Světlo z Pauliny

Světlo z Pauliny https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432561/bmid_svetlo-z-pauliny-2r2-432561.jpg 4 299 86

Tohle je svět, tak žij! Není na co čekat – co nechytneš, uteče, k čemu nepřivoníš, zvadne. I půvabnou jihočeskou osadu Paulinu pohltil les, místo komínů ční k nebi stromy a všude je hrobové ticho. Ze starého světa však přece jen něco přetrvalo: příběhy, jména a dávná rozhodnutí, která mají vliv na naši přítomnost. Pohnuté lidské osudy jsou nejen cestou, ale i branou do minulosti, poznáním toho, co bylo a nesmí zůstat zapomenuto.... celý text

Petra21
05.04.2020 5 z 5

V těsné symbióze s úchvatnou ilustrací jsem byla zahalena do jemných stínů "melancholické nostalgie" (modifikace termínu vypůjčena od emgolightly). Ta hořko-sladká náruč duší každého jednotlivého příběhu překvapuje jejím chladem, neboť neukáže nic víc než upoutávku do vlastního života, ponechávaje ho navždy zahaleným. A přesto se díky autorovu mimořádnému umu do těch duší vcítíte a vnímáte jejich neobyčejně obyčejné bytí.

Pett
04.04.2020 5 z 5

Ač nemám ráda povídkové mikroosudy... najednou jedny takové dočítám a nemůžu si dovynahladit tuhle brilantní záležitost (ano, půvabné knihy si přeci zaslouží láskyplné pohlazení ;) ) ... přeji si zůstat ještě pár chvil v tom čarokrásném světě, i když je mi dávkován po různorodých kousíčkách... možná tentokrát právě to dodává těmto minipříběhům na naléhavosti... já totiž leckdy okouzlením ani nedýchám... a větu za větou se propadám do té něžné poetiky nevšedních všedností... ach, to vám je taková nádhera!
Asi není třeba více slov, tak nějak prostě doporučuji k ponoření se.

peibl
01.04.2020 2 z 5

Kniha byla inzerována jako balabánovský typ povídek, ale tomu odpovídají texty snad jedině svým poměrně krátkým rozsahem. Jinak jde o velmi nevyvážený soubor. Celkově se tváří povídky jako vzájemně provázané, ale jde jen o povrchní manýru (snad s výjimkou povídek Dvákákáčko a Rodinná sešlost, kde právě toto sepětí dává oběma textům cosi navíc). Čtenář je pozitivně naladěn dvěma úvodními povídkami, ale s druhou z nich (až mysticky pojatou Mešuge) přichází i vrchol celé knihy, po kterém už to většinou spíš dře. Titulní (závěrečná) povídka působí jako marná snaha o moderní vyvrcholení (hra se jménem, stařena stanující na místě zničeného rodiště). Přitom některé povídky slibovaly svými tématy více (Rodinná sešlost psaná z pohledu nenarozeného dítěte či lyrická Zpráva o nás třech o vánočních svátcích v rodině očekávající dítě), ale nepodařilo se. Mírně nadprůměrnou povídku dokáže autor zabít nesmyslným rámcovým příběhem o plakátu (Žluté šaty z plakátu). Na jistější půdě se autor ocitá snad jen ve chvíli, kdy bedlivě pozoruje a zaznamenává (Andrlíkovec). Tam, kde konstruuje, většinou neuspěje. (Hvězdička navíc za Mešuge.)

rozarada
31.03.2020 5 z 5

Oblíbila jsem si zvláště ty povídky, kde se příběhy prolínají s historickými reáliemi; Andělíčkářka, Světlo z Pauliny, Mešuge, Kluk za plotem. Oslovila mě také grafika knihy. Je to krásný kousek, zařazuji do knihovny mezi své nejoblíbenější.

zupri
17.03.2020 3 z 5

Já jsem se na knížku asi moc těšila ... příběhy jsou čtivé, ale nějak mi tam chybělo propojení všech povídek, jak jsme u pana Štiftera zvyklí. Nebo tam jsou a já je tam nenašla, to je také možné. Našla jsem jen některé. I tak se moc těším na další spisovatelovu knížku.

emgolightly
11.03.2020 5 z 5

Štifter opět potvrdil, že dokáže rozněžnit všechny nostalgický melancholiky. Přečteno za půlden, protože je to krásný, čtivý, chytrý a baví mě ta práce s rešeršemi za tím. Téma podobný Sběrateli sněhu, ale těším se na další!

Sudety jižní Čechy české povídky

Část díla