Temná hmota

Temná hmota https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332128/bmid_temna-hmota-qrM-332128.jpg 4 1263 372

„Temná hmota je jedna z nejlepších knih jakéhokoli roku… a jakékoli reality.“ – Book Reporter „Jsi v životě šťastný?“ To byla jedna z posledních slov, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Než se probudil připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích. Než se na něj člověk, jehož nikdy neviděl, usmál a řekl: „Vítej zpátky.“ Ve světě, kde se probral, není Jasonův život ten, který zná. Jeho žena není jeho žena. Jeho syn se nikdy nenarodil. A Jason není průměrný profesor fyziky, ale proslulý génius, jenž dokázal něco pozoruhodného. Něco nemožného. Který svět je skutečný a o kterém se mu jen zdá? A pokud je skutečný ten z jeho vzpomínek, jak se do něj lze vrátit? Cesta zpět však bude úžasnější a zároveň děsivější, než si kdy dokázal představit…... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Dark Matter , 2016

kikiodvi
12.09.2017 4 z 5

Nikdy dřív jsem neobjevila kouzlo sci-fi. Rozhodla jsem se dát šanci Temné hmotě, která mě nezklamala. Kvantová fyzika je pro mě záhadným, ale zajímavým oborem. Skoro jsem si říkala, že by se něco takového mohlo být v budoucnosti možné. Navíc mi došlo, jak moc člověk bere některé věci jako samozřejmost, dokud je neztratí.
Knížka má i své mouchy, ale nic co by mi zásadně vadilo. Konec je hodně otevřený a ne každému to sedí.
Teď mám ale chuť si přečíst další sci-fi.

EricNor
12.09.2017 3 z 5

Standardni thriller. Uz jsem neco podobneho videl nebo cetl, jen nevim kde. Cte se to samo, ale vlastne skoro od zacatku tusite, co se stane dal. Autor dost napovida. Druha pulka je sice mene predvidatelna, ale taky docela nudna. A navic tuny laskyplnych klise- fuj:). Rozhodně to neni kniha roku.

Jack Bauer
11.09.2017 4 z 5

Z počátku velká jízda plná napětí a nečekaných zvratů se asi od poloviny knihy zvolna vytrácí a ubírá se naprosto jiným směrem než by milovník sci-fi čekal. Přesto si až dokonce udržuje čtenáře v napětí a nenudí ani chvilku. Velmi zajímavé téma k zamyšlení.

BiancaB
11.09.2017 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která mě neskutečně bavila a člověk se opravdu těšil na čtení. Po všech těch thrillerech typu Zmizelá,Dívka ve vlaku,Manželé odvedle atd., konečně něco se zajímavou a neobyčejnou tématikou. Od začátku do konce se v knize pořád něco děje a tak čtení ubíhá velmi rychle. V knize se najde i pár velmi zajímavých myšlenek,pokud tedy člověk čte mezi řádky. Pro někoho nezajímavé, nudné, překombinované, ale pro mě opravdu super kniha, kterou s chutí doporučím.

lazarus
10.09.2017 3 z 5

Přečteno během nedělního dopoledne na jeden zátah. Takže to asi nebylo tak špatné. Nosná myšlenka příběhu není vůbec originální a je mnohokrát použita v jiných a lepších knihách, o filmech ani nemluvě. I tak se to dobře četlo a slušně bavilo. Ovšem to fyzikální pozadí metakosmů a vysvětlení jako takové je hodně mizerné, přitažené za vlasy a slaboduché. Že autor nemá schopnost uvěřitelně popisovat sci-fi prvky je více než zřejmé. Naštěstí tuhle slabost vyvažuje zajímavým popisem chování hlavního protagonisty, či spíše protagonistů. Nejtrefnější komentář napsal RavuX a plně sdílím jeho názor na tuhle záležitost. Takže i když je Temná hmota plná nesmyslů, ať už co se týče logiky děje tak i technického rázu, bavil jsem se a nenudil. Věta na přebalu, že jde o jednu z nejlepších knih jakéhokoliv roku... a jakékoliv reality je dokonale lživá a zavádějící.

