Tajný život stromů

Tajný život stromů https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318560/bmid_tajny-zivot-stromu-FBu-318560.png 5 959 311

Německý bestseller Tajný život stromů se již druhým rokem drží na žebříčku nejprodávanějších knih a získává si nadšené čtenáře ve stále více zemích. Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Peter Wohlleben čerpá ze svých mnohaletých zkušeností lesníka a ukazuje nám les ze zcela nové stránky. Jeho zábavná knížka, plná nových informací o stromech a lesích, nás přivádí k úžasu nad zázraky přírody. Jen v Německu se za rok od vydání prodalo na 500 000 kusů a práva na překlad byla dosud prodána do 27 zemí.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: , Kazda

Das geheime Leben der Bäume , 2015

painthers
15.08.2022 3 z 5

Zásadní chyba asi byla, že jsem knihu poslouchala. Že je důležitá i ta obrázková část, jsem se dozvěděla bohužel pozdě. Nicméně - zajímavé a moc hezké informace o stromech, lese, přírodě.

Mr.Moldau
14.08.2022 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih, jakou jsem kdy četl.

Vivetkav
09.08.2022 4 z 5

Moc hezká kniha plná zajímavých informací.. některé mě doslova šokovali.. a jak říká moje kamarádka..po přečtení této knihy už se na strom budete vždy dívat jinak a s tím teda souhlasím..

puczmeloun
06.08.2022 3 z 5

Kniha plná myšlenek, které jsou při správě lesů potřebné stále víc a víc. Diverzita, dlouhověkost, specifičnost druhů, různorodý přístup, to, že by pojmy jako "lesní hospodářství" nebo "dřevní hmota," měla nahradit spíše péče, výběrovost a porozumění. Pro toho, kdo ale do lesů chodí rád, je obklopen podobnými lidmi, čte populárně naučnou literaturu nebo časopisy a poslouchá pořady jako Meteor nebo Planetárium, už ale Tajný život stromů nepřináší mnoho nového. Nebo jinak, různorodých drobných informací je tam dost, ale ty velké myšlenky se často opakují a zpracování do nějakých hutnějších celků by tomu neškodilo. Kapitoly jsou totiž kraťoučké, tematicky se přeskakuje, tu se loupne kousek jedné zajímavosti, tu zase druhé (např. Pando, nejtěžší žijící organismus na světě, nebo inteligentní chování špičky kořenů). Při čtení jsem tak měl pocit, že původně šlo o sérii článků do nějakého deníku/týdeníku, než o přímo vznikající ucelenou knihu.

Ano, nebylo to nezajímavé a čtení (i poslech zajímavě namluvený Alešem Procházkou) mě bavilo, jen jsem po vší té slávě knihu obklopující (a pověst jí předcházející) čekal něco více komplexního, než sérii zajímavostí, populárně-vědeckých odkazů, teorií a zamyšlení spojených do jedné knihy.

nicandra
31.07.2022 5 z 5

Úžasné, spousta nových informací o rostlinných společenstvech, o sounáležitosti a spolupráci mezi nimi, podávaných srozumitelně a s láskou ke stromům.

VěraČamková
18.07.2022 5 z 5

úžasná kniha, stromy mě vždycky nabíjely energií, ale teď o nich vím díky autorovi mnohem více a mnohem více i o přírodě kolem nich. Myslím, že by alespoň úvodní stránky mohly být zařazeny do školních osnov, třeba by to přispělo k větší úctě k přírodě...

Evazita
29.06.2022 4 z 5

Věděli jste, že v jediné hrsti lesní půdy je víc živých tvorů než lidí na naší planetě?

Letitia
20.06.2022 4 z 5

Od prvých stránok som bola nadšená... Dozvedela som sa veľa zaujímavých vecí o stromoch a lesoch. A to som študovala biológiu. Navyše jazyk knihy je príjemne ľahký a osviežujúci, dobre sa to číta.
Jedna hviezdička dolu za to, že druhá polovica si už vyžadovala väčšie sústredenie a na môj vkus obsahuje priveľa moderných enviromentálnych hodnotení.

Epiky
13.06.2022 5 z 5

Tato kniha změní váš pohled na rostliny kolem nás.

morienhithwen
05.06.2022 5 z 5

Vždycky říkám, že nejsem (a nemůžu/nechci) být stoprocentní vegan, protože věřím, že kytky mají taky city. Jsem ráda, že to Peter Wohlleben odborně podpořil a vysvětlil.

