Tchyně

Tchyně https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436445/bmid_tchyne-03d-436445.jpg 4 574 169

Lucy svou tchyni poznala před pěti lety. Ačkoli se k ní Diana tehdy chovala přátelsky a zdvořile, Lucy okamžitě poznala, že nesplňuje její představy. I přesto se jí snažila vždycky zavděčit. Teď se našlo Dianino tělo a vedle něj dopis na rozloučenou. V něm se píše, že raději zemře hned, než aby sváděla únavný boj s rakovinou. Jenže při pitvě se žádná rakovina nenajde. Místo toho patolog odhalí stopy jedu a dušení. Navíc je zřejmé, že každý člen rodiny něco tají. Ale co? A kdy už konečně všechno to tajnůstkaření skončí?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Mother-in-Law , 2019

certik003
21.08.2021

Ve vyprávění se střídají dvě ženy, navíc se střídá linka ze současnosti a z různých časových období z minulosti. Od knížky jsem neměla vůbec žádná očekávání, čekala jsem průměrnou vztahovou knížku, na začátku to tak i vypadalo. Lucy se strašně snažila zavděčit, přála si druhou maminku, ale její naivita, že se to stane mě docela iritovala. Její tchyně byla sice odtažitá, ale to byla ke všem a navíc jí neprováděla nic hnusného, že by ji musela nenávidět. Oproti tomu Diana byla opravdu odtažitá, až tvrdá, což jsem postupně chápala, ale ona taková byla i k vlastním dětem, a to je pro mě nepochopitelné. Naopak se mi líbilo, že je odmítala rozmazlovat penězi, jenomže pak nastala situace, kdy mi v tomhle ohledu připadala až bezcitná. No prostě jsem si říkala, že čtu průměrnou vztahovku, přitom by stačilo si promluvit,ale jak se postupně odkrývalo z jejich minulosti víc a víc, nemohla jsem se odtrhnout. Nejenom popsané vztahy mezi všemi členy rodiny, to jak se vyvíjel vztah Lucy a Diany se mi moc líbilo, to že se absolutně nedalo odhadnout, co se vlastně stalo a kdo je vrah, dělalo tuhle knížku velmi čtivou. Vadila mi vlastně jenom ta poslední kapitola, jinak bych dala plný počet bodů.41/2

MiskaMa
19.08.2021 4 z 5

Knížku jsem přečetla na jeden zátah. Napínavé rodinné drama. Líbilo se mi vyprávění tchyně a snachy na přeskáčku a střídání minulosti se současností. Zajímavé bylo, jak určitou situaci popisovala tchyně a jak tu stejnou situaci viděla snacha a zase naopak. Situace přesně jako přes kopírák v reálném životě. Konec mě překvapil.

Za mě 4*, doporučuji a těším se na knížku Hodná sestra. :)

ivetdos
16.08.2021 4 z 5

Neměla jsem velká očekávání, myslela jsem si, že to bude zase další průměrný psychothriller, ale mýlila jsem se. Je to spíše psychologické rodinné drama s thrillerovými prvky, ale pro mě měla kniha určitý přesah a myšlenky, které běžně u tohoto žánru nevídám. Takže jsem byla velmi spokojená, dobře se četla, žádné velké napětí zde nebylo, ale i tak jsem do poslední chvíle neodhadla konec, takže palec nahoru! Budu si chtít přečíst i další knihy od autorky.

Ajina76
15.08.2021 5 z 5

Zajimave postavena linie pribehu. Jeden pohled ze strany tchyne. Druhy ze strany snachy. Videla jsem tam mista, ze to tak byva i ve skutecnosti. Opravdu zajimava kniha. Prectena jednim dechem.

xena2711
09.08.2021 5 z 5

Zajímavý psychologický příběh mezi tchýní a snachou. Pohled z obou stran. Moc zajímavá knížka.

markej
09.08.2021 5 z 5

Ohledně Tchyně jsem měla rozporuplné pocity. Četla jsem totiž autorčinu Rodinu odvedle, která se mi moc líbila, zároveň mě ale trochu odrazovala velká reklama na sociálních sítích, protože knihy, které mají velkou reklamu, jsou často docela průměrné. Tchyně je ale skvělá... Svižné thrillerové čtivo, krátké kapitoly, překvapivé zvraty, chcete číst dál a dál a dozvědět se, jak to všechno bylo. Moc se mi líbí i vyprávění ze dvou úhlů, jednak z pohledu Lucy, jednak z pohledu Diany, Lucyiny tchyně, z nichž vyplývá, že různé události či pronesená slova se můžou chápat různě, a i když se zdá, že někdo se chová necitlivě, odtažitě nebo buransky, ten dotyčný to tak původně skutečně nemyslel.

Hope80
06.08.2021 3 z 5

Musím se přiznat,že ještě do 160 stránky/celkem 267stran/ jsem myslela,že celou knížku nedokážu přečíst,hrozně mě nudila, nebavila...prolínání minulost/přítomnost mě už začala i plect...poté se kniha zlepšila,ale tak na průměr knihy. Jediné co bych určitě chtěla podotknout,že zbytek knihy mě donutil k zamyšlení nad vlastním životem...co řešíme.. co je opravdu důležité ..jestli nezmenit život...

