Temná hmota

Temná hmota https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332128/bmid_temna-hmota-qrM-332128.jpg 4 1263 372

„Temná hmota je jedna z nejlepších knih jakéhokoli roku… a jakékoli reality.“ – Book Reporter „Jsi v životě šťastný?“ To byla jedna z posledních slov, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Než se probudil připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích. Než se na něj člověk, jehož nikdy neviděl, usmál a řekl: „Vítej zpátky.“ Ve světě, kde se probral, není Jasonův život ten, který zná. Jeho žena není jeho žena. Jeho syn se nikdy nenarodil. A Jason není průměrný profesor fyziky, ale proslulý génius, jenž dokázal něco pozoruhodného. Něco nemožného. Který svět je skutečný a o kterém se mu jen zdá? A pokud je skutečný ten z jeho vzpomínek, jak se do něj lze vrátit? Cesta zpět však bude úžasnější a zároveň děsivější, než si kdy dokázal představit…... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Dark Matter , 2016

Morgause
28.12.2017 4 z 5

Nápad dokonale rezonoval se superstrunami mého myšlení. Ještě před tím, než jsem slyšela o konceptu kočky mrtvé i živé zároveň, vlastně ještě jako dítě jsem tak nějak uvažovala o konceptu multivesmíru (i když jsem to tak samozřejmě nebyla schopná nazvat). Chápala jsem, že nekonečno je dostatečně velké na to, že někde, možná i docela blízko, mohou být jiné verze mě, mých rodičů, mých přátel. Nyní si opět kladu otázku, co by se stalo, kdybych se rozhodla jinak? Kdybych se rovnou rozhodla studovat fyziku a nešaškovala s ilustrací? Nebo naopak při studiu ilustrace zůstala? Odpověď je možná až překvapivě blízko, ale jsem docela ráda, že ji nemám šanci poznat a že (doufám) zůstane pouze v rovině "kdyby byly..." I když byl příběh Temné hmoty poměrně jednoduchý a předvítatelný (aspoň pro mě), četlo se to skvěle, postavám i jejich jednání se dalo porozumět, občasné zmínky o drobných detailech prostředí nepřekážely, ale naopak vtahovaly více do děje. Bohužel jsem ale z knihy cítila obrovskou snahu se zalíbit, fyzika byla navíc vysvětlena poměrně naivně a laicky, působilo to na mě trošku nedospěle (nebo nevyspěle?). Musím tedy uznat, že například vtipnější verze multivesmíru z animovaného seriálu Rick a Morty mě zaujala více.

rd4ever
28.12.2017 3 z 5

Průměrné. Pro zkušenější scifaře to je ohraná písnička, kam autor nepřináší nic nového. navíc pro fanoušky červeného trpaslíka je eso rimmer stále nejvíc:) Závěr totálně odbytý a urychlený. Zklamání.

Lucindael
28.12.2017 4 z 5

Skvěle napsaná kniha, která přetéká napětím. Konec naprosto neuvěřitelný. Ale 5* si zaslouží...

zahadum
28.12.2017 5 z 5

Kniha ktorá sa dočíta skôr ako si k nej stihnete pohodlne sadnúť alebo ľahnúť. Chytí už na prvých stránkach a nepustí až do finále ktoré....Temná hmota je parádny thriller v ktorom sa udeje všetko čo sa udiať má...veľa sa nedá písať o deji ale v skratke je to o mužovi ktorý v boji o svoju lásku a syna musí pretrpieť neskutočné šialenstvo....nedá sa to ináč nazvať ako desivá, šialená nočná mora...a pri tom má reálne základy...kvantová mechanika nám hovorí jasné,že všetko sa sa má stať sa aj stane..stalo sa..alebo sa udeje...pre tých čo sa o takéto veci zaujímajú dávam teraz nasledujúci link kde sa dozviete dosť o paralelných vesmírov a multi-vesmíre:

Calinda
28.12.2017 4 z 5

Fantasy knihy normálně nečtu, tady jsem se nechala zlákat anotací a udělala jsem dobře, kniha se mi moc líbila.

martina.culik
27.12.2017 5 z 5

Kniha mě velmi rychle začala bavit a trnula jsem spolu s Jasonem, co bude za dalšími dveřmi. Zajímavý pohled na (nejen) náš svět a na to, jak nás naše rozhodnutí utvářejí.

