Temné kouty

Temné kouty https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180131/bmid_temne-kouty-Dd8-180131.jpg 4 1812 420

Libby Dayové bylo sedm, když se její matka a dvě sestry staly oběťmi „satanistické vraždy“ v kansaském městečku Kinnakee. Libby přežila – a u soudu se proslavila svědectvím, že je zabil její patnáctiletý bratr Ben. O pětadvacet let později ji vyhledají členové neoficiálního spolku zaměřeného na notoricky známé zločiny. Doufají, že objeví důkazy svědčící o Benově nevině. Libby zase doufá, že na své tragické minulosti něco vydělá… Psychothriller Temné kouty (2009) americké bestselleristky Gillian Flynnové, autorky kultovních kriminálních románů Zmizelá (2012) a Ostré předměty (2006), vyhlásil časopis Publishers Weekly nejlepší knihou roku. Hlavní roli v připravované filmové adaptaci ztvární Charlize Theronová (držitelka Oscara za snímek Zrůda).... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Dark Places , 2009

vyvodka
18.05.2015 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knížky začetla. Pak děj dostal spád a napětí se zvyšovalo, odkrývaly se nové skutečnosti, které zamíchaly kartami a já jsem musela několikrát měnit svůj "tip" na pachatele. Věřím, že knížka vyvolává u čtenářů rozličné reakce, způsob psaní i samotné téma se k tomu nabízí.
Musím se přiznat ještě k jedné věci: váhala jsem, jestli se vůbec do čtení knížky pustit z důvodu avízované zápletky spojené se satanismem. Není to zrovna můj šálek kávy. Po přečtení jsem ale zjistila, že jen na tématu vyznávání satana děj nestojí. Takže pro ty, kteří váhají ze stejného důvodu, nenechejte se odradit a pusťte se do čtení.

orinka3
17.05.2015 4 z 5

Autorka by mohla ubrat na nechutnostech, kterými se knížka jenom hemží, ale ráda jí odpouštím, poněvadž se mi to dobře a rychle četlo. A ta těhotná holka - zkaženost sama! Vůbec to tam je všecko vyšinuté, dekadentní, ulepené a špinavé. Jediná postava nemá nějaké postižení. Podivný životní styl outsiderů, tento typ literatury cíleně nevyhledávám, stejně jako třebas Kinga. Už vím, co můžu čekat, příště si radši počtu o normálních lidech. V rámci spravedlnosti dávám čtyři hvězdičky, knížka drží napětí až do konce, ale čeho je moc, toho je příliš:)

efka.saf
09.05.2015 5 z 5

Fíííha, zajímavé čtení :). Musím přiznat, že ze začátku mi trochu trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale pak už to šlo ráz na ráz. Ačkoliv už při čtení detektivek moc nepřemýšlím nad tím, kdo a proč by mohl být vrahem a nechávám se pouze volně unášet na křídlech autorovy fantazie až do konce, kde si většinou řeknu: "Super, to mě nenapadlo", tak u této knihy tomu tak nebylo. Neustále jsem dumala, kdo to mohl udělat, jak to probíhalo, proč se to stalo, jakou roli v tom hraje Ben, ... knížka je opravdu napsaná tak, že člověk v této věci nedokáže zůstat mimo příběh. Ale ejhle, ono to nakonec bylo zase úplně jinak, než se moje myšlenky troufaly domnívat. Dle mého názoru byl závěr opravdu výborný... sice trošinku překombinovaný v duchu "na pos**ného i záchod spadne", ale vůbec mi to nevadilo, spíš naopak. Konec v podstatě korunoval celou tragickou linii mapující životy jedné chudé farmářské rodiny, se kterou se osud zrovna dvakrát nemazlil.
Knihu jsem si fakt užila a doufám, že si stejně užiji i druhé dva autorčiny počiny a v neposlední řadě jsem zvědavá i na film... Tak uvidíme, čím mě tato autorka či kniha ještě překvapí :)