Léňa2510
06.08.2021 5 z 5

Na tehle knihe je nejúžasnější to, že vůbec nevite, kdo je vrah. Každý ma motiv! Moc doporučuji

Šánka
03.08.2021 5 z 5

Tento román je hluboká psychologická sonda do vztahů a myslím, že ho více pochopí a ocení ti, kteří vztah tchyně - snacha znají z vlastní zkušenosti. Není to jednoduchý vztah, vybíráme si partnery, ne tchyně, tchány. A až jednou se i my dostaneme do pozice tchyně, pohled na tento mnohdy komplikovaný vztah dostává nový rozměr (něco o tom vím :-)), aspoň já to tak po létech vidím.
Příběh je vyprávěný z obou pohledů - snachy Lucy a její tchyně Diany, kterou najdou mrtvou a zřejmě se nejednalo o sebevraždu. Nemůžu říct, že by mi byla Diana sympatická, jenže postupně se zpětně z jejího vyprávění dozvídáme víc, její pohnutky, důvody proč se tak chovala a já jsem ji časem snad trošku pochopila, i když bych se tak sama nezachovala a s jejím chováním neztotožnila.
Je to příběh nad kterým jsem ale opravdu dlouho po dočtení přemýšlela.....

Summer7
03.08.2021 2 z 5

Čekala jsem bohužel něco jiného. Kniha má krátké kapitoly, čte se celkem dobře. Pro mě takový průměr, neurazí, ale zároveň nijak zvlášť nenadchne.

Kattari02
31.07.2021 5 z 5

Parádní vylíčení rodinných problémů na střídačku retrospektivně/ze současnosti z pohledu snachy Lucy a tchyně Diany. Nemohla jsem se od knihy odpoutat, jak moc jsem se chtěla dozvědět, kdo za vším stojí a co ho k tomu vedlo.
Doporučuji!

Kenan
31.07.2021 4 z 5

Víc než o rozuzlení zločinu, jde v této knize o cestu, jak a proč k tomu došlo. Psychologie postav jedné rodiny vykreslena velmi dobře. Čtvrtou hvězdičku dávám za čtivost.

zuzana2599
28.07.2021 5 z 5

Být tchyně není vůbec jednoduché. Najít tu správnou cestu a míru k protějšku svého dítěte bývá obtížné. I já jsem již skoro rok tchyně a snažím se...
Tchyně od Sally Hepworthové je výborné čtení. Současnost se střídá s minulostí, stejně tak se střídají vypravěčky příběhu - tchyně Diana a manželka Dianina syna Lucy. Příběh je nejenom napínavý, vysoce čtivý, ale i procítěný a chytrý. Je protkán drobnými tajemstvími, lži a touhami všech hlavních hrdinů. Některé touhy a sny se mohou stát i nebezpečné.
Určitě budu číhat na další titul této australské autorky. Tchyně byla totiž SUPER !!

terryaknihy
28.07.2021 3 z 5

Kniha Tchyně je přirovnávána k tvorbě B.A.Paris, Shari Lapeny nebo Liane Moriarty. Upřímně dle tohoto přirovnání jsem čekala thriller, ale ten jsem nedostala.
Přesto je pravdou, že bych příběh popsala jako rodinné drama s perfektně popsanými mezilidskými vztahy, což čpí takovým Sedmilhářkovským nádechem.
Příběh je hlavně o dvou postavách - tchyně Diana a snacha Lucy a je vyprávěn z obou pohledů těchto žen a jak z přítomnosti, tak z minulosti. Musím říct, že můj vztah k Lucy byl odzačátku moc hezký, kdežto s Dianou jsem to měla až do konce jako na houpačce. Velký palec autorce nahoru dávám za vedlejší postavy, které byly úžasné, složité a přesto dostaly dost prostoru, aby nám utvořili kvalitní příběh. První polovina knihy pro mě byla velmi táhlá, a to mě šíleně zklamalo. Docela dlouho mi trvalo, než jsem se začetla, jelikož tam nebylo moc cítit to napětí, které jsem očekávala. Vykreslení a budování rodinných vztahů je velmi komplikovaná věc, často to bývá běh na dlouhou trať a je fakt, že po dočtení jsem si uvědomila, jak příběh působí reálně.

alcerka
27.07.2021 2 z 5

Snažila jsem se, opravdu, ale ne... Tuhle knihu prostě nedočtu. Už dlouho mi nebyl osud hrdinů tak ukradený. Lucy totálně lapená ve svých očekáváních a tchýně žijící svou minulostí, "nádhera".

bookcase
25.07.2021 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší knížka od autorky, povedená. Líbil se mi pohled obou stran na jednu věc, hodně překvapí.

ptavichripkaa
25.07.2021 2 z 5

Za mě to byla bída s nouzí. Příběh byl nudný, postavy nesympatické a ten konec jako z cukrkandlu - akorát z toho bolely zuby.

kneslova
25.07.2021 5 z 5

velmi dobře zpracované postavy v knize, dobře se čte, byla jsem překvapená a příjemně.

Ajuszka
24.07.2021 5 z 5

Tady bych hodně poukázala na to, že každá mince má dvě strany a když mezi sebou lidé nemluví, často dochází k nedorozuměním.
V některých věcech byla Diana na můj vkus opravdu až moc tvrdá, ikdyž to myslela dobře.
Ovšem toho, kdo může za její smrt jsem uhádnout nedokázala. Byla jsem totálně mimo.. A tak jsem byla dost překvapená

ciniminisek
23.07.2021 5 z 5

Kapitoly se dělí na minulost a současnost a tím se nám otevírají dveře nejen do složitého vztahu mezi těmito ženami. V podobných knihách s tímto stylem vypravování je mnohdy těžké si udržet nit a do příběhu se totálně nezamotat, ovšem v tomto případě nic takového nehrozí. Naopak, každá kapitola je tak zajímavá, že hltáte každičký detail a čtete nejen samotné řádky, ale i mezi nimi.

Příběh obsahuje vše, co si čtenář může přát – rodinné drama, poutavost, nevědomost, snadnou čtivost a v konečné fázi i porozumění.

Sally Hepworth
australská, 1980