Syn

Syn https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264687/bmid_syn-264687.jpeg 4 2531 521

Sonny je ideální vězeň. V moderní, přísně střežené věznici Staten se těší značné oblibě, neboť slouží ostatním vězňům jako zpovědník – naslouchá jejich přiznáním a uděluje jim rozhřešení. Šušká se o něm, že na sebe bere vinu za zločiny jiných a odpykává si jejich tresty výměnou za pravidelnou dodávku drog. Vrchní komisař Šimon Kéfas, působící na osloském oddělení vražd, je policista ze staré školy. V jeden den dostane najednou nový případ a novou spolupracovnici. Ab Lofthus byl policista, Kéfasův kolega a dlouholetý kamarád a také Sonnyho otec. Kvůli podezření z braní úplatků spáchal před lety sebevraždu a jeho čin obrátil Sonnymu i Kéfasovi život vzhůru nohama. Roky ve věznici jednotvárně plynou do chvíle, než si Sonny nečekaně vyslechne jistou šokující zpověď a vydá se soudit živé i mrtvé.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Sønnen , 2014

Polinius
15.02.2016 2 z 5

Z počátku to vypadalo velice zajímavě. Opět to špinavé Oslo, kde sněží akorát tak koks a za pár dávek s vámi ztratí holka panenství a to i opakovaně.
A v tomhle zatraceném městě je věznice, kterou má pod palcem chlapík s napoleonským komplexem, který si dělá vlastní pravidla. A v tomhle kriminále sedí mladík, kterému je všechno tak nějak jedno a sedí tam jen proto, že když tam bude sedět, bude za to dostávat pravidelně heroin.
Vypadá to, že karty jsou rozdány a všechno bude klidně pokračovat k spokojenosti všech dál.
Přece jen všechno má svůj řád a ne nadarmo se říká organizovanému zločinu organizovaný. Emotikona wink
Mladík, ano ten flegmatický mladík, který sedí jen kvůli pravidelnému přísunu heroinu jednoho dne zjistí, že jedna dávná událost která jej nadobro zlomila se udála trochu jinak. A právě ta pravda o minulosti jej nakopne a začne měnit svou budoucnost a z věznice poměrně důmyslně uteče.
Fajn, těšil jsem se na explicitní násilí a také jej z počátku dostáváme, ale pak se do toho začne motat nějaká ta morálka, láska, svědomí, slušnost a romantická stydlivá erotika.
Hlavní postava projíždí textem jako horký nůž máslem a oproti nedůvtipné policii, kterou reprezentuje zase ušpiněný policajt s vnitřním démonem /zdravíme Harryho Holea/ působí jako superman.
A všechno to nakonec dopadne až moc dobře - láska a pravda zvítězí!
Na jednu stranu kniha popisuje svět, kde dvanáctileté holky šlapou, aby měly na fet pro svoje děti a na druhou stranu zase kniha tvrdí, že drogy zase nejsou tak špatné. Že feťáci ačkoliv jsou odpad společnosti jsou krásní lidé.
Autor vypiloval svůj styl a má knihu od knihy lepší zvraty a překvapení na čtenáře. Ale po mé Xté knize od autora to už nestačí.
Kdyby všechno v knize vzhledem k okolnostem dopadlo špatně, byl bych spokojen. Takhle mohu jen všem, kteří touží číst nějakou knihu od autora která nijak nesouvisí s detektivem HH přečíst Lovce Hlav a nebo se věnovat sérii Krev na sněhu, kde je sice druhý díl extrémně zamořen romantikou, ale nakonec to nějak dává smysl.

TaLu
15.02.2016 5 z 5

Musím říci, že jsem nečekala, že mne Syn dokáže upoutat víc, než série Harry Hole.
A stalo se.
Snad s výjimkou Sněhuláka, kdy jsem se cítila u čtení velmi podobně.
Propracovaný příběh, vykreslené prostředí i vztahy a to celé v neutuchajícím napětí.
Místy ten děj měl takový spád, že jsem si připadala na dně.
Uvědomila jsem si, že knihy autora na mne působí jakousi tísnivou atmosférou, že zkorumpovaná společnost v jeho podání poskytuje jen malý prostor pro lidskou naději.
Je to strhující čtení, ale nikdy bych se nechtěla ocitnou na takových místech.
Přesto závěr knihy vyznívá skrze pár slov epilogu tak, že máme jako lidé šanci. A to je dobře.

" Ale nezachránila ho moje láska k němu. ...zachránila ho jeho láska ke mně. Zachránil se sám"
"Tím, že Vám lásku opětoval"
"Amen"

P-puma-
15.02.2016 5 z 5

Přiznám se, že to byla první kniha od tohoto autora. Dlouho jsem se mu vyhýbala s tím, že to není nic pro mě. Ale po přečtení Syna jsem naprosto nadšená. A budu dál pokračovat.

AjkaElnino
15.02.2016 5 z 5

Za mě nejlepší kniha od Nesba hned po Sněhulákovi. Napětí od začátku až do konce. Vřele doporučuji. :)

kachnch
13.02.2016 4 z 5

Od autora jsem dosud četla pouze jednu knihu, která mě moc nenadchla, tenhle román tak byl ideálním kandidátem na druhou šanci. Na můj vkus je čtenář v průběhu čtení seznamován se zbytečně moc charaktery, přičemž některé mi přišly i celkem zbytečné.. To samé některé zdlouhavé popisy. Dále, co si budeme povídat, byl děj občas hodně nereálný, to, že se vězeňský uprchlík vlastně neustále pohyboval v blízkém okolí a přesto nebyl lapen.. To, že policie nehlídala dům, kde vyrůstal a který byl tak ideálním místem pro jeho úkryt. I přes to se mi však kniha hodně líbila, na čemž má velký podíl i hlavní postava, Syn, která mě zkrátka od začátku do konce bavila. A samotný příběh mě téměř po celou dobu dokázal udržet v touze po rozuzlení.

