Světlo z Pauliny

Světlo z Pauliny https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432561/bmid_svetlo-z-pauliny-2r2-432561.jpg 4 299 86

Tohle je svět, tak žij! Není na co čekat – co nechytneš, uteče, k čemu nepřivoníš, zvadne. I půvabnou jihočeskou osadu Paulinu pohltil les, místo komínů ční k nebi stromy a všude je hrobové ticho. Ze starého světa však přece jen něco přetrvalo: příběhy, jména a dávná rozhodnutí, která mají vliv na naši přítomnost. Pohnuté lidské osudy jsou nejen cestou, ale i branou do minulosti, poznáním toho, co bylo a nesmí zůstat zapomenuto.... celý text

Jirinamac
10.11.2022 5 z 5

Každá ta povídka je příběh, osud, život, nad kterým stojí zapřemýšlet se. Je to má třetí knížka od autora a vždycky z jeho knížek cítím cit pro dané téma.

Adina143
09.11.2022 3 z 5

Komorní sbírka příběhů, které spolu vzájemně komunikují, se odehrává v časovém rámci téměř celého dvacátého století až po současnost a vykresluje osudy rozmanitých postav, které na první pohled pojí pouze zmíněné místo děje – České Budějovice.
To je ale jen prvotní zdání. Štifter povídky vzájemně provazuje celou řadou způsobů, očekávatelných i originálních, takže vzniká překvapivě kompaktní a konzistentní celek.
Děti a jejich rodiče, možnost je mít či nemožnost si je nechat, tíha osobních, ryze intimních rozhodnutí, která se prolínají s těmi zásadními dějinnými a hýbou našimi životy způsobem, jaký si často ani nedovedeme představit. To vše Štifter na malém prostoru dovedně vykresluje se stylistickou i jazykovou hravostí.

Zuzvil
17.10.2022 4 z 5

Povídky z pera pana Štiftera jsou mojí druhou knihou od něj a opět musím konstatovat, že je tam nádherná čestina. Obsahově je to kapánek slabší než Café Groll, ale některé povídky jsou skvostné. Problém bude spíše u mě, protože já primárně povídky nemám moc ráda. U některých povídek jsem měla pocit, že na sebe navazují (či jsou vzájemně propojené), ale nijak blíže jsem to nezkoumala, každopádně to bylo zajímavé a příjemné. K přečtení samotnému můžu ale určitě doporučit.

Yunnan
30.09.2022 5 z 5

Jedním slovem: nádhera! Jsem rád, že jsem objevil tohoto autora a že jsem začal jeho povídkami. Skvostná čeština. Děkuji!

iveta3689
25.09.2022 3 z 5

Autorův styl mě baví, určitě si přečtu další knihu. Obsah povídek byl průněrný, jako ve spoustě sbírek. Něco mě bavilo víc, něco míň.

D_žejn
11.07.2022 4 z 5

Jan Štifter i edice Tvář si svoje místo na českém trhu našli. Většina titulů, která v tomto „kapesním“ formátu vychází, budí pozornost u čtenářů i odborné veřejnosti.

Světlo Pauliny autor opět umístil do svých oblíbených Jižních Čech, do pohraničí i měst, nebojí se proplétat minulost i přítomnost, povídky vzájemně propojuje v jednolitý celek. Spojujícím prvkem jednotlivých povídek je právě lokalita, genius loci Sudet, vnímání historie i vztah postav ke svým kořenům.

V rovnováze se v povídkách situovaných do 20. století střídají narativy, povaha i pohlaví vypravěčů, občas se objeví nějaký ten vkusně zařazený nadpřirozený prvek. Hned úvodní Andělíčkářka vás navnadí na další více propracované povídky, závěrečná Světlo z Pauliny plná nostalgie a melancholie nenechá na pochybách, proč kniha dostala právě tento název. Prim zde hrají rodinná témata napříč generacemi i věkem, od nenarozeného miminka v povídce Rodinná sešlost, po sudetskou seniorku Lucii ze Světla z Pauliny.

