Ta přede mnou

Ta přede mnou
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345924/bmid_ta-prede-mnou-Wz1-345924.jpg 4 2687 2687

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupujícího pod pseudonymem J. P. Delaney. Emma se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. Jane prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl Before , 2017

Denisa_a
09.12.2018 4 z 5

No, dostala mě, né že né. Jen jsem trochu zmatená z toho konce a nejsem si jistá, jestli jsem ho dobře pochopila. Ale jinak vše super, hrozně čtivá a konec napínavý.

simona5r
08.12.2018 4 z 5

Kniha je čtivá, střídající se postavy tehdy a teď dodávali čtení napětí. Ke konci mi až běhal mráz po zádech, čeho všeho je zamilovaný a odvržený člověk schopen.

Petra88
07.12.2018 3 z 5

Napinavá kniha. Bavilo mě krátké střídání kapitol. Celou dobu si člověk myslí, že na 100% ví, kdo je vrah a pak takový zvrat. Doporučuji.

Stepa196
06.12.2018 5 z 5

Na začátku mi trochu dělalo problém rychlé střídání dvou postav. Avšak díky krátkým kapitolám jsem četla dál a dál, až mi to problém přestalo dělat. Velmi zajímavý a originální námět s architekturou. Nic podobného jsem ještě nečetla. Knížka byla napínavá, čtivá a s překvapujícím koncem. Trochu však může být matoucí to, že občas chybějí uvozovky.
Za mě suprová knížka, kterou jsem přečetla doslova jedním dechem.

Zdenas5
30.11.2018 2 z 5

Kniha byla čtivá, ze začátku mi trošku dělalo problém střídání obou hlavních postav, námět byl zajímavý, ale úplně ohromující to nebylo.

Ivka14
23.11.2018 5 z 5

Od začátku mě to bavilo. Bavilo mě rozvržení děje a to,jak jste odhalovali minulost. Je to jeden z mála thrillerů,u kterých nemám slov a patří tam mezi má nejoblíbenější.

Verunka004
13.11.2018 5 z 5

Takový žánr knih jsem nikdy nečetla, nejsem na horory a thrillery. Upřímně ani nevím proč jsem si jí kdysi koupila. Ale můžu říct, že se četla velice dobře. Občas jsem se bála, ale to je normální když člověka vyleká úplně všechno. Rozhodně do další takové knížky nepůjdu, ale tuhle knihu si velice ráda přečtu znovu. Velice doporučuji, proti kteří se tolik nebojí, bude velice zajímavé čtení. :)

Beily
11.11.2018 4 z 5

Kniha byla čtivá a měla jsem ji přečtenou asi za tři dny, což je na mě hodně krátká doba. Líbily se mi krátké kapitoly, které člověka nutily pořád číst dál a dál. Ze začátku jsem si dost pletla jednotlivé kapitoly dvou postav, které zažívaly v podstatě to stejné a tak bylo občas těžké se zorientovat. Vraha jsem neodhadla vůbec, protože jsem upřímně při čtení ani nepřemýšlela o jiné variantě, než té, na kterou se celou dobu ukazovalo.
Holka co si nechá udělat dítě kvůli dobrému genetickému základu a druhá co si vymýšlí absolutně ve všem a ještě ze sebe dělá chudinku mi teda sympatické nebyly :D Ale musím uznat, že jejich osobnosti byly geniálně popsané a bavily mě.
Jediné co mi vadilo ze začátku, byla absence uvozovek u přímé řeči a prvních sto stran jsem myslela, že nečtu thriller, ale spíš červenou knihovnu.
Dávám 4 hvězdy, protože ve mně kniha nezanechala takový ten wow efekt. Rozhodně ale nelituji přečtení a doporučuji, pokud máte rádi trochu psycho knihy.

Ivka_77
10.11.2018 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, byla čtivá, napínavá, vraha jsem opět neuhodla. Přečteno za pár dní, rozhodně doporučuji.

Nestorkea
08.11.2018 3 z 5

SPOILERY
Že Edward bude nakonec ze všech postav nejnormálnější, mě opravdu nenapadlo. Aneb jak se sejde hrstka psychopatů a přetahují se o moc. Myšlenka supermoderního domu byla bezesporu zajímavá, ale některé věci mi moc neseděly. Třeba to, že se mu někdo nabourá do systému a vůbec nikdo si toho nevšimne. Čekala jsem větší WOW.

Neami2
02.11.2018 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Nikde nebyly žádné momenty, které by byly přitaženy za vlasy, což velmi oceňuji. Děj překvapil, nečekala jsem, jak kniha dopadne.

Faila
31.10.2018 4 z 5

Kniha mě nadchla nejen svým příběhem, ale také stylem, ve kterém je napsaná. Přečetla jsem jí téměř jedním dechem. Jde především o napínavé čtení bez hlubokých myšlenek a témat k zamyšlení. Občas se ale i v tomto díle naskytnou místa, která člověku vrtají hlavou - a některá dokonce opravdu hodně.

Amitiel76
29.10.2018 5 z 5

Kniha "Ta přede mnou" byla pro mě v tomto žánru naprostá premiéra. Thrillery, detektivky a podobný druh literatury opravdu nečtu. Ale tady jsem udělala vyjímku, a musím říct, že nelituji. Zlákala mě anotace, a většinou kladné komentáře. Tak jsem si knihu koupila....
Autorův styl mi naprosto sedl. Zrovna tak mi imponovaly krátké kapitolky "Tenkrát" a "Teď". Knížka se tak četla skoro sama. Celý děj příběhu, i psychologické zpracování postav, bylo naprosto perfektní. Strhlo mě to, pohltilo, a nutilo číst pořád dál a dál, dokud jsem nebyla na konci. A ten byl vskutku překvapivý.....
Když se to tak shrne, tak skoro všechny postavy v celém příběhu, měly nějaký psychický problém. Každý měl svou obscesi, své kostlivce ve skříni, a pohnutou minulost. Snad jediná "normální" tu byla Jane. I když i o tom by se dalo polemizovat....
A pak ten samotný dům? Pro mě naprostá šílenost, ze které mi běhal mráz po zádech, jen jsem o tom četla. Brrr...tohle fakt nikdy. A ta absurdní nájemní smlouva? No, který normální člověk by se pod tímhle podepsal?
A psychopatický majitel Edward? Tak to byl teprve kousek.... Takového chlapa bych utloukla prachovkou :-))))
Jinak knihu hodnotím pěti hvězdičkami. Byla to parádní jízda.

danipos
29.10.2018 3 z 5

Není to špatné čtení, ale zase to není takový zázrak, jak se o tom píše. Do poloviny knihy spíš nuda, pak to teprve začíná mít trošku spád,vysloveně se mi líbila až poslední třetina.

biairicia
28.10.2018 3 z 5

To by celkem šlo. Střídání krátkých kapitol tehdy: Emma a teď: Jane, mě bavilo a nešlo se odtrhnout. Děsně mě štvala absence uvozovek! Vše okolo záhadného domu ve Folgate Street číslo 1 je poněkud uchýlné, ale čtivé.

Julinka679
22.10.2018 4 z 5

Obsahuje SPOILERY!
Ta přede mnou je hodně dobrý psychologický thriller, u kterého nebudete až do konce tušit, kdo je za vše zodpovědný.
Je to hodně čtivé, kapitoly "TEHDY: Emma" a "TEĎ: Jane" mi přišly originální a u Emmy mi vlastně chybějící uvozovky vůbec nevadily.
Líbí se mi jak si autor se čtenářem hraje, kdy celou dobu ukazuje na určitou osobu, "podkopává" jí nohy, alibi a vy celou dobu čtete, věříte a říkáte "Jo, tak tohle je 100% on, ten za to může! Určitě ji zabil!" a pak se stane přesně to, co u thrilleru miluju - ukáže se, že to udělal úplně někdo jiný, někdo, na koho autor ani jednou "neukázal prstem".
Do Simona bych to vůbec neřekla, nějak mi do role vraha neseděl ale to se dalo očekávat, když se celá kniha vine v myšlence, že je jen "ublížený expřítel". Edward na to seděl dokonale a líbilo se mi, že autor vlastně celou dobu ukazoval na něho, protože jeho charakter byl skvěle promyšlen a jeho chování přesně kopírovalo to, za co jsme ho celou dobu měli mít.
Jane jsem vůbec neodhadla, což se dá očekávat a vůbec bych to do ní neřekla, u Emmy jsem to tak nějak tušila a když se provalilo, že je to lhářka tak jsem si jen řekla "Aha, tak jsem si to dobře tipla." a četla jsem dál.
I když na knížku "pěju ódy" tak je přece jen pár věcí, které mi vadí... Jak už někdo v komentáři psal, tak mi to odhalení Simona přišlo u Jane až moc pomalé, i já jsem se zadrhla už ve chvíli kdy prohlásil, že "v 15 týdnu těhotenství...", tam to Jane mělo dojít a když na to konečně přišla tak v podstatě jen v jedné větě, což mohlo být lépe vystavěno a jeho smrt vlastně také. Přihodilo se to příliš rychle a rozhodně by to sneslo ještě pár stran.
Konec by naopak snesl o pár stran méně. Když jsem narazila na ten WOW moment, tak jsem si říkala "Tak tohle jsem nečekala! To je super finále!" až na to, že to nebylo finále. Dále čteme o narození Tobyho, který je synem Jane a Edwarda, zjišťujeme proč Simon umřel (což bylo zmatené a rozhodně to měl autor o hodně víc rozvést), rozhodnutím mezi synkem, životem s Edwardem a novou rodinou a celá kniha končí z pohledu nové zájemkyně o bydlení na Folgate Street 1.
Za mě to určitě mohlo skončit objasněním úmrtí Emmy bez toho trochu utahaného konce, který mi trochu zkazil dojem z knihy za což ubírám na svém hodnocení 1*.
Nakonec hodnotím 4* protože kniha je napsána vážně skvěle, byla radost ji číst a i přes ten lehce nudnější konec jsem z ní nadšená! :-)

Katulinka69
20.10.2018 4 z 5

Nebylo to špatné,ale četla jsem lepší.

Kristy78
20.10.2018 5 z 5

Skvěle napsané, rychlé střídání dějů, každou chvíli je jasné, jak to dopadne, nakonec je vše úplně jinak a já se ptám, co jsem nepostřehla během čtení? A začnu nad koncem přemýšlet a přemýšlím stále. Kniha, která doznívá postupně. A to se mi líbí :) Díky P. za skvělý tip!

Poetika_slov
18.10.2018 4 z 5

Skvělý thriller, který svým koncem překvapí.

MartulkaS
16.10.2018 5 z 5

Super, super, super, kniha mě moc bavila a velmi dobře se četla ;)