Nádraží Perdido

Nádraží Perdido https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32323/bmid_nadrazi-perdido-1on-32323.jpg 4 484 106

Svět Bas-lagu série

Metropolis Nový Krobuzon se rozvaluje v centru světa. Lidé a mutanti a tajemné rasy žijí beznadějně i nevázaně ve stínu lesa komínů, kde řeka je zanášena odpadem a továrny a slévárny duní nocí. Přes více než tisíc let řídí parlament spolu s brutální milicí vše: od chodu továren po umělce, špehy a vojáky, vandráky a děvky. Ale vše se mění. Příchází cizinec s kapsami plnými peněz a nemožným požadavkem. Město začíná terorizovat neznámé nebezpečí, které má spojitost s drogami a novokrobuzonským podsvětím. A všechny nitky k možné záchraně se sbíhají v srdci města, v olbřímí stavbě Nádraží Perdido.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Perdido Street Station , 2000

Eridan
11.04.2014 4 z 5

Toužíte-li po světě plném fantazie, je Nádraží Perdido právě pro vás. Připravte se na dva odlišné styly vyprávění. V první části autor popisuje svůj úžasný svět, vztahy a charaktery hrdinů. V pozadí budete cítit stále sílící vlnu očekávání. V druhé části bude vaše očekávání naplněno divokou skicou akčních sekvencí střídající se s pouze dočasným odpočinkem hrdinů. Vše má své místo a čas. Popis i akce. Máte se na co těšit!

Rawen616
08.04.2014 4 z 5

Kniha ve které je skutečně hlavním hrdinou svět a město v němž se příběh odehrává. Díky tomu, že je plné ghett a čtvrtí se specifickou atmosférou či obyvatelstvem při jeho popisech nehrozí moc nuda a to i přesto, že ty popisy tvoří nejméně třetinu knihy.

V těch dvou zbývajících třetinách se zpočátku rozvíjí několik dějových linek které se někde v půlce sejdou u té hlavní. Město začne být terorizováno zdánlivě nezastavitelným zlem, vláda města si s ním neví moc rady a tak se skupinka hrdinů vydává jej zastavit na vlastní pěst čímž se z nich stanou psanci kterým jde po krku každý.

Zmíněné popisy města, ras a hromady dalších věcí se mi někdy líbily, někdy méně - to když se China rozepisoval o vědeckých tezích a mechanismech které dávají smysl jen v jeho světě. Někoho může odradit, že kniha nabere spád až někdy kolem poloviny, do té doby se člověk spíše jakoby zabydluje. Ovšem v případě Chinovo světa je to asi i nutné. Jeho město je něco jako Pratchetův Ankh morpork ale v mnohem bizarnějším a dekadentnějším hávu se špetkou Orwellovské totality. V samotném příběhu to občas zaskřípe a podezřele často se objevuje deus ex machina který hrdiny zachrání ale není to nijak hrozné. Konec naštěstí dovedl trochu překvapit protože není vůbec jasné kdo nakonec přežije a i samotné hlavní postavy rozhodně nepatří mezi svatoušky.
Ještě než jsem začal číst tak mě trochu děsilo a stále děsí autorovo politické přesvědčení ale naštěstí do knihy to nijak nepromítl. Jen pořád přemýšlím proč se kniha jmenuje Nádraží perdido protože vlaky jsou tu nanejvýš jen párkrát zmíněny a velkou roli nehrají a samotná monumentální stavba nádraží tvořící centrum města také nehraje nijak významnou roli krom krátké střešní epizody ke konci.

Každopádně jestli je toto autorova prvotina tak klobouk dolů.

Shashlick
10.02.2014 3 z 5

Kniha se mi v podstatě líbila, ale konec mě poněkud zklamal. Krizový aparát mě zmátl, Izákovo chování bylo podle mne přehnané a nevěřil jsem mu to (nemluvě o neustálém zvedání žaludků všech postav) a Jagharkův epilog (navíc s odmítnutým deus ex machina Půlmodlitbičkou)... Nevím...

