Světlo z Pauliny

Světlo z Pauliny https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432561/bmid_svetlo-z-pauliny-2r2-432561.jpg 4 299 86

Tohle je svět, tak žij! Není na co čekat – co nechytneš, uteče, k čemu nepřivoníš, zvadne. I půvabnou jihočeskou osadu Paulinu pohltil les, místo komínů ční k nebi stromy a všude je hrobové ticho. Ze starého světa však přece jen něco přetrvalo: příběhy, jména a dávná rozhodnutí, která mají vliv na naši přítomnost. Pohnuté lidské osudy jsou nejen cestou, ale i branou do minulosti, poznáním toho, co bylo a nesmí zůstat zapomenuto.... celý text

Richard Skolek
04.10.2020 5 z 5

Krásná sbírka povídek, které se točí především kolem dětství a stárnutí a často se odehrávají v temnějších obdobích českých dějin. Laskavý tón, moc pěkný jazyk.

gbrgbr
14.09.2020 5 z 5

Krásný jazyk, skladby vět, přesah. Některé povídky zasáhly více, jiné méně. Všechny však psalo srdce. A je to poznat.

Danka1975
27.08.2020 5 z 5

I když je kniha úzká a ještě k tomu s povídkami, tak nečekejte jednoduché čtení. Zde se nekoná žádná rychlečetba a s přeskakováním písmenek :-).. .Je to melancholické, osobité a propracované (a to i po vizuální stránce).. .Doporučuji přečíst na jeden, max dva zátahy. . ˇukol byl splněn i bodě, že že knížka ve mě zanechala emocionální stopu, a to jí řadí do sekce TOP. Takže asi tak!!!. . Jinak já si dám repete, aby mi nějaké věci docvakly a sedly do skládačky :-).. PS a plusový bod je ten, že jsem Budějčanda :-)

rodak
19.08.2020 3 z 5

Zřejmě jsem při čtení málo přemýšlel, ale souhlasím s názorem zde psaným. První dvě tři povídky mne zaujaly pak už ne.Ale Sběratel sněhu mě teda dostal.

MartinaP
15.08.2020 5 z 5

Krásné, chytré, smutné, snové povídky z prostředí jižních Čech. Krásná knížka i na pohled, malý formát, příjemný do ruky. Každé povídce předchází pěkná ilustrace a já vždycky před čtením povídky hádala, o čem bude. Opravdu doporučuji!

Tomina
06.08.2020 4 z 5

Krásná povídková knížka plná melancholie a vzpomínek.... A Paulina, místo, které jsem ráda v knížce potkala... Znám to tam, zapomenutý kraj, nádhera... Život tam musel být těžký, stejně jako to, že jej museli opustit...

cérka
23.07.2020 5 z 5

Komorní, melancholické, místy až snivé.

Velmi zdařilá kniha, ke které mě přivedla kolegyně, a které za to moc děkuji. Moc ráda si přečtu i další autorovi knihy. Pokud i v nich bude příběh vyprávěn tak malebným a krásným jazykem, našla jsem dalšího skvělého českého autora!

ondras666
22.06.2020 5 z 5

Malá kniha s krátkými povídkami, které do sebe tak nějak zapadají a doplňují se.
Kniha půjčená od kolegyně, moc pěkné čtení.

martina.bella
17.06.2020 5 z 5

Překrásná kniha od autora schopného vcítění do svých postav a hlubokého prožívání jejich příběhů. Předává emoce, které ještě dlouho ve čtenáři rezonují. To jen tak někdo neumí, a proto jsem vděčná, že jsem knihu objevila.

simona g.
09.06.2020 4 z 5

Takže....Sběratel sněhu super, ta kniha mě nadchla a tím přivedla k této. Být to naopak, Sběratele si zřejmě nepřečtu. Asi nebudu povídkový typ, nevím, ale mě to prostě tak nějak nebavilo. Místy byly některé části fajn, ale jako celek mě tato kniha neoslovila.

