Tady byla Britt-Marie

Tady byla Britt-Marie
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291501/bmid_tady-byla-britt-marie-nSQ-291501.jpg 4 1618 1618

Román o tom, jak se lidé ztrácejí, zamilovávají a kopou do všeho, co je kulaté. Nejhezčí věc, kterou můžete o vesnici Borg říct, je to, že leží u silnice. O Britt-Marii zase někdo řekl, že je pasivně agresivní, zpomalená a ukňouraná bába. A to není hezké vůbec – i když možná ne úplně nepravdivé. Britt-Marie po čtyřiceti letech manželství opustila město a manžela, který ji podváděl, a přijela do Borgu. Borg zasáhla finanční krize a nechala po sobě jen cedule s nápisem „Na prodej“ a pizzerii, která je cítit pivem. Britt-Marie nesnáší fotbal. Fotbal je to jediné, co v Borgu zůstalo. Tohle nevypadá na začátek krásného přátelství, to rozhodně ne. Ale když děti z fotbalového týmu v Borgu potřebují trenéra tak zoufale, že se nakonec rozhodnou přijmout kohokoliv, tak je detaily jako třeba ten, že ona opravdu, ale opravdu dělat kouče nechce, nezajímají. Tady byla Britt-Marie je román o tom, jaké to je mít předsudky (ne že by Britt-Marie nějaké měla, to samozřejmě ne), o ukládání příborů ve správném pořadí (vidličky, nože, lžíce, v tomhle pořadí, ale Britt-Marie na tom přece netrvá!) a o přírodě vedle silnice. Je to příběh o druhých šancích, prvních výkopech a o tom, že jedlá soda vyčistí skoro všechno.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: ekniha , Host

Britt-Marie var här , 2014

alabra
19.03.2021 4 z 5

Žena, která si v 63 letech uvědomila, že svůj život prožila péčí o druhé,protože se bála žít sama za sebe.Touží být stále potřebná, proto se odhodlá svůj život změnit. Kniha plná emocí, lidskosti, hořkého humoru nás přivede do vesnice plné zklamaných ztracených lidiček, kteří se odhodlají po Mariině počátečním impulzu jít do té změny s ní. Hezká, ale smutná kniha, velmi profesionálně přečtená paní Zavadskou.

Lucie__
16.03.2021 2 z 5

Podobné jako Muž jménem Ove, s tím rozdílem, že u Oveho mě nebavila jen první kapitola a pak se to rozjelo a super. Britt - Marie mě nebavila skoro do půlky, nevydržela jsem a odložila.... Za mě ne.

Falda
13.03.2021 3 z 5

Ke knize mám rozpoluplné pocity. Četla se dobře, to ano, ale nějak mi ten děj prostě nesedl. Kniha má opět hlubší dosah, i přes to to pro mě bylo spíše nic neříkající. Jako oddechovka dobrý.

knihyKeMne
11.03.2021 4 z 5

Z anotace mi nedošlo, že babka bude až taková "babka" :-) No autor si ji pořádně vychutnal, to snad ani není možný, aby si ji celou vymyslel! Byla tak živá. Trochu jsem nevěřila její proměně, ale nakonec se vlastně neproměnila tolik:-) Knížka mě bavila, postavy byly super barvité, no jen ta atmosféra porád taková ponurá... Z toho důvodu nakonec nedávám plný počet, i když jsem hodně váhala. Rozhodlo, že to byl sice fajn zážitek, ale podruhé bych do toho už nešla.

pepa4081
11.03.2021 3 z 5

Podobný scénář, jako u Muže jménem Ove. Tentokrát je hlavní osobou žena Britt - Marie. Zpočátku naprosto stupidní a nesnesitelná osoba, která si časem získala mé sympatie. Osobně nemám rád skupinové sporty (televizní sportovní přenos puštěný v hospodě považuji za velmi otravný zvyk) i konec bych ocenil trochu jiný. Doporučuji jako oddechový průměr.
Uspokojivé.

veronika_m
05.03.2021 5 z 5

Velmi čtivá kniha. Krásně nakombinovaný humor se smutnou realitou - jen se podívejte, kolik žen v okolí žije dost podobně, tedy ne svůj život, ale život svých blízkých... Jen nejsou tak vykonstruované. Ale pro mě místy velmi realisticky smutné... Dávám 5 hvězd, i když za "ha", které je možná ne úplně šťastně přeloženo, bych skoro i jednu strhla ????

bajana13
03.03.2021 4 z 5

Plus: Velice poutavá a nabitá emocemi.
Minus: Příběh je vystavěn až příliš přesně podle osvědčeného schématu předchozích knih. A i když přijímám nadsázku, se kterou autor vždy pracuje, je vývoj některých postav málo věrohodný.
Za mne tak 3,5 hvězdičky, nakonec dávám 4 za to, že to přece jen bylo příjemné počteníčko.

