Svědectví o životě v KLDR

Svědectví o životě v KLDR https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457486/bmid_svedectvi-o-zivote-v-kldr-msu-457486.jpg 5 3040 648

Dění v Severní Koreji bedlivě sledují média a politici po celém světě, přesto se k nám z této země dostává jen velmi omezené a cenzurované množství informací. Kniha koreanistky Niny Špitálníkové, která přináší sedm rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, proto představuje mimořádně cenný a unikátní příspěvek k poznání jednoho z nejtužších autokratických režimů na světě. Jak funguje severokorejská indoktrinace? Co pro tamní obyvatele znamená trojice zbožštěných vůdců? Jaký je rozdíl mezi životem na vesnici a ve městě? Na tyto a mnohé další otázky najdete odpověď ve strhujících výpovědích sedmi silných osobností, které se rozhodly riskovat vlastní život, utéct z KLDR – a poznat svobodu.... celý text

Grohlinka
29.11.2022 3 z 5

Asi jsem cekala moc…vetsina informaci me nijak neprekvapila, vstupy autorky mi prisly tendencni a kolikrat vylozene hloupe. Chapu, ze forma, kterou je kniha napsana je ctenarsky velmi privetiva, ale existuji lepsi knihy na toto tema, objektivnejsi a obsahlejsi, nemyslim si, ze vypovedi par individuí maji nejak vyznamnou objektivni hodnotu, ze ktere by se melo vychazet. Pro zacatek asi dobry.

Mateo67
28.11.2022 5 z 5

Tak tohle byla nejšílenější dystopie, jakou jsem kdy četla. A nejšílenější na tom je, že to není dystopie, ale realita. Skutečnost.
Výběrem různorodých osudů, tak rozdílných věkem, postavením, vzděláním či smýšlením vytvořila autorka plastický obraz tohoto režimu.
Četba byla pro mě tak hrůzná, že jsem se nemohla dočkat, až si odpočinu u dvou thrillerů, které na mě už několik dní před dočtením cíleně čekaly na nočním stolku.

Mojepočteníčko
19.11.2022 4 z 5

Dokážete si představit že:

● Snídáte horkou vodu a kukuřičnou placku?
● Vás znásilní a přesto je to jen a jen vaše vina?
● Vám budou pravidelně prohledávat dům či byt?
● Si nemůžete vybrat práci, auto nebo účes?
● Nemůžete věřit vůbec nikomu, protože vás může lusknutím prstu zradit?

● A to se svým výběrem ještě hodně držím při zemi...

● Procházet se díky Nině Špitálnikové a lidem, kteří s ní hovořili o KLDR, bylo fascinující. Bohužel ne v pozitivním slova smyslu. Možná nebudu jediným člověkem, kterého po dočtení napadlo, že se vlastně máme dobře a měli bychom si všeho kolem sebe více vážit.

lištička1998
12.11.2022 5 z 5

Neuvěřitelná síla, vůbec jsem si nedokázala představit, jaký život se může žít v Severní Koreji. Měla by to být povinná četba!

katpas76
11.11.2022 5 z 5

Nejspíš každý Čech někdy zahlédl útržky v médiích, které se z KLDR dostanou ven. Svědectví občanů - uprchlíků podané formou rozhovorů v knize Niny Špitálníkové je ale zcela jiným obrázkem, než jaký vidíme v televizi - široké bulváry hlavního města, davy pochodujících mužů a smějící se děti podávající květiny vůdcům.

Kniha je “děsivá”… napsána skvěle, čtivě a poutavě, obsahem ale “strašná”… nedokážu si představit být v kůži kteréhokoliv ze sedmi zpovídaných (a statisíců obyvatel Severní Korei) ani na jediný den. Víme toho mnoho o zvěrstvech páchaných nacisty. O soudobých koncentračních táborech, hladovění a popravách dětí i dospělých v KLDR toho ale víme strašlivě málo. Nutí mě to k zamyšlení, jak je možné, že se v současném světě takové věci vůbec mohou dít?!

Ronny97
08.11.2022 4 z 5

To, že život v KLDR není med, víme asi všichni. Ale tohle jsem opravdu nečekala. Po přečtení této knížky jsem opravdu ráda za to, jak se máme v naší zemi.

emilitaagilita
04.11.2022 5 z 5

Uff, tak tohle bylo hodně silné čtení.
Jsem zase o něco víc vděčná za to, kde a jak žiju.

SofieH
02.11.2022 5 z 5

Další knížka, která mě dohnala k slzám. Velice dojemné čtení o hrůzách v KLDR, ráda bych si přečetla i druhou knížku Niny Špitálníkové, ale budu si muset mezi nimi dát ještě delší odstup.

Petra00
30.10.2022 5 z 5

Tutu knížku jsem četla už před delší dobou, ale doteď si na ni občas vzpomenu.
Byla velmi silná, smutná, drsná. Zároveň bych ji ale doporučila všem. Člověk si uvědomí, jaké štěstí vůbec má a začne si více vážit obyčejných věcí.

smazenaryba
26.10.2022

Najhodnotnejšie pre mňa na knihe bol ten pohľad na históriu a život v KĽDR očami rôznych generácií. Hovorí to o tom, aké ťažké, takmer nemožné, je pochopiť udalosti v ich úplnosti. Ani tu sa nedozviete všetko, no ten záverečný rozhovor s 80-ročnou pani, ktorá prežila aj udalosti, ktoré predchádzali zrodu KĽDR, ako japonská okupácia a kórejská vojna, tomu dal celkom iný rozmer. Pre doplnenie odporúčam preštudovať si, ako celá kórejská tragédia začala, to taktiež môžete trochu zmeniť váš pohľad na tieto pribehy.

midsummer
25.10.2022 5 z 5

doporučuji!!!