Knihy42
24.05.2020 5 z 5

Nie som fanúšikom poviedok, ale toto bolo skvelé.

kerstyn
16.05.2020 5 z 5

Jan Štifter u mě už hodně bodoval se svojí předchozí knihou Sběratel sněhu, a Světlo z Pauliny, které je povídkovým souborem, mé nadšení jenom potvrdilo. Líbí se mi jak autor pracuje s jazykem, jaká volí slova, jak staví věty, souvětí, jak formuluje příběh a propojuje hlavní myšlenky. Nebudu více prozrazovat o ději, však jsou to povídky, každá má svoje kouzlo a každá vás zavede jinam a přesto někdy na stejné místo. Já strašně doufám, že o Honzovi Štifterovi ve světe literatury ještě hodně uslyšíme!

Martina410
09.05.2020 4 z 5

Asi jedny z nej povidek, ktere jsem kdy cetla. Doporucuji k precteni.

Regom
06.05.2020 5 z 5

Výborné poetické příběhy z Jižních Čech. Jsou to spíš takové mikropovídky, ale možná o to působivější...

Mili115
02.05.2020 5 z 5

Krásné povídky, zvláště pro Budějčáky nebo jihočechy...

Sabča92
27.04.2020 4 z 5

I když se já a povídky nemáme příliš v lásce, Světlo z Pauliny je další výjimkou, která se mi opravdu zaryla do srdce. Štifterova tvorba na mě působí jako magnet a jeho styl psaní mě zjevně potěší i kdyby psal jen nákupní seznam. Světlo z Pauliny má ale jednu velkou nevýhodu - je velmi krátká! Všechny povídky mě nesmírně zaujaly a osobně bych podle každé brala vlastní román nebo novelu. Asi nejvíce ze všech povídek v této sbírce mě zasáhla povídka s názvem Rodinná sešlost, která byla vyprávěna z pohledu nenarozeného dítěte. Dalším velkým plusem jsou krásné ilustrace, které zdobí celou knihu.
Pozornému čtenáři neujde, že jednotlivé povídky jsou lehce provázané - místem, předmětem nebo i člověkem. Celé je to ale nenápadné a nenucené neboť povídky se odehrávají v průběhu dvacátého století. Tímto způsobem je čtenář divákem problémů v různých obdobích. Některé problémy s lety zůstávají stejné, jiné se proměňují stejně, jako se mění politika. Ale všechno to jsou neobyčejné příběhy lidí.

SSTknihy
24.04.2020 4 z 5

Světlo z Pauliny? To je prach na starém kufru. Smutek z nenávratného. Letmý úsměv. Stíny letního odpoledne. Nerozbalené dárky. Potemnělá ulice zimního podvečera. Naděje. Host, který nepřišel. Tíživé svědomí. Nadějné vyhlídky. Zapomenutý sen. Nenaplněná touha. Nedorozumění. Láska bez hranic. Tikot hodin v prázdné kuchyni. Zarostlá zahrada. Příběhy odvedle. Příběhy neobyčejné ve své obyčejnosti.

kalinkacz
13.04.2020 4 z 5

Jan Štifter je autor, kterého mám hodně ráda... Má skvělý styl psaní, který mě jednoduše baví... Jeho Sběratel sněhu se mi líbil a tak jsem jeho novinku v mé oblíbené edici Tvář vyhlížela... Když jsem zjistila, že se jedná o sbírku povídek, tak jsem se trošku lekla, jelikož to není můj oblíbený formát... Bála jsem se ale zbytečně! Povídky mě až na pár výjimek bavily a čtení jsem si užila... Těším se na další autorovu tvorbu :)

Simbli
13.04.2020 5 z 5

To bylo tak krásné čtení!

valinka222
06.04.2020 4 z 5

Mám ráda povídky a mám ráda Jana Štiftera. Moc příjemná kombinace. Podmanivé, nostalgické, s nádechem historie. Bavily mě všechny.

Sudety jižní Čechy české povídky

Část díla