Temná věž

Temná věž https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407598/bmid_temna-vez-ZNx-407598.jpg 5 1173 175

Dlouhé vyprávění o pistolníkovi Rolandovi z Gileadu a jeho putování k Věži se blíží ke svému závěru. Ti, kdo četli Zpěv Susannah, si při otevírání sedmého a posledního svazku vzpomenou, že Susannah/Mia se právě připravovala porodit Mordreda Deschaina, následníka Karmínového krále, zatímco Jake, Ochu a otec Callahan se chystali rozprášit upíří hostinu. A to je pouze první z mnoha překážek, které členové Rolandova ka-tet musejí překonat. Tato kniha předčí svou temnotou a bizarností všechny předchozí části.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

The Dark Tower , 2004

Adhara
16.07.2018 3 z 5

Je to síce dobre napísané, ale z dejového hľadiska jednoducho katastrofa. V tomto sa žiaľ, King, nelíši od viacerých iných ságistov, ktorí si v poslednom dieli uvedomia, že sa zamotali do svojich dejových línií až príliš, a tak ich surovo poodsekávajú, respektíve dúfajú, že čitatelia zabudnú na to, čo si navarili. Teda, niežeby samotný záver poslednej knihy nebol pôsobivý – je taký brutálny, ako len môže byť, a sám King akoby sa svojej brutality zľakol a ľahučko ju zmiernil. No ak to práve čítate a rovnako ako ja kedysi šaliete zvedavosťou, čo v tej Temnej veži je, tak vás varujem: príliš sa netešte…

Faither
09.06.2018 2 z 5

Bohužel byla pro mě Rolandova cesta spíše utrpením než potěšením, kterým by měla každá knižní série být. Četl jsem jí dlouho, až příliš dlouho, a tak mohu říct, že jsem se místo na další kapitolu těšil až sérii dočtu a konečně se dostanu k příběhům, které mě osloví víc. Celkově mě prostředí a nastavení Rolandova světa příliš neoslovilo a vývoj jednotlivých postav ve mně ani po tolika společných stránkách nevyvolával žádné emoce (a to ani jejich konec). Kultovnost série a ostatní hodnocení k této knize ale napovídají, že se jedná pouze o mé subjektivní hodnocení a tak se nenechte odradit a zkuste se Temnou věží prokousat. Třeba vás zaujme víc než mě :)

tomas8334
25.05.2018 5 z 5

Právě jsem dočetl poslední díl - trvalo mi to skoro stejně dlouho, jako ten první (ostatní jsem zhltnul o poznání rychleji..) Když pominu to, že jsem u četby tohoto dílu odvařil čtečku (Ka? Kaká) a konec dočítal na mobilu, tak su s výsledkem spokojen. Jasně, že mě sai King lecčím nakrknul, ale nebudu spoilerovat a dávám palec nahoru za to, jak chytře to na konci zaonačil!

BlackieSirrah
16.05.2018 4 z 5

I cesta může být cíl. Zavěr dlouhého putování je co do kvality srovnatelný s díly 3 a 4. Bohužel už jsem byla natolik unavená z cesty, že jsem se až příliš těšila na její konec a nedokázala si závěr plně vychutnat. Bylo krásné a důstojné rozloučení s Temnou věží.

fincik
07.05.2018 5 z 5

Poslední díl ze sérii jsem četl nejdéle. A to ne proto, že by kniha nějak zaostavála za předešlými tituly, spíše naopak. Bylo to proto, že jsem se obával konce (celkem oprávneně) a zároveň mi bylo líto, že už přijde konec a s Rolandem a jeho ka-tet se budu muset rozloučit. Podobně fascinující příběh jsem nikdy nečetl a pravděpodobně už ani nebudu. Někdy mi připadalo, že já sám jsem součástí příběhu (několikrát se mi během čtení zdálo o Temné věži), což z ní šíleně, ale ona je celá série trochu šilená, tak proč ne. Neskutečný!