NicaCola
03.05.2015 5 z 5

Na Temné kouty jsem byla opravdu nejvíc zvědavá. Ze Zmizelé jsem byla unešená, Ostré předměty mě moc nenadchly :/ Ale Temné kouty? Bomba! :) Opět úžasný závěr, který jsem opravdu nečekala... V červnu hurá na film :)

koki.veru
01.05.2015 4 z 5

Oproti knížce Zmizelá o něco slabší, ale i přesto kniha plná napětí. Opravdu mě překvapil závěr knížky, to jsem nečekala :)

callahanh
24.04.2015 4 z 5

Gillian Flynn má zvláštní dar - umí poměrně otřepané téma napsat neotřele a poměrně originálně. Temné kouty jsou toho zářným příkladem, od počátku na čtenáře padne temná a depresivní atmosféra naprosté bídy a zkaženosti, která vede k tragédii jedné rodiny. Naprosto chápu, že hlavní hrdinka nemusí být někomu sympatická, já jsem jí ale docela rozuměl a v závěru i fandil, aby vše objasnila a bylo jí trošku lépe. Oceňuji takřka geniální rozhodnutí střídat současnou linii s flashbacky, kde se odhaluje celá událost, protože tím dosáhla autorka toho, že byl děj napínavý až do konce a také toho, že potenciálních pachatelů je hned několik a prakticky nejdou odhadnout. Flynn také umí pracovat s napětím, které skvěle graduje až k samotnému závěru, kde se vše rozplete a kniha se čte prakticky jedním dechem a nemá slabé místo. I proto mě trošku zamrzel zbytečně lehce akční konec a hlavně to, že autorka vlastně vůbec nevysvětlila, proč je hlavní hrdinka zmrzačená, což mi přijde docela dost zásadní, když se na tuhle skutečnost několikrát odvolává. To jsou ale jediné větší výhrady, které k Temným koutům mám a musím napsat, že jsou o třídu lepší než Ostré předměty a prokazují, že Flynn umí napsat promyšlený a psychologicky propracovaný strhující příběh, který zkrátka musíte dočíst, protože nevíte, jak dopadne. 90%
PS: Kontrast jejího křehkého vzhledu evokujícího spisovatelku klasických ženských románů a jejích naproto brutálních a syrových děl, za která by se nemusel stydět kdejaký autor, mě nepřestane fascinovat.

katerina8242
21.04.2015 3 z 5

Flynn píše skvěle, člověk se u jejích knížek nenudí, nicméně tematicky mi to vůbec nesedlo. Pochmurné a zkažené. Napínavý závěr knihy a neočekávané rozuzlení vražd. Budu se opakovat, ale Zmizelou žádná její kniha nepředčí.

Jančislava
20.04.2015 4 z 5

Třetí kniha od této autorky. Zajímavá zápletka i postavy. Říkám si, že tato spisovatelka snad píše jenom nesympatické postavy :-) časem jsem si na hlavní hrdinku zvykla, ale na začátku mi celkem lezla na nervy.

Daenerys
13.04.2015 2 z 5

Po Zmizelé bohužel trochu zklamání. Kniha na mě působila celkově dost depresivně, nepříjemné postavy, odpudivé prostředí... možná je to mnou, třeba jsem nebyla zrovna v nejlepším naladění na Temné kouty?
Na druhou stranu, nutno uznat umění autorky - i když se u knížky cukáte a šklebíte, stejně Vás drží a nepustí, než dočtete do úplného konce.

Pett
12.04.2015 3 z 5

U Zmizelé mi doslova padala brada a tady jsem si zase mohla hlavu ukroutit... samozřejmě se to čte samo, protože vy přeci potřebujete zjistit, co se té noci doopravdy stalo... ALE... začátek byl ještě celkem vkusně zvrhlou návnadou, jenže pak se to rozbředlo do takového divného a nijakého čehosi... a ten zblábolený konec jedním šmahem radši ani komentovat nebudu... byla jsem překvapená snad jen dech beroucí blbostí všech zúčastněných... chyběla mi jakákoli psychologická linka, která by zapříčinila zájem alespoň o jednoho z nich a zároveň naznačila, jak si to či to zběsile divné chování vysvětlit a vyvolala tím trochu mozkové aktivity... takže, zlatá zmizelá Amy!