Ronin Roujin
08.02.2014

Kdybych to měl shrnout ve dvou slovech, tak bych možná napsal steampunkový LOTR. Autor také vytvořil obrovský vlastní svět plný nových ras, náboženství, mytologií a zvyků a krajin. A rozhazuje je s neobyčejnou lehkomyslností a rozmařilostí. S čím si jiní autoři vystačí na celou knižní sérii, CHM téměř vyplýtvá na několika stránkách.
Čtenář zažívá opulentní hody cizosti, grotesknosti a sympatické úchylnosti. Tam kde Tolkien jen bafá z vodního bongu si CHM práská přímo do žíly nejlepší matroč od velkého W. S. Burroughse.
Kniha je téměř heroickým eposem o boji dobra se zlem a o záchranu světa. Kdyby autor jen docentně ubral a tolik nepřecpával příběh motivy, postavami a zápletkami navíc kniha by byla ještě lepší. Asi nejvíc se mi zdála zbytečná a navíc scéna s vyslancem Pekla. Přesto je ta kniha výborná, flow příběhu je svižné a většina věcí do sebe zapadá dle logiky vysněného světa. Takže rozhodně doporučuji.

Jossie
29.01.2014 4 z 5

Ten člověk má opravdu neuvěřitelnou fantazii. Anebo si hodně šlehá.

tuommo
19.12.2013 4 z 5

Hutné, drsné a nehostinné místo tenhle Nový Krobuzon:-)... První polovina pomalu roztáčela kolotoč, který drasticky nabral obrátky v druhé půlce...Kdo má rád steampunk a fantasy, ten by si tohle dílo měl zařadit do jídelníčku:-)

krži
27.09.2013 4 z 5

Autor s takovou fantazii jsem asi opravdu ještě neviděl. bohužel to někdy bylo až na škodu. Popisování některé ,,obyčejné" věci na 2 stránkách je opravdu i na mě až moc. Kdyby se autor tak nerozepisoval a kniha tak měla třeba o 100-200 stránek méně, určitě by mě pohltila více zasloužila by si 5*, takhle ale pouze 4*;)

gan112
31.08.2013 3 z 5

Bohužial opisy mesta ma sklamali, čakal som viac kovu a industrialnosti a vôbec všetkého nového čo "poodhalila" obálka, no mesto bolo pre mna zlepenec hlavne vizuálne a zo sociálnej stránky neurčité. Príbeh a zápletka sú fajn, rovnako aj všetky rasy, autor toho využil dosť, ale aj ked bol príbeh dobrí akoby nežil v meste ale mesto bolo iba kulisa (príklad: v príbehu nevyužitý vlak). Naviac som sa nazdával že román pojde aj trocha do politiky, ale tri dosť neurčité postavy (Gangr Rukodlak a Stena K.) sú pre mna najväčšou slabinou a sklamaním príbehu. A vtom to asi bude, že tak obsiahli román nestavia na konkrétnych scénach ktoré rozprávajú a hovoria o celku ale iba prelietava dej aj architektúru a tým sa stáva klišé a preto mi príde celá kniha úzkoprsá.

see_sawandrew
29.08.2013 5 z 5

Tenhle holohlavý podivín jménem China Miéville se zřejmě stal největším zjevením mého čtenářského života. Minimálně polovinu románu tvoři čisté popisy tvarů, pachů, zvuků a barev Nového Krobuzonu, a čte se to, jako když nůž projíždí horkým máslem. Všechny ty exotické rasy, děsivé mocnosti a skryté hrůzy té makabrózní megalopole mě prostě okouzlily. Každý odstavec má v knize své místo, Miéville všechny nitky nádherně vygradovává a splétá jako obludný Tkáč, aby nakonec zanechal ve čtenáři celý vesmír. Nádraží Perdido je fascinující román a pokud se nebojíte navštívit svět, o němž budete mít noční můry, určitě si ho přečtěte. 100% PS: Vyzdvihnout musím i vynikající překlad Milana Žáčka.