kap66
22.04.2018 5 z 5

K jednomu z předchozích dílů jsem napsala, že jsem uvnitř (lapena, chycena, přivázána, přikována...) a nechci je - své přátele - opustit. Strávila jsem s nimi dva měsíce a nikdy to nebudu považovat za ztracený čas. Během posledních několika dní mě opouštěli; a bylo to - smutné? Jistě, ale především očišťující a přirozené, protože jsem cítila, že tak to mělo být. Kdybych se řídila pocity z komentářů, bála bych se zklamání, ale to se nedostavilo, naprosto ne. Pro mě je ten konec nejlepší, jaký mohl být, a už předtím, než mi to autor napověděl v doslovu, mě napadlo, že mám sice ráda konce (rozuzlení, vysvětlení), ale mnohem raději mám příběhy. Tento mě pokládal na lopatky a zase zdvihal nahoru - až do maximálního čtenářského uspokojení.

boxas
05.04.2018 5 z 5

Tak jako mnozí jiní, tak i já jsem došla s Rolandem k Temné věži s mnoha protichůdnými pocity. Fakt je, že občas mě děj dojímal, někdy překvapoval, napínal, sem tam mi připadal zbytečně rozvleklý, ale docela často mě to celé také štvalo.
Vlastně ani nevím, jak a kdy to přišlo, ale najednou jsem zjistila, že se mi celá série Temné věže jaksi zažrala pod kůži, a když příběh končil, uvědomila jsem si, že je mám všechny ráda a že na ně budu dlouho myslet. A to včetně toho stále vážného Rolanda, co nemá žádný smysl pro humor. Takové pocity jsem zatím měla jen u dvou knih: Pán prstenů a Jih proti Severu. Odteď bude s nimi Temná věž sdílet jejich ka-tet.
Budete mi chybět, Rolande, Eddie, Susannah i vy všichni další! A jasně, moc mi už teď chybíš i ty, Ochu!
Říkám díky, sai Kingu!

Jednou sem vložil Chipsonator následující odkaz. Myslím, že stojí za poslech: https://www.youtube.com/watch?v=N1pETvBmBns

Dodatek připsaný po dlouhé době: nedávno jsem se seznámila s jinou "partou na cestách", ale málo platné, myslím si, že i když je to dobré čtení, tak Zaklínač Geralt z Rivie na Rolanda z Gileadu nemá.

evickakyticka
18.03.2018 4 z 5

Dlouhá byla cesta k Temné věži.
Ne všechny příběhy mě bavily (i když teď vím, že se určitě vydám i na druhou cestu - někdy v budoucnu), na druhou stranu - hlavní postavy ke mně přilnuly. Proto jejich konec cesty byl tak trochu bolestivý.
Nechci moc kritizovat, i když jsem si občas říkala, že v závěru to dám Kingovi pěkně sežrat... Nakonec jen vyzdvihnu to pozitivní - svět, kterým jsme prošli, ať už ten reálný či ten za dveřmi, byl skvělý. Jeho postavy rozmanité, proto si každý najde tu svoji oblíbenou skupinu (pistolníci, upíři, roboti, humáci, brumláci...).
Věřím, že se vše stalo, jak se mělo stát a proto říkám díky.

Cacolinka
13.03.2018 5 z 5

!! SPOILERY !!

Tak nakonec jsem se dostala i já na vrchol Temné věže...a protože ka je kolo, tak si celou sérii přečtu ještě ještě jednou (abych se v tom trochu lépe vyznala). Nevím, proč se zakončení knihy a série tolika lidem nelíbilo, vždyť ze samotného konce je patrné, že "cesta je důležitější jak cíl". Já vnímám Temnou věž jako Rolandovu vlastní smrt (už jen tím, že se mu, na jednotlivých poschodích, před očima odvíjí vlastní život), jako cíl jeho životní cesty, která je jistě zajímavější než její zakončení (chápe z tohoto vůbec někdo, co se snažím říct..? :D )...a potom jen dostane další šanci, aby svůj život prožil lépe a napravil nějaká špatná rozhodnutí....a takovou šanci nikdo z nás pravděpodobně nedostane. (Pokud teda nejste buddhista samozřejmě....)

luksky
07.03.2018 4 z 5

Uf...tak je konec...a je to vůbec konec? Ano, konec cesty, ale o cíli jsme se až tak moc nedozvěděli. Série mě bavila, někdy víc, někdy míň. Poslední kniha se četla dobře, jen jsem zklamán s rozloučením některých postav, nevím, tohle se mohlo trošku jinak a ten závěr...čekal jsem více, ale zase když se nad tím člověk zamyslí... :-)

uzasna
06.03.2018 3 z 5

Cesta k temnej veži bola skvelá- ako komplet séria. Jednotlivé diely zaujímavé, i keď niektoré (Spev Susanah pre mňa ) trocha nudné. Posledná kniha prirodzene končila, čítala sa dobre. Miestami som si ale vravela ešte jedno Kingovo meno a tú knihu fakt nedočítam. Osud niektorých hlavných postáv ma prekvapil, prišiel mi trocha ,,jednoduchý,, až hlúpy . Vcelku dávam tomuto rozsiahlemu dielu dobré hodnotenie, hrdinov som si zamilovala, autora miestami neznášala :) Ale aj to je cieľom .

