Tajuplný ostrov

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Za americké občanské války „Severu proti Jihu“ uprchne balónem z jižanského zajetí skupina pěti seveřanů vedená Cyrusem Smithem. Jejich balón je větrnou smrští zahnán nad moře, kde je zničen, a uprchlíci se zachrání na pustém ostrově v jižním Tichém oceánu, 2000 km od nejbližšího obydleného místa, ostrovů Polynésie. Na počest amerického prezidenta a bojovníka proti otrokářství Abrahama Lincolna jej nazvou Lincolnův ostrov. Po zajištění holého života využijí trosečníci všech svých vědeckých a technických znalostí a přírodních podmínek ostrova k vybudování pohodlného sídla. Ve skupině trosečníků jsou zastoupena různá povolání (inženýr, lodní tesař, novinář, přírodopisec), je tu vedle nedospělého chlapce také černoch a později dokonce i bývalý trestanec Ayrton (postava z Vernova románu Děti kapitána Granta), kterého trosečnící našli na blízkém ostrově Tabor. Ti všichni spojí síly, aby přemohli svízele svého postavení a ovládli přírodu ve svůj prospěch. Edice Podivuhodné cesty, svazek 1....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44701/tajuplny-ostrov-44701.jpg 4.61153
Žánr
Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy
Orig. název

L'ile mystérieuse, 1874

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (7)

Román byl několikrát zfilmován. (Luccy78)


Je to jeden z nejznámějších románů francouzského spisovatele Julesa Verna z jeho cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires). Tvoří závěrečný díl volné trilogie, do které ještě patří Děti kapitána Granta (1867-1868, Les enfants du capitaine Grant) a Dvacet tisíc mil pod mořem (1869-1870, Vingt mille lieues sous les mers). S předcházejícími díly je spjat některými postavami a částečně i místem děje. Mezi jednotlivými díly však panuje časový nesoulad (viz níže). (Luccy78)


Mezi jednotlivými díly trilogie panuje časový nesoulad. Děti kapitána Granta se odehrávají v letech 1864 až 1865. Na konci příběhu, v březnu roku 1865 je Ayrton vysazen na ostrově Tabor. V Tajuplném ostrově se děj příběhu odehrává v letech 1865 až 1869. Cyrus Smith se svými přáteli nalézá Ayrtona v prosinci roku 1866, přičemž Ayrton prohlašuje, že byl na ostrov vysazen před dvanácti lety, tj. v roce 1854, deset let před datem zmíněným v Dětech kapitána Granta. V Tajuplném ostrově sděluje Cyrus Smith roku 1869 Nemovi, že ho zná z Aronnaxovy knihy, kterou napsal o své podmořské cestě na palubě Nautila, a Nemo tvrdí, že je to již šestnáct let, co Aronnax z ponorky uprchl. Ale Dvacet tisíc mil pod mořem se odehrává v roce 1866 a ne v roce 1853. V Tajuplném ostrově se dále dozvídáme, že kníže Dakkar přijal jméno Nemo po porážce povstání, které se odehrálo v roce 1857, a zemřel údajně po třiceti letech, což by znamenalo rok 1887 a ne 1869.
Už Jules Verne i jeho vydavatel Pierre-Jules Hetzel si těchto časových paradoxů byli vědomi. Verne je nakonec vyřešil poznámkou v Tajuplném ostrově, že s ohledem na nejrůznější okolnosti nemohl uvést skutečná data. (chaera)


Předmluvu napsal František Hrubín (Luccy78)


Knihou bylo inspirováno japonské anime Nadia: The Secret of Blue Water. (Kmotr99)


Kniha byla celkem osmkrát zfilmována. (Kmotr99)


Časový nesoulad mezi díly volné trilogie vyřešil Verne poznámkou v Tajuplném ostrově, že s ohledem na nejrůznější okolnosti nemohl uvést skutečná data. (Kmotr99)