Melic
25.08.2013 4 z 5

Nenechal jsem se odradit začátkem, kdy jsem si říkal u milostných hrátek Izáka a Lin, že tohle teda ne a četl jsem dál. A to jsem dobře udělal, protože to bylo vážně zajímavé čtení. Občas autor zabíhá snad až zbytečně do detailů (popisy města, vysvětlování teorie, která je celá vymyšlená), ale výsledkem je propracovaná fantasy knížka s na hranici geniality a šílenství. U někoho to onu hranic může překročit, takže nedoporučuju ke čtení nikomu, kdo se drží silně a rád reality. Nicméně ta rozmanitost postav, zápletek a nápadů je až nevídaná.
Hodnocení: 4 a kousek.

p.mihoc
03.07.2013 5 z 5

Má upřímná závist k autorovu spisovatelskému umění začíná přecházet po dočtení téhle bichle až k fanatické posledlosti a nekontrolovatelnému chtíči sáhnout po další knize. Mít v hlavě neustále tak obrovský přetlak nápadů a představ a neupustit páru alespoň do 20 stran napsaného textu denně, musel by China zákonitě zcvoknout. Pokud by ho napadly vlastnohlavně stvořené psychomůry a podařilo se jim kompletně vysát jeho "weird" mysl se všímvšudy, musely by buď zešílet nebo vyměšit ten nejhypnotičtější hypnoser ve feťáckých dějinách Bas-Lagu. A nebo okamžitě napsat čtvrté pokračování této zdá se naprosto unikátní série. Tento román Vám vypláchne mozkovnu jako žádný jiný. Mnohovrstevný příběh vyprávěný květnatým jazykem Vás zahrne mistrnými popisy a zalije tak hutnou a temnou atmosférou, že z ní jen těžko budete hledat cestu na hladinu, zpět do reality. Obvykle mě mnoho popisných pasáží nudí. Zde jsou ovšem odvyprávěny sice složitým, ale přehledným a pohlcujícím stylem. V Novém Krobuzonu se prostě o to snadněji zabydlíte a nebudete chtít ven. Autor jde totiž zarytě proti dnešnímu proudu vše přinést čtenáři na talíři, psát jednoduše, odpočinkově se samými úsečnými dialogy posouvajícími děj rychlým tempem kupředu vstříc holywoodskými finále klouzajícím na hraně banality. A jestli tyhle aspekty spoustu lidí odradily, mě naopak dovádějí k neustálým čtenářským orgasmům. Opravdová fajnšmekerská lahůdka, prodírat se tak nádherně stylizovaným textem. Komplexnost svého fantasy světa vyšperkoval řadou různorodých ras, politických konfliktů, thaumaturgii, krizové energie a podobných výbuchů spontánních dechberoucích nápadů, které by vystačili na 10 knih a kterými autor tak bezostyšně plýtvá. Ani nespočítám kolikrát mi při čtení těchto brutalit padala brada. Už při Ambasadovu mnohé naznačil. Ale tohle? Tenhle týpek s xychtem vyhazovače mi jednoduše odvařil mozek. Kdo by to do něj, při pohledu na jeho foto "zkrášlujicí" zadní anotačně-recenzní obálku, řekl.

aktak1203
03.05.2013 3 z 5

Musím říct, že spisovatel je opravdu umělec, tak propracovanou knihu a s takovou fantazií jsem četla málokrát, ale bohužel jak se říká "Čeho je moc, toho je příliš". Moc popisné. Kdyby měla kniha o 200 stran méně (má 600), tak by u mě vyhrála o hvězdičku více. Na druhou stranu musím říct, že za přečtení určitě stojí.