Mahuleno
26.12.2017 5 z 5

Thriller? Sci-fi? Podle mne velmi dobře namíchaný koktejl. Knihu jsem našel pod stromečkem, na Štěpána jsem do ní nahlédl a večer zavřel! Četl jsem nedávno Černé lekníny s jejich překvapivými časovými propletenci, ale Temná hmota je nechala daleko za sebou. Problémy kvantové mechaniky, do kterých je čtenář "zatahován" jsou nepochybně složité, ale myslím, že míra jejich zmiňování je v knize přiměřená a snesitelná. Navíc i neznalému čtenáři jsou, aspoň pro děj románu, částečně přiblíženy analogií s rybníčkem, kaprem a hyperprostorem.
Jak jsem napsal, kniha mě udržela ve sváteční den, dokud jsem ji nepřečetl.
Z Jásonova memoranda: "Co když ve skutečnosti žijeme v mnohovesmíru, ale naše mozky se vyvinuly tak, že nás vybavily jakýmsi firewallem, který to, co můžeme vnímat, omezuje na jediný vesmír? Je to logické, nezvládli bychom sledovat všechny možné reality najednou!"
"To je...děsivé!" říká Ryan při jiné příležitosti, ale já si to vypůjčím pro komentář k předešlému....
Naštěstí to není možné...anebo???...

PavlínaAlžběta
21.12.2017 5 z 5

Knihu jsem měla půjčenou a vím jistě, že si ji musím zakoupit. Zaujala mě hlavně anotace, z recenzí jsem se příliš nedozvěděla. Věděla jsem, že kniha bude v žánru jakéhosi sci-fi a to není můj žánr, přesto jsem zkusila a byla jsem naprosto spokojená a překvapená. Opravdu kniha s perfektním námětem, poutavé zajímavé čtení, od kterého se neodtrhnete. Něco tak originálního na téma paralelních světů, což je tématem věčným a má mnoho příznivců i odpůrců. Za mě skvěle napsané a velmi doporučuji jak fanouškům žánru, tak i čtenářům, kteří chtějí okusit něco absolutně nového a velmi zajímavého.

orson
20.12.2017 4 z 5

Zpočátku mi to přišlo takové průměrné, bylo dosti zřejmé, jak se bude příběh vyvíjet, ale závěr mě mile překvapil.

Marllo
16.12.2017 5 z 5

Plná Palba. Netušil bych, že po tak silném čtení v tomto roce jako bylo například To, Prach či Ohniví muž budu právě nejvíce nadšený z Temné hmoty. Knihy která si mne získala jak originálním obalem i tématem ( které jsem si ale neměl zjišťovat..k tomu později ) a v neposlední řadě i autorem Wayward Pines jež jsem viděl jen v seriálové podobě a byl jsem upřímně spokojen s touto verzí Twin Peaks pro 21 století.Prvně začnu stylem psaní který bych ohodnotil doslova jako filmový. Spád, konverzace, popis, akce a v neposlední řadě emoce..vše na mne působilo jako luxusní přepis filmu. A na mne tento styl funguje. Doslova jsem hltal každé písmeno a měl jsem nutkání i přeskakovat odstavce či dokonce stránky abych už věděl jak to dopadlo. A to se mi vážně dlouho nepřihodilo. Teď bych se rád ale dostal ke kamenu úrazu a tím je jaká koliv informace o příběhu. Dokonce i krátký úryvek z knihy na přebalu Vám prozradí děj a to je chyba. Tím pádem jsem byl připraven o nečekaná odhalení dobře do odhadem 70 strany knihy. Proto bych všem doporučil si absolutně nic nezjišťovat o této peckové knize. Neříkám že by Vás pak nečekal nějaký jiný zvrat. To ne. Je jich tam i tak plno. Ale na co se ochuzovat o plnohodnotný zážitek, ne? :) Určitě bych vyzdvihl charakter Johna který si projde zajímavou proměnou/ami... a nejde jen tak o klasického hrdinu a doufám , že se nějaký schopný producent všimne Blakeovi knihy a hodí jí na plátno v té nejlepší podobě. Upřímně závidím těm co ještě nečetli. A hlavně si nic nezjišťovat !!!! Ale já vím že Vám to nedá :D :D

