Ta přede mnou

Ta přede mnou https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345924/bmid_ta-prede-mnou-Wz1-345924.jpg 4 2683 2683

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupujícího pod pseudonymem J. P. Delaney. Emma se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. Jane prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl Before , 2017

Martinka99
11.10.2018 5 z 5

Tak to mě bavilo, moc. Neotřelý námět, napětí, dostatečně ujeté postavy :). A ten dům tomu navodil tu správnou atmosféru, těším se na novinku - Věr mi!!

LittleK
10.10.2018 3 z 5

Kniha je čtivá. Děj zajímavý. Závěr překvapivý. Nemůžu říct, že bych z knihy byla nějak odvázaná, přesto si své čtenáře jistě najde a zklamaní nebudete.

MíšaS.
10.10.2018 1 z 5

NUDA NUDA NUDA a ještě jednou NUDA a to jsem přelouskala Kouzelný vrch, ale taková NUDA jako tohle to nebyla. Doopravdy se tam nic neděje. Jen pořád čtete TEHDY a TEĎ a vlastně je to jedno a to samé.
Nejnormálnější postava tam nakonec byl Edward, ale ten zbytek to byli psychopati/tky… Kdo je za vraždou jsem věděla dřív než hlavní hrdinka, protože na rozdíl od ní jsem asi četla lépe než ona poslouchala a tak mi to "přiznání" neuniklo.
Jediné plus - čte se to rychle.

Veru.Viti
09.10.2018 4 z 5

Zajímavý námět. Bavilo mě to číst. Krátké kapitolky střídající hlavní hrdinky přímo nutí k dalšímu čtení. Malinko jsem postrádala chybějící uvozovky, ale po čase si člověk zvykne. Proč ubírám jednu hvězdičku je vlastně pocit, který jsem měla po přiznání myšlení Jane na konci knihy. A stejně jako předchozí čtenáři si myslím, že by se do takového domu mohl někdo jen s těží nabourat. Každopádně za nápad a čtivost hodnotím velmi kladně.

Mabie
06.10.2018 2 z 5

Podle hodnocení jsem čekala daleko víc.
Vzhledem k prolínání minulosti s přítomností a k podobnosti hrdinek mi (i přes nadepsané kapitoly Emma tehdy a Jane teď) dělalo problém se mezi děvčaty zorientovat a jednoznačně každou z nich “chytit”. Co mě také hodně rušilo, byla chybějící přímá řeč - uvozovky do příběhu prostě potřebuji.
Popis chytrého domu se mi moc líbil, ale považuji docela za amatérské, že se do domu s tak špičkovou technologií (navíc s popisovanou sítí kontrol!), někdo zvenčí nabourá a tak dlouho nepozorovaně vše ovládá. Nerealistické mi také připadají veškeré zákazy, dotazníky a podobná omezení. V takovém domě by asi opravdu nikdo bydlet nechtěl.
Celkově myslím, že autor svůj příběh moc překombinoval.

VeronikaAug
06.10.2018 4 z 5

Jak už psali čtenáři přede mnou, ani můj top to určitě nebyl. Jakoby se to táhlo, sice promyšleně, ale nic moc poutavého. Téma nevydařeného těhotenství pro mne bylo nepříjemné, počítám, že s každou maminkou to autorovo detailní vyprávění muselo hnout, Jane jsem velmi litovala, moc se o ní bála a doufala jsem, že to s ní dobře dopadne. Musím ale říct, že kniha má řád, je přehledná a promyšlená do posledního detailu, přesně jako dům na Folgate street 1 a to se mi líbilo, proto dávám 4 hvězdičky.

kristynkal
04.10.2018 4 z 5

Kniha se čte celkem rychle. Co mi vadilo, byly chybějící uvozovky, to mi dělalo problém. Moc si mi líbily kapitoly nadepsané Emma tehdy, Jane teď- bez toho bych se těžko orientovala. Celkově knihu hodnotím kladně a líbí se mi námět a celkově nápady, které se objevují i během knihy. Myslím, že autor knihu zpracoval velmi dobře, asi bych ji nepřiřadila k těm nejvíc top, ale určitě mezi ty lepší a povedenější kousky. Při čtení mě často mrazilo v zádech a to si myslím, že svědčí o tom, jak kniha dokáže čtenáře vtáhnout do děje.

Dela111
02.10.2018 4 z 5

Zajímavý námět. Řekla bych, že 'hlavním hrdinou' je tu vlastně dům plný tajemství. Zároveň také dům, který svým obyvatelům diktuje jak mají žít, co mají právě dělat... On je vlastně terorizuje, lidově řečeno - parádně je buzeruje. Však má taky podivného architekta.
Kniha má dvě dějové linie, obě jsou dobře a napínavě zpracované.