Faustka
26.03.2013 5 z 5

Když jsem spatřila obálku, byla jsem uhranuta. Po přečtení se China Miéville stal posedlostí.

malazluta
15.03.2013 5 z 5

Tato kniha má skvěle vybudovanou atmosféru. Hlavní postavou je zde město - promyšlené, kouzelné i temné zároveň. Čtenář jím prochází spolu s hrdiny a díky autorově popisnosti pociťuje takřka na vlastní kůži jak dokonalou magii tohoto místa, tak jeho špínu, prach a hnilobu. Samotný děj je napínavý a konec překvapivý až do momentu, když si člověk uvědomí, že to jinak ani skončit nemohlo.

honajz
17.09.2012 3 z 5

Budu proti proudu. Už samotný styl vyprávění mi přišel sebestředný a vyumělkovaný, a nenašel jsem si v tom světě nic a nikoho, proč by se mi tam mělo líbit.

Drevak
19.05.2012 5 z 5

Dal jsem na radu známého, který mi již doporučil například Gaimanovo NikdyKde a stejně jako v předchozím případě jsem byl velice překvapen. Samozřejmě v pozitivním smyslu slova. Nádraží Perdido je naprosto skvěle napsané a autorovy popisy míst mi umožnily si ony scenérie krásně představit a vytvořit v hlavě. Zkrátka kniha rozvíjí naši fantazii a tvořivost, narozdíl třeba od televize. V brzku se pustím do titulu Jizva taktéž od p.Miévilla

A navíc příběh v knize končí zcela jinak než si čtenář až téměř do konce myslí...

Ikkju
23.01.2012 4 z 5

Jenom si na knihu vzpomenu a už cítím směs podivuhodných vůní a pachů, od uhlí s párou, přes parfémy, tlející těla po zatuchlé kaluže vody... Stejně tak vnitřní rozpoložení postav se mi jevilo v různých stádiích od kristalické čistoty po hnilobný rozklad. Velmi atmosférické, ten pocit z knihy si uchovám velmi dlouho...

Ender
30.08.2011 5 z 5

Nabubřele tlustá městská fantasy, která se náhle objeví, vyroste jako nějaký zmutovaný živočich, nesouměrný komplex, výsměch všem lineárním principům a proporcím. Palimpsest grotesknosti, který Mieville jako zrezivělý lak nanesl na tradiční prvky fantasy románu a udělal z něj něco nového, něco, co to ještě nebylo. Barokní popisy vévodí celé knize, roztahují jí do monstrózních rozměrů, a pronikají skrze dimenze - pokud má kniha nějakou vadu, pak je jí toto. Další Mievillovy knihy jsou jakoby skromnější, psány sevřenější rukou, racionálnější myslí. Perdido je kniha, kterou zachválila elefantiáza, a která nabobtnala do racionalitě se vymykající podoby, pobodné postavě Sloního muže v Lynchově slavném filmu. Já si ovšem v takové bizarnosti, záchvatu šílenství, našel své klady, a proto je pro mě Perdido nejlepší Mievillovou knihou. Město totiž díky němu dostalo jasné kontury, zabarvilo se do všemožných barev, načichlo zápachem protékající olejovité řeky, potem lidí ztrácejících se v klaustrofobní megalomanii města. Zvuků je najednou všude tolik, že vytváří všepřítomnou otravnou kakofonii. Mievillovi se podařilo to, co možná ani nečekal. Inspirován Johnem M. Harrisonem, Mervynem Peakem nebo Bruno Schulzem se mu podařilo vzít starý koncept běžné fantasy literatury, našroubovat na něj dřevěná křídla, přetvořit jeho vnitřní orgány do podivné dekadence a vyslat ho do světa, kde prorazí natolik, že definuje žánr nový - New Weird.

