Tchyně

Tchyně https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436445/bmid_tchyne-03d-436445.jpg 4 574 169

Lucy svou tchyni poznala před pěti lety. Ačkoli se k ní Diana tehdy chovala přátelsky a zdvořile, Lucy okamžitě poznala, že nesplňuje její představy. I přesto se jí snažila vždycky zavděčit. Teď se našlo Dianino tělo a vedle něj dopis na rozloučenou. V něm se píše, že raději zemře hned, než aby sváděla únavný boj s rakovinou. Jenže při pitvě se žádná rakovina nenajde. Místo toho patolog odhalí stopy jedu a dušení. Navíc je zřejmé, že každý člen rodiny něco tají. Ale co? A kdy už konečně všechno to tajnůstkaření skončí?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Mother-in-Law , 2019

Sidonia
04.12.2021 2 z 5

Docela to šlo, ale děj mi moc v paměti neutkvěl.

veronika3141
03.12.2021 4 z 5

Zajima kniha,chvilku mi trvalo se zacist,ale tohle obcas mam u knizek,vraceni se do minulosti s propojenim pritomnosti,knihu rada doporucim :)

harena
24.11.2021 5 z 5

Protože i já jsem byla snacha a později tchyně, zaujal mě právě název knihy a aniž jsem věděla, jestli půjde o detektivku nebo třeba příběh ve stylu ČK, půjčila jsem si ji v knihovně. A dobře jsem udělala. Líbilo se mi střídání minulosti a přítomnosti i střídavé vyprávění Diany a snachy Lucy. Zpočátku jsem byla na rozpacích, ale nakonec mě román příjemně překvapil, dobře se četl, od poloviny knihy jsem nechtěla knihu odložit, protože jsem potřebovala vědět, jak to tedy ve skutečnosti bylo. Jen mi nesedělo chování právě té tchyně, věřím, že většina žen by se takto nechovala, ale těžko soudit, když to podle Diany bylo jen ku prospěchu dětí. Přeci jen si přečtu i další knihu od této spisovatelky.

"Nakonec, od toho tu taky rodiče jsou, aby na ně mohli potomci svalit vinu za vlastní peripetie."

Mayaotzin
18.11.2021 4 z 5

Tato kniha nebyla jako dálnice, byla spíše jako klikatá horská cesta, na každé straně pořádná zatáčka, která změnila všechno, co si člověk dosud myslel.

Edona
14.11.2021 4 z 5

Vztahy tchýní a snach nejsou jednoduché. O tom a mnohem více je tato kniha, která je hlubokou psychologickou sondou do života rodiny Goodwinů. Příběh začíná podezřelým úmrtím Diany, které zpočátku vypadá jako sebevražda. Ale je tomu opravdu tak? Více si musíte přečíst sami. :)
Příběh je vyprávěn dvěma postavami, snachou a tchyní, střídá se současnost s minulostí. Příběh je čtivý, promyšlený a napínavý.
Určitě se podívám i na další knihy od autorky.

LeSk
08.11.2021 4 z 5

Husté čtení, které vede ve finále k zamyšlení, četlo se velmi dobře, líbilo se mi propojení minulosti a současnosti. Doporučuji.

Maky1505
06.11.2021 4 z 5

Tato knížka mě bavila, minulost, přítomnost, tchyně snacha, jejich pocity, fakt dobrý. Akorát ten konec ten jsem čekala jiný...

Šebestová3
02.11.2021 4 z 5

Čekala jsem klasickou vyšetřovačku, jestli ta špatná bude tchyně nebo snacha....ale knížka teda příjemně překvapila hlubším záběrem a smyslem. Moc povedené.

tami1
29.10.2021 4 z 5

TCHÝNĚ
- to je slovo, které dokáže téměř v každém z nás zvednout vlnu emocí.

A táto kniha je emocí plná. Postavy se občas chovají jak urvané z řetězu. Nehledí na přání a pocity okolí, ale vše posuzují jen ze svého pohledu. A jdou doslova přes mrtvoly. Nemluví spolu, nediskutují a tají co se dá. Prostě se ani nedivíte, že dojde k vraždě.

Doporučuji

ddkk
26.10.2021 3 z 5

Příběh o vztazích v jedné australské rodině vyprávěný ve dvou časových rovinách z pohledu tchýně a její snachy.

No ano, i já jsem se během života dostala k oběma rolím - byla jsem snachou své tchýně a nyní naopak jsem tchyní partnerce mého syna. A vůbec to není jednoduché. Se zkušenostmi, které mám, stále našlapuji opatrně a po špičkách, abych něco nezkazila. Snažím se o vstřícnost a empatii a zdá se, že to je s naší Kristýnkou oboustranné. Jsem si jistá, že můj syn nemá o ničem ani potuchy, ale hlavní je, že je spokojený stejně jako mí vnuci...

V mnoha ohledech jsem tchýni Dianě velmi rozuměla, v mnohém jsem s ní souhlasila. Komunikovat (pokud možno vřele nebo alespoň přátelsky) s cizí ženou jiné generace je hrozně těžké a mnohdy podléháme falešnému dojmu, že všichni myslí podobně jako my. Samozřejmě je to nesmysl. I Diana si často uvědomovala, že ne vše, co řekla nebo udělala je pro její snachu Lucy srozumitelné...