DericCaster
23.02.2021 5 z 5

Ani já nepůjdu proti proudu a prostě napíšu, že knížka Tady byla Britt-Marie je úžasná. Líbila se mi stejně jako Ove a Medvědín a jen mne ujistila v tom, že chci číst vše co autor napsal... Tady byla Britt-Marie je knížka o životních osudech a posláních, o tom jaký je rozdíl v tom chtít skočit a skočit... Ačkoli závěr knížky je trochu smutný, většinu času jsem se jen smál.

anysekhel
18.02.2021 5 z 5

Ještě lepší jak Muž jménem Ove. Úžasně popsaná osobnost "Hašteřivé babizny". Moc krásný příběh. Konec mě dojal.

nai.ivka
16.02.2021

Prozatím odkládám mezi nedočtené. Hrozně jsem se u ní nudila. A to mám ráda knížky jakoby o ničem. Dám jí šanci později.

Kexina
14.02.2021 4 z 5

Zpočátku mě hrozně štvala - hlavní hrdinka i kniha samotná. Ale jsem ráda, že jsem jim dala šanci.

Spoiler: Asi nutně potřebuji sehnat krysu a snickersku. :-)

Ella_85
11.02.2021 5 z 5

Uz v „Babicce“ mne rozcilovala, ale i tak jsem si ji oblibila. Pribeh o ni je moc pekny

Petras99
31.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Hlavní hrdinka opravdu nevzbuzuje sympatie od prvních stránek, ale doporučuji vydržet! Líbilo se mi postupné odhalování jejího dětství, což ledacos vysvětlilo, realistický popis života na vesnici, na kterou svět zapomněl... A potěšil mě závěr - opravdu jsem se "bála" že se k manželovi vrátí :-)

Bláža9
27.01.2021 5 z 5

Fredrik Backman je naprosto geniální spisovatel. Dokáže napsat knihu, která je tak zábavná a zároveň neuvěřitelně moudrá. Pro někoho je Britt-Marii hašteřivá babizna, pro mě je to dáma s velkým srdcem, která rozhodně nemá předsudky :-) za mě úžasná kniha a už se těším na další

Dida86
19.01.2021 5 z 5

Nemám předsudky :)

Lucyiel
10.01.2021 5 z 5

Má druhá kniha od Backmana. A opět nadšení! Mě tyhle knihy o neobyčejně obyčejných (nebo obyčejně neobyčejných?) životních cestách baví víc a víc. Je pravda, že Oveho (Muž jménem Ove) jsem si zamilovala hned na prvních stránkách a k Britt-Marii jsem si tu cestu hledala o chvilku déle, ale přirostla mi k srdci, baba jedna hašteřivá. Celý svůj dospělý život se řídím tím, že nic není jen černé nebo bílé. Nakonec se z té (zpočátku se jen černě jevící) babči vyklubala pěkně barevná a zajímavá ženština se srdcem na pravém místě a dokonce i s nějakou tou chlapskou koulí =) Zábavné, dojímavé, inspirativní čtení. Jsem zvědavá na další knihy z pera tohoto autora.

Zuzkanka
05.01.2021

Leckdo by řekl, že Britt Marie je protivná stará bába a možná to tak i je, ale mně se po ní bude stýskat. Knížka víc rozvíjí její minulost a tak se není moc čemu divit. I přesto, jaká je, si dokáže najít své místo a lidi, kteří ji mají rádi. Nebo možná právě proto? Opět hořko vtipný příběh, který má hořký konec a opravdu jsem doufala, že....... ale nebudu prozrazovat. Britt Marie je sice stará protivná bába, ale má zlaté srdce. A Valerie Zawadská je prostě skvělá! (posloucháno jako audiokniha)

maryska09
04.01.2021 5 z 5

Knihy mistra Backmana jsou skvělé všechny a tahle není výjimkou. Skvělý příběh o fotbalu, který vůbec o fotbalu není, plný lásky, vlídnosti, žalu a naděje. Doporučuju všem.

Kája95
02.01.2021 5 z 5

Ač se to může zdát z počátku neuvěřitelné Britt-Marii si prostě zamilujete.
Kdo už něco četl od Backmama ví že se může těšit na humor,ale i hlubokou myšlenku,jinak než 5ti hvězdičkami hodnotit nelze

DitaV.
30.12.2020 5 z 5

Nádhera. Kniha mne opravdu pohltila, Britt-Marie byla tak mile šáhlá,až byla uvěřitelná. Bylo to mé první setkání s Fredrikem Backmanem, ale určitě ne poslední. Našla jsem tu laskavý humor i životní moudrost a jsem naprosto nadšená.