Svět podle Garpa

Svět podle Garpa https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1053/bmid_svet-podle-garpa-dA9-1053.jpg 4 3403 384

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace – otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The World According to Garp , 1978

Eva2412
19.06.2013 5 z 5

Garp - buď ano nebo ne... Patřím ke skupině říkající ANO. První knížka od Irvinga čtená v mých 18 letech a nechala ve mě takový dojem, že si ji vybavuji po čtvrt století stále intenzivně. Film byl jen přepis, ten mě nenadchl, ale ani neurazil. Od té doby se má knihovnička Irvingem dost zaplnila...:-)

Thanyss
17.06.2013 4 z 5

Garpe, Garpe, ty mi zůstaneš v hlavě asi hodně dlouho.

Vzhledem k velké chvále, která se na knížku pěla a já jsem na ní jednoho dne náhodou narazila v knihovně, jsem si řekla, že to taky zkusím, i když to není úplně přesně to, co čtu.

Přiznávám, že jsem se zpočátku u knížky nudila, měla jsem pocit, že mě u čtení pořádně nic nedrží. Přesto jsem vytrvale dál sledovala osudy Garpa a jeho rodiny. A pak mi došlo, proč pořád čtu. Ten příběh, abych použila slova Jillsy Sloapové, působí pravdivě. O to víc na vás dokáže zapůsobit ve své druhé části, kde hromada malých a v danou chvíli nepodstatných detailů zapadne do sebe s tragickými následky. Potom jsem se na knihu dokázala dívat z Garpova pohledu - život je legrační a absurdní.

Celý příběh je jedna velká tragická komedie a já vím, že Garp by byl velmi spokojen s osudem všech lidí kolem něj. Stejně jako ocenil svůj vlastní konec.
Mám pocit, že po přečtení Světa podle Garpa, začnu brát svůj život trochu víc s nadhledem a budu si ho užívat o něco víc. Nikdy totiž nevím, jestli nás následující den nepřejede auto nebo nám nezaskočí oliva zrovna ve chvíli, kdy se budeme smát nějakému vtipu.

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Nezabudnuteľná kniha pri ktorej sa smejete aj plačete zároveň. Ten šokujúci úvod knihy vás proste musí vtiahnuť, to množstvo originálnych udalostí, nehovoriac o amputácii penisu, čo u mňa spôsobilo výbuch smiechu. Táto kniha nepopierateľne zaručuje skvelý zážitok, pretože Garp je geniálny.

kiddlinka
31.05.2013 2 z 5

Důkladně předem vysvětlená, přitrapnělá groteska, na níž je nejvíc urážející to, jak se čtenářem zachází jako s vymaštěným debilem, který potřebuje pečlivě předepsat, jak co či koho vnímat a jak se k čemu stavět. Vše ostatní, co by se o tom dalo napsat, se už v knize nachází coby kritika Garpova psaní. Jo a Nenadálého překlad je otřesný.

Yorika
23.05.2013 3 z 5

Opravdu jsem se těšila, až si tuto knihu přečtu.Bohužel ale nesplnila moje očekávání.Zvláštní, překombinovaná, v některých pasážích únavná.Měla jsem problém dopracovat se až ke konci.Vím, že je potřeba tuto knihu brát s ironickým odstupem, protože přesně tak je i napsána.Ale přesto si nemůžu pomoci.I mě toto dílo nechává chladnou.

katerinn
21.05.2013 1 z 5

Krok vedle.. Snažila do knihy začíst..a to několikrát..nešlo to.. Tuto knihu si lidé buď zamilují, nebo je nechá chladné.. Bohužel patřím do té druhé skupiny. Nezanechala ve mě vůbec nic

cessy
13.05.2013 5 z 5

Sympatie k tejto knihe sa rodili postupne, obtiažne. Názor dokážem napísať až pár dní po dočítaní, počas ktorých mi však kniha neustále rezonovala v hlave, čo svedčí o tom, že zanechala stopu, možno dokonca hlbšiu než si myslím. Trvalo dlhšie, kým ma kniha chytila, postavy ma spočiatku nesmierne vytáčali, miestami som sa prichytila pri myšlienke, že toto grotesknosťou tromfne aj Roalda Dahla a jeho Môj strýko Osval. No nech som sa bránila koľko som chcela, nedalo sa neobľúbiť si Garpa, Jenny, Helenu, Robertu, ani ostatné postavy až natoľko, že tých vyše 600 strán knihy sa nakonec minulo akosi prirýchlo. Beriem túto knihu ako kritiku ľudskej malosti, hlúposti, malichernosti, ale zároveň z nej cítim nesmiernu lásku autora k nám ľuďom - divným, slabým, nedokonalým, navzájom veľmi odlišným tvorom. Nech už sme akýkoľvek, Irving nikoho nesúdi. Garpov svet nie je čiernobiely, hýri farbami, rešpektuje odlišnosť pováh, názorov, životných filozofií. Je to pripomienka toho, že to čo sa vymyká normálu, štandardu, nemusí byť zákonite vždy zlé.