Balrog
08.08.2011 4 z 5

První polovina knihy, kdy autor popisuje prostředí, postavy a uvádí do děje, mě úplně vtáhla. Zaujala mě mnohem víc než druhá, mnohem akčnější část. Hlavní postavy mi byly sympatické všechny, ale autor je staví do složitých situací, ve kterých se musí rozhodnout, jak jednat. Čtenář má tak možnost popřemýšlet nad jejich rozhodnutími, protože nic není jenom správné nebo jenom špatné. Po přečtení v člověku zůstane aftertaste, kdy si v duchu jednání postav rozebírá ještě jednou a hodnotí ho z různých úhlů pohledu.
Celkově velmi příjemná knížka, popisu města je opravdu hodně, ale není nijak nudný. Za přečtení určitě stojí, ale vyhraďte si na ni čas - mě chytla a nechtěla mě několik dnů pustit :)

s-reader
07.03.2011 4 z 5

Nádraží Perdido je dobře vystavěný fantasy román.Je založen na malém počtu relativně jednoduchých a přehledných dějových linek, které se stýkají v bodech, jež jsou většinou logické, a pokud se tak mohu vyjádřit o ději fantasy románu, i uvěřitelné. Jen málokdy si autor v posunu děje pomůže zásahem náhodného faktoru.
Mièville zaplnil Nový Krobuzon nesmírným množstvím roztodivných tvorů. Někomu to vyhovuje, někomu ne, ale čteme fantasy a musíme jeho pravidla přijmout. Na scéně se objevují tvorové, kteří jsou použiti jen jako kulisa, někteří autorovi slouží jako hybatelé děje, některým leží na bedrech celý příběh. A pak jsou tady přetvoři – na nich Mièville demonstruje svůj vztah k novokrobuzonské justici a vládě, možná i k justici a vládě obecně. Obratně manipuluje čtenářem aby zaujal stejný postoj, naladil se na stejnou vlnu a přijal tak jednání hrdinů jako logické a jediné možné.
Zvláštní kapitolou Mièvillovy knihy, která se zřejmě táhne všemi romány věnovanými Novému Krobuzonu, jsou přírodní zákony, věda a technika. Mièville nemá ani náznak technického myšlení, to je konstatování, ne kritika. Další rys, na který musí čtenář přistoupit, jinak je lepší knihu odložit. Mièville na sebe vrší jeden technický nesmysl na druhý. Ale asi bude lepší, budeme-li těmto nesmyslům říkat nonsens a budeme se tvářit, že to vlastně k fantasy patří.
A teď otázka nejzásadnější: je Nádraží Perdido dobrá kniha, kterou stojí zato číst? Hýří fantazií, má dynamický děj, milovníky příběhů určitě nezklame. Taková charakteristika by Nádraží Perdido beznadějně zařadila do hromady tuctových, zábavných, ale bezvýznamných knih. A to bych udělal nerad, protože do ní Mièville vložil i něco jiného, něco nehmatatelného, nepostižitelného, co odlišuje dobré knihy od těch tuctových. Je v ní směs poetiky, která kontrastuje s divokostí a drsností děje, je v ní dost podnětů o kterých lze přemýšlet.
Na závěr upozornění pro milovníky dobrých konců: Mièville své hrdiny nešetří, nešetří tím ani své čtenáře. Postava, která zdánlivě zahyne, by se měla podle pravidel pokleslých románů vybavených happy-endem objevit na konci živá, zdravá, v nejlepší kondici. Takovým koncem Mièville evidentně pohrdá. Co vypadá jako špatný konec postavy může být ještě horší a takové znovuobjevení může znamenat pro ostatní pěkné trauma, které Mièville, a budiž mu to ke cti, jen naznačuje a čtenář si je může podle své vyspělosti nebo zkušenosti domyslet až do nejhorších konců.
Asi by se o Nádraží Perdido dalo napsat ještě hodně, tím zároveň odpovídám na otázku je-li to dobrá nebo špatná kniha, ale nechám si ještě něco pro další pokračování…