geimz
05.04.2015 3 z 5

Meh. Takto jednoslovne by sa dali zhrnúť moje pocity z Temných kútov. Ono anotácia totiž vie pekne navnadiť - satanistické vraždy, po ktorých zostalo nažive len 7-ročné dievča, poznamenané a žijúce dysfunkčný život, hľadajúce odpovedi na otázky, na ktoré sa snažilo celý život zabudnúť - to všetko znie veľmi lákavo. No táto kniha nie je ani šokujúca, nemá ani príbeh, ktorý by dokázal chytiť a nepustiť, a naozaj nechutná, ako je všade deklarované, je v možno jednej scéne. Postavy, ktoré sa v nej vyskytujú, sú síce príjemnou obmenou na obdobné charaktery v iných knihách, nie sú ani kladné, ani záporné, ani sympatické. V tomto vidím devízu Temných kútov, no čakal som čosi viac. Čakal som temný príbeh, vďaka ktorému nezaspím, no dočkal som sa len slabého odvaru od toľko ospevovanej kráľovny thrillerov. A ani to rozuzlenie nestojí za veľa. Vo výsledku sú tak Temné kúty priemerným románom, o ktorom silne pochybujem, že by získal taký ohlas, nebyť mena autorky.

martina9959
01.04.2015 5 z 5

Je až úžasné, jak jsou vykresleny charaktery postav! Né jako jinde, kde jsou černobílé - zde není nikdo čistě hodný ani zlý. Nikdo není dokonalý klaďas ani padouch - stejně jako v životě....

Dovolím si citovat z knihy větu, která dokonale vystihuje celý děj - příčiny a důsledky všeho, co se zde událo:
"...jaký to je, když se pokoušíš udělat správnou věc a totálně to poděláš"

zuzurana
31.03.2015 2 z 5

Ako prvu knihu som precitala od tejto autorky "Zmizelu", velmi ma ohurila a zapacil sa mi styl pisania tejto autorky. Kupila som si dalsie dve knihy od nej. Zatial som precitala len temne kouty, ktore vo mne vobec nevzbudili "VAU". Strasne pomaly sa mi to citalo dost casta nuda, az tesne pred koncom ma zacala bavit. Neviem, ci koniec som nepochopila, alebo som nieco prehladla, ale neviem ci Bena pustili z vazenia... no teraz sa idem pustit na tu tretiu knihu "Ostre predmety" a dufam, ze autorka ma potesi...

triana
24.03.2015 4 z 5

U Gillian Flynn jsem se poprvé setkala s tím, že se mi skvěle čtou i knihy, ve kterých mi není ani jeden z hlavních hrdinů sympatický, ba naopak...! Nicméně knihu doporučuji, je velmi dobře napsaná, čtivá a nezapomenutelná... :-)

alfinha2321
16.03.2015 3 z 5

Pomalejší rozjezd, navíc začtení komplikuje to, že je hlavní hrdinka neurotická, nepříjemná, nesympatická osoba. Posléze však děj začne příjemně ubíhat a blíží se ke grandióznímu finále, a tak pokud vám náladu nezhoršuje věčně depresivní prostředí a nesympatie k hrdinům knihy, pak mohu jen doporučit.

ChristineP
15.03.2015 5 z 5

Kniha je neuvěřitelně depresivní a je plná nenávisti, strachu a zoufalství.
Musím přiznat, že Zmizelá se mi líbila o trochu více, ale i Temné kouty mě neskutečně bavily.
Doporučuji! :-)

Habana
12.03.2015 4 z 5

Blikne email - kniha je pro Vás připravená. Zanechávám jakékoliv činnosti letím do knihovny. Cestou nemilosrdně srážím všechny, kteří by snad chtěli být u pultíku dříve než já. Nenápadně podávám kartičku knihovnici a i ona mi nervózně a v plné tichosti podává knihu. Je nechutně pomačkaná, ale i tak je to ona. Kniha na kterou čekám dva měsíce...

