Tajuplný ostrov

Tajuplný ostrov https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44701/bmid_tajuplny-ostrov-Efw-44701.jpg 5 1495 193

Za americké občanské války „Severu proti Jihu“ uprchne balónem z jižanského zajetí skupina pěti seveřanů vedená Cyrusem Smithem. Jejich balón je větrnou smrští zahnán nad moře, kde je zničen, a uprchlíci se zachrání na pustém ostrově v jižním Tichém oceánu, 2000 km od nejbližšího obydleného místa, ostrovů Polynésie. Na počest amerického prezidenta a bojovníka proti otrokářství Abrahama Lincolna jej nazvou Lincolnův ostrov. Po zajištění holého života využijí trosečníci všech svých vědeckých a technických znalostí a přírodních podmínek ostrova k vybudování pohodlného sídla. Ve skupině trosečníků jsou zastoupena různá povolání (inženýr, lodní tesař, novinář, přírodopisec), je tu vedle nedospělého chlapce také černoch a později dokonce i bývalý trestanec Ayrton (postava z Vernova románu Děti kapitána Granta), kterého trosečnící našli na blízkém ostrově Tabor. Ti všichni spojí síly, aby přemohli svízele svého postavení a ovládli přírodu ve svůj prospěch. Edice Podivuhodné cesty, svazek 1.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

L'ile mystérieuse , 1874

Subjektiv
27.01.2014 5 z 5

V jistém ohledu považuji Tajuplný Ostrov za esenci Verneova vidění světa. Hlavní hrdinové bez bázně a hany jsou vrženi vstříc nebezpečenství nejdříve v balónu zmítaném bouří, později na pustém ostrově. Ovšem nedostatek bázně a hany ještě Verneova hrdinu nedělá, ještě se musí přidat znalosti a dovednosti. Právě ty umožňují přežít dětem ve Dvou letech prázdnin, skupince doprovázené zeměpiscem Paganelem v v Dětech kapitána Granta a konečně umožní vybudovat z ničeho technickou civilizaci skupince vedené Cyrusem Smithem právě v Tajuplném ostrově. Na konci (SPOILER) mohou tak směle stát tváří v tvář kapitánu Nemovi, onomu technickému state-of-the-art jejich doby, jako rovný s rovným. (KONEC SPOILERU)
Člověk by možná mohl chtít vyčítat Verneovi, že nehledí hrdinům do duše a nenechává je trápit se příliš touhou po domově, ženách a strachem, co se děje ve vlasti donedávna zmítané válkou. Ale k čertu s tím, když čtete dobrodružný román, nezajímají vás nějaké fňukny a když jste malý a možná i trochu větší kluk, nechápete, co je na těch holkách tak skvělého, že by někomu mohly chybět. Z některých románů je navíc cítit, že tohle Verne příliš zprostředkovat neuměl. Ale asi znal svá silná místa dobře, protože do nešikovných pokusů o zprostředkování velkých citů se pouští jen opatrně a jen tam, kde je to nezbytně nutné pro děj.

HotDogMan26
03.01.2014 4 z 5

Knihu "Tajuplný ostrov" jsem si půjčil v knihovně, aniž bych věděl, co bych mohl od Julese Verna čekat. Byl jsem příjemně překvapen.
Tajuplný ostrov je román a žánr je vědecko-fantastický, patří do Vernovy edice Podivuhodné cesty a originál je napsán ve francouzštině. Původně se román jmenoval "Strýček robinson". Hlavní hrdinkou byla jistá paní Cliftonová, její 4 děti a její manžel Harry. Rukopis se nezachoval, ale po deseti letech se autor k motivu vrátil, pana Cliftona přeměnil v Cyruse Smithe a jeho děti v členy posádky. Sama paní Cliftonová z knihy zmizela (zdroj: "Tajuplný ostrov" přeložený Ondřejem Neffem)
Příběh se odehrává na konci války Severu proti Jihu. Skupina pěti seveřanů prchá z Jižanského zajetí balonem, ovšem po dlouhé cestě ztroskotají na "opuštěném ostrově". Trosečníci pod vedením Inženýra Cyruse Smitha zkoumají a kolonizují ostrov, při čemž jim pomáhá i tajuplný "duch ostrova".
Kniha se mi velice líbila, škoda jen, že na můj vkus jsou některé věci poněkud nesmyslné. Přesto ji ale vřele doporučuji každému čtenáři.

jules verne014
15.11.2013 5 z 5

Nádherny príbeh!!!

Beruskazelena
10.11.2013 5 z 5

Výborný, čtivý a napínavý příběh! Tato kniha je součástí trlogie Děti kapitána Granta, Dvacet tisíc mil pod mořem a Tajuplný ostrov a myslím, že z celé trilogie je toto dílo nejvydařenější.

RysOstrovid
27.08.2013 5 z 5

Jeden z nejlepších počinů J. Verna, nemám slov...

Eigis
22.08.2013 5 z 5

Když jsem se po dlouhé době vrátil k Verneovkám, byla tato první po které jsem sáhnul. Jedná se o nepřímé pokračováni hnih Dvacet tisíc mil pod mořem a Děti kapitána Granta. Je to typicky Verneovská robinsonáda, ve které hraje ústřední roli schopný vědec.