Kamilajznik
10.09.2017 4 z 5

Musim souhlasit s tim, jako zde nekteri pisi, ze prni polovina knihy super. Dle nazvu knihy jsem se bala, ze to bude strasny sci-fi a ze tomu nebudu rozumet. Takze me zacatek prijemne prekvapil. Kniha se mi cetla dobre, bylo to napínavé, svizne. Pak ale prisla cast, ze jsem se zacala ztrácet a prislo mi to zamotane až nesmyslne. Ta cast, kdy J. je v krychli a hleda "svuj svet" na me byla uz moc a tak nak se mi to tam ani nehodilo...nicmene bych knihu doporučila. Tema knihy je proste k zamysleni...

petaSk
09.09.2017 3 z 5

Ačkoliv Temná hmota pracuje s tématem paralelních vesmírů, je to spíše thriller a příběh o lásce. Autor dobře stupňuje napětí a do cesty hrdinovi klade nové překážky, které z problematiky s mnohavesmírem vyplynou. Tato tématika je zajímavá, ale dalo by se z ní vytěžit více, zřejmě ale na úkor počtu čtenářů. Jako příběh o lásce je to tuctové a naivní. Hrdinové jsou nudní a chovají se přesně tak, jak čekáte, žádné překvapení, přesně víte, jak bude příběh pokračovat, nekoná se žádný krok stranou, jako kdyby se autor bál své čtenáře zklamat. Romantický vztah měl působit osudově, ale bohužel jsem tomu moc nevěřila. Čtvrtou hvězdu jsem odebrala za zkratovitý a konec, kterému se nedalo věřit, vhledem k tomu, co se v poslední čtvrtině knihy odehrávalo. Ale i tak knihu doporučuji, nudit se nebudete.

ziriant
06.09.2017 4 z 5

Jsem šťastná? Znám odpověď na tuhle otázku i bez dlouhého přemýšlení, ale to díky době, ve které ke mně kniha přišla. Nicméně vždy je vhodná doba tento stav posoudit i hlouběji. Zamyslet se, co dělat proto, abychom byli šťastnější, nebo naopak jak si své štěstí udržet a nezapomínat za ně děkovat a vážit si jej. Ano, může to působit od autora trošku populisticky, ale nebudu se rýpat v tom, proč to napsal, ale jak to napsal - a to se mi líbí. Nejde o žádné velké sci-fi, ale příběh je to příjemný a poutavý a dobře se mi s ním žilo těch pár chvil, po které jsem se od něj nemohla odtrhnout.

gnocchi
04.09.2017 4 z 5

První polovina knihy se mi líbí, dá se říci, že jsem ji četla jedním dechem, ale potom začal děj trochu váznout a řekla bych, že autor vše zbytečně zamotává. Za mě 4 hvězdičky.

SilvieSisinka
04.09.2017 4 z 5

Bála jsem se knihu koupit,nakonec jsem jí půjčila v knihovně.Očekávala jsem velké zklamání a byla jsem mile překvapená že mě to velice bavilo.Přečteno jedním dechem :-)

Aires
02.09.2017 5 z 5

Opravdu nejlepší kniha toho roku, jakékoliv reality. Originální nápad, nic podobného jsem ještě nečetla. Na své si přijdou příznivci sci-fi, záhad i napětí :) Nemůžu si pomoct, takhle kniha mě prostě uhranula a těsně po Císařových čepelích ji považuji za největší knižní objev letošního roku :)
Pokud ale máte raději příběhy, které se drží reality, zamiřte do jiné sféry. Temná hmota se totiž rozhodně nedrží při zemi :)

avel
01.09.2017 4 z 5

Čtivá krátká oddechovka. Bohužel dosti předvídatelná. Skvělý námět, ze kterého se možná dalo vytřískat více...?

martina2704
30.08.2017 3 z 5

První část knihy byla mnohem lepší než druhá. Zhruba od poloviny jsem měla pocit, že autor věci zbytečně komplikuje a snaží se pro ně nalézt fyzikální vysvětlení. Navíc konec byl trochu předvídatelný... Temná hmota se mi četla dobře, přečetla jsem ji během pár hodin, myslím, že měla i zajímavou myšlenku, nicméně asi bych zvolila trochu jiné provedení.