To, jak příběh dopadl, mne ani moc nepřekvapilo. Dalo se to čekat.

Dávám za tři, protože mi chybělo napětí i překvapivost.

JessieEx
25.10.2021 4 z 5

3,5*
Od Tchyně jsem měla obrovská očekávání, protože jsem četla samé nadšené recenze. A i když kniha nebyla vůbec špatná, mým očekáváním bohužel nedostála.
Pozvolný děj bez napětí mi většinou nevadí, ale já se i na těch 300 stranách místy nudila. Občas jsem se mi pletlo, kdo je vypravěčem, přece jen těch pohledů a časových rovin bylo více. Děj (ani konec) nebyl nijak šokující, nedostavil se žádný velký zvrat, ale jako psychologické rodinné drama to špatné nebylo.

Hlavní postavy si u mě získaly mnoho sympatií, jejich vzájemný vztah a celkově vztahy tu byly vykreslené moc dobře a bavily mě. Nejednou jsem zaslzela. Stejně tak psychologii postav autorka vykreslila moc dobře.
Taky jsem se dozvěděla spoustu nových a zajímavých informací. Takže jsem nakonec ráda, že jsem si knihu přečetla a přečtu si i Rodinu odvedle. Tajemství porodních bab se mi ale asi líbilo o špetku víc :)

perpe2a
24.10.2021 4 z 5

Velmi zajímavý rodinný příběh, moc se mi to líbilo.

MichaelaS081
22.10.2021 5 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila a nezklamala. Moc se mi líbila.

libuna60
17.10.2021 5 z 5

Jsem také tchýní a tak jsem byla zvědavá, jak jsou zde popsány tyto vztahy. Po přečtení recenzí jsem zjistila, že každý v knize hledá něco jiného. Já jsem se zaměřila na problémy, nepochopení, averzi mezi snachou a tchýní. Musím říci, že se spoustou myšlenkových pochodů jsem se ztotožnila-mám pomoci nebo nemám pomoci, mám poradit nebo ne. V podstatě ani tak, ani tak není z pohledu obou správně. Je to prostě o pochopení toho druhého, jak nakonec v knize i vyšlo najevo. Jak zde někteří připomínají, že raději hrdinka pomáhala druhým, tak zřejmě proto, že u nich vždy našla kladnou odezvu, což u své rodiny vždy tak nemusí být. Mě kniha pobavila, uklidnila a nakonec jsem se rozhodla, že ji obou snachám dám jako dárek, jak bude přijat netuším a neřeším.
Kniha stojí za přečtení, doporučuji.

Miro67
15.10.2021 5 z 5

Proč spolu lidé více nemluví? Komunikace v rodině je jejím základním kamenem.
Po knize jsem sáhla snad i trochu kvůli inspiraci, sama tchyní brzo budu. A tu mojí, nestrannou ženu, která dětem do života nezasahovala, asi nebudu schopna napodobit.
Tchyně je velmi vydařené rodinné drama. A hlavně Diana je zcela atypická žena. Přesto vlastně prožila život, aniž by její děti dostaly možnost svou matku skutečně poznat. Její pohnutky schvaluji, je dobré děti vychovat tak, aby spoléhaly hlavně samy na sebe a své schopnosti. Přesto mohla některé situace řešit částečným kompromisem.
Pohled z druhé strany, snachy Lucy, se postupně vyvíjí od lehké averze až k pochopení.
Knihu vřele doporučuji.

pch1976
14.10.2021 3 z 5

Moc jsem od této knihy neočekávala, ale překvapila. Hodně řeší rodinné vztahy, ale děj je plynulý, lehce napínavý.

Martina1805
13.10.2021 5 z 5

Překvapivé čtení i když tento druh literatury není můj šálek kávy přesto jsem knihu přečetla a musím říci, že to bylo zajímavé čtení. Vztah matky k vlastním dětem byl zvláštní jako matka si to vůbec neumím představit. Diana s veškerou empatií pomáhala imigrantům více než vlastním dětem. Příběh byl opravdu dobře postaven a možná, že někde v realitě opravdu taková tchyně existuje, kdo ví.

kykyna42
13.10.2021 5 z 5

V knize se víc, jak smrt tchýně, řeší rodinné vztahy.
Diana je vyobrazena jako žena, co se stará o druhé,ale v podstatě odmítá pomoci vlastní rodině,která ji vlastně mimo manžela nemá vůbec ráda.
K tragédii, která je nakonec tématem knihy nemuselo vůbec dojít, kdyby své děti byla schopna pochopit a pomoci jim.

dana8437
08.10.2021 5 z 5

Bomba, moc se mi kniha líbila! Skvěle napsané, líbilo se mi propojení minulosti/současnosti, pohled Diany a její minulost/Lucy. Autorka opět nezklamala! Těším se na další knížky!

Danka1975
08.10.2021 4 z 5

Tak tohle mě ba! :-)... svižný čtení, pohled dvou žen, který ukazuje, že nic neni tak, jak to vypadá. Nesuďme, i když si myslíme, že víme vše..... A ještě k tomu dobré téma s několika moudrými myšlenkami. Fakt doporučuji !

Sally Hepworth
australská, 1980