Tak akorát

Tak akorát https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423077/bmid_tak-akorat-kratke-vypraveni-temer-o-Oso-423077.jpg 4 137 31

Dojemný a pravdivý příběh o tom, co je v životě důležité a jak se vyrovnat s tím, že na tomto světě nebudeme věčně. První den na univerzitě potkává Albert u automatu na kávu dívku Eirin. Po třiceti sedmi letech spokojeného společného života obdrží Albert neblahou zprávu, se kterou se musí vyrovnat. Eirin zrovna není doma, a tak Albert impulzivně odjede na chatu u jezírka, kde se během 24 hodin pokusí sepsat příběh svého života. Je spousta věcí, které musí pochopit. A je jedno důležité rozhodnutí, které během toho jednoho dne musí učinit.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Kniha Zlín

Akkurat passe , 2018

Miroslavacte
25.03.2024 5 z 5

Vyrovnat se se smrtí není jednoduché. Ani čtení této knihy není, ale pro mě byla krásná.

pajaroh
22.03.2024 2 z 5

Ta délka knihy byla "tak akorát", abych ji dočetla a neodložila. I když je téma i prostředí zajímavé, autorův mdlý, nevýrazný styl mě opět uspal do čtenářské nespokojenosti.

Bubo19
05.03.2024 5 z 5

Autor se v této útlé knížce zamýšlí prostřednictvím muže, kterému se náhle otočí život o 180 stupňů, nad životem a smrtí, smyslem lidské existence i vesmíru. I když kniha není zrovna pozitivní a často mě z myšlenek hlavní postavy mrazí, líbila se mi.

parxel
05.11.2023 5 z 5

Tak akorát je útlá kniha o vyrovnávání se s vlastní smrtelností. Toto téma bylo v litaratuře zpracováno mnohokrát. Jostein Gaarder k němu přistupuje se svou charakteristickou invencí a doslova na pár strankách vykouzlý milý komorní příběh, který je trochu smutný, ale zároveň velmi lidsky a citlivě pojatý. Prostě takové pohlazení po duši.

Podle mého názoru je toto velmi milá kniha, která chytne za srdce, ale ne zase tak moc. Prostě "tak akorát". Doporučuji všem čtenářům, kteří mají rádi citlivě napsané příběhy o lidské smrtelnosti.

Aneleh
03.11.2022 5 z 5

Spisovatel nám poskytuje hluboké a vážné filozofické zamyšlení nad životem a smrtí. Perfektně vykresluje atmosféru Pohádkové chaloupky a jezírka, kam se Albert přišel vyrovnat se zlou zprávou, jenž může kdykoliv potkat každého z nás: "Dostal jsem na půjčku celý svět a teď jí musím splatit. Odevzdávám vše, co mi život dal. A děkuji za půjčení!"

veriszv
20.08.2022 4 z 5

Když jsem dočetla, tak jsem si říkala “neurazí nenadchne,” ale je pravda, že pár dní po dočtení, byl ten příběh pořád se mnou…
Je to proste Gaarder - takže spoustu věcí naťukne a nedopoví, člověk přemýšlí nad příběhem i nad sebou… a to je vlastně super, takže pokud máte rádi filozofování a zamyšlení nad životem Josteina Gaardera, tak si ji dejte.

Klamm
17.04.2022 3 z 5

Téma dobré, pár typických gaarderovskych záblesků, ale oproti předcházejícím knihám málo rozvinuté. Jakoby Gaarder začal vykrádat sám sebe, nebo se nechal vyhecovat kámošema v hospodě u piva: ,,Hele vole, vsadíme se, že do zítřejšího rána nestihneš nic vypotit!"
Že by mistrovi docházeli patrony?
60%

MOu598
29.01.2022 4 z 5

Taková jednohubka. Od knížky/od autora jsem ale čekala víc. Zdálo se mi, že tu něco chybí - možná to byl autorův záměr. K tématu knížky se to nedopovězené hodí. Tak vlastně pěkná knížka.

le21nka
07.01.2022 4 z 5

Kniha vybrána náhodně do Čtenářské výzvy. ALS - zrovna tato nemoc se vyskytla u člena naší rodiny. Osud?

huhuhu
20.11.2021 5 z 5

Moc se mi líbí, jak J. Gaarder píše. Skvělé zachycení atmosféry a plynutí času, trochu tajemna a "tak akorát" filozofie. A k tomu typicky norská chata u jezera mimo civilizaci... Smutný příběh, ale celkově nádhera!