Lolila
05.03.2018 5 z 5

Dočítané. Ak si odmyslím niektoré "pasáže", ktoré mi tak trochu pripadali zbytočné (a možno nie, závisí od čitateľa), tak celá séria bola skvelá. Záver musel byť taký aký bol, ....aj keď pravdu povediac vôbec mi nenapadlo, že táto dlhá cesta skončí práve takto. Možno som čakala trochu zaujímavejší a dramatickejší boj o Vežu:-), ale aj napriek tomu séria určite stojí za prečítanie.

nefernefer
25.02.2018 5 z 5

„Odpovědi, které jsou důležité, se nikdy nenacházejí snadno.“

Když jsem dočetla poslední díl ságy, kterou řadím do úzkého výběru toho nejlepšího, co jsem zatím četla, vzpomněla jsem si na jeden z hitů mého mládí, kdy skupina Mňága a Žďorp zpívala „... i cesta může být cííííl...“. :-)

A přesně tak to je. Konec té předlouhé a naprosto úchvatné cesty není ani překvapivý, ani dechberoucí, ani bůhvíjak bombastický. Je tak nějak úplně přirozený. Bez glorioly vítězství a slavnostních fanfár. Potvrzení prastaré pravdy o věčném koloběhu života. Jak všechny předchozí díly čtenáře udržovaly v napětí a nutily ho ve čtení pokračovat, tak závěrečný díl přinesl do duše kýžený klid. Už netřeba číst dál. Vše bylo řečeno, zodpovězeno. Cíl nebyl vůbec důležitý, důležitá byla cesta za jeho dosažením. A ta byla nádherná. Říkám díky! :-)

Laf
10.02.2018 3 z 5

Nápad s Temnou věží se mi líbil, ale poslední díly už pro mě byly jako natahování a oddalování konce. Nakonec jsem čekala i nějaký lepší konec a lepší vyústění, co je uvnitř Věže a na jejím vrcholu.

TERRORDROME
19.12.2017 2 z 5

Na poslednom diely Temnej veže sa mi najviac páčilo že bol posledný. Sériu som si ako celok moc neobľúbil, vrchol dosahovala v druhej a tretej knihe kde mal king ešte nejaké nápady, u ďalších štyroch bol úspech ak sa dej aspoň hýbal dopredu a aj vtedy to bolo hlavne o prepájaní všetkého so všetkým. Sedmička začína fajn túrovaním, prestrelkami s kreatúrami a pôrodom diabolského pavúkodecka, čo je pekné. Neskôr sa to začne mrviť, mutanti jedia šušne a hrdinovia jeden po druhom umierajú útrpne klišovitým spôsobom keď sa hádžu pod auto aby zachránili Stephena Kinga, ktorý tu sám seba opisuje takmer ako dementa. No a muž v čiernom Walter sa znovu objavuje na scéne so stupídnou historkou o tom ako manipuloval celým putovaním k Veži a je taktiež expresne odprataný, podobne ako svojho času Tikyták v jeho idiotskom comebacku. Záporáci v tejto sérii vždy skapíňali veľmi rýchlo a jednoducho. Jasné, stavil by som 25 centov že to všetko robí King úmyselne a premyslene, ale to nijako neznamená že sa mi to musí páčiť. Vo finále sa dočkáme ešte stretnutia s blbým emocucom Dandelom, wtf odchodu Susannah ( to ako postavy furt niečo vedia, ale nevedia ako to vedia len to cítia ma serie naprieč celou sériou ) a rádoby súboja so Santa Clausom čo miesto "Ho-Ho-Ho" kričí "íííííííí". Cez niekoľko dielov sa tiahnuce cavyky okolo Mordreda taktiež vyústili vo veľké nič a tisíce strán ságy neviedli vlastne nikam, iba ak k mojej frustrácii. Inak záver naozaj dopadol tak ako musel, s tým sa asi naozaj nedalo nič robiť, ostatne sám King v doslove hovorí že ani jemu sa to nepáči. Pozliepaný chaos zvaný Temná veža je našťastie za mnou a ja po dlhých rokoch vyhlasujem že už s Kingom fakt končím.