K příběhu mám jednu výhradu - neumím si představit, že by v tomto někdo dobrovolně bydlel a to ani zadarmo. Ale je to kniha a je fakt, že je poutavá, plná překvapení a největším překvapením je závěr. Rozhodně stojí za přečtení.

MonikaK
02.10.2018 3 z 5

Kdyby nebyl autor znám, myslela bych si, ze to psala žena. Nemám rada ten typ knih, kde jsou muži celou dobu za ty zle a nakonec se zjistí, ze je svým způsobem vždy ženy prechytraci. Osobně mi velmi vadily popisy toho, co vše můžete jíst zaživa z živočišné říše. Chápu, ze to sloužilo k vykreslení postav, proto jsem s Druhou ženou dle očekávání nesympatizovala, a chápu, ze to pomohlo nastolit atmosféru, ale mne bylo velmi neprijemne tyto pasaze číst. Obecně mám rada, když autor v knihách používá moderní technologie, bohužel většina autoru úplně zničí jejich potenciál. Na jednu stranu vykresli v barvite vse, co si o nich nastudovali, na stranu druhou pak vše zničí tím, když tyto technologie pak dokáže prechystracit každý druhy člověk z ulice. To jako vázne? Samotný příběh me nebavilo natolik, aby to překonalo tyto rozpory, ale zároveň me nenudil. Bohuzel mi vsak zadna z postav nebyla sympaticka, coz knize velmi skodi, ale jelikož me kniha občas přiměla zamyslet se nad tím, zda bych takto dokázala žít já a co považuji za nezbytné, nakonec se přiklánim k vyššímu hodnocení.

Ashlee86
01.10.2018 5 z 5

Skvělá kniha, kterou nešlo odložit. Velmi čtivý a napínavý příběh.

kikadoo
01.10.2018

Na můj vkus docela nudné, mohlo to být více o tom zvláštním domě, těšila jsem se až bude konec. Postavy v knize nesympatické, občas jsem nevěděla, zda se píše o Emmě nebo Jane... jako knihu k přečtení bych nedoporučila, ale já už jsem dost náročný čtenář

Petula.N
01.10.2018 4 z 5

Mám z této knížky rozporuplné pocity...chvílemi mě to bavilo a chvílemi ne, konec jsem nečekala, to jako zase né. Už jsem četla lepší thrillery, ale nejhorší to nebylo.

Evišťátko
29.09.2018 5 z 5

I když jsem si při čtení knížky myslela, že vím kdo je onou osobou,která za vše může, byla to jen iluze. Dobře napsaný thriller!

tereza8
25.09.2018 4 z 5

Z prvu jsem se tak nějak nemohla začíst. Jsem ale ráda, že jsem knize dala šanci. Nakonec mne bavila. Chvílemi jsem jen čekala na takové to “bum” - zlom - pořádný zvrat. Ale každá knížka je jiná a právě tím originální. Dávám 4*. :-)

Terka18
24.09.2018

Velmi povedený nápad, příběh plyne sám a občas jsem měla trošku i husí kůži z některých scén a přemýšlela jsem jak to může dopadnout. Takový konec jsem teda nečekala. Za mě povedený psychotriller.

verca0794
21.09.2018 5 z 5

Pěkně vymyšlený příběh, četla se sama a napínavá byla až dokonce.
Kniha se mi líbila, ačkoliv ten konec mohl být lépe zpracovaný a více zdramatizovaný (to odhalení a závěr mohl být trošku protáhlejší a lépe dovyprávěný, dalo by se s tím koncem ještě trochu pohrát). Ale to je jen můj pocit, jinak kniha byla super, už jen ten nápad hodnotím na 5*. Doporučuji :-)

čarodějka333
17.09.2018 5 z 5

Kniha, která neustále nutí k pokračování. Krátké svižné kapitoly, přečteno za dva dny (na úkor jiných povinností).

Anička.pa
14.09.2018 5 z 5

Kniha mě zcela pohltila, někdy jsem měla až mráz do po zádech. Do posledních stran jsem vůbec netušila, jak kniha dopadne a závěr mě překvapil :-) A co asi čeká další nájemkyni Astrid? To by mě opravdu zajímalo :-)

MirkaProk
13.09.2018 3 z 5

Kniha je čtivá, díky tomu přečteno za 2 odpoledne, ale musím konstatovat, že z nějakého důvodu a ani nevím z jakého, mě nějak moc nenadchla a to i přesto, že mám tento žánr ráda.

Illyria88
09.09.2018 5 z 5

Knížka neměla chybu. Vlastně měla - přečetla jsem ji až příliš rychle. Za den bylo po ní. Příběh mě do sebe vtáhl už od první stránky, což se mi málo stává. Knížku mám v plánu si koupit, protože tuhle za to stojí mít v knihovničce.