ctuvnoci
08.11.2021 5 z 5

Protože u autora bývá konec často otevřený, překvapil mě zdejší opak. Chvilku na mě bylo moc toho filozofování o kosmu, ale celkově výborná knížečka. Láska, nemoc, smrt, věčná témata.

micha-ella
20.05.2021 3 z 5

Smutný příběh. Přečtený během pár hodin, k zamyšlení na celý den. Většinou mají lidé tyto myšlenky, až když se dozvědí svůj ortel. A přišlo mi divné, že Albert nezkoušel hledat jakékoliv metody přežití, že nedoufal ve změnu, neměl žádnou naději, nevěřil třeba v možnost, že věda najde lék, že ...

jejda.majda
13.01.2021 4 z 5

Gaarder je jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů, takže na jeho novou knihu z roku 2019 jsem se moc těšila. Přečtenou ji budete mít za chvilku, ale troufám se říct, že v momentě, kdy na vás přijde podobný splín jako na Alberta v knize, rádi se k příběhu Alberta vrátíte, abyste věděli, že v tom nejste sami. Je to moc hezká knižní jednohubka o přemítání nad životem a smrtí. Tak akorát dlouhá. Co uděláte, když zjistíte, že tu už dlouho nebudete? Jak se rozloučíte? A co když tu už nebudete chtít zůstat, protože víte, že brzy začnete být všem okolo na obtíž? Díky za zamyšlení.

lucy.sankova
24.11.2020 5 z 5

Mě se kniha líbila moc.
Krásně popisuje vyrovnání se s tím, že tady nebudeme navždy a konec může přijít prakticky kdykoliv. Hlavní hrdina Albert shrnuje své období, to, co zažil se svými blízkými, jak se cítil a proč pro něj dané okamžiky byly důležité a "tak akorát"

Eva-K
20.10.2020 3 z 5

Nebylo to špatné, ale zapůsobilo to na mě asi méně, než jak autor zamýšlel. Taková knížka na jedno odpoledne. Jednoznačné plus za popis norské chatky u jezera, člověk si ji uměl barvitě představit.

karol.cadex
27.09.2020 3 z 5

Nemastné a neslané (a ne, nenapíšu, že to bylo “tak akorát”).
Je mi líto pana učitele, co z důvodu vážné nemoci bilancuje svůj život, ale nešlo by to trochu méně uplakaně? Postavit se k tomu jako muž?
Mé dva jediné pocity byly rozčarování z jeho života a pak teda závist jejich chatičky u jezera, ale při pětistém přečtení názvu Pohádková Chaloupka jsem si chtěla už vypíchnout oči, taková blbost.
Objem knihy byl na sebevražedný dopis dost velký.

8243
23.09.2020 5 z 5

Ač malá a úzká knížka, tak plná spousty myšlenek. Ale jak jinak. Josteina Gaarderna mám právě proto tak ráda. Středoškolský učitel bilancuje svůj život, vztahy, propojenost vesmíru s námi. Úžasný je závěr knihy, mně připomněl: "ráno moudřejší večera"

GYROTOURBILLON
22.09.2020 4 z 5

Kniha plná myšlenek o životě , ale i smrti. Ta atmosfera okolo chaty u jezera je úplně cítit.
Autor má smysl pro krásu , ať už nočního nebe , lásky ,či čistoty a barvy přírody.
Příchod nemoci nás všechny dokáže překvapit , zaskočit či jinak dostat. A jak autor píše , být naobtíž těm nejbližším je velmi frustrující.. čemuž věřím

sporran
30.08.2020 3 z 5

Kniha mi přišla tak nějak prvoplánová. Na vzdory předchozím hodnocením. Na mě bohužel nezapůsobila směrem k úvahám. Lidi se závažným onemocněním potkávám ve své profesi a možná proto mám i jiný náhled. Nicméně v knize je také zmiňována paliativní medicína a péče. To si myslím, že jsou opravdu důležité věci a v reálném životě se opravdu řada lidí setkává s tím, že čelí závažným nemocem, které se už nedají léčit, kde jde jen zlepšit závěr života....

andyjak
14.08.2020 5 z 5

Příběh byl dlouhý, hluboký a poučný ‘tak akorát’.