Martial
12.02.2016 5 z 5

Výborná - autor nezklamal

septime
11.02.2016 4 z 5

Příjemné odpočinutí od Harryho.

nier
10.02.2016 3 z 5

Připadám si trochu jako podvodník, protože jsem knihu nečetla, ale koupila si jako audio...co ale říct k ději? Přišlo mi to trochu jako Edmont Dantes alá Norsko (přeloženo: příběh o promarněném životě ve vězení a touze se za něj pomstít všemi prostředky)...
celkově mě kniha trochu zklamala. Začátek mě zajímal, prostředek bavil, ale konec už mi přišel zdlouhavý a nějak jsem si to neužívala...a ani ,,překvapivý" zvrat (ne, že bych to přímo čekala) to nezměnil, spíš mi to bylo jedno...
...a většina postav mě opravdu štvala...

Tobson
10.02.2016

Přečetla jsem jedním dechem. Je to moje první od Nesba a určitě ne poslední.

chamyl
09.02.2016 4 z 5

Syn se Nesbøvi povedl a tento autor se u mne po nijak oslnivém Netopýrovi zcela rehabilitoval. Zajímavý příběh i jeho neotřelé podání z mnoha úhlů pohledu je velmi čtivé a zároveň téměř dokonale propracované. Autor si s ním bezesporu dal velkou práci. Plný počet hvězdiček nedávám pouze z důvodu, že se mi synovy kousky přeci jen občas zdály trochu moc superhrdinovské a z lehka (ale opravdu jenom z lehounka) chvílemi narušovaly uvěřitelnost celého dění. Každopádně knihu doporučuji, já sám mám okamžitě chuť pustit se do dalšího díla tohoto autora.

Zlatunka27
08.02.2016 4 z 5

Strhující a napínavý příběh, i když jej nevyšetřuje Harry Hole :-)

Martin, Vyškov
08.02.2016 3 z 5

Nebylo to špatný, ale čekal jsem od Nesba trochu víc

farao14
07.02.2016 5 z 5

Opět napínavé a strhující. Konec byl klasicky Nesbovský. I zde jsem při čtení několikrát případ vyřešil, abych se o pár stránek dále dočetl že jsem se zmýlil a tak jsem mohl pokračovat v pátrání dál. Nesbo je v tomhle opravdu skvělý.

prostěkáťa
06.02.2016 5 z 5

Považuji za jednu z nejlepších Nesbových knih!

Val
04.02.2016 5 z 5

Opět mi docela dlouho trvalo, než jsem si uvědomila, že se opravdu odněkud nevynoří Harry. Kniha je samozřejmě výborná i bez něj.....ale zvyk je zvyk :-) Šimon mi tak úplně neseděl , ale zřejmě to bude tím, že jsem ho nikoli záměrně, srovnávala s Harrym. Sonny byl sympaťák, ale vyloženě láska z toho nebyla. Každopádně kniha jako celek úžasná, v typickém autorově stylu. Prostě špičková kvalita - jako vždy . A konec knihy ? Asi to tak mělo být.... Taky mě napadla verze pokračování... Uvidíme :-)

kklepkaa
03.02.2016 4 z 5

Nesbø mě opět uchvátil tak jak to umí jen on. Skvělý příběh, který vás na začátku chytne a do konce nepustí. Kupodivu jsem se modlila, aby hlavní hrdina -vrah- konec přežil. Trochu zarážející byly až nadlidské Sonnyho vlastnosti, ale to rozhodně neubírá na čtivosti.

gomaki
03.02.2016 5 z 5

Sakra to byl zase zážitek:)
Jakmile začnete číst, nepřestanete, pokud nemusíte.

Já nevim jak vy, ale já od začátku fandím Sonnymu a Šimonovi :)
Levák, Dvojče, Syn, Ďáblovo dítě - já teda nevím, ale zápletka byla skvostná a až po dočtení jsem si uvědomila ty lehké náznaky "kdo je kdo" a taky občas "proč".

Jo Nesbo je prostě Pan Spisovatel, říkejte si co chcete, ale mám takový dojem, že není lepšího severského spisovatele. Sice mi ještě chybí "Dívka, která ...", ale nemám pocit, že by JN mělo něco překonat:)

Krásné čtení přeji:)

ondrula
02.02.2016 3 z 5

Tohle na mě působilo ve srovnání s Holeovkami jako takový průměrný a naivní příběh o pomstě. Příběh v podstatě - vyjma několika originálních obrazů - ničím zvláštní. Navíc kniha obsahuje spoustu neuvěřitelností (Sonny přestane okamžitě a celkem bez potíží po 18 letech fetovat heroin) a pitomostí (třeba jeho talent univerzálního zpovědníka). Kdo se vyklube z Leváka, mi bylo jasné hned zkraje, protože u Nesba mám prostě už zažitý ten jeho sklon k dramatickým a šokujícím odhalením. Přesto se knížka čte pěkně, talent páně Nesba se nezapře.

paisr
01.02.2016 5 z 5

Nesbo jednoduše skvostný.

čef
31.01.2016 5 z 5

Další z řady skvělých knih klasika severské detektivky. I bez Harryho Holea vše funguje jak má, autor si pohrává s napětím, které vygraduje ve správnou chvíli. Čtenářům detektivek netřeba doporučovat.