slawa.cap
17.12.2017 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Určitě nejemotivnější díl celé ságy. Skončilo to asi tak jak muselo. Svým způsobem to byl happyend. Největší zápor vidím v Patrikovi. Těsně před koncem vnutit od příběhu stěžejní postavu, která by od začátku svou schopností mohla zkrátit ságu na polovinu (mimochodem stejná schopnost jako v Duma Key). Prostě mi ten synek nesedl ani tady ani v Nespavosti.
Po závěru vidím otevřená vrátka k dalšímu dílu :)

doktorking
15.12.2017 5 z 5

Jestli bylo někdy u pana Kinga obrovské handrkování mezi fanoušky tak jsou to právě konce jeho románu.Temná věž není výjimkou.Tady at si udělá každý sám za sebe jasno kdo došel s Rolandem a jeho družinou až sem.Podle mě velkolepá sága i když ve finále už trošku překombinovaná a přiznám se že závěr mi teda sedl hodně.Nejlepší pasáže v knize pro mě byla zabijačka na hostině a Rolandův závěrečný tah k temné věži...Jako celek rozhodně temná věž pět hvězdiček i poslední díl s pár hluchými místy(hluchá místa rozumějte tím jak se King rozloučil s jednotlivými ka-tet postavami a o záporácích nemluvě) nechám na pětce.A i když sem tuhle serii přečetl kdysi asi za měsíc a vím že je pro fanoušky takovou vrcholnou prací pana Kinga já jí za jeho MAGNUM OPUS nepovažuji.
Komiks se povedl nicméně k filmu se vyjadřovat nebudu tam opravdu můžu pochválit pouze Matthew McConaugheye v roli temného muže zbytek je obrovská slátanina na kterou když se budete koukat musíte zapomenout že jste něco četli pak to docela funguje:)))))

missana
14.12.2017 5 z 5

"Jsou jiné světy než tento..."a já tomu věřím :) A když jsem celou sérii přečetla po letech znovu, tentokrát v kuse, už mě ten konec ani nenaštval... :)

mysce
27.11.2017 5 z 5

"Kromě všech světů existuje víc, než víme, a kromě toho ještě víc, než se vůbec můžeme dohadovat..."
Měla jsem to štěstí, že jsem celou ságu Temná věž mohla přečíst najednou. Těch několik měsíců jsem žila jako jedna z Rolandova nádherného ka-tet.
Už teď, v této chvíli, kdy jsem dočetla poslední stránku, se těším, až se s nimi zase jednou setkám a posedím s nimi kolem ohně u krásného vyprávění...

Kulibrnda
10.11.2017 3 z 5

Tak bohužel, vrchol série už byl. Na tuhle knihu jsem byla opravdu hodně natěšená. Její délka mi dala pořádně zabrat. Navíc občas chyběla motivace se vracet. Deus Ex machina fungoval spolehlivě, sice to bylo asi použito takhle schválně, ale pokud se to opakuje často, už to vlastně není ani vtipné. O tom, jak je naloženo se samotnými postavami, raději nemluvit. Ka-tet dostalo zabrat. Jejich odchody byly někdy hloupé, někdy zbytečné, někdy zbabělé a jindy statečné. Některé mi ublížily. Vím, že tenhle díl už nikdy číst nebudu. Nechci. K sérii se vrátím určitě, jen asi tenhle díl už vynechám s vědomím toho, že s osudy většiny hrdinů a vlastně i nepřátel tak nějak nesouhlasím. Když se nad tím zamýšlím, opravdu nevím, co k tomu napsat, abych neodradila od přečtení, což by byla velká škoda. Myslím, že každý, kdo něco začal, by to měl i dokončit a to se týká i samotného přečtení série. Přeci jen chceme vědět, jak to ten Roland s tou věží má, že? Za jedno přečtení to opravdu stojí, ale je nutné počítat, že u toho bude člověk skřípat vzteky zubami. A nadávat Kingovi. Tomu z toho jediného pravého světa.