burianek
30.08.2017 1 z 5

Nebudu se tentokrát příliš rozepisovat. Ze začátku nadšení, ale jenom chvíli. Ihned jsem si domyslel, kdo je únosce a že půjde o časovou smyčku a nebo prolínání paralelních vesmírů. Od té chvíle jsem četl ale nic mě nepřekvapilo, naopak, často jsem se nudil. Čekal jsem víc, příště si dám na bestselery větší pozor.

fvalek
29.08.2017 5 z 5

Pro mě dokonalý román, který měl vše co by měl mít a dokonce i něco navíc. Hlavní postava Jasona byla skvělá a fandil jsem mu. Kniha byla plná nečekaných zvratů a vždy, když jsem si myslel, že už to je lepší, tak se našlo zase něco... ale nebylo to kýčovité, bylo to prostě nezbytné. Téma bylo poněkud složitější, ale vše se dalo pochopit, i když sem tam mi šla hlava kolem ze všech těch realit a paradoxů a všeho. Jako závisláka na fantasy mě Temná hmota moc nelákala, ale vůbec nelituji, naopak budu vyhledávat více podobných románů. Jen ten konec mě osobně nijak neuspokojil :/

Lenka.Vílka
28.08.2017 4 z 5

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER
Začátek naprosto super. Prvních sto stran jsem četla se zatajeným dechem, potom se to ale trochu zhoršilo (poslední třetina byla ale pecka). Od toho: tohle není můj svět. Čekala jsem, že se od té doby rozjede buď brutální scifárna nebo rozebírací psychárna. Ale nakonec to zase byl mix snad úplně všeho (ale nebyla to taková katastrofa, jako když pejsek s kočičkou pekli dort poprvé v Pines). A já si musela položit tu hlavní otázku. Je jasný, že některý z Jasonů ostrouhá a že v každém světě nebude duha a jednorožci. Čistě matematicky každý z nich nemůže být s Daniele. Proč zrovna on by měl mít to privilegium? Moje hodnocení se proto i částečně odvíjí od toho, jaký autor zvolil konec.
Ještě dodám, že jsem byla překvapená, protože Městečko Pines u mě pohořelo.

JohnnieStewe
26.08.2017 3 z 5

Kniha je ako SVK verzia obalu - čierno biela. Chýbajú jej (minimálne) nuansie šedej...Na jednej strane originálna téma, štipka "pop" fyziky a (pre mňa) zaujímavé úvahy, na druhej stane (absolútne) nevyžitý potenciál a prílišná lineárnosť deja. U mňa sa nachádza v superpozícii - je dobrá, aj zlá zároveň. Ale možno to bolo autorovým cieľom...

Liduka
26.08.2017 3 z 5

Z knihy mám smíšené pocity. SPOILER: Ze začátku jsem se nemohla odtrhnout, protože to bylo fantastické a čekala co se z toho nakonec vyvrbí. Líbily se mi jiné světy, které Jason navštívil a že nakonec našel ten svůj. Jakmile se ale v jeho světě přeJasonovalo, tak se z toho stala hrozná slátanina a zkazilo mi to celkový dojem z knihy. Chápu, že ty Jasonové tam někde prostě byli a taky se chtěli dostat k Daniele, ale tohle bylo až moc přehnané a to vraždění taky. Za mě tedy zklamání.

lenkaabooks
25.08.2017 4 z 5

Kniha, která se vymyká všemu, co jsem kdy četla. A nelituji. Byla jsem naprosto pohlcena příběhem, který se četl svižně a lehce. Ano, byly tam pojmy z fyziky, astrofyziky, pro mne velká neznámá, ale podle mého i naprostý laik jako já si prostě přečte dobrou knihu.

Mlha
23.08.2017 5 z 5

Výborný!!! Na základě některých komentářů jsem byl vůči této knize poněkud skeptický, ale musím ríct, že Crouch napsal vynikající knížku se skvělým nápadem. Jeho styl je navíc tak pohlcující, že se nedá přestat číst. Jedna z nejlepších knih, co jsem letos četl.