Daduška
13.12.2017 4 z 5

Strhující, zajímavé. Přinutilo mě to hodně přemýšlet nad "skutečnou" realitou, co je pravda a nad tím, že neexistuje objektivní skutečnost. Být Danielou, tak uteču od všech Jasonů. Oceňuji odvahu autora docela složitý problém paralelních světů vysvětlovat formou thrilleru. Temná hmota stojí za přečtení, i když Sheldon Cooper by se tomu vysmál ;-).

bookcase
03.12.2017 5 z 5

Výborné. Skvěle napsané, myšlenka, že existují různé světy, je zajímavá a hlavně děsivá, myslím si já. Nebo já? Já teda určitě.

helena8550
01.12.2017 4 z 5

Zajímavé téma, zajímavě psané. Ubrala bych rozebírání krychle z vědeckého pohledu + další Jasonové už mi přišli jako přestřel, ale přesto si 4* zaslouží.

papajapa
30.11.2017 4 z 5

Kniha se mi libila do chvile nez se tam zacali objevovat dalsi Jasonove. To mi prislo uz dost ujete a jde 1* dolu. Kazdopadne zajimavy namet, rozhodne k zamysleni.

Helimadoe
25.11.2017 4 z 5

Výborný nápad a velmi dobré zpracování. Knihu jsem si moc užíval, obzvláště na začátku. Kniha se tváří navenek jako scífko, ale především jde o téma silného rodinného pouta jen okořeněného mnohovrstvým vesmírem.

Pigface
20.11.2017 4 z 5

Na rovinu: Fyzika nikdy nepatřila k mým oblíbeným oborům. Ani ve škole. Což teprve, když se k ní nachomýtne Schödingerova kočka a jiné paradoxy. Naštěstí kniha o fyzice až tak není. Zato je jak dobře umístěná past - chytí a nepustí a až konec vás vysvobodí. Je to žánrová polévka (ta od babičky - ta co vám tak chutnala) a každý si v ní může nabrat velké sousto toho, co mu nejvíc chutná. Občas, tedy vlastně často se s tou polévkou zamíchá a tak autor výborně zvládá okamžiky, kdy příběh může sklouznout do opakující se nudy. Nevím jak vy, ale já jsem se najedl dosytosti a s chutí a to i přes to, že polévky zpravidla vynechávám.
Dávám 4 hvězdy, přidejte si za mně ještě půlku páté.
Nakonec - kniha si přímo říká o zfilmování a já doufám a věřím, že tentokrát to vyjde lépe než předchozí autorovo dílo, protože Městečko Pines (jak knižní předloha, tak seriál) vyznělo poněkud tristně.

Lindulinek
20.11.2017 5 z 5

Knihu jsem dostala darem a rozhodla se ji přečít, i když nejsem fanoušek tohoto druhu literatury. Každopádně se mi kniha moc líbila a byla zajímavá. Trošku dokonce přemýšlím nad tím......co když :-). Doporučuji.

Vojtos
19.11.2017 5 z 5

SKVĚLÝ!!

Teclaireddy
13.11.2017 4 z 5

Zajímavý námět, čtivé, vyvážená kompozice bez hluchých míst. Přesto to na mě působilo spíš jako film, u kterého sice ani nedýcháte, ale za týden si na něj nevzpomenete. Neříkám, že tam nebyly hluboké myšlenky, ale autor je mohl rozvést trochu více, stejně tak psychologii postav. Celou dobu jsem se dobře bavila, proto také dávám docela vysoké hodnocení. Ale po dočtení mám pocit, že tam prostě něco chybělo, celá kniha by se dala shrnout do pár vět, nic moc víc mi bohužel nedala.

radim9968
05.11.2017 3 z 5

Prave docteno....co rici, zacatek byl vyborny, stred taky, ale ten konec ten se nejak rozpadnul, ano bylo to finale a hltal jsem jak to skonci, nicmene vysumelo do ztracena...kniha mela potencial, ale smrsklo se to jen na popisne rychle sledy udalosti a ja bych pritom ocenil vice popsat jednotlive svety, setkani s vlastnim ja v krychli, popsat vice sve navraty do krychle, vzdy jen vystopili a pak sli zpet..potencila by se dal rozvest a udelat z toho opravdu sci-fi roman..takto mi to prislo jako hodne dobra delsi povidka a to je vzhledem k tematu velka skoda