjemno. Výborné a uvěřitelné postavy, které člověka nesmírně upoutaly, přál jim ze všech sil záchranu... i když věděl, jak to skončí. Ale ty občasné záchvěvy naděje byly tak silné, že věřím tomu, že je podobně museli prožívat i ti vyčerpaní muži. A když už jim člověk nemohl přát záchranu, tak aspoň co nejmilosrdnější konec.
Skvělým tahem byla mytická linka s nestvůrou. Půl knihy jsem přemýšlela, jestli nestvůra není jen kolektivním mámením vyčerpaných lidí, kteří začali dělat příšerné věci dřív, než si to dovedli připustit, a jestli z toho, co udělali sami, neviní nějakou abstraktní zrůdu. Ale ten závěr... V knize inspirované skutečnýma událostma bych tohle neodkývala každýmu autorovi. Ale Simmonsovi jo. Fantasticky zapracováno, fantasticky rozuzleno, fantasticky zakončeno.
Prostě... tahle kniha je absolutní špička. Jdu si ji objednat a už se neošklíbám nad cenou za celkem blbě dostupné vázané vydání...
PS: Odteď se dávám se na modlení, aby se Simmons jednou ujal beletristického zpracování příběhu Djatlovovy expedice. Přesně takovýho autora ten příběh potřebuje.

snimcibdim
06.02.2022 5 z 5

Silný příběh, nečekaně hutný zážitek.
Už samotná představa uvěznění v ledu na lodi je pro mě noční můra, děsivější o to víc, že děj knihy je inspirován skutečnými událostmi a nějací lidé něco podobného opravdu nejednou prožívali (fakta jsem si i dohledávala).
Reálnou rovinou se proplétá ještě linka inspirovaná inuitskými mýty, která všemu dává nádech magického realismu a postará se o působivé finále.
Posloucháno jako audiokniha a ta se zpracováním řadí k tomu nejlepšímu, co jsem kdy poslouchala.
Ještě několik týdnů po doposlechnutí se mi kniha vrací a připomíná a je to pro mne doklad, že toto je mnohem víc než běžný horor.

Hakate
27.12.2021 5 z 5

Poslech jako audio.
Neskutečný zážitek, který mě provázel několik dní. Skvělý příběh, úžasné zpracování. Skvěle propracovaný děj, postavy, atmosféra.
Není co vytknout.
Doporučuji.

Belanna
10.12.2021 5 z 5

Ke knize jsem přistupovala s vědomím, že jsem o této polární výpravě kdysi slyšela. Odnesla jsem si neskutečný zážitek. Perfektně zpracované dílo, mrazivá atmosféra, zajímavé informace, které pomáhaly utvořit si opravdu reálný pohled na situaci. Velmi těžko jsem se od knížky odpoutávala a samotný závěr mě doslova odrovnal.
Zaslouženě plný počet *.

hladko
29.11.2021 4 z 5

Kniha Terror je přesně ten typ knihy, který mě nutí se k četbě dennodenně vracet a ukousnout co největší sousto příběhu. Protože si v rodinných parametrech nacházím čtecí chvíle téměř výlučně ve večerních hodinách a v leže, mnohé z dějových pasáží se mi ztrácely v Théta spánkových hladinách. Je docela možné, že jsem katarzistické finále s vypětím všech mozek aktivizujících sil nakonec stejně částečně proklimbal a proto jej nebyl schopen dostatečně vstřebat, vychutnat a tím pádem i ocenit.
V čem mě kniha ale opravdu nejvíce oslovovala a uspokojovala a proto nutila k hltavému způsobu četby, byla Simmonsova schopnost faktograficky a detailně popsat každodenní život a celkové devastující podmínky, se kterými se početná posádka Franklinovy polární výpravy musela každý den vypořádávat. Prostě ve mně stále dřímá ona Batličkovská touha, která byla zaseta do mnohých chlapeckých duší. Autor nás pod úrovní románového příběhu plného precizně vykreslených charakterů zasypává odbornými informacemi o širokém technickém vybavení obou lodí, o zvycích a denních rutinách významného spektra námořníků, o nutném rozsáhlém profesním obsazení expedičních lodí, o námořní hierarchii, o logistických principech, geografických zákonitostech a dalších věcech, které se točily kolem této fascinující obří expedice, kdy objevování světa bylo ještě extrémně nebezpečným a neskutečně náročným počinem s velmi nejistým a často tragickým koncem. Muž 19. století je definitivně zcela jiným živočišným druhem oproti v každém ohledu zhýčkanějšímu muži století 21. Až jako zážitek z jiného světa působí odhodlání těchto mužů ctít slovo a rozhodnutí kapitána až do osobního tragického skonání a často ještě dál (muži na smrtelném loži sdělují doktorovi, aby se o jejich předsmrtné „slabošské“ agónii nezmiňoval kapitánovi).
Právě onen extrémní počin v extrémních podmínkách vkládá Simmonsovi do spisovatelského rukávu toho pravého žolíka – tedy nosné Téma. Bál jsem se, že autor potenciál znehodnotí hororovými fantasy prvky, které v knize hrají svou neoopomenutelnou roli. Že se kniha zvrhne v hororovou béčkovou frašku, ale autor fantastično nakonec udržel na pomyslné uzdě a jeho prvky umě propojil s inuitskou mytologií a přidal tímto krokem do knihy další pozoruhodný a velmi zajímavý rozměr. Významná fiktivní složka díla tak nakonec nepůsobí rušivě ani nekonzistentně s ostatními prvky narace, ale naopak rozšiřuje románový potenciál o další úroveň. A proto je kniha nejenom na množství informací a zpracovávané témata dílem obsáhlým a tím pádem objemným.
Tak. A teď už je v zásadě odpustitelné ztrácet čas seriálem.