Svět podle Garpa

Svět podle Garpa https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1053/bmid_svet-podle-garpa-dA9-1053.jpg 4 3403 384

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace – otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The World According to Garp , 1978

Monix
07.01.2015 4 z 5

U této knihy to bylo jako na houpačce... místy jsem hltala každé slovo s napětím, co bude na další stránce, místy jsem musela knihu odložit a"dokopat" se k tomu, abych se překousala přes méně zajímavou (ne-li přímo nudnou) část a dočíst až do konce. Ráda si ale tuto knihu za pár let znova vezmu do ruky :-)

Koňadra
06.01.2015 5 z 5

Originálne, pekné dielo. U Irvinga som si opäť užíval jeho talent pozvoľne a nenásilne odovzdať vrstevnatý príbeh každému, kto je ochotný preň otvoriť srdce (a oči). Z čriepkov opatrne až nežne skladá farebnú mozaiku. Veľmi príjemné, ako čitateľ som určite nemal pocit straty času, naopak, kochal som sa v každej vetve príbehu.

vosatkaj
03.01.2015

Moc mě tato kniha neoslovila,měl jsem v plánu číst ještě pravidla moštárny,ale asi to odložím.

CeP
21.11.2014 4 z 5

Četl jsem 2x, poprvé před cca 20 lety a podruhé letos a pokaždé mě čtení moc bavilo :)
Výborný kniha

pakala
12.11.2014 5 z 5

Četla jsem ji asi před 25-ti lety a dodnes ji mám v hlavě. Nezaměnitelný styl, nezapomenutelné, neuvěřitelné osudy a charaktery bizardní situace, nic naprosto nic předvídateného. Irving je prostě jedinečný.

bércoun
06.11.2014 5 z 5

Četlo se jedním dechem, celou dobu se mnou cloumalo mnoho emocí od vzrušení, vzteku, smutku až po lásku k hlavnímu hrdinovi který mi připadal jako můj blízký přítel. Kniha je to naplněná až po okraj a jednoznačně ji zařazuji do svých nejoblíbenějších

Carlosinda
06.11.2014

Docela na hovno,Kačka říkala ze to je dobrý,ale fakt o hovne....

Ctenar12
06.11.2014

Stoji to za vyliz zadek... Nechapu proc se tim treba nekdo podrobne zabyva ve skole...

nikola.v
25.10.2014

Povinná četba ve čtvrťáku a zároveň první Irvingovka. Naprosto mě Garpův příběh pohltil a 600 stránek uteklo jako voda. Když jsem knihu zavřela, pocítila jsem i já tu šílenou garpománii a měla jsem chuť pořídit si tričko s nápisem "Pozor na Spodního výra!".

DejnaDee
22.10.2014 1 z 5

Irvingovu knihu Svět podle Garpa jsem se rozhodla si přečíst potom, co jsem na ni slyšela slova chvály od kamarádek. Mé počáteční pocity a nejen ty počáteční, vlastně i ty konečné, byly podivné, rozporuplné až děsivé. Několikrát jsem si zahrávala s myšlenkou, že knihu odložím a nedočtu. Je to drsná realita života? - je to drsná syrová strava, která je chvílemi nechutná až úchylná. Pro mne tato kniha nebyla nijak oslnivá, Irvingův styl mi prostě nesedl a nezaujal. Celkový dojem je tedy spíše negativní.

Séboun
22.10.2014 5 z 5

Opět další skvělé dílo od mistra Irvinga.

5/5

Shinju
20.10.2014 3 z 5

Konečně dočteno!