Elea
30.05.2022 5 z 5

Nádherná knížka plná lásky k přírodě.

Zdekat
15.05.2022 5 z 5

V nějaké recenzi se psalo, že se budu po přečtení dívat na stromy jinýma očima. Vskutku to tak je, doporučuji. Kniha není dlouhá, v mé verzi luxusní fotky a čtivý, zajímavý text. TOP.

Renatka11
14.05.2022 4 z 5

Vždycky jsem stromy vnímala jako živé organismy a procházky v lese milovala, ale nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, že spolu komunikují, spolupracují, vychovávají mladé, pamatují si, myslí, křičí a mnoho dalšího. V tom je tato knížka jedinečná a mění náš pohled na ně. Až půjdu příště do lesa, asi ho uvidím jinýma očima a budu si jednotlivých stromů všímat mnohem víc nez doteď.

Allla9
09.05.2022 5 z 5

Z knihy na nás dýchá láska k přírodě.. Autor nám předává mnoho životních zkušeností. Každý, kdo má rád přírodu, si těchto rad váží.

Terva
07.05.2022 5 z 5

Nádhera, tohle je bomba. Původní malá knížečka je rozšířená o velké fotografie a se spoustou doplňujícícu ůdajů. Dozvíte se mnohem více, než z původního výtisku. U těch fotografií budete slintat a množit malé stromečky. Absolutní nádherta a perfektní tah od pana spisovatele.

jitka_dankova
04.05.2022 5 z 5

Odborná naučná kniha o ekosystému lesů. Na to, že jde o celkem náročné čtení plné odborných pojmů, je podáno velmi pěknou formou. Není to nudná učebnice, při čtení se cítíte jako na procházce se starým milým zapáleným lesníkem. Teda, já lesníky nepotkávám, ale tohohle jsem v rámci knihy potkala ráda. Les mne celkem fascinuje, hlavně buky a bukové lesy, takže jsem stránky a vyprávění pana Wohlleben celkem dost hltala. Některé pojmy jsem znala, spousta konceptů pro mne ale byla nová, něco i lehce k neuvěření, až jsem si říkala, jestli bych si neměla ověřit informaci i z těch zdrojů, které tam pěkně odkazuje.
Cením si toho, že umí používat pěkné metafory, aby některé pojmy dobře vysvětlil i laikovi. Prostě číst tak pěkně podanou odbornou literaturu mi nevadí. Když teď chodím na procházky do lesa, už se na stromy koukám trochu jinak. Najednou jsou to pro mne velmi chytré organismy, ze kterých mám respekt. A jsem si víc než jistá, že o nich ještě spoustu věcí vůbec nevíme.

Zuzanak4
16.04.2022 5 z 5

Miluju přírodu, miluju do ní pronikat víc a víc s tahle kniha mi přinesla tolik užitečných informací! Doporučuji všem!

ZuzanaK.
05.04.2022

Nejsem přesvědčená o všem, co PW píše, protože pár názorů mi přišlo podložených pouze přáním, nebo by byly snadno rozporovatelné odlišnou metodikou hodnocení, přesto knihu hodnotím jako velmi přínosnou. Určitě by mnohé z ní mělo být předáno už dětem a pak znovu a znovu opakováno dospělým.

Simstr
05.04.2022 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že si někdy přečtu knížku o životě stromů. Velice poutavě napsané, srozumitelné jak vlastně fungují, jak se "dorozumívají". Zajímavé. Přečetla jsem na dva zátahy. Taková příjemná jednohubečka :-)

kamibe
31.03.2022 5 z 5

Půjčila jsem si v knihovně vydání, kde nejsou žádné fotky, což mě může mrzet. Než jsem se začetla, ukázalo se, že moje kamarádka má audioverzi a já knihu poslouchala a byla jsem čím dál víc udivená a nadšená, kolik zajímavostí mi tu autor předložil. Už z knih Carlose Castanedy jsem věděla, že s rostlinami máme mluvit, poprosit je, děkovat jim. Slyšela jsem o různých výzkumech, které dokládaly, jak rostliny vyciťují, kdo se k nim jak chová. Jinde jsem se dozvěděla, že rostliny jsou tak chytré, že když po své zahradě chodíme bosi, časem nám tam začnou růst přesně takové bylinky, které pro své zdraví potřebujeme. Slyšela jsem už také něco o vzájemném podzemním dorozumívání stromů. Ovšem šíři úžasností o stromech, které jsem právě doposlouchala, se mohu jen obdivovat. Děkuji.