Cyanine
28.06.2013 5 z 5

Tito mistři rozjíždějí průmysl, Robinson rozbíjí kokosové ořechy.

Hedwik
29.05.2013 5 z 5

Prvni kniha, kterou jsem od tohoto spisovatele cetl a hned si me ziskal. Knihu jsem cetl, kdyz mi bylo 15 let a stale se k Vernemu vracim, stale ctu jeho knihy a doufam, ze jeste dlouho budu cist.

simuiv
24.03.2013

Nejoblíbenější knížka mého dětství, přečtená několikrát. Z mého pohledu Verneova nejlepší kniha.

zahadum
07.01.2013 5 z 5

Tajomný ostrov som prečítal ako decko snáď 10 x a vždy ma fascinovala oná tajomná a záhadná atmosféra ktorou bol obklopený ostrov na ktorom uviazlo našich päť nešťastníkov. Nevzdávali sa a svojou šikovnosťou a chuťou prežiť si zriadili skutočný sen mladých chlapcov..vlastný sebestačný ostrov. Aby som neklamal..hoci boli šikovný a vynaliezavý ( Cyrus Smith ) veľmi im pomohla prítomnosť tajomnej bytosti ktorá im sprvu nenápadne ale časom razantne zasiahla do životov. Povedzte mi kto na konci knihy neoplakal majstra Jupa ?

a Alix tebou kritizované " chyby " v letopočte nie sú chybami ale je to výplod nekonečnej fantázie majstra technickej fantastiky ktorý brať vážne nepatrí k tomu čo hľadáme v knihách tohoto žánru.Iste,že je to kniha ktorá sa moc faktov nedrží a je tam chaos vo faune a flóre nehovoriac o geológii. Nie je to učebnica dejepisu ani botaniky či geológie..je to snívanie o tom čo je asi za skriňou alebo pod posteľou ... zavri oči a pridaj sa aj ty....je to ako odsúdiť šach za to,že figúrka " kôň " je nerealistická lebo skutočný kôň predsa neskáče do L.

Yalka
02.01.2013 5 z 5

Cyrus Smith for president!

CruSoe_028
13.11.2012 4 z 5

V této knize je velmi zajímavě popsán osud samostatného trosečníka na ostrově Tabor. Je zajímavé sledovat rozdíl ve vývoji jeho psychiky oproti Robinsonovi Crusoe.

corvo
13.11.2012 4 z 5

Příběh skvělý, provedení uchvacující a velmi tajuplné. V dětství moje první a nejmilejší verneovka. Ale 5 hvězd už nedám, protože Jules Verne (ač skvělý v technických záležitostech, jimž ani za mák nerozumím) zde velmi fantazíroval v popisu fauny, flóry a klimatu malého neobydleného ostrůvku v jižním Pacifiku, ležícím přibližně na 35° j. š. Jako by sám pánbůh namíchal koktejl zvířat (jaguár, orangutan s dlouhým ocasem) a rostlin z celého světa a všechny vypustil na tento malý ostrůvek s teplejším oceánským klimatem, kde je zima plná sněhu a panují tam téměř arktické mrazy.

Selinute
04.11.2012 5 z 5

Super knížka. Opravdu jedna z nejlepších. Škoda, že dnešní děti mají už úplně jiné hrdiny.

Dera
29.08.2012 5 z 5

I Robinson Crusoe by záviděl... :-) Jedna z nejlepších verneovek!

abogarth
17.07.2012

od detstvi jsem to miloval ,jako dite jsem chtel byt v tom pribehu,ani po 30ceti letech se muj nazor nezmenil , chtel bych tam byt

vitavita
05.04.2012 4 z 5

Dobré počtení a dá se číst několikrát i v pokročilém věku ...

RimmerCZ
17.02.2012 5 z 5

Když jsem se pouštěl do čtení, myslel jsem, že takovou bichli snad nikdy nezdolám, ale až příliš brzy jsem si přál, aby kniha byla nejméně ještě jednou tak tlustší.
S pedantskou a vědeckou přesností líčí Verne postupy trosečníků, kteří pod vedením téměr poloboha Cyruse Smitha utvářejí divoký a záhadný ostrov k obrazu svému. Postavit si telegraf! To mě podržte. Kapitán Nemo mě jako neznalce verneovek velmi překvapil a celou dobu jsem netušil, kdo je tím tajemným ochráncem.
Tohle by měla být knížka každého správného dítěte.

dalimoni
22.12.2011 5 z 5

Klasika, výborné čtení, hlavně pro mládež.

vincek1
18.11.2011 5 z 5

Moje nejoblíbenější "Verneovka" jak jsem již napsal v komentáři spisovatele, kniha ve mě vzbudila takovou fantazii, že jsem si ji domýšlel. Kdyby se to napsalo, tek by byla dvakrát tak dlouhá. Letopočty a některé další věci jsem neřešil, protože v době kdy jsem knihu četl jsme byli rádi že jsme věděli kde ten zlý imperialistický stát je, natož abychom věděli od kdy do kdy trvala válka. Takhle dlouhou větu jsem napsal poprvé, omlouvám se, ale i když hodně čtu již od mládí z čj jsem měl za 3.