Temné kouty jsou velmi čtivé a to hned od začátku. Přímo se dostáváte k jádru věci a netrávíte čas tím, že čtete udnuděné úvody. Co je problém je, že kniha nedovoluje se ztotožnit ani s jednou postavou, všechny jsou svým způsobem nesympatické a i když si někoho zpočátku oblíbíte, po pár stránkách je vám stejně nesympatickej. Takže jste pouze jen čtenář. Tím ale kniha neztrácí na hodnotě, ba naopak. Styl jakým je kniha napsaná se mi zamlouvá. Hold je to o "takové normální rodince¨ . Ovšem i přes tento fakt, kterej velmi oceňuji (není jednoduché napsat něco čtivě pokud jsou všechny postavy magoři a vlastně záporáci "i ta pesimistická kleptomanka", jsem byla trochu na vážkách z toho, jak jsou po x letech tajení všichni ochotní spolupracovat s "jediným" přeživším. Náhle se zjeví Libby a náhle mají všichni potřebu o tom mluvit a to i když toho šarohlída Dayovou pořádně nikdo ani neznal.
Konec knihy mě lehce zklamal... a to kvůli nepovedenému wow efektu.
*SPOILER: Autorka knihy nabádala už od samého začátku, že Ben je nevinný a tak se pořád pokoušíte nalézt normální řešení, mám dojem, že kdyby to náhle byl onen Ben, který vraždy spáchal a to aby se před svou milovanou Diondrou pochlapil, řekla bych že by to bylo více přijatelný. On celkový konec byl pro mě nějak nedotažený a až okatě náhodný. Méně náhod více uvěřitelnosti a kniha by byla téměř nepřekonatelná.

Závěrem:
Text by se jistě dal ještě o něco vyškrtat a zmizela by hluchá místa, kde čtenář má chuť celou stránku nepodstatné omáčky zcela přeskočit, (a nepřijde o nic). Začátek se sice pomalu rozjíždí, ale stejně jako by bylo málo prostoru na to, aby vám alespoň ty děti přirostly k srdci a vy brečeli, když umírají. To se bohužel nepovedlo do knihy vložit.

Hodnotím za 4 hvězdičky a zase... čekám kdy blikne email a Zmizelá na mě bude čekat!

Danussenka
10.03.2015 5 z 5

Temná, ponurá, zašedlá atmosféra knihy, včetně hrdinů, kteří byli snad citů uplně zbavení.
Kniha mě ze začátku zarazila, ale po překonání mé deprese z této knihy, nemohu dát jinak než 5 hvězd za skvělý detailní a propracovaný děj s nečekaným zakončením.

petrulka
08.03.2015 5 z 5

Z Gillian mám pocit, že trpí depresí nebo snad nějakým druhem masochismu. Její hlavní postava je opět zničená, zdeptaná osudem, ačkoliv v průběhu děje ze sebe vykřesává i něco málo vtipu a snad i jakési naděje. Pojmu-li drsnou (vyloženě chlapácky drsnou) zápletku, z celé knihy křičí šeď a zoufalství. Vše je ponuré, už jen popis dětí kráčejících ráno do školky. Většina lidí by snad zaznamenala nějaké to bláto a holínky, ale autorka podala i tuto nepatrnou zmínku o něčem tak "hezkém" jako malé děti tak depresivně, že jsem měla dojem opuštěných, hladových sirotečků kráčejících k plynovým komorám. A tak je to s každou postavou. Každá má své vnitřní démony, přežívá jen ze setrvačnosti a nikde ani náznak toho, že by mohlo být líp...Navzdory všemu jsem byla knihou nadšená. Zrovna tenhle styl psaní mi vyhovuje, moc nemusím rozjásané, prosluněné a optimismem nabité příběhy. Rozuzlení nečekané. Gillian je drsná a to hodně, ale je zatraceně dobrá.

Mišmiš
20.02.2015 5 z 5

Kniha byla úžasná. Trošku pomalejší rozjezd, ale pro mě trochu překvapivé rozuzlení :-) Rozhodně je to hodně čtivé. Líbí se mi prolínání minulosti s přítomností. Zajímavě jsou vykreslené i charaktery postav.
Každopádně tolikrát jsem zatím z žádnou jinou knihou nepřejela :-D
Už se těším na další knihy od této autorky :-)

vraždy zfilmováno napětí rodinné vztahy psychologické thrillery

Gillian Flynn
americká, 1971