Svět podle Garpa

Svět podle Garpa https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1053/bmid_svet-podle-garpa-dA9-1053.jpg 4 3404 384

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace – otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The World According to Garp , 1978

brabofka
12.04.2012 4 z 5

No Irving je prostě spisovatel, který se čte hodně dlouho, ale výsledek stojí za to. :-)

Pavo.Klima
22.03.2012 2 z 5

Byl to boj.... První kapitolu jsem začínal asi na 4x... Už to mělo být varování.... Vyznění knihy pro mně ovlivnil překlad, který za obratný nepokládám... Kniha mě nijak extra nezasáhla... Nepobavila... A tak jen i na Facebooku sdílím: "Garp pokořen"... I když s tolerancí, bojem, urputností, zápalem a Energií života T. S. Garpa lze souhlasit a fandit mu...
Epilog dovysvětlující osudy postav ne/byl zbytečný???

Renava
20.03.2012 5 z 5

Jednoznačne sa pridávam k zástupom nadšencov tejto svojskej knihy a pána Irvinga. Postavička T.S.Garpa si získa každého, kto je schopný pozerať sa na život s nadhľadom, každý sa v nej trochu nájde, každého trochu rozčúli, trochu prekvapí, ale hlavne pobaví. Aspoň u mňa to takto bolo.

RimmerCZ
16.02.2012 5 z 5

Velice zvláštní, svébytné, smutné i veselé...
O téhle knize nijak moc nevím co napsat...nevím proč se mi tak líbila, ale moc se mi líbila. Musíte to vyzkoušet ;-)

raisen
13.02.2012

Také to byla moje první kniha od pana Irvinga. Setkání dopadlo dobře a tohoto spisovatele jsem hned zařadila mezi mé oblíbené. On se zabývá tématy, které mě samotnou oslovují. Chvílemi jsem se musela smát a chvílemi jsem skoro brečela. Vynikající.

Dudulka
09.02.2012 5 z 5

Úžasné dielo! Tá lahkosť písania, nepredvídateľnosť, ale predovšetkým ten sarkastický zmysel pre humor....vynikajúce, táto kniha si ma získala všetkými desiatimi. Nenudila som sa ani pri jednej pasáži. Irvinga a jeho štýl písania by som charakterizovala ako moju šálku kávy ;) Teším sa na jeho ďalšie diela.

pufina
02.02.2012 5 z 5

K tomu dokonalému čtení mám jen jedinou připomínku - příběhy Garpa byly otřesnééé! Ovšem Irvingův styl byl výborný, příběh mě pohltil.

Violetti
27.01.2012 5 z 5

Na první pohled vás možná ohromí rozsah čítající 580 stránek. Nicméně ať je Garp dlouhý jak chce, je neuvěřitelně čtivý. Zpočátku mi přinášel Garpův styl života jakési uklidnění a pozitivní myšlení, poslední třetina zas byla neuvěřitelně silná. Vlastně nedokážu slovy popsat, jak moc skvělá tahle knížka je :)

THERISA
10.01.2012 5 z 5

Téměř dokonalá kniha, jejíž jedinou vadou je "literární průjem" mladého Garpa o jakémsi hotelu, který na mě měl při čtení úplně stejný dopad, jako reklamní break v dobrém filmu a jen z úcty k autorovi jsem tyto pasáže nepřeskakovala (no, musím se přiznat, že pak už ano). Jinak skutečný klenot, který stojí za přečtení a mohutné následné zpracování, protože je hodně, co vám tahle kniha může dát, ale také hodně, o co vás připraví (iluze - především - pokud se nacházíte v období života, kdy ještě pořád nějaké máte).
Jen na okraj bych ráda poznamenala, že autor by se měl zamyslet nad poskytováním práv k filmovým zpracováním svých knih, protože jsou to právě jeho příběhy, které těmito nekvalitními zpracováními trpí (a že už jich bylo)...

andrunice
08.01.2012

Cokoli od Irvinga je prostě úžasné.

Eneo
02.01.2012 5 z 5

Na Irvingovi mám hrozně ráda, že ať si vyberu knihu od něj jakoukoliv a na jakékoliv téma, vždycky se toho dozvím o mnoho víc, než bych čekala.

kniholka
08.12.2011 5 z 5

Vynikající dílo, v mém případě přečtené pod lavicí. Jen jsem občas pochybovala, zda někdo takhle může žít...

M.A.s.a.k.R.A
07.12.2011 4 z 5

Musím se přiznat, že jsem knížku napoprvé nedočetl. Ve vídeňské pasáži mě to celkem přestalo bavit. Ale když jsem se pak ke knize vrátil a Garp dospěl, tak už se o nudě nedalo mluvit. Příběh balancuje někde mezi groteskou a tragédií. P.S.: Takový Svět podle Bensenhavera bych si snad klidně i přečetl.

zapina
29.11.2011 5 z 5

Tak tahle kniha mě chytla od začátku až do konce. Hltala jsem jí do posledního písmenka. Zasmála jsem se nad ní i sem si u ní poplakala. Někomu nemusí sedět určitá absurdita až šílenost, ale bez toho by to nebylo ono :) určitě doporučuju k přečtení

verusak
22.11.2011 4 z 5

Svět podle Garpa určitě stojí za přečtení. Je sice dlouhá, ale čte se dobře a je humorná. Jen mě absolutně nezaujaly "ukázky Garpovy tvorby" :-) ... Brzy se vrhnu na některou další Irvingovku.

Denaille
14.11.2011 3 z 5

Garp rozhodně není můj šálek čaje. Mám raději jiný žánr, ale ohlasy na dílo mě přiměly, abych si ji přečetla. Nemůžu říct, že bych se u ní zvlášť bavila, autorův humor asi nepochopím (možná až za pár let). Kniha ve mě nezanechala žádné pocity. Když jsem ji dočetla, řekla jsem si: "Hurá, mám to z krku!"
Ale četla se mi dobře, to musím nechat. Střídaly se chvíle, kdy to byla nuda a kdy se naopak něco dělo. Jako takového čtení do podzimního počasí, k čaji se to dá...

Miru
14.11.2011 5 z 5

Kniha je emočním koktejlem plným humoru, absurdity a smutku, naservírovaném na stříbrném podnose. Já sama ji vnímám v podstatě jakou kultovní záležitost.

Ikkju
15.09.2011 4 z 5

Výborné čtení. Zařízlo se do mě jak střepina do mozku chudáka Garpa. Obrazy jako ukousnutý xxx při autohavárii nebo srdeční příhoda nad časopisem s otevřeným bobrem už žádný chirurg z mojí hlavy nedostane x)

Vernika
14.09.2011 4 z 5

Poutavá kniha, líbila se mi, možná si ji za čas znovu půjčím.

DustinMind
23.08.2011 5 z 5

Svět podle Garpa byla moje první Irvingovka, a hned od začátku mě Irving rozhodně plně oslovil svým humorem a bavil mě po celou dobu toho čtení. Od týhle knížky se odtrhnout pro mě bylo těžký.
____________________________________________________________________________

Pozn. pod čarou.

Momentálně jsem se pobláznil k znovu přečtení Garpa, kterého jsem tedy po roce znovu přečetl, takže se zase těším z dokonalé Irvingovské tvorby, než přejdu na Owena, nebo New Hampshire.