Maku.17
23.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Jen si to VŠICHNI přečtěte..
Jen taková moje zkušenost s knihou-rozbrečela jsem se u čtení, kde jedna z uprchlic popisuje nejšťastnější okamžiky svého dětství. Na ulici našla bonbón a aby jí dlouho vydržel, vždy ho olízla jen ráno po probuzení a večer před spaním. Když mě při této pasáži viděl a hlavně slyšel barman, chudák si myslel, že mi minimálně umřela máma. No zkrátka to není úplně dovolenkové čtení, ale autorce Nině Špitálníkové moc děkuji za toto sepsání.

Li-be-ro
22.10.2022 5 z 5

Děsivé - při četbě běhá chvilkama mráz po zádech. Jsem starší ročník,takže jsem leccos zažil i u nás,byť to nebyla sranda,byl to jen slabý odvar...

Hermiona419
18.10.2022 5 z 5

Jedna z knih, které by si měl přečíst úplně každý! Výborně zpracované, zajímavé rozhovory, spousta děsivých faktů. Obrovské díky paní Špitálníkové za tuto neuvěřitelně skvostnou knihu.

dlabikk
18.10.2022 5 z 5

Sedm velmi silných příběhů, které jsem zhltla za jeden den. O KLDR jsem si toho již hodně přečetla, ale spousta věcí mne přece jen ještě překvapila. Určitě doporučuji :o)

ADE138
16.10.2022 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu. Život v demokracii není snadný, ale snad cokoli je lepší než život v Severní Koreii.

Verrrunka
06.10.2022 5 z 5

Další z knížek, kterou by měl mít každý doma a před volbama by si ji měl povinně přečíst.
Hlavně ti tupohlavci, co se tady za covidu oháněli omezováním svobody...
Při čtení jsem vlastně nepřestávala kroutit hlavou, člověk si KLDR nějak představuje, ale u mě to bylo na hony vzdálené tomu, co se tam opravdu děje.
Pro ty, kteří o knize nikdy neslyšeli, tak se jedná o rozhovory s lidmi, kterým se z KLDR podařilo utéct.
Neskutečná kniha, kterou z hlavy jen tak nedostanu!

Han-nah
06.10.2022 5 z 5

Po přečtení jsem vstřebávala, než něco k této knize s výstižným obalem a doplňujícími ilustracemi a děsivým obsahem něco napíši. Autorka zde podala sedm příběhů lidí z KLDR, různých věkových skupin a kast, kteří se rozhodli opustit rodnou zemi, přátele, rodinu a utéct .Každý příběh je veden formou autentického rozhovoru o jejich životě.
V KLDR je vše řízeno režimem a příkazy vůdce. Život je pro někoho lepší, ale ve chvíli se může změnit v ten nejhorší. Existují zde pracovní tábory, jede zde ve velkém tolerovaná šmelina. Chcete studovat, oženit se nebo vdát, navštívit rodinu ve vedlejší vesnici, ke všemu musíte mít povolení. Snad každou minutu jsou zde lidé sledovaní a ani neví kým. Vlastní rodina si nevěří. Je vám povoleno pracovat, poslouchat a milovat a uctívat svého vůdce.
Knihu jsem četla několik večerů, protože obsah se těžko vstřebává, když si uvědomíme, jak lidé žijí v 21. století. Kdo nadává na komunismus u nás, tak to byl velmi slabý odvar. Rozdělením Koreje, kdy vznikla totalitní KLDR byly rozděleny celé rodiny, ale způsobily i politické problémy. Nejhorší na tom je, že KLDR má své podporovatele a lidé tam žijící jsou roboti, ale každý člověk má svá přání, radosti, bolest a hlavně cit. Jen někteří nachází odvahu a mají dost peněz, aby uprchli. I tak je totalitní režim psychicky ovlivnil do dalšího života,
Fanatismus, pracovní tábory, veřejné popravy , vše ve jménu vůdce.
Každý by měl zůstat člověkem a každé dítě by mělo prožít krásné dětství.
Doporučuji k přečtení a zamyšlení.

Mišátko
04.10.2022

Kniha podává velmi silné svědectví o tom, jak to funguje v KLDR. Knížku jsem četla před komunálními volbami a myslím si, že na místo "předvolebních novin", by ve schránách měli být úryvky z těchto rozhovorů... Jsem vděčná za zemi, ve které své děti vychovávám. O to víc, je teď povedu ke kritickému myšlení. A do konce svých dnů budu věřit, že se ve své vlasti nebudou bát vyjádřit svůj názor či postoj nebo si koupit či přečíst knížku.

mfajmanova
30.09.2022 5 z 5

Každému, kdo si stále stěžuje, jak se máme v dnešní době špatně, bych tuto knížku doporučila jako " povinnou" četbu. Nějaké povědomí jsem o KLDR měla, ale že je to až takové, to jsem tedy netušila. Myslím, že tato kniha ve mně bude ještě dlouho rezonovat.