Kiť Kať
01.10.2014 5 z 5

Feminismus v mužském podání, tak bych možná shrnula děj této knihy. V - pro mne - dobrém slova smyslu, bych dílo tohoto autora nazvala jako typický "Irvingovský Absurdistán" ... Je schopen vzít jakékoliv téma, ať už se jedná o nějaké tabu, nemoc, náboženský, politický nebo společenský směr, rodinné dilema, a zavést ho až za okraj lidského chápání, do krajin, kde mnohdy už ani sebeotevřenější lidská mysl není schopna pochopit a vysvětlit vnímání světa a lidí v něm nejen podle Garpa, ale snad i podle samotného Irvinga. Svět podle Garpa je samozřejmě knihou především o Feminismu, který bagatelizuje, a přitom opěvuje, podává nám tento směr v upravené, možná bych si troufala i napsat modernizované verzi, ačkoliv kniha byla vydána už roku 1978, díky Garpovi totiž máme možnost nahlížet na tento směr z mužského hlediska. Vedlejší povídky a odbočky příběhu byly milým zpestřením knihy, snad jen Penzion Grillparzer byl trochu zdlouhavý a chvílemi postrádal dynamiku, kterou naopak překypovala ta část pojednávající o Světu podle Bensenhavera. Samotný děj mi přišel velmi poutavý, způsob, jak Garp přišel na svět, nevěry, které provází jeho manželství s Helenou, rodinná tragédie, hnutí Ellen Jamesové a samotná - rovněž trochu absurdní - smrt hlavního hrdiny Garpa. Pro mě osobně velmi poutavé čtení, které mě donutilo nejen k zamyšlení, ale mnohdy také k úsměvnému pobavení se nad občasnou nesmyslností lidské povahy. Ale jak jsem se sama přesvědčila po přečtení několika jeho děl: někdy se musí brát s notnou dávkou nadsázky.

koktir
28.09.2014 5 z 5

Skvělá kniha... i když mi Roberta lezla někdy na nervy. Doporučuji :)!!

Pawlisman
25.09.2014 4 z 5

Kniha má své momenty na výslunní, stejně jako někdy trošku unavuje. Při ohlédnutí nemohu říci, že by mě kniha vzala za srdce a chtěl bych si jí hned z fleku přečíst znovu. Zábavná, velké to dílo, ale trošku někdy rozčilující a nevhodné. Nevím. Neplul jsem na stejné vlně a nevznášel jsem se v oblacích.

Bbrody
24.09.2014

Jak tu tak čtu komentáře, tak jsem to s Garpem asi vzdala moc brzo. Dám mu tedy ještě někdy v budoucnu šanci. Prozatím tedy bez hodnocení a rozporuplné pocity...

VeronikaZ
04.09.2014 2 z 5

Garp mi lezl na nervy. Jeho životní styl, postoje, ufňukanost, přechytralost... Ani se mi nepovedlo v knížce najít nějaký opravdový děj.
Možná za pár let...

betys6914
25.08.2014 5 z 5

Tahle kniha je prostě vyjímečná. Věřila jsem jí každé slovo. Ačkoli je děj a jeho zvraty značně absurdní, věřila jsem jí. Garp a jeho svět se pro mě staly naprosto neotřesitelnou skutečností. Bylo to nádherných pár dní.

janavan
20.08.2014

Víc než polovinu knihy jsem Garpa i všechno jeho příbuzenstvo a přátele nesnášela, což se mi u většiny knih nestává. Vždycky je tam alespoň jedna postava, kterou si oblíbím, ale tady nebyl nikdo. Celý příběh je tak absurdní!

Ke konci knihy se moje 'nenávist' přesunula k feministkám, kterým jsem přála stejný osud, jako jim přál Garp, a zároveň jsem si neskutečně oblíbila Robertu.

Jo. Tahle knížka se vám prostě dostane pod kůži a zůstane tam hodně dlouho.

Neo1tex
06.08.2014 5 z 5

Přistupoval jsem k téhle knize velmi rezervovaně, protože nemám příliš rád ta přeceňovaná díla jen kvůli známému autorovi. A prvních pár kapitol jsem si říkal, že tohle je přesně jedna z "těch" knih. Ale pořád jsem musel číst dál a dál a najednou mě to bavilo a už jsem chápal, proč je tento román tak ceněn. V autorovi samotném musí být něco úchylného, když dokázal vytvořit postavy, jako je Garp nebo němé feministky. Úchylného v tom lepším smyslu slova.

Svět podle Garpa je vynikající kniha s excelentně propracovaným příběhem a postavami.