Svět podle Garpa

Svět podle Garpa https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1053/bmid_svet-podle-garpa-dA9-1053.jpg 4 3403 384

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace – otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The World According to Garp , 1978

Doksik
31.12.2013 5 z 5

Miluji tuto knihu ♥

VeronikaEn
22.12.2013 5 z 5

Moje láska k této knize nemá hranic. Nemůžu se dočkat, až si ji za nějaký čas přečtu znovu a znovu a znovu.

lucifuk
25.11.2013 5 z 5

Po prvých tristo stranách som si hovoril: Nie je to zlé, ale nechápem čo na tom všetci vidia. Dokonca som sa pohrával s myšlienkou, že knihu nedočítam. Našťastie som dočítal a môžem s pokojným svedomím prehlásiť, že je to jedna z najlepších kníh, aká bola kedy napísaná.

Daffodila
24.11.2013 5 z 5

Jedna z nejúžasnějších knih" Má první od Irvinga a naprosto si mě získala. Pro mě je to jeho nejlepší kniha. Nemám jí naprosto co vytknout. Příběh báječný, styl psaní skvostný a pohodový, čtivý.
Tuhle knihu miluji aneb "3/4 je málo".

swamp
04.11.2013 5 z 5

Neskonale dokonalý Irving! Jeho zvraty prostě člověka nenechají chladným.

deniha
29.10.2013 3 z 5

Pro mě asi druhá kniha, kterou jsem četla hodně dlouho. Nebylo to však kvůli počtu stránek, nebo velikostí písma, ale samotným obsahem. Ostrost vyjadřování, kontroverzní myšlenky a povídky ukryté v knize, mi nedovolily knihu přečíst jedním dechem, ale naopak musela jsem ji párkrát odložit a nechat se přesvědčovat mou zvědavostí, jak asi dopadne osud T. S. Garpa, abych knihu znovu otevřela. Ale i přes všechny peripetie nelituji, že jsem ji dočetla do posledního řádku.

bornthisway
28.10.2013 4 z 5

Výborné čtení! Je fakt, že jsem knihu kvůli smíšeným pocitům častokrát zavřela dříve, než bylo v plánu, ale titul Svět podle Garpa mě něčím neustále přitahoval. Místy mě dokázal nepříjemně šokovat, místy upřímně rozbrečet, občas mi zůstal rozum stát nad absurdními situacemi v Garpově životě.
Je to kniha, nad kterou musí člověk přemýšlet i dlouho po posledních stránkách, proto jsem byla št'astná, když jsem pár dní po dočtení při zkoumání nenápadného regálu v antikvariátu objevila jedno vydání, které ted' zaujímá čestné místo v mé knihovničce. Další důkaz toho, že pojem Svět podle Garpa je zkrátka magnet.

Miken008
27.10.2013 5 z 5

Garp je jméno, které se Vám od přečtení zaryje hluboko do hlavy a už nikdy nezapomenete, kdo to byl. Kniha je perfektním životopisným vykreslením postavy, jejíž námět byl tak absurdní a komický, že jen málo kdo nepodlehne jejímu životu. Dalo by se říct, že je to jedna z nejlepších knížek, jaké jsem kdy četl a to jsem Irvingovi příliš po pravidlech nevěřil.
Je pravda, že i zde se najdou hluchá místa, ale to ve skoro každé knize. Někoho může odradit délka a rozvláčnost, ale těch několik set stránek uběhne rychleji, než se nadějete. Pokud Vám vyloženě nevadí Irvingův styl psaní, můžu jen doporučit! :)

servus
07.10.2013 5 z 5

Další skvělá Irvingova kniha a kupodivu se mi líbilo i filmové zpracování, i když celý obsah knihy, jak už to tak bývá, se do něj vtěsnat nedal. Prostě jeho knihy hltám.