Edana
02.05.2013 5 z 5

Tak se mi konečně dostalo pod ruku něco rozsáhlejšího z "vyšší literatury". Kniha, kterou nečtete jenom proto, že je napínavá a vy potřebujete zjistit, jak všechno dopadne. U Garpa se musí i maličko přemýšlet a zamýšlet - tedy, pokud si z něho chce člověk skutečně něco odnést. A že toho má tato kniha hodně co nabídnout - od čistě teoretických úvah o "pravdivosti" literatury, přes nejrůznější morální a společenské problémy až k "běžnému" rodinnému životu.
Třešničkou na dortu jsou skvělé ironické scény, vydařené dialogy a naprosto jedineční hrdinové a jejich osudy. A přestože se autor věnuje i velmi temným záležitostem a většina postav si musí projít prakticky peklem - měla jsem na závěr z celé knihy velmi kladný pocit. Jakoby v ní byla skrytá nějaká pozitivní energie :-)

Misan1993
26.04.2013 4 z 5

I když Irving napsal ještě spoustu dalších skvělých knih, tahle pro mně bude vždy srdeční záležitostí, a to jsem se k ní dostal kvůli povinné četbě na maturitu :)

exitus
18.04.2013 4 z 5

Mám s knihami ten problém, že když mne nebaví, nejsem schopná je dočíst, abych si tak jako tak udělala obrázek. Garpa jsem přečetla celkem v pohodě, v dosti pasážích mne zaujal, ale vlastně nemohu říct, že by se mi kniha líbila. Divná je zvláštní popis pro knihu, sem ale asi patří.

marqetka
16.04.2013 5 z 5

Výborná záležitost. A shlédnutí filmu po přečtení je jen sladkou tečkou na závěr. Všem doporučuji.

kusma
15.04.2013 1 z 5

Tato kniha mě příliš neoslovila.Kniha má hodně postav, hodně osudů a na svých pouhých 515 stran je toho v ní opravdu řečeno mnoho.A právě svou obsáhlostí a "mnohopostavostí" mě ke konci už (nechci říct nebavila) unavovala, s těžkostí jsem jí dočítala. Docela můžu říct, že kniha mě i vysílila a dlouho jsem ani neměla chuť něco dál číst.

Navaya
01.04.2013 5 z 5

Báječná a jedinečná kniha. Celý děj se tváří tak naprosto reálně, jako by nic nebylo prvoplánované. Jako by se mohlo kdykoliv cokoli stát a pokazit. Irving se nebojí zabřednout do tématu smrti, násilí, feminismu, ani otázky chlípnosti. Díky tomu se kniha nijak nepřetvařuje, nic nezatajuje - ukazuje, jaký život opravdu je. I přes občas deprimující atmosféru je to ale příjemné dílo, které ve mně pokaždé vyvolá obrovský příval emocí, a na než nikdy nedám dopustit.
"Vždycky jsem věděl, že touha po dokonalosti je smrtelný návyk" - T.S.Garp

Elye
29.03.2013 5 z 5

Bylo to první Irvingovo dílo, které jsem četla. Kniha mě úplně uchvátila... Asi jsem se do té doby nesetkala s takovým literáním stylem, takže jsem občas koukala trochu překvapěně nebo snad i šokovaně... ... Hodnotím ji výborně...!

Beatris
26.03.2013 5 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem se pořádně začetla a taky než jsem si zvykla na Jenny. Ale čím dál tím víc se mi začínala líbit - knížka i Jenny - až jsem se nakonec do té knížky zbláznila. Je tak nádherně opravdová, upřímná a feministická - takže se samozřejmě hned zařadila mezi nejlepší kníhy, jaký jsem kdy četla.

marketad
12.03.2013 5 z 5

První věc, kterou jsem od Irvinga četla, a hned mě naprosto dostala (snad jen ty Garpovy literární počiny bych oželela).

roro
06.03.2013 5 z 5

Je to jediná kniha od Irvinga,která zůstala na čestném místě v mé knihovně.

kolacky
05.03.2013 2 z 5

Nemůžu si pomoci, mě nenadchl...

Valentine
01.03.2013 4 z 5

Rozjíždí se pomalu ale jistě, graduje v geniálních obratech, končí trochu zdlouhavě a teskně. Kdyby mě ten prostředek tak dokonale nebavil, asi bych jí 4 hvězdy dala stěží. Ale... Garpův "dospělý" život je prostě pravá perla na skvělém máslovém dortu.

mautina7
21.02.2013 4 z 5

Moje Irvingovská prvotina a jsem celkem spokojená, děj měl spád, vložené povídky a romány od Garpa mě teda tolik nebavily a sem tam se podle mě zbytečně dlouho řešila jedna věc, ale jinak dobré.