Jan Štifter nešetří metaforami, košatými přívlastky, mnoha synonymy a přesto děje povídek plynou přirozeně jako studený vzduch v prázdných domech obtěžkaných nepříjemnými událostmi. Někdy zvednou srst v zátylku, jindy nostalgicky pohladí po duši. S respektem i noblesou zachycuje pomíjivost přítomnosti (Toho dne šel městem Ježíš) i krásu dob minulých (Žluté šaty).

S jihočeským krajem bývá sice nejčastěji spojován Jiří Hajíček, pokud dáte Janu Štifterovi šanci, ukáže vám tento kraj v poetičtějším světle.

Doubravka1975
13.06.2022 4 z 5

Deset pěkných povídek z autorova rodného kraje a města Českých Budějovic. Líbí se mi jak jsou povídky spolu propojené

adela2316
15.04.2022 5 z 5

Kdysi jsem četla od autora knihu Sběratel sněhu. Tehdy jsem vůbec netušila, co od knihy čekat. A byla jsem prijemne překvapená.
Dnes je to téměř stejné. Opět příjemné překvapení. Některé povídky mě až tak neoslovily, nebo mi z nich bylo víceméně uzko a smutno, ale povídky Mešuge, Zpráva o nás třech a Toho dne šel městem Ježíš, to bylo něco. Ale Světlo z Pauliny! Wau. To bylo něco. Příběhy z pohraničí mě fascinují, navíc jsem v obci Pohori byla, a zřejmě i v okolí bývalé Pauliny, i když to si nejsem jistá. Každopádně až se tam podívám příště, budu na krajinu koukat jinýma očima.
PS: Obří plus za krásnou ilustraci.

hapac
11.04.2022 5 z 5

Moc hezké a propojené povídky. Povídky z míst, které mám moc ráda. Povídky, které připomínají dobu, kdy tu žít nebylo lehké. Máme tady na jihu ale opravdu šikovné spisovatele.

Juagustin
04.03.2022 5 z 5

Pestrý soubor deseti kratších povídek, jedna lepší než druhá, a každá úplně jiná. V některých (Andělíčkářka, Mešuge) jsem vypozoroval Stifterovo realitu prostupující magično, které mě oslovilo ve Sběrateli sněhu; jiné byly takové "současné a civilní" (Dvakákáčko). Hodně se tu vyskytuje nostalgie po starých zaniklých ulicích a domech Budějc, jakož i nedořešené křivdy mezi Němci, Židy a Čechy. Ty nej povídky pro mě byly Světlo z Pauliny (asi i proto, že jsme nedaleko strávili pár intenzivních dní loňské dovolené) a úplně nej Rodinná sešlost, geniální pohled na vesmír!-) Doporučuji.

pajaroh
21.02.2022 4 z 5

První (Andělíčkářka) a poslední (Světlo z Pauliny) povídka se mi líbila nejvíce, propojení starého, ukončeného a moderního, nostalgická vzpomínání. Úplně bych si odpustila povídku Rodinná sešlost, ale celkově se sbírka příjemně čte, rozvzpomíná. Velmi zajímavé ilustrace. Líbí se mi, v jednoduchých rysech zahrnují vše podstatné.

"Srůstáme s půdou, krajem a krajinou. Kořeníme na věčné časy. A potřebujeme se domova znovu dotknout."

Děvizna
20.01.2022 4 z 5

Knihu jsem si koupila, protože si mne přitáhnul uhrančivý obraz z přední desky knížky... a zejména poslední příběh, Světlo z Pauliny, ke mně děním, atmosférou a esencí místa promlouvá nejsilněji. Asi i proto, že zaniklou osadu znám.
citace z knihy : " ... Jdu černým lesem a zapaluji svíčky v každé chalupě. Světlo v každém čísle popisném. Když lehce přivřu oči, můžu si představovat, že svítí za okny. Že každý dům má okno, záclonu a někoho, kdo si tam uvnitř svítí. Choulím se ve spacáku a dívám se na tu nádheru. Paulina září..."

Kopta
06.01.2022 4 z 5

Konečně trochu náhled do české moderní literatury. Ještě v celku vydařený. Ve formě povídek se kousek po kousku člověk dostává pod hladinu různých příběhů, které nabízí autor svým milým, vtipným a neotřelým jazykem. I když někdy zájmem tématicky pro mě povídky váznou, je to minimálně skvělé pohlazení po duši. Takovýto úvod jsem si mohl jen přát.

Adele02
30.12.2021 5 z 5

Jedna povídka silnější než druhá. U každé bych klidně uvítala mnohem obsáhlejší příběh, ačkoli těch pár stran jim toho dodá patrně mnohem víc. Nečekaný zážitek, tohle bylo naprosto skvělé.

bosorka
19.11.2021 5 z 5

Bylo i pár slabších záseků, ale ty nebyly nikterak rušivé oproti zbytku povídkové knihy, proto dávám za 5*. Jan Štifter, který mě oslovil naprostou náhodou v jednom povídkovém výběru, mi Sběratelem sněhu posléze potvrdil, že mě bude bavit. A se Světlem z Pauliny tomu není jinak. Autor se se slovy laská, píše poeticky a čtivě, vnáší do vět impresi a náladu. A krásně navodí atmosféru té které doby. Povídky byly z různých dob, ale drobně propojené takovými malými náznaky a záchvěvy. Záchvěvy jsou pro mě to, co mi knížku charakterizuje. Takové mírné, jako když zašustí listí na stromě, jako když pták mávne křídlem, květina se pohne ve větru, kočka nahrbí hřbet... dojmy jsou to, co vnímám ze Štifterových počinů. Ten zlomek vteřiny, kdy zmáčknete spoušť vlastní duše.
Nejvíc utkvěly povídky Kluk za plotem, Toho dnes šel městem Ježíš, Rodinná sešlost, Andrlíkovec. Nejmíň pak Dvakákáčko a Zpráva o nás třech.

Oponn
10.10.2021

Hvězdičky neuděluji, kdo chce hodnocení, nechť čte dál.

Knížka, která zaujme krásným přebalem, evokujícím impresionistické malby a zajímavým názvem, ukrývá deset povídek. Každá z deseti povídek se různě na přeskáčku posouvá v čase (což autor dělá i v některých povídkách) a spojeny jsou prostředím jižních Čech, což je pro Štiftera typické. Podívat se tedy můžeme na počátek 20. století, do Protektorátu, období socialismu, ale i do doby moderních technologií.

Přestože se zdá, že povídky spolu budou souviset jen úzce, není tomu úplně tak. Většina povídek je propojena stejnými motivy i tématy. Asi nejsilněji do popředí vystupujícím tématem jsou mezilidské vztahy, respektive téma vztahu muže a ženy. Toto je společným pilířem téměř ve všech povídkách až na Andělíčkářku a Světlo z Pauliny. Zde autor ukazuje svou silnou stránku, protože mezilidské vztahy mu dobře a hlavně uvěřitelně fungují i na malém prostoru povídek. Zároveň je ve všech dílčích částech cítit melancholii z nějaké ztráty - domova, vztahu, dítěte.

Tím se dostávám k několika zajímavým příběhovým prvkům, kterých jsem si během čtení všiml. První není ani tolik překvapivý - Štifterovi hraje v každé povídce roli konkrétní dům, byt, garsonka, osada... Pravděpodobně jeho zájmové/oborové postižení. Druhým a již zvláštnějším prvkem je smrt dítěte, která se objevuje v minimálně polovině povídek. Těžko říct, zda si to autor vůbec uvědomoval. Dvě z deseti povídek jsou na tomto tématu dokonce vystavěny - Andělíčkářka, Rodinná sešlost. Za zmínku stojí i to, že přestože se jedná o příběhy odehrávající se napříč časem, jsou v několika případech propojeny skrze některou z postav, i když to pro děj nemá pražádný vliv.

Na začátku jsem zmínil impresionistickou obálku. Stejně jako impresionisté se Štifter pokusil zachytit náladu a dojem, ve Štifterově podání náladu a dojem v určitém skromném kousku života různých lidí a to se mu povedlo. Za mě však vcelku průměrná sbírka melancholických povídek o osamocených, odstrčených lidech, jež ztráta iluzí vede k rozjímání o tom, co bylo, je a mohlo by být.

Na závěr si dáme pár nej. Z celku bych vypíchl Andělíčkářku, která oplývá nejlepší atmosférou a spolu s Andrlíkovcem mi přijde nejvíce "štifterovská". Nejzajímavějším počinem vyhlašuji Rodinnou sešlost, i když nápad s vyprávěním příběhu z pohledu nenarozeného dítěte není nejnovější, také nemohu autorovi upřít koule ohledně závěru této povídky. Na nejhorší povídku bez váhání nominuji Zprávu o nás třech. Možná je chyba na mé straně přijímače, ale tohle on-ona-ono odosobněné zpracování povídky ve spojení s nepochopenou návštěvou a "éterickou" náladou mi naprosto nesedlo a asi jsem ani nepochopil, co bylo Štifterovým záměrem. Nejnedocenější povídkou se pro mě stává samotné Světlo z Pauliny. Odsun Němců je pro mě prostě něco, na co mám striktní názor, a plakání nad rozlitým vínem mi v případě těchto událostí pije krev. Rád bych ocenil celkovou poetiku touhy a smutku nad ztraceným domovem, závěrečný obraz se svíčkami v ruinách mi určitě zůstane v hlavě dlouho, ale tuhle povídku jsem takříkajíc protrpěl... Bohužel. Nejlepší a nejoriginálnější povídkou sbírky se pro mě stala Toho dne šel městem Ježíš. Příběh o pseudo insta Ježíši, kterého potká profesionální fotograf, kterak si dělá selfie s Janem Nepomuckým u slepého ramene Malše, a následně se spolu opijí vínem (povídka obsahuje i další hříčky s biblickými událostmi) a řeší, proč fotograf přišel o svou přítelkyni. Povídku mi částečně rušila forma rozhovoru ve třetí čtvrtině děje. Pořád dumám nad tím, proč jej Štifter pojal takto. Možná opilost? Každý občas potřebujeme svůj večer s panem Jägrem, tedy pardon, s Ježíšem.

cori
04.10.2021 4 z 5

Malá knížečka v sobě skrývá deset povídek, které však mají velkou sílu. Spojuje je téma ztraceného domova i ztráty rodiny. Nejvíc na mě zapůsobily povídky Mešuge (střídající se a nedobrovolně mizející partaje jednoho činžáku), Rodinná sešlost (nenarozené dítě a jeho rodiče), Zpráva o nás třech (vánoční povídka o návštěvě Ježíška) a úplně nejlepší je poslední perla Světlo z Pauliny (o zaniklé pohraniční obci Pavlína a její poslední obyvatelce).

charlizee
03.10.2021 4 z 5

Vynikající povídková kniha.
Každý příběh je unikátní, ač v maličkostech propojený s jiným a mou nimravou duši to neskutečně bavilo hledat a objevovat.
Moc se mi líbily i literární hry, kterými je nejedna povídka protknuta a některé věty byly tak nádherně poetické, že bych je mohla číst stokrát.
Přestože jsem v Českých Budějovicích byla všehovšudy třikrát, mám díky knihám Jana Štiftera pocit, že je znám.

popeluška
08.09.2021 5 z 5

Kniha z edice Tvář se mi opět moc líbila. Po grafické stránce je kniha také moc pěkná. Těším se na další z této edice :-)

V_M
06.09.2021 4 z 5

Povídkové knížky Jana Štiftra si cením zejména pro její zasazenost do jihočeského prostředí (coby příznivec tohoto kraje a původem vlastně částečně i "rodák") a nesmírnou empatii, s níž se vžívá do různých postav a oživuje duši a paměť různých míst. Přívětivá a nebanální četba nejen pro Budějčáky.

Sudety jižní Čechy české povídky

Část díla