Red_Fox
07.10.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy v životě četla. Bavila jsem se od začátku až do konce, místy jsem se dojímala a místy smála. Hodně mě psychicky zasáhla a při některých pocitech si vzpomenu na toho zatracenýho spodního výra... Garp sice nebyl podle mě úplně nejlepší spisovatel :D, ale neberu to jako mínus :) Nemám ráda klišé knížky, kdy je většina toho, co se stane, předvídatelná. Tady jsem neměla tušení a prostě paráda :) Nechala jsem se zlákat i filmovým zpracováním a s knihou je to naprosto nesrovnatelné. O to víc si četby cením :) Předčilo to moje očekávání a můžu s klidným svědomím doporučit ! :)

LisbethSalander
22.09.2013

Jedna z nejpoutavějších knih, která se mi od Irvinga podařila přečíst. Mezi čtivější knihy od Irvinga bych jistě zařadila i Rok vdovou.

Juliet.ka
20.09.2013 1 z 5

Ne, ne, ne .. bohužel, Irvingův styl psaní je mi absolutně cizí a kniha mě naprosto ničím nedokázala vtáhnout, překvapit ani jinak donutit, abych ji dočetla. Bohužel - i přes doporučování a dobré hodnocení jsem byla zklamaná.

DannyBlakely
27.08.2013 4 z 5

Od Irvinga jsem byla schopná dočíst do konce pouze tři knížky. Pravidla moštárny, Modlitbu za Owena Meanyho a tuhle. Svět podle Garpa je chytlavá knížka, místy jsem se sice krapet nudila, ale stejně mě pořád lákalo, příběh dočíst. A to jsem to prosím přelouskala na malým dotykovým HTCčku :-D Určitě si knížku přečtěte. Je to jedna z těch lepších :-)

Pa3k
26.08.2013

Končím na 268 stránce, třikrát jsem u ní krásně nudou usnul. Asi se podívám na film, jen doufám, že u toho taky neusnu. Chtěl bych si přečíst "Pravidla moštárny" ale trochu se toho obávám. No uvidíme. Z důvodu nepřečtení ani knihu nehodnotím.

natymau
25.08.2013 5 z 5

Svět podle Garpa je jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Od první až do poslední stránky jsem příběh hltala a nebyla schopna dělat něco jiného, jen číst. Nejdříve jsem byla seznámena s Pravidly moštárny a byla jsem přesvědčena, že je z hola nemožné, aby se tomuto dílu něco vyrovnalo. Zjevně jsem se spletla, toto čtení naprosto předčilo mé očekávání. Obdivuji Johna Irvinga a upřímně říkám, že nechápu, jak je možné něco takového vymyslet. Čtenář nenajde nudné pasáže, vše má rychlý spád, na každé stránce čeká nějaký zvrat a to, jak je Garpův životní příběh prokládán ukázkami jeho tvorby považuji za geniální. Od mého prvního přečtení tohoto skvostu knihu všem doporučuji a je jedna z mých nejoblíbenějších.

tlapička
22.08.2013

Se mi to nelíbilo banality

i-v-u-l-a
26.07.2013 3 z 5

Nevím, jaký postoj mám k této knize zaujmout....je to taková odpočinková kniha, kterou když jsem odložila, tak sem neměla ani nutkání se k ní rychle vracet, jako u jiných knih... uvidíme, třeba když se k ní za pár let vrátím, tak mě zaujme více...nebo taky méně..

Belatris
21.07.2013 2 z 5

Ideální odpočinková četba, která neurazí "neumětelstvím" a potěší vtipem a příjemnou atmosférou.

Věro
15.07.2013 4 z 5

Dobré čtení. I film se jim povedl!

juckey
27.06.2013 5 z 5

Tak to bylo něco.. I když se mi zdálo, že tolik erekcí se k Irvingovi nehodí, nakonec je zastínil ten úžasný příběh, plný překvapení ( i když bych možná uvítala i nějaký ten obyčejný život, a to hlavně protože se na konci začnete ztrácet v tom, kdo má vyřízlý jazyk schválně, kdo ne, kdo je jednooký, kdo koktá a kdo nemá ruku) a zvratů. Garp byl konečně postavou, která ztělesňovala pravé mužství a který přes své chyby si zasloužil být opěvován v 600 stran dlouhém románu.