Temná věž ekniha

Dlouhé vyprávění o pistolníkovi Rolandovi z Gileadu a jeho putování k Věži se blíží ke svému závěru. Ti, kdo četli Zpěv Susannah, si při otevírání sedmého a posledního svazku vzpomenou, že Susannah/Mia se právě připravovala porodit Mordreda Deschaina, následníka Karmínového krále, zatímco Jake, Ochu a otec Callahan se chystali rozprášit upíří hostinu. A to je pouze první z mnoha překážek, které členové Rolandova ka-tet musejí překonat. Tato kniha předčí svou temnotou a bizarností všechny předchozí části....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407598/big_temna-vez-ZNx-407598.jpg 4.5983

Temná věž / Temná veža 7.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: (ekniha), Beta-Dobrovský

The Dark Tower, 2004

Kniha Temná věž

Berg1

Minulý díl jsem hodně zkritizoval, tak tady musím být hodnější. Poslední díl je rozhodně důstojným završením celé série. První polovina je znovu trochu rozvláčnější, ve druhé ale nabere děj rychlý spád a závěrem(který je mimochodem skvělý) už spíše jen profrčí. Po několika tisících stranách je samozřejmě čas i na nostalgii - rozpad ka-tet je sice smutný, ale nevyhnutelný. Pozornost na sebe tentokrát více strhne Mordered a jeho pronásledování, které mi připomnělo první díl a Rolanda s Walterem. Celkově musím celou sérii hodnotit kladně, i když přiznávám že jsem s ní v některých fázích hodně těžce bojoval a pořád mám pocit, že potenciál celého příběhu byl ještě o level výše, než jak se to Kingovi v reálu podařilo zrealizovat. Rozhodně jsem ale rád, že jsem se na tu cestu vydal a hlavní postava Rolanda je určitě jedna z těch nejlépe napsaných, se kterými jsem se na stránkách knih setkal. Jeho osud, který se na konci naplní je pak dost symbolický..

Radiq

(+ SPOILER) Knihu jsem nečetl, ale poslechl jsem si její interpretaci Liborem Teršem. Jak jsem zmiňoval u všech předchozích dílů, jeho přednes mě moc nenadchl. Tentokrát to snad bylo ještě o stupeň horší, protože mě tato série přestává bavit. Bohužel jsem měl pocit, že stejně to měl i Terš. A protože jde vlastně o jakési zakončení putování za Věží, myslím, že nastal pravý čas sérii ohodnotit jako celek (ona samotná kniha vlastně rezonuje na kvalitativní úrovni podobně, takže to je docela i fér). Za prvé - při prodeji prvního dílu by měli dávat upozornění, že musíte počítat s koupí všech ostatních dílů, protože jinak nemá cenu to číst. Za druhé - myslím, že ani sám Stephen King neměl ze začátku představu, jak moc se to rozroste a o čem všem bude vlastně psát. Bohužel hodně z toho mi přijde jako vata a některé pasáže byly fakt zdlouhavé. A to ani nemluvím o tom, že se tam pořád něco opakuje a vrací se k předchozím událostem, pořád a pořád. Žánrově je to strašná všehochuť. X rozpracovaných nápadů a dějových linek, které zůstaly nedokončené. King neustále skáče v místech a časech, v alternativních vesmírech a pohybuje se mezi realitou a fikcí, je tam strašně moc postav, ras a stvoření, odkazů do popkultury, a přitom pořád přidává další a další mezipříběhy, myšlenkové pochody, abstraktní místa, sny. To mě často už nebaví. Navíc odjakživa jsem neměl rád (ani ve filmech) tyto blbosti a výmysly: cestování v čase, prolínání alternativních realit/multiverse, konfrontace fiktivních postav s jejich tvůrci a příliš mnoho náhod. A to vše tady najdeme. Nejen to - tady to tvoří stěžejní část díla. Takže máme problém. Budu asi žít v naději, že jednou někdo tuhle látku uchopí a dá tomu nějaký ucelený směr a logiku (třeba ve formě seriálu) a vynechá zbytečnosti a vysvětlí věci, co jsem nepochopil. Od tohoto dílu jsem čekal velké vyvrcholení a že mi konečně dojde, co na celé sérii Temná věž všichni fanoušci mají, ale nestalo se. Ještě že jsem to nemusel číst, díky za audioknihy. Před "Závanem klíčovou dírkou" si dám od Temné věže chvíli pauzu.

Faustka

Dosáhla jsem vrcholu Temné věže a došla poznání. A co mi to, kromě ka-tet, ještě dalo.
"Vidím Želvu obrovitou,
krunýřem hne zemí celou.
Myšlenky má pomalé,
ale vždycky laskavé."

Dobré věci nekončí.

lvcx

Od čtvrtého dílu to šlo s touhle sérií docela z kopce a ten poslední se většinu času vyloženě táhl. Pro mnoho fanoušků kontroverzní konec mě nijak neuráží - myslím, že jinak to ani skončit nemohlo - ale většina knihy ve mně nic moc nezanechala. Četla jsem to přes měsíc a jsem ráda, že už to mám za sebou, což je dojem, který by vyvrcholení série podle mě vyvolávat nemělo. Ovšem jak napsal sám King, odměnou má být samotná cesta, ne cíl. V případě Temné věže to platí dvojnásob.

cziss

Přemýšlel jsem jestli 4 nebo 5 hvězd. Je fakt, že je kniha zbytečně moc utahaná. Je tu zbytečně moc povídání, zbytečně moc postav, ale to už nějak k Temné věži patří. Konec je takový... něco takového jsem nečekal, ale vlastně lépe to King vymyslet nemohl, a nebo to nevymyslel? :) Když ohodnotím celou sérii, tak snad takto - obdobné dílo jsem zatím nečetl a něco mi říká, že ani už nepřečtu a já říkám díky.

petaSk

Polovina knihy je balast, ale jednalo se o poslední díl série, takže dočíst ho byla pro mě automatika. Závěr jsem už kdesi slyšela předtím, takže mě tolik nenamíchl.

TaNya_

Zakončení jeho děťátka. Srdcervoucí a svým způsobem i správný. Jeho ego, že se tam dosadil, je dokonalý. Po dočtení konce jsem litovala, že jsem nezastavila, kde mi řekl, ale teď už nelituju.

MíšaS.

(+ SPOILER) Naprosto geniální konec. Jak jsem psala u minulého dílu, pořád jsem nevěděla, jaké vyústění bude mít celý příběh. Představovala jsem si ledasco, ale tohle mě nenapadlo. A ještě jednou, bylo to naprosto geniální.
Jediný můj problém u tohoto dílu byl, že jsem se zezačátku nemohla nějak začíst, minimálně čtvrtku knihy, prostě to nešlo. Do čtení jsem se nutila a představa "bouračů" a celého tábora mi přišla divná. Nevím proč. Ale jakmile jsme se dostali do roku 1999 už jsem nemohla přestat číst. Ještěže byla neděle :) A tak, jak jsem se na začátku nemohla začíst, konec jsem hltala jako blázen.
Knize dávám nakonec 4*, protože ten začátek mi přišel divný a nemohla jsem se přes něj prokousat a také se přiznám, že jsem čekala nějakou konečnou epickou bitvu s Karmínovým králem, toto mě neuspokojilo. Celkové finále s Věží a vyústění série ovšem bylo famózní a (do třetice) geniální.