Ta přede mnou

Ta přede mnou https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345924/bmid_ta-prede-mnou-Wz1-345924.jpg 4 2672 822

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupujícího pod pseudonymem J. P. Delaney. Emma se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. Jane prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl Before , 2017

reňa30
05.08.2018 4 z 5

Dobré čtení...jen na pět hvězdiček tomu přece jen něco chybělo

karbulka
04.08.2018 5 z 5

Člověk pořád přemítá, jak to tedy vlastně bylo a je. Dobré čtení.

lenka5954
31.07.2018 5 z 5

Knížku jsem zhltla jedním dechem, hezky se prolíná minulost se současností, zajímavé téma.

Bella09
28.07.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. I když se skáče v čase, tak je děj přehledný a jasný.

Sorrow
27.07.2018 3 z 5

Až tak do posledních padesáti stránek před koncem jsem byla nadšená. Bylo to napínavé, nepředvídatelné, opředené tak trochu magičnem. Po delší době se mi stalo, že mě autor pěkně zatahal za nos a své názory na postavy jsem měnila co pár stránek. Zakomponování budovy do děje mi přijde dost nápadité a ani zpracování tohoto motivu rozhodně nepokulhává.
Nojo, pak ale přišlo těch posledních padesát stránek. S tím, kdo za vším nakonec stojí, bych se ještě asi smířila, ačkoliv jiné rozuzlení by mě uspokojilo víc. Nedokážu ale prominout ten závěrečný patos, který (abych nespoilerovala) nemohu více rozebrat... 3,5 - ať nežeru :)

Dreisii
27.07.2018 3 z 5

Na knížku jsem se moc těšila už jen kvůli tomu jak jí všichni chválily,ale na pět hvězdiček to není,je super má pěkný čtivý děj,ale furt tomu něco chybí.Už jsem četla lepší knihy tohoto žánru.

Světnadhlavou
27.07.2018 5 z 5

Tohle je asi nejlepší kniha, kterou se dosud četla. Od začátku napínavá a velmi čtivá. Nedokážete se odtrhnout. Rozhodně doporučuju.

Teresita
26.07.2018 4 z 5

Trochu přeceňovaná kniha, která má rychlý spád a zajímavý námět. Podle anotace jsem čekala něco trochu jiného, mrazivějšího a tajemnějšího. Kniha se čte sama, děj ubíha příjemně, ale pořád čekáte na nějaký obrovský zvrat, na okamžik, kdy zůstanete s pusou dokořán, který, bohužel, nepřijde. Závěr knihy je pro mě trochu zklamáním. Každopádně Ta přede mnou rozhodně stojí za přečtení. Líbilo se mi kompozice knihy - prolínání současnosti s minulostí a vyprávění z pohledu dvou žen.

Chmelda1975
25.07.2018

Úžasná,čtivá,přečteno během dvou dnů,doporučuji !!!

Dixinka
25.07.2018 5 z 5

Dokonalý příběh. Nedoporučuji číst před spaním a v době, kdy na čtení nemáte moc času. Jak se zakousnete, tak musíte přečíst do posledního písmene. Čte se opravdu jedním dechem.

Restang
23.07.2018 3 z 5

Kniha se četla dobře,krátké kapitoly, zajímavý námět. Napětí tam bylo také, ale já bych možná trošku přidala. Konec se dal tušit, jeden z těch... Ovšem ty perly v závěru, no to už bylo trochu moc :) Určitě knihu doporučuji k přečtení, už pro ten námět.

EDAADA11
23.07.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila moc, pěkně napsaná, velmi čtivá, byla přečtena během pár dnů. :-)

ivousekk
20.07.2018 3 z 5

Nebylo to špatné, ale že bych byla vyloženě nadšená a hltala jednu stránku za druhou? To ne. Průměr, nic, co by extra vyčnívalo.

Nepochopila jsem, proč v kapitolách s Emmou chyběly uvozovky u dialogů, bylo to hodně nepřehledné.
Zajímavý námět, zajímavá zápletka, ale přišlo mi to docela roztahané. A závěr byl celkem zrychlený ve srovnání s tím, kolik stran trvalo se k němu dočíst.

Znám lepší a opravdu napínavé knížky, od kterých se nedá odlepit.

evca7271
18.07.2018 4 z 5

Kniha se me libila,ale cetla jsem lepsi.

Ráďa505
18.07.2018 4 z 5

Zajímavě napsané a velmi čtivé.

niki7763
17.07.2018 3 z 5

Přečteno za 2 dny jedním dechem ... No, co k této knize dodat. Moje pocity jsou víceméně smíšené ...
Oceňuji opravdu brilantní paralelní příběh obou hrdinek. To na knize přidává intenzitu a člověka to neustále nutí číst další a další řádky. Další věc, která je naprosto famózní, je klamání čtenáře :) Tolik různých vedlejších uliček, připomínek, překvapení a zjišťování ... Klobouk dolů. Rychlý spád, žádné zbytečnosti kolem a dokola.
Ovšem, to je z mého pohledu tak vše. Kniha je svým způsobem vynikající, ale po celý čas se moje intenzita tepu nijak zvlášť nezrychlila. Žádné ohromné "Boom" překvapení se nekonalo. Konec byl víceméně nijaký. Taky musím podotknout, že autor se možná snažil čtenáře vtáhnout do hlavy a myšlení sociopata a manipulátora, ale ani z toho člověku nepřejede mráz po zádech, protože nic tak "zvráceného" se podle mě v knize neodehrává. Dominance a submisivita v moderním podání. Dle mého názoru je to typ knihy, kterou si může člověk vzít v jakoukoliv hodinu, ať je doma sám či ne, a pocity bude mít úplně stejné, ale nebude si okousávat nehty a trhat vlasy z nervového napětí, co příjde na dalších stránkách. Je to spíš dílo k čaji o páté :)
Ještě dodám, že kniha je opravdu velice rychle přečtena a to hlavně díky kupě poloprázdných, či úplně prázdných stránek.
Nenudila jsem se, spíš jsem jen tak pohodově proplouvala dějem. Pokud se u knihy chcete třást netrpělivostí, chcete naprosto uniknout realitě, mít pocit srdce v krku a nemyslet na nic jiného, než kdy zase usednete ke knize (stejně jako já) ... Tahle není tou správnou volbou, bohužel.
Za mě 3 a půl hvězdy :)

Kaik
15.07.2018 5 z 5

Obdivuji autory, kteří dokáží dějové ingredience dávkovat tak citlivě, že nenaruší uvěřitelnost příběhu a čtenář se zároveň nenudí. Delaney tuto schopnost vynásobil dvakrát. Moc mě bavil paralelní příběh obou dívek, který se v krátkých kapitolách jakoby proplétal a opakoval, ačkoliv v jiném čase. A moc jsem přál "té druhé", aby se vymanila ze svého předurčení.

Přečteno během pár dní systémem "už jen jednu kapitolu a pak končím... dobrá, tak ještě jednu zvládnu... ale ta další už bude opravdu poslední...", znáte to. :)

Příběh nakonec nebyl tak strašidelný jak bych si přál, ale pár mind twistů mi sebevědomím pocuchalo. Skvěle napsáno a skvěle se to četlo. Za mě plný počet.

radka8970
13.07.2018 5 z 5

Kniha je naprosto originální psychothriller. Kniha má zajímavě zkombinované dějové linky dvou žen, jejichž příběh se odehrává na pozadí moderního domu ve Folgate Street, který ovlivňuje životy svých nájemní více, než je zdrávo. Osudy obou žen se v průběhu knihy stále více prolínají a podobají jeden druhému a čtenář je tak nucen číst stále dál, s každou další kapitolou je těžší knihu odložit. Kniha je velice čtivá, krátké a přehledně členěné kapitoly jsou rozhodně přínosem, stejně tak jako samotné místo děje.

Rodaw
09.07.2018 5 z 5

TA PŘEDE MNOU
Má mamka z ní byla nadšená a tak jsem si byla jistá tím, že taky budu... a ano, jsem! :-D
Skvělý thriller, opravdu. Nejvíc se mi líbila celá kompozice a stavba knihy - to, jak byl příběh vyprávěn. Minulost (příběh Emmy) se střídá se současností (příběhem Jane) a tvoří jeden souvislý celek. Skvělý přechod a zpracování a styl vyprávění - fakt mě to bavilo!
Krátké kapitoly tomu všemu udávaly ještě rychlejší tempo. Četlo se to samo. Moc se mi líbilo i vymyšlení postav a jejich psychologie. V podstatě nikdo nebyl buď hodný a nebo zlý. Nebo spíš takhle - asi u žádné postavy bych nemohla říct "Tento člověk je mi na 100% sympatický".
Samotný konec možná mohl být více... strhující? Nervy-drásající? Samotný závěr mi přišel trošku spíš jako psychologické drama, ale i tak - proč ne. Nemusí být všechno vygradované až k prasknutí :P.
Stále jsem nepochopila, proč v kapitolách Emmy nebyly u přímé řeči uvozovky. Časem jsem si na to zvykla, ale i tak... proč? :D Kvůli originalitě?
Taky mě hodně zaujaly otázky z dotazníku... nejraději bych znala od všech odpovědi:) Zkusím vyzpovídat časem aspoň svou mamku... :P
Jinak ještě jedna věc - je to thriller, ale já bych to označila přímo za erotický thriller. Ale tady ta kombinace erotiky a napětí/děsu vážně fungovala a bylo to naprosto super.
Za mě velké doporučení! :o)
Hodně zajímavá knížka, jsem moc ráda, že se mi dostala do rukou.. (díky, maminko! ❤️)

Romžiry
09.07.2018 4 z 5

Velmi dobře napsaný napínavý příběh. Postupné odhalování minulosti, která se prolíná do současnosti